ROLEX NATIONAL INDOOR INTERCOLLEGIATE CHAMPIONSHIPS
Dallas, Texas - February 4-7, 1999

[MEN'S SINGLES] [MEN'S DOUBLES] [WOMEN'S SINGLES] [WOMEN'S DOUBLES]

Men
James Blake SINGLES
Finals-James Blake (1) -- pictured right -- defeated Robert Kendrick, 6-4,5-7,6-4
Semifinals-James Blake (1) defeated Francisco Rodriguez, 6-3,6-4; Robert Kendrick defeated Peter Handoyo, 6-3,6-4
Quarterfinals-James Blake (1) defeated Jeff Morrison, 6-7(2),7-6(5),6-2; Francisco Rodriguez defeated Robert Samuelsson (4), 6-3,3-6,7-6(3); Peter Handoyo defeated Adam Marchetti, 6-2,6-1; Robert Kendrick defeated Efe Ustundag, 6-7(5),6-4,6-4
Second Round-James Blake (1) defeated Oliver Freelove, 6-4,6-4; Jeff Morrison defeated Ryan Wolters (5-8), 6-2,6-1; Robert Samuelsson (4) defeated Hisham Hemeda, 6-4,6-3; Francisco Rodriguez defeated Jack Brasington (5-8), 6-4,6-3; Peter Handoyo defeated Kunj Majmudar, 6-2,7-6(5); Adam Marchetti defeated Ryan Sachire (3), 6-4,6-2; Robert Kendrick defeated Mark Loughrin (5-8), 6-1,6-0; Efe Ustundag defeated K.J. Hippensteel, 6-3,6-4
First Round-James Blake/Harvard (1) defeated Alex Wake/San Diego, 6-3,6-4; Oliver Freelove/Illinois defeated Marco Baron/Mississippi St, 7-5,6-2; Ryan Wolters/Stanford (5-8) defeated Aron Marchetti/Virginia Tech, 7-6(4),1-6,7-5; Jeff Morrison/Florida defeated Toby Hansson/SMU, 6-4,6-4; Robert Samuelsson/Tulane (4) defeated Tom Chicoine/Minnesota, 6-4,4-6,6-4; Hisham Hemeda/Georgia defeated Luis Uribe/Kansas, 6-7(13),6-3,6-2; Jack Brasington/Texas (5-8) defeated Kelly Gullet/Pepperdine, 6-3,6-3; Kunj Majmudar/Harvard defeated Ignacio Hirigoyen/SMU, 6-2,6-4; Peter Handoyo/Tennessee defeated Esteban Carril/TCU (5-8), 6-2,6-2; Shuon Madden/Texas A&M defeated Rob Cheyne/Fresno St, 6-3,6-4; Adam Marchetti/Virginia Tech defeated Ryan Sachire/Notre Dame (3), 7-5,6-3; Robert Kendrick/Washington defeated Nenad Toroman/Tulsa, 6-4,6-3; Mark Loughrin/Wisconsin (5-8) defeated Gustavo Marcaccio/Arizona St, 6-1,6-1; Efe Ustundag/Rice defeated Mario Toledo/Georgia Perimeter, 6-3,6-3; K.J. Hippensteel/Stanford defeated Brian Vahaly/Virginia (2), 6-4,6-3
Consolation Finals-Ryan Sachire defeated Daniel Anderson, 6-2,6-3

Dumutru CaradimaShuon Madden DOUBLES
Finals-Dumutru Caradima/Shuon Madden -- pictured left -- defeated Jeff Laski/Gavin Sontag (3), 3-6,4-3,6-4
Semifinals-Jeff Laski/Gavin Sontag (3) defeated Ed Dus/Luis Uribe, 6-4,7-5; James Blake/Kunj Majmudar defeated Dumutru Caradima/Shuon Madden, 2-6,6-3,7-5
Quarterfinals-Ed Dus/Luis Uribe defeated Gregor Skorin/Nenad Zivkovic (1), 7-6(4),6-7(8),6-4; Jeff Laski/Gavin Sontag (3), 6-4,6-3; James Blake/Kunj Majmudar defeated K.J. Hippensteel/Ryan Wolters (4), 6-7(5),6-3,6-4; Dumutru Caradima/Shuon Madden defeated Pepe Caballero/Nicolas Dubey, 6-4,6-7(5),6-3
First Round-Gregor Skorin/Nenad Zivkovic-UNLV (1) defeated Ariel Rivero/Francisco Rodriguez-Alabama, 6-4,4-6,6-2; Ed Dus/Louis Uribe-Kansas defeated Dustin Mauck/Keith Pollack-SMU, 6-2,6-4; Jeff Laski/Gavin Sontag-Illinois (3) defeated Kelly Gullett/John Hui-Pepperdine, 4-6,7-6(3); Ben Coates/Phil Rodrigue-Utah defeated Scott Clark/Mike Passarella, 7-6(3),7-5; James Blake/Kunj Majmudar-Harvard defeated Cary Franklin/Oliver Freelove-Illinois, 4-6,6-4,6-4; K.J. Hippensteel/Ryan Wolters-Stanford (4) defeated Toby Hansson/Jon Wallmark-SMU, 7-5,4-6,7-6(2); Pepe Caballero/Nicolas Dubey-New Mexico defeated Wojtek Bratek/Joe Gruen-Webber, 6-4,7-6(1); Dumitru Caradima/Shuon Madden-Texas A&M defeated Ken Kigongo/Francisco Trinidad-Michigan St (2), 6-3,6-4
Consolation Finals-Dustin Mauck/Keith Pollack defeated Kelly Gullet/John Hui, 6-4,6-0

