2006 NCAA DIVISION I CHAMPIONSHIPS
Men's Team Regionals - May 12-14 at Various Campus Sites

Click Here For Stories & Photos From The Men's NCAA Division I Championships

Team Drawsheet

First Round Team Regionals


Second Round
at University of Georgia
(1) Georgia 4, Georgia Tech 0
John Isner (G) defeated Marko Rajevac (GT), 7-5,6-4
Luis Flores (G) vs. Jordan Delass (GT), 6-4,4-3 Did Not Finish
Antonio Ruiz (G) vs. David North (GT), 4-6,1-2 Did Not Finish
Matic Omerzel (G) vs. Zachary Rath (GT), 6-7,3-3 Did Not Finish
Colin Purcell (G) defeated Scott Blackmon (GT), 6-0,6-3
Strahinja Bobusic (G) defeated George Gvelesiani (GT) 6-3,6-4
John Isner/Antonio Ruiz (G) vs. Marko Rajevac/David North (GT), 7-6 Did Not Finish
Luis Flores/Matic Omerzel (G) defeated Scott Blackmon/Zachary Rath (GT), 8-4
Strahinja Bobusic/Colin Purcell (G) defeated Jordan Delass/George Gvelesiani (GT), 8-3

at Texas A&M University
Notre Dame 4, (16) Texas A&M 2
Jerry Makowski (TX A&M) defeated Stephen Bass (ND), 6-4,6-3
Sheeva Parbhu (ND) defeated Bryan Wooten (TX A&M), 6-1,6-3
Brett Helgeson (ND) defeated Matt Bain (TX A&M), 6-2,6-0
Ryan Keckley (ND) defeated Brett Joelson (TX A&M), 7-6(5),6-4
Mohamed Dakki (TX A&M) vs. Barry King (ND), 6-4,5-4 Did Not Finish
Eric Langenkamp (ND) defeated John Nallon (TX A&M), 6-3,6-3
Joelson/Makowski (TX A&M) defeated #28 Keckley/Langenkamp (ND), 8-6
King/Parbhu (ND) vs. Marcus Lunt/Wooten (TX A&M), 7-7 Did Not Finish
Bain/Nallon (TX A&M) defeated Bass/Helgeson (ND), 8-6

at University of Virginia
<(8) Virginia 4, Wake Forest 2
Somdev Devvarman (V) defeated Todd Paul (WF), 6-7(5),7-6(3),6-3
Andrew Hamar (WF) defeated Rylan Rizza (V), 6-2,6-4
Doug Stewart (V) defeated Brett Ross (WF), 7-6(4),2-6,7-6(3)
Cory Parr (WF) defeated Treat Huey (V), 7-5,6-0
Marko Miklo (V) vs. Mariusz Adamski (WF), 1-6,7-6,5-3 Did Not Finish
Darrin Cohen (V) defeated Liron Strauss (WF), 6-1,6-2
Rizza/Meythaler (V) defeated Ross/Sartor (WF), 8-5
Huey/Devvarman (V) defeated Paul/Parr (WF), 8-3
Adamski/Hamar (WF) defeated Cohen/Stewart (V), 8-5

at University of Miami
(9) Miami 4, Minnesota 0
Luigi D'Agord (UM) defeated D.J. Geatz (MN), 6-2,7-5
Daniel Vallverdu (UM) vs. Andres Osorio (MN), 7-6,2-0 Did Not Finish
Josh Cohen (UM) defeated Nic Edlefsen (MN), 7-5,6-4
Tim Krebs (UM) defeated Adrien Debreyne (MN), 6-2,6-2
Raoul Schwark (MN) vs. Eric Hechtman (UM), 7-6,2-1 Did Not Finish
John Hoyes (UM) vs. Brian Lipinski (MN), 6-2,5-4 Did Not Finish
D'Agord/Vallverdu (UM) defeated Debreyne/Schwark (MN), 8-3
Hechtman/Krebs (UM) defeated Geatz/Osorio (MN), 8-4
P.J. Passalaqua/Vivek Subramanian (UM) vs. Edlefsen/Sion Wilkins (MN), 6-5

at Duke University
(4) Duke 4, Boise State 2
Ludovic Walter (D) defeated Luke Shields (B), 6-2,6-0
Thomas Schoek (B) defeated Jonathan Stokke (D), 4-6,6-3,6-3
Peter Rodrigues (D) defeated Clancy Shields (B), 7-6(5),6-1
Joey Atas (D) defeated Eric Roberson (B), 6-3,7-6(4)
Kiril Dimitrov (D) defeated Piotr Dilaj (B), 6-7(4),6-3,6-4
Stephen Armritraj (D) vs. Brent Werbeck (B), 6-7(4),6-4,4-4 Did Not Finish
Luke Shields/Thomas Schoek (B) defeated Joey Atas/Jonathan Stokke (D), 8-3
Clancy Shields/Steve Robertson (B) defeated Stephen Armritraj/Peter Rodrigues (D), 8-5
Ned Samuelson/Ludovic Walter (D) defeated Piotr Dilaj/Eric Roberson (B), 8-4

