2002 CHANDA RUBIN
AMERICAN JUNIOR TENNIS CIRCUIT

T-Bar-M Racquet Club - Dallas, Texas - November 12-17
Boys' 18
SINGLES
Finals
Denis Zivkovic (11) defeated Timothy Neilly (12) -- pictured right -- 6-4,6-2
Semifinals
Timothy Neilly (12) defeated Dejan Cvetkovic (9), 1-6,7-5,6-1
Denis Zivkovic (11) defeated Scoville Jenkins (15), 6-4,6-0
Quarterfinals
Dejan Cvetkovic/Canada (9) defeated Andrew Piotrowski/Canada, 6-2,6-4
Timothy Neilly/USA (12) defeated Andres Osorio/Ecuador, 7-5,3-6,6-3
Scoville Jenkins/USA (15) defeated Mikhail Lew/Venezuela (6), 6-2,6-3
Denis Zivkovic/USA (11) defeated Andrew Hamar/Great Britain, 7-5,6-1
DOUBLES
Mikhail Lew/Monte Tucker (8) defeated Jaime Cuellar/Luis Diaz-Barriga (1), 3-6,6-3,6-1 Semifinals
Jaime Cuellar/Luis Diaz-Barriga (1) defeated Michael Johnson/Alex Kuznetsov (3), 3-6,6-4,6-3
Mikhail Lew/Monte Tucker (8) defeated Stephen Bass/Michael Shabaz, 4-6,6-2,6-1
Quarterfinals
Jaime Cuellar/Luis Diaz-Barriga (1) defeated Damar Johnson?Andres Osoroio, 6-3,3-6,6-4
Michael Johnson/Alex Kuznetsov (3) defeated Euisik Jung/Ryan Sweeting, 6-1,6-3
Mikhail Lew/Monte Tucker (8) defeated Matthew Christian/Andrew Hamar, 6-1,4-6,6-0
Stephen Bass/Michael Shabaz Christopher Chirico/Nathan Sachs, 6-4,7-5
Girls' 18
SINGLES
Finals
Whitney Deason (9) -- pictured right -- defeated Varvara Lepchenko, 6-1,6-0
Semifinals
Whitney Deason (9) defeated Nicole Pitts (1), 4-6,6-3,6-4
Varvara Lepchenko defeated Andrea Remynse, 6-2,6-3
Quarterfinals
Nicole Pitts/USA (1) defeated Elizabeth Lumpkin/USA, 6-2,6-3
Whitney Deason/USA (9) defeated Audra Cohen/USA, 6-3,7-6(5),6-3
Varvara Lepchenko/Uzbekistan defeated Stacia Fonseca/USA, 6-1,6-4
Andrea Remynse/USA defeated Magdalena Bresson/USA, 6-3,7-6(4)
DOUBLES
Semifinals
Megan Moulton-Levy/Katarina Zoricic (1) defeated Stacia Fonseca/Katrina Lomidze, 7-5,6-4
Whitney Deason/Nicole Shabaz (8) defeated Elizabeth Lumpkin/Keri Robison, 6-0,6-7(3),6-1
Quarterfinals
Megan Moulton-Levy/Katarina Zoricic (1) defeated Alessandra Jordan/Caren Seenauth, 6-7(5),7-6(1),6-4
Stacia Fonseca/Katrina Lomidze defeated Lizette Carrillo/Thalia Diaz-Bariga (4), 6-3,6-3
Whitney Deason/Nicole Shabaz (8) defeated Varvara Lepchenko/Alina Sufiarova, 5-7,6-3,6-2
Elizabeth Lumpkin/Keri Robison defeated Stephanie Kusano/Paula Zabala, 6-3,4-6,6-1

Van Der Meer Tennis Academy - Hilton Head, South Carolina - November 7-10
Boys' 18
SINGLES
Finals
Alex Kuznetsov (5) defeated Dejan Cvetrovic (9), 6-4,6-3
Semifinals
Alex Kuznetsov (5) defeated Timothy Neilly (10), 6-2,6-2
Dejan Cvetrovic (9) defeated John Isner (2), 6-4,6-4
Quarterfinals
Alex Kuznetsov/USA (5) defeated Scoville Jenkins/USA (14), 6-4,6-3
Timothy Neilly/USA (10) defeated Paul Koenke/USA, 3-6,6-4,6-3
