2006 NAIA CHAMPIONSHIPS
Men's Team - May 15-19
at the Mobile Tennis Center in Mobile, Alabama

CLICK HERE FIRST ROUND TEAM RESULTS


Team Drawsheet

Finals
Auburn-Montgomery 5, Azusa Pacific (1)
Daniel Plasa (AM) vs. Boris Bakalov (AP), 7-6,2-0 Did Not Finish
Anton Brykalin (AM) vs. Patrick Kur (AP), 6-4,0-1 Did Not Finish
Victor Sanakaipapi (AM) defeated David Goodman (AP), 6-2,6-3
Joel Kusnierz (AM) vs. Tom Jelsma (AP), 6-3,5-2 Did Not Finish
Nikola Miskovic (AM) vs. Cole Billings (AP), 3-6,2-3 Did Not Finish
Alex Petropoulis (AM) defeated Art Fatkiev (AP), 6-2,6-1
Victor Sanakaipapi/Nikola Miskovic (AM) defeated Patrick Kur/Art Fafkeiv (AP), 8-4
Daniel Plasa/Joel Kusnierz (AM) defeated Boris Bakalov/Tom Jelsma (AP), 8-5
Anton Brykalin/Tim Mudrick (AM) defeated David Goodman/Cole Billings (AP), 9-8(8)

Semifinals
(1) Azusa Pacific 5, (4) Freed Hardeman 1
Boris Bakalov (AP) vs. Fransisco Redando (FH), 7-6,2-1 Did Not Finish
Patrick Kur (AP) defeated Ivan Besancon (FH), 6-1,6-2
David Goodman (AP) defeated Bruno Andrade (FH), 6-3,6-4
Tom Jelsma (AP) defeated Lukas Hanak (FH), 6-1,6-3
Cole Billings (AP) vs. Brian Ly (FH), 2-6,2-5 Did Not Finish
Art Fatkiev (AP) vs. Everton Silva (FH), 3-6,3-4 Did Not Finish
Boris Bakalov/Tom Jelsman (AP) defeated Bruno Andrade/Everton Silva (FH), 8-3
Ivan Besancon/Lukas Hanak (FH) defeated Patrick Kur/Art Fatkiev (AP), 8-6
David Goodman/Cole Billings (AP) defeated Fransisco Redando/Brian Ly (FH), 8-5

(2) Auburn-Montgomery 5, (3) Embry Riddle 0
Daniel Plasa (AM) vs. Mislav Hiszk (ER), 2-6,2-5 Did Not Finish
Anton Brykalin (AM) vs. Mathew Lukaszewicz (ER), 6-7(7) Did Not Finish
Victor Sanakaipapi (AM) defeated Carlos Bes (ER), 6-2,6-3
Joel Kusnierz (AM) defeated Evan Specht (ER), 6-1,6-1
Nikola Miskovic (AM) vs. Konstantin Lazarov (ER), 6-7,3-2 Did Not Finish
Tim Mudrick (AM) vs. Tomoaki Yosuda (ER), 6-4,1-4 Did Not Finish
Danile Plasa/Joel Kusnierz (AM) defeated Mislav Hizak/Konstantin Lazarov (ER), 8-5
Victor Sanakipapi/Nikola Miskovic (AM) defeated Evan Specht/Tomoaki Yasuda (ER), 8-4
Anton Brykalin/Tim Mudrick (AM) defeated Carlos Bes/Matthew Lukaszewicz (ERUA), 8-6

Quarterfinals
(1) Azusa Pacific 5, Berry 0
Boris Bakalov (AP) vs. Diego Cerzosimo (B), 6-2, 5-0 Did Not Finish
Patrick Kur (AP) defeated Christian Jackle (B), 6-2,6-1
David Goodman (AP) vs. Andre Ferreira (B), 6-1,3-5 Did Not Finish
Tom Jelsma (AP) vs. Marcelo Lebrao (B), 6-4,1-0 Did Not Finish
Cole Billings (AP) vs. Philip Campbell (B), 6-3,2-1 Did Not Finish
Art Fatkiev (AP) defeated Adam Clifton (B), 6-3,6-1
Boris Bakalov/Tom Jelsma (AP) defeated Christian Jackle/Andre Ferreira (B), 8-4
Patrick Kur/Art Fatkiev (AP) defeated Diego Cerzosimo/Phillip Campbell (B), 8-3 David Goodman/Cole Billings (AP) defeated Maredo Lebrao/Adam Clifton (B), 8-3