at Stanford University
(13) Stanford 4, California 0
KC Corkery (S) vs. Conor Niland (C), 6-3,3-4 Did Not Finish
Matt Bruch (S) defeated Tyler Browne (C), 6-2,6-0
James Pade (S) defeated Lennart Maack (C), 6-2,6-4
James Wan (S) vs. Daniel Sebescen (C), 5-5 Did Not Finish
Blake Muller (S) vs. Ken Nakahara (C), 6-4,5-3 Did Not Finish
Phil Kao (S) vs. Dean Wallace (C), 6-2,6-4
KC Corkery/James Pade (S) vs. Tyler Browne/Conor Niland (C), 4-7 Did Not Finish
Blake Muller/Matt Bruch (S) defeated John Pettit/Daniel Sebescen (C), 8-4
Jon Wong/James Wan (S) defeated Lennart Maack/Dean Wallace (C), 8-0

at Baylor University
(5) Baylor 4, Tulsa 0
Lars Poerschke (B) defeated Arnau Brugues (T), 6-4,6-3
Matija Zgaga (B) defeated Federico Soriano (T), 6-4,6-2
Will Ward (B) defeated Will Gray (T), 6-4,6-4
Poerschke/Kokta (B) defeated Brugues/Charpantidis (T), 8-4
Brown/Zgaga (B) defeated Connelly/Cunningham (T), 8-4

at Virginia Commonwealth University
Washington 4, (12) VCU 0
Alex Slovic (W) defeated (15) Arnaud Lecloerec (VCU), 7-6(9),6-2
Pierre Metenier (W) defeated Olsak Petr (VCU), 7-5,6-1
Daniel Chu (W) defeated Sergi Arumi (VCU), 6-3,7-6(7)
Chu/Slovic (W) defeated Leclorec/Olsak (VCU), 8-4
Lleal/Arumi (VCU) defeated Jank/Kuharszky (W), 8-4
Insausti/Ricks (W) defeated Sebastian Ripoll/Emil Lindgren (VCU), 8-5

at University of North Carolina
(11) North Carolina 4, Clemson 1
Clement Reix (C) defeated Raian Luchici (NC), 6-4,6-4
Brad Pomeroy (NC) vs. Sander Koning (C), 6-3,3-6 Did Not Finish
Derek Porter (NC) defeated Jarmaine Jenkins (C), 7-5,7-5
Benjamin Carlotti (NC) defeated Ryan Young (C), 6-4,6-2
Sebastian Guejman (NC) defeated Clint Boling (C), 6-2,6-1
Aly Mandour (NC) vs. Brett Twente (C), 6-4,1-2 Did Not Finish
Raian Luchici/Brad Pomeroy (NC) defeated Jarmaine Jenkins/Clement Reix (C), 8-3
Sander Koning/Ryan Young (C) defeated Lenny Gullan/David Stone (NC), 8-5
Sebastian Guejman/Derek Porter (NC) defeated Paul Koenke/Brett Twente (C), 9-8 (5)

at Ohio State University
(6) Ohio State 4, Arkansas 0
Bryan Koniecko (OS) defeated Adrians Zguns (A), 7-6(4),6-4
Chris Klingemann (OS) vs. Rohan Gajjar (A), 3-6,7-5,2-1 Did Not Finish
Devin Mullings (OS) defeated Matt Roberts (A), 6-4,6-3
Steven Moneke (OS) defeated Blake Strode (A), 6-7(4),6-4,6-3
Dennis Mertens (OS) vs. Colin Mascall (A), 6-1,3-1 Did Not Finish
Ross Wilson (OS) vs. Michael Jung (A), 5-4 Did Not Finish
Scott Green/Ross Wilson (OS) defeated Rohan Gajjar/Blake Strode (A), 8-5
Roberts/Colin Mascall (A) defeated Bryan Koniecko/Drew Eberly (OS), 8-3
Devin Mullings/Chris Klingemann (OS) defeated Zguns/Taylor King (A), 9-8(1)

at University of Mississippi
(14) Mississippi 4, Florida State 2
Erling Tveit (M) defeated Ytai Abougzir (FS), 6-0,6-1
Eric Claesson (M) defeated Jonathas Sucupira (FS), 6-2,7-5
Bram ten Berge (M) defeated Sam Chang (FS), 7-6(3),6-4
Maciek Sykut (FS) defeated Juan Pablo Di Cesare (M), 6-1,6-4
Chris Westerhof (FS) defeated Robbye Poole (M), 6-3,6-1
Jakob Klaeson (M) vs. Chris Cloer (FS), 7-6(4),4-4 Did Not Finish
Tveit/Claesson (M) defeated Abougzir/Westerhof (FS), 8-3
ten Berge/Di Cesare (M) vs. Chang/Sucupira (FS), 7-5
Poole/Klaeson (M) defeated Sykut/Andrew Bailey (FS), 8-2