Dejan Cvetrovic/Canada (9) defeated Mykyta Kryvonos/USA, 6-3,6-4
John Isner/USA (2) defeated Robert Cameron/USA (8), 6-4,4-6,7-5
DOUBLES
Finals
Joseph Atas/Ruben Gonzales defeated Mariusz Adamski/Andrew Hamar, 3-6,3-6,6-4
Semifinals
Mariusz Adamski/Andrew Hamar defeated Adam Fass/Mykyta Kryvonos (4), 6-4,6-3
Joseph Atas/Ruben Gonzales defeated Christopher Eldon/Hayon Lewis (2), 6-3,6-2
Quarterfinals
Mariusz Adamski/Andrew Hamar defeated Stephen Bass/Andre Iriarte, 6-4,4-6,6-3
Adam Fass/Mykyta Kryvonos (4) defeated Scoville Jenkins/Nathan Sachs (6), 4-6,4-5 retired
Joseph Atas/Ruben Gonzales defeated Christopher Chirico/Gregory Ouellette (5), 6-2,6-0
Christopher Eldon/Hayon Lewis (2) defeated Eun-Sik Jung/Michael Shabaz (7), 4-6,6-2,6-1
Girls' 18
SINGLES
Finals
Katarina Zoricic (1) defeated Alexandra Hirsch (3), 6-2,7-6(10)
Semifinals
Katarina Zoricic (1) defeated Theresa Logar, 6-7(3),7-5,6-4
Alexandra Hirsch (3) defeated Jessica Kirkland (2), 6-2,4-6,6-4
Quarterfinals
Katarina Zoricic/USA (1) defeated Yvette Hyndman/USA, 6-3,6-3
Theresa Logar/USA defeated Tara Iyer/India (4), 6-4,6-4
Alexandra Hirsch/USA (3) defeated Varvara Lepchenko/Uzbekistan, 6-3,7-6(4)
Jessica Kirkland/USA (2) defeated Michelle Mitchell/USA (5), 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Jessica Kirkland/Liberty Sveke (1) defeated Varvara Lepchenko/Alina Sufiarova, 6-4,6-2
Semifinals
Jessica Kirkland/Liberty Sveke (1) defeated Caitlin Arnould/Tara Iyer, 6-1,6-2
Varvara Lepchenko/Alina Sufiarova defeated Yvette Hyndman/Rie Imai (2), 7-6(3),6-3
Quarterfinals
Jessica Kirkland/Liberty Sveke (1) defeated Erica Sauer/Monica Wiesener, 6-3,6-4
Caitlin Arnould/Tara Iyer defeated Marlene Ryan/Melissa Ryan, 6-3,6-3
Varvara Lepchenko/Alina Sufiarova defeated Isabel Jarosz/Helene Stephens, 6-0,6-3
Yvette Hyndman/Rie Imai (20 defeated Marianne Baker/Kristi Miller, 7-6(1),6-4

Oklahoma University - Tulsa, Oklahoma - October 5-13
Boys' 18
SINGLES
Finals
Brian Baker (1) -- pictured right -- defeated John Isner, 6-1,6-0
Semifinals
Brian Baker (1) defeated Luis Flores (3), 6-1,6-4
John Isner defeated Jarrett Chirico (4), 6-4,6-1
Quarterfinals
Brian Baker/USA (1) defeated Scott Oudsema/USA (8), 6-1,6-4
Luis Flores/USA (3) defeated Jose Muguruza/Aruba (9), 6-4,6-1
Jarrett Chirico/USA defeated Alex Kuznetsov/USA, 7-6(4),6-1
John Isner/USA defeated Robert Cameron/USA, 7-6(2),6-2
DOUBLES
Finals
Brian Baker/Luis Flores (2) defeated Scott Oudsema/Phillip Simmonds (1), 6-4,5-7,6-4
Semifinals
Scott Oudsema/Phillips Simmonds (1) defeated Vahid Mirzadeh/Nick Rinks (6), 6-4,3-6,7-5
Brian Baker/Luis Flores (2) defeated Bryson Bowden/Jarrett Chirico, 6-3,6-0
Quarterfinals