(4) Freed Hardeman 5, Fresno Pacific 1
Francisco Redando (FH) vs. Matt Carroll (FP), 7-6,1-2 Did Not Finish
Ivan Besancon (FH) vs. Petr Sitnikov (FP), 3-6,6-0,2-0 Did Not Finish
Bruno Andrade (FH) defeated Anthony Zafiris (FP), 6-2,6-4
Lukas Hanak (FH) vs. Roberto Bianco (FP), 7-5,2-0 Did Not Finish
Brian Ly (FH) defeated Marko Foelz (FP), 6-1,6-4
verton Silva (FH) defeated Victor Medina (FP), 6-4,6-4
Bruno Andrade/Everton Silva (FH) defeated Matt Carroll/Marco Foelz (FP), 8-6
Ivan Besancon/Lukas Hanak (FH) defeated Anthony Zafiris/Victor Medina (FP), 9-7
Roberto Bianco/Greg Jackson (FP) defeated Fransisco Redando/Brian Ly (FH), 8-6

(3) Embry-Riddle 5, Santa Fe 1
Mislav Hizak (ER) vs. Bartosz Golas (SF), 6-3,2-3 Did Not Finish
Matthew Lukaszewicz (ERUA) defeated Benny Althaus (SF), 6-1,0-1 default
Carlos Bes (ER) defeated Sascha Ruckelshausen (SF), 6-1,3-0 default
Evan Specht (ER) vs. Peter Souska (SF), 6-4,5-1 Did Not Finish
Kontantin Lazarov (ER) defeated Avibal Aranda (SF), 6-3,6-4
Tomoaki Yasuda (ER) vs. Juan Manuel Lorenzo (SF), 6-2,5-2 Did Not Finish
Bartosz Golas/Peter Souska (SF) defeated Mislav Hizak/onstantin Lazarov (ER), 8-4
Evan Specht/Tomoaki Yasuda (ER) defeated Sascha Ruckelshausen/Juan Manual Lorenzo (SF), 8-3
Carlos Best/Matthew Lukaszewicz (ER) defeated Benny Althaus/Acibal Aranda (SF), 8-3

(2) Auburn-Montgomery 5, Vanguard 0
Anton Brykacin (AM) vs. Dieter Weislmaier (V), 1-6,2-3 Did Not Finish
Victor Sanakapapi (AM) defeated Gregory Chevalier (V), 6-3,6-1
Joel Kusnierz (AM) vs. Andreas Reckziegel (V), 6-2,1-3 Did Not Finish
Nikola Miscovic (AM) vs. Vasileios Psyrras (V), 4-6,1-1 Did Not Finish
Tim Mudrick (AM) defeated William Strom (V), 6-2,6-1
Alex Petropolous (AM) vs. Thomas Frank (V), 6-1,5-1 Did Not Finish
Daniel Plasa/Joel Kusnierz (AM) defeated Dieter Weislmaier/Andreas Reckziegel (V), 8-4
Victor Sanakipapi/Nikola Miskovic (AM) defeated Vasileios Psyrras/Michael Martin (V), 9-7
Anton Brykalin/Tim Mudrick (AM) defeated Gregory Chevalier/William Strom (V), 8-4