WOMEN
Marissa Irvin SINGLES
Finals-Marissa Irvin (4) -- pictured right -- defeated Marissa Catlin (5-8), 7-6(4),6-3
Semifinals-Marissa Irvin (4) defeated Zuzana Lesenarova (1), 6-1,6-7(2),6-3; Marissa Catlin (5-8) defeated Teryn Ashley, 2-6,6-3,7-5
Quarterfinals-Zuzana Lesenarova (1) defeated Dora Djilianova, 6-1,6-2; Marissa Irvin (4) defeated Kris Sell, 6-0,6-0; Marissa Catlin (5-8) defeated Mariel Verban, 6-2,6-2; Teryn Ashley defeated Kristina Kraszewski, 2-6,7-5,6-0
Second Round-Zuzana Lesenarova (1) defeated Vanessa Castellano, 6-3,7-5; Dora Dijilianova defeated Anita Kurimay, 5-7,7-6(10),7-6(4); Marissa Irvin (4) defeated Sandy Sureephong, 6-2,6-0; Kris Sell defeated Karen Goldstein, 6-4,6-3; Marissa Catlin (5-8) defeated Sarah Borwell, 3-6,6-3,6-3; Mariel Verban defeated Agnes Muzamel (3), 6-3,6-3; Kristina Kraszewski defeated Anousjka Van Exel (5-8), 6-3,6-3; Teryn Ashley defeated Vanessa Webb (2), 3-6,6-3,6-3
First Round-Zuzana Lesenarova/San Diego (1) defeated Celeste Fry/Mississippi, 6-2,6-2; Vanessa Castellano/Georgia defeated Petra Gaspar-BYU-Hawaii, 6-3,6-2; Dora Djilianova/Fresno St defeated Julie Ditty/Vanderbilt (5), 7-5,1-6,6-2; Anita Kurimay/California defeated Carolijn Van Rossum-William & Mary, 6-0,5-7,6-2; Marissa Irvin/Stanford (4) defeated Massoumeh Emami/Kentucky, 6-1,6-2; Sandy Sureephong/Texas defeated Saranga Sangakkara/UAB, 6-0,6-2; Kris Sell/Kansas defeated Mirela Vladulescu-UAB (5-8), 6-4,6-2; Karen Goldstein/Duke defeated Danielle Lund/Michigan, 7-5,6-1; Sarah Borwell/Houston defeated Cristina Popescu/UCLA, 6-3,7-5; Marissa Catlin/Georgia (5-8) defeated Amanda Augustus/California, 6-3,6-7(5),6-1; Mariel Verban-Wake Forest defeated Dee Dee Herring-SMU, 6-4,6-4; Agnes Muzamel/Mississippi (3) defeated Ditta Huber/Southern Cal, 6-4,6-4; Kristina Kraszewski/Washington defeated Michelle Dasso/Notre Dame, 6-3,6-3; Anousjka Van Exel/Tulsa (5) defeated Ana Fernandez/Marquette, 6-4,6-2; Teryn Ashley/Stanford defeated Baili Camino/Florida, 6-3,6-2; Vanessa Webb/Duke (2) defeated Tara Reid/Arkansas, 6-3,6-0
Consolation Finals-Michelle Dasso over Petra Gaspar, default/injured

Marissa Catlin DOUBLES
Finals-Vanessa Castellano/Marissa Catlin (1) -- (Marissa Catlin) pictured left -- defeated Karen Goldstein/Vanessa Webb, 7-5,6-3
Semifinals-Vanessa Castellano/Marissa Catlin (1) defeated Jessica Lehnoff/Stephanie Nickitas (4), 6-4,6-4; Karen Goldstein/Vanessa Webb defeated Teryn Ashley/Marissa Irvin (2), 3-6,7-6(4),6-4
Quarterfinals-Vanessa Castellano/Marissa Catlin (1) defeated Amanda Basica/Annica Cooper, 4-6,7-6(4),6-4; Jessica Lehnoff/Stephanie Nickitas (4) defeated Claire Curran/Anita Kurimay, 6-4,6-2; Karen Goldstein/Vanessa Webb defeated Amanda Augustus/Amy Jensen (3), 7-6(3),4-6,6-3; Teryn Ashley/Marissa Irvin (2) defeated Mariana Eberle/Celeste Frey, 6-2,6-1
First Round-Vanessa Castellano/Marissa Catlin-Georgia (1) defeated Lorraine Bittles/Meg Griffin-Maryland, 6-1,6-1; Amanda Basica/Massoumeh Emami-Kentucky, 6-4,6-4; Jessica Lehnoff/Stephanie Nickitas-Florida (4) defeated Petra Gaspar/Karin Ptaszak-BYU-Hawaii, 6-2,6-3; Claire Curran/Anita Kurimay-California defeated Dee Dee Herring/Meagan Russell-SMU, 6-1,6-0; Karen Goldstein/Vanessa Webb-Duke defeated Courtenay Chapman/Agnes Muzamel-Mississippi, 7-5,7-5; Amanda Augustus/Amy Jensen-California defeated Delphine Troch/Carolijn Van Rossum-William & Mary, 6-3,6-3; Mariana Eberle/Celeste Fry-Mississippi defeated Michelle Faucher/Rebekah Forney-Texas, 6-2,4-6,6-4; Teryn Ashley/Marissa Irvin-Stanford (2) defeated Jennifer De Spain/Anousjka Van Exel-Tulsa, 6-0,3-6,6-3
Consolation Finals-Courtenay Chapman/Agenes Muzamel defeated Kelly Brown/Massoumeh Emami, 6-4,6-4

1998 ROLEX NATIONAL INDOORS


In Association with Amazon.com
TENNIS BOOKSTORE

Return to:

CONTACT US