Scott Oudsema/Phillip Simmonds (1) defeated Michael Johnson/Alex Kuznetsov (8), 6-3,6-1
Vahid Mirzadeh/Nick Rinks (6) defeated Dylan Arnold/Mykyta Kryvonos, 6-2,7-6(5)
Bryson Bowden/Jarrett Chirico defeated Jay Cunningham/Travis Helgeson, 3-6,6-4,7-6(5)
Brian Baker/Luis Flores (2) defeated Danny Bryan/Robert Cameron (7), 6-3,6-2
Girls' 18
SINGLES
Finals
Aleksandra Wozniak (9) -- pictured right -- defeated Iris Ichim, 4-6,6-1,6-2
Semifinals
Aleksandra Wozniak (9) defated Jamea Jackson (1), 6-3,6-3
Iris Ichim defeated Beier Ko (2), 7-5,6-1
Quarterfinals
Jamea Jackson/USA (1) defeated Nicole Pitts/USA (8), 6-1,6-2
Aleksandra Wozniak/Canada (9) defeated Alexandra Hirsch/USA (11), 3-6,6-3,6-3
Iris Ichim/USA defeated Brook Buck/USA, 6-4,6-3
Beier Ko/Canada (2) defeated Stephanie Dubois/Canada (13), 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Jessica Kirkland/Alexandra Mueller (2) -- pictured right -- defeated Stephanie Dubois/Iris Ichim, 6-4,3-6,6-3
Semifinals
Stephanie Dubois/Iris Ichim defeated Melissa Mang/Liberty Sveke, 6-2,6-1
Jessica Kirkland/Alexandra Mueller (20 defeated Lizette Carrillo/Gabriela Duch (4), 6-4,6-1
Quarterfinals
Stephanie Dubois/Iris Ichim defeated Yvette Hyndman/Krysty Marcio, 6-2,3-6,6-1
Melissa Mang/Liberty Sveke defeated Yumi Hasegawa/Anabela Plasencia, 6-1,6-3
Lizette Carrillo/Gabriela Duch (4) defeated Julia Koulbitskaya/Nicole Shabaz (6), 6-4,7-6(9)
Jessica Kirkland/Alexandra Mueller (2) defeated Lindsay Burdette/Andrea Remynse, 6-2,6-1

TCU - Bayard Friedman Tennis Center - Texas - September 28-October 6
Boys' 18
SINGLES
Finals
Chris Biro (20 defeated Rubin Statham (12), 6-2,6-1
Semifinals
Rubin Statham (12) defated Yoji Masuoka (7), 6-2,6-2
Chris Biro (2) defeated Jonathan Kinsella (5), 6-2,6-4
Quarterfinals
Yoji Masuoka/Wesley Chapel, FL (7) defeated Brandon Davis/Austin, TX, 6-4,6-2
Rubin Statham/New Zealand (12) defeated Nathan Sachs/Alpharetta, GA (14), 6-4,6-4
Jonathan Kinsella/Mandeville, LA (5) defeated Ashwin Kumar/Round Rock, TX, 6-3,3-6,6-1
Chris Biro/Australia (2) defeated Gregory Ouellette/Ormond Beach, FL (11), 6-2,6-0
DOUBLES
Finals
Michael Johnson/Gregory Ouellette (2) defeated Danny Bryan/Eric Riley (1), 6-3,6-4
Semifinals
Danny Bryan/Eric Riley (1) defeated Bryson Bowden/Daniel Omana (4), 2-6,6-3,6-4
Michael Johnson/Gregory Ouellette (2) defeated Brandon Davis/Jamie Friedland, 6-3,6-4
Quarterfinals
Danny Bryan/Eric Riley (1) defeated Jonah Kane-West/Fabrice Martin, 6-0,6-3
Bryson Bowsen/Daniel Omana (4) defeated Juan Carlos Gomez/Kamil Pajkowski (5), 6-1,6-7(4),6-1
Brandon Davis/Jamie Friedland defeated Jonathan Kinsella/Rubin Statham (3), 6-4,3-6,7-6(2)
Michael Johnson/Gregory Ouellette (2) defeated Collin Hart/Andrew Ulrich, 6-1,6-3