Second Round
(1) Azusa Pacific 5, Point Loma Nazarene 0
Boris Bakalov (AP) vs. Christian Gerloff (PLN), 6-4,2-0 Did Not Finish
Patrick Kur (AP) vs. Philip Wulf (PLN), 6-2,4-0 Did Not Finish
David Goodman (AP) vs. Jonathan Bowman (PLN), 3-6,4-0 Did Not Finish
Tom Jelsma (AP) defeated Craig Johnson (PLN), 6-1,6-0
Cole Billings (AP) vs. Sean Sand (PLN), 6-1,3-2 Did Not Finish
Art Fatkiev (AP) defeated Cassidy Crail (PLN), 6-0,6-0
Boris Bakalov/Tom Jelsma (AP) defeated Chrisitan Gerloff/Johnathan Bowman (PLN), 8-5
Patrick Kur/Art Fatkiev (AP) defeated Philip Wulf/Stephen Sheldon (PLN), 8-5
David Goodman/Cole Billings (AP) defeated Craig Johnson/Sean Sand (PLN), 8-6

Berry 5, Northwood 3
Todd Hiscox (N) defeated Diego Cerzosimo (B), 6-2,6-1
Christian Jackie (B) defeated Anatok Vincent (N), 7-6,6-4
Andre Ferreira (B) vs. JC Leduc-Deschamps (N), 6-3,5-6 Did Not Finish
Ben Le coute (N) defeated Marcelo Lebrao (B), 6-3,6-4
Philip Campbell (B) defeated Alex Dunn (N), 6-1,6-3
Adam Clifton (B) defeated Jonathon Evans (N), 6-0,6-0
Anatole Vincent/Todd Hiscox (N) defeated Christian Jackie/Andre Ferreira (B), 8-3
Diego Cerzosimo/Philip Campbell (B) defeated JC Leduc-Deschamps/Ben Lecomte (N), 8-4
Marcelo Lebrao/Adam Clifton (B) defeated Jonathon Evans/Alex Dunn (N), 8-0

Fresno Pacific 5, Shorter 1
Matt Carroll (FP) defeated Juhano Cirimbelli (S), 4-6,6-1,6-0
Peger Sitnikov (FP) vs. Juan Pablo Vidour (S), 1-6,6-1,4-4 Did Not Finish
Anthony Zafiris (FP) defeated Fernando Campos (S), 6-2,6-2
Roberto Bianco (FP) vs. Luiz Bernardi (S), 6-2,3-6,1-1 Did Not Finish
Victor Medina (FP) defeated Daviz Araiza (S), 6-4,6-1
Greg Jackson (FP) vs. Magnus Weislander (S), 4-6,6-2,5-2 Did Not Finish
Juhano Cirimbelli/Luiz Bernardi (S) defeated Matt Carroll/Marco Folez (FP), 9-7
Anthony Zafiris/Victor Medina (FP) defeated Juan Pablo Vidour/Magnus Weislander (S), 8-4
Roberto Bianco/Greg Jackson (FP) defeated Fernando Campos/Daviz Araiza (S), 8-2

(4) Freed-Hardeman 5, Lewis-Clark State 0
Francisco Redando (FH) vs. Ara Sarkissian (LCS), 6-3,1-4 Did Not Finish
Ivan Besancon (FH) vs. Borja Molas (LCS), 6-2,5-1 Did Not Finish
Bruno Andrade (FH) defeated Ari Zaslow (LCS), 6-2,6-2
Lukas Hanak (FH) defeated Lisandro Biaggini (LCS), 6-0,2-6,2-1 Did Not Finish
Brian Ly (FH) defeated Cedric Dufour (LCS), 6-0,6-3
Everton Silva (FH) vs. Andy Hunt (LCS), 5-6 Did Not Finish
Bruno Andrade/Everton Silva (FH) defeated Ara Sarkissian/Lisandro Biaggini (LCS), 8-4
Ivan Besancom/Lukas Hanak (FH) defeated Ari Zaslow/Dustin Forsyth (LCS), 8-5
Francisco Redando/Brian Ly (FH) defeated Andy Hunt/Cedric Dufour (LCS), 8-5