at University of Texas
(3) Texas 4, Rice 0
Travis Helgeson (T) vs. Ben Harknett (R), 6-4,1-3 Did Not Finish
Roger Gubser (T) defeated Ralph Knupfer (R), 6-2,6-0
Callum Beale (T) vs. Tony Haerle (R), 6-2,4-2 Did Not Finish
Milan Mihailovic (T) defeated Filip Zivojinovic (R), 6-1,6-3
Miguel Reyes Varela (T) vs. Chris Muller (R), 7-6 Did Not Finish
Michael Venus (T) defeated Jason Mok (R), 6-4,6-1
Beale/Reyes Varela (T) vs. Knupfer/Zivojinovic (R), 6-3 Did Not Finish
Chodkiewicz/Gubser (T) defeated Harknett/Muller (R), 8-6
Helgeson/Diaz Barriga (T) defeated Haerle/Mok (R), 8-5

at UCLA
(10) UCLA 4, Colorado 0
Benjamin Kohlloeffel (UCLA) defeated Eric Molnar (C), 6-0,6-0
Haythem Abid (UCLA) defeated Peter Bjork (C), 6-2,6-4
Mathieu Dehaine (UCLA) vs. Marko Bundalo (C), 7-5,4-3 Did Not Finish
Philipp Gruendler (UCLA) vs. Jan Zelezny (C), 3-6,6-4,2-1 Did Not Finish
Chris Surapol (UCLA) defeated Chad Tsuda (C), 6-2,6-3
Michael Look (UCLA) vs. Marek Dvorak (C), 6-0,4-6,2-1 Did Not Finish
Gruendler/Kohlloeffel (UCLA) defeated Bundalo/Molnar (C), 8-3
Abid/Surapol (UCLA) defeated Geoffrey Chizever/Tsuda (C), 8-4
Dehaine/Jeremy Drean (UCLA) vs. Dvorak/Zelezny (C), 6-6 Did Not Finish

at Louisville
Illinois 4, Louisville 0
Ryler DeHeart (I) vs. Slavko Radman (L), 6-4,6-4
Kevin Anderson (I) vs. Jakob Gustaffson (L), 6-3,3-6,0-1 Did Not Finish
GD Jones (I) vs. Damar Johnson (L), 7-6(3),6-7(4),0-1 Did Not Finish
Ryan Rowe (I) defeated Jeremy Clark (L), 6-2,7-5
Ruben Gonzales (I) defeated Jhonny Berrido (L), 6-3,6-1
Marc Spicijaric (I) vs. Nicolas Houard (L), 6-4,5-5 Did Not Finish
Anderson/Rowe (I) defeated Clark/Gustaffson (L), 9-7
Dabir/DeHeart (I) defeated Berrido/Johnson (L), 9-8(1)
Jones/Gonzales (I) vs. Radman/Tony Teufel (L), 7-7 Did Not Finish

at Oklahoma State University
Florida 4, (15) Oklahoma State 0
Vladimir Obradovic (F) defeated Daniel Byrnes (OS), 6-3,7-5
Greg Ouellette (F) vs. Tomas Bohunicky (OS), 3-6,3-5 Did Not Finish
Nestor Briceno (F) defeated Ivan Puchkarov (OS), 6-1,6-2
Janne Holmia (F) vs. Artie Burmistrau (OS), 3-6,6-3,1-0 Did Not Finish
Chris Brandi (F) defeated Olexsander Kotsiuk (OS), 6-1,6-1
Ryan Sherry vs. Nathan Byrnes (OS) 3-6,6-4,1-0 Did Not Finish
Janne Holmia/Vladimir Obradovic (F) vs. Daniel Byrnes/Nathan Byrnes (OS), 7-5 Did Not Finish
Chris Brandi/Greg Ouellette (F) defeated Tomas Buhunicky/Artie Burmistrau (OS), 8-4
Nestor Briceno/Stefan Tell (F) defeated Ivan Puchkarov/Olexsander Kotsiuk (OS), 8-5

at Pepperdine University
(2) Pepperdine 4, TCU 2
Scott Doerner (P) vs. Andrei Mlendea (TCU), 6-1,4-3 Did Not Finish
Pedro Rico (P) defeated Rafael Abreu (TCU), 6-4,6-2
Ivor Lovrak (P) vs. Jacopo Tezza (TCU), 7-5,3-3 Did Not Finish
Andre Begemann (P) vs. Cosmin Cotet (TCU), 4-6,4-2 Did Not Finish
Richard Johnson (P) defeated Radu Barbu (TCU), 6-0,6-3
Omar Altmann (P) defeated Jordan Freitas (TCU), 6-4,6-2
scott Doerner/Andre Begemann (P) defeated Jordan Freitas/Rafael Abreu (TCU), 8-5
Ivor Lovrak/Pedro Rico (P) defeated Andrei Mlendea/Cosmin Cotet (TCU), 8-3
Richard Johnson/Omar Altmann (P) vs. Kreigler Brink/Jacopo Tezza (TCU), 5-6 Did Not Finish

 

Back To 2006 NCAA I Championship Directory
















The Latest News at Tennis Week
































TENNIS BOOKSTORE









On Court, Off Court








Courtside Tennis & Apparel For Racquets, Shoes, and Clothing









College Tennis Connect - Monthly Advice Without Monthly Fees














click here for the tabc site




Google




Return to:
College And Junior
Tennis Homepage