(3) Embry-Riddle 5, Graceland 0
Mislav Hizak (ER) vs. Ricardo Lau (G), 6-1,2-2 Did Not Finish
Matthew Lukaszewicz (ER) vs. Brett Waite (G), 7-5,1-1 Did Not Finish
Carlos Bes (ER) vs. Carlos Cordova (G), 6-2,3-1 Did Not Finish
Evan Specht (ER) defeated Jose Alaniz (G), 6-3,6-1
Konstantin Lazarov (ER) defeated Thomas Brodbeck, 6-0,6-1
Tomoaki Yacuda (ER) vs. Luis Rodriguez (G), 6-3,4-1 Did Not Finish
Mislav Hizak/Konstantin Lazarov (ER) defeated Mario Paz/Carlos Cordova (G), 8-1
Evan Specht/Tomoaki Yasuda (ER) defeated Ricardo Lau/Brett Waite (G), 8-1
Carlos Bes/Matthew Lukaszewicz (ER) defeated Thomas Brodbeck/Luis Rodriguez (G), 8-5

Santa Fe 5, Virginia Intermont 2
Bartosz Golas (SF) vs. Travis Sandlant VIC), 6-4,3-6,1-0
Alex Eisler-Ahlgren (VIC) defeated Benny Althaus (SF), 5-0 retired
Sascha Ruckelshaus (SF) defeated Milan Kosicky (VIC), 6-4,7-5
Peter Souska (SF) vs. Jon Jonsson (VIC), 7-5,4-3 Did Not Finish
Auibal Aranda (SF) defeated Jonathan Berhane (VIC), 6-1,6-0
Juan Manuel Lorenzo (SF) defeated Andrew Conley (VIC), 6-3,6-1
Bartosz/Peter Souska (SF) defeated Travis Sandland/Alex Eidler-Ahlgren (VIC), 9-7(4)
Jonatuan Berhane/Vini Bitencourt (VIC) defeated Sascua Ruckleshaus/Juan Manuel Lorenzo (SF), 8-4
Benny Althaus/Avibal Aranda (SF) defeated Milan Kosicky/Acturo Hernandez (VIC), 8-2

Vanguard 5, Lindsey Wilson 3
Pablo Castanon (LW) vs. Dieter Weislmaier (V), 6-4,4-6,0-3 Did Not Finish
Leandro Gubler (LW) defeated Gregory Chevalier (V), 4-6,6-4,6-4
Eduard Khan (LW) defeated Andreas Reckziegel (V), 6-2,6-2
Vasileios Psyrras (V) defeated Alejandro Vial (LW), 6-2,6-1
William Strom (V) defeated Adrian Arroyane (LW), 4-6,6-3,6-2
Thomas Frank (V) defeated Andy Farmer (LW), 1-6,6-2,6-1
Ara Sarkissian/Lisandro Biaggini (LW) defeated Dieter Weislmaier/Andreas Reckziegel (V), 8-2
Vasileias Psyrras/Michael Martin (V) defeated Ari Zaslow/Dustin Forsyth (LW), 8-4
Gregory Chevalier/William Strom (V) defeated Adrian Arroyane/Eguardo Khan (LW), 8-5

(2) Auburn-Montgomery 6, Flagler 0
Daniel Plasa (AM) defeated Mario Jutronic (FC), 6-2,6-3
Victor Sanakai Paip (AM) defeated Andri Jonsson (FC), 6-3,6-0
Joel Kusnierz (AM) vs. Jeremy Lamande (FC), 7-5, Did Not Finish
Nikola Miskovic (AM) defeated Sven-David Rueff (FC), 6-1,6-4
Tim Mudrick (AM) vs. Aaron Haines (FC), 7-5,2-0 Did Not Finish
Alex Petropolous (AM) vs. Mate Pransevic (FC), 6-2,5-2 Did Not Finish
Daniel Plasa/Joel Kusnierz (AM) defeated Andri Jonsson/Mario Jutronic (FC), 8-1
Vidor Sanakai Papi/Nikola Miskovic (AM) defeated Jeremy Lamande/Sven-David Rueff (FC), 8-2
Anton Brykalin/Tim Mudrick (AM) defeated Aaron Haines/Mate Pransevic (FC), 8-1

 

Back To 2006 NAIA Championship List











College Planning Made Easy...
Check out the Monthly Guide to College Tennis Planning




The Latest News at Tennis Week





































TENNIS BOOKSTORE









On Court, Off Court








Courtside Tennis & Apparel For Racquets, Shoes, and Clothing



















Google




Return to:
College And Junior
Tennis Homepage