Girls' 18
SINGLES
Finals
Alessandra Jordan (5) defeated Stephanie Kusano (15), 1-6,7-5,6-4
Semifinals
Alessandra Jordan (5) defeated Amanda Avedissian (12), 6-0,6-0
Stephanie Kusano (15) defeated Yvette Hyndman (3), 6-3,6-2
Quarterfinals
Amanda Avedissian/Bristol, RI (12) defeated Lindsey Pereira/Arlington, TX (10), 6-1,6-3
Alessandra Jordan/El Paso, TX (5) defeated Jennifer Elie/Fresh Meadows, NY (4), 6-3,6-0
Yvette Hyndman/Bradenton, FL (3) defeated Alexa Glatch/Newport Beach, CA, 6-3,6-1
Stephanie Kusano/Houston, TX (15) defeated Kewa Nichols/Amarillo, TX, 6-1,6-0
DOUBLES
Finals
Stpehanie Kusano/Kewa Nichols defeated Yvette Hyndman/Rie Imai (1), 7-6(1),6-2
Semifinals
Yvette Hyndman/Rie Imai (1) defeated Melaee Allego/Christina Ruiz, 6-3,6-0
Stephanie Kusano/Kewa Nichols defeated Amanda Avedissian/Lara Fakhoury (4), 6-3,7-5
Quarterfinals
Yvette Hyndman/Rie Imai (1) defeated Ashley Joelson/Nina Munch-Soegaard, 6-4,6-4
Melanee Allego/Christina Ruiz defeated Jennfier Eie/Andrea Moncada (3), 6-3,7-5
Amanda Avedissian/Lara Fakhoury (4) defeated Courtney Akel/Tiffany Clifford, 6-3,6-3
Stephanie Kusano/Kewa Nichols defeated Yumi Hasegawa/Alessandra Jordan, 6-4,6-1

Racquet Club of the South - Norcross, Georgia - September 16-21
Boys' 18
SINGLES
Finals
Raiain Luchici (1) defeated Scoville Jenkins -- pictured right, 6-2,6-3
Semifinals
Raian Luchici (1) defeated Denis Zivkovic (4), 4-6,6-3,7-5
Scoville Jenkins defeated Nathan Sachs, 6-3,1-6,6-3
Quarterfinals
Raian Luchici/Romania (1) defeated Bradley Hunter/USA, 5-7,6-4,6-2
Denis Zivkovic/USA (4) defeated Robert Cameron/USA (9), 7-6(2),3-6,6-3
Scoville Jenkins/USA defated Daniel Yoo/USA (3), 6-1,7-6(3)
Nathan Sachs/USA defeated Jonathan Kinsella/Great Britain (6), 6-4,7-6(3)
DOUBLES
Finals
Scoville Jenkins/Nathan Sachs defeated Eunsik Jung/Michael Shabaz, 2-6,6-3,6-4
Semifinals
Eunsik Jung/Michael Shabaz defeated Yoji Masuoka/Mark Spicijaric, 6-2,3-6,7-5
Scoville Jenkins/Nathan Sachs defeated Mariusz Adamski/Adam Monich, 7-5,6-1
Quarterfinals
Eunsik Jung/Michael Shabaz defeated Dane Chuntraruk/Zachary Ganger, 1-6,6-2,6-3
Yoji Masuoka/Marc Spicijaric defeated Jordan Delass/Raian Luchici (5), 6-4,4-6,7-6(1)
Mariusz Adamski/Adam Monich defeated Oliver Statham/Rubin Statham (8), 6-3,6-1
Scoville Jenkins/Nathan Sachs defeated Robert Cameron/Michael Johnson (2), 6-1,0-6,6-4
Girls' 18
SINGLES
Finals
Melissa Mang (2) -- pictured right -- defeated Lindsay Burdette (3), 6-4,6-2
Semifinals
Lindsay Burdette (3) defeated Amanda McDowell, 6-3,6-0
Melissa Mang (2) defeated Nicole Shabaz (4), 6-3,6-2
Quarterfinals
Amanda McDowell/USA defeated Yasmin Schnack/USA (9), 6-3,6-4
Lindsay Burdette/USA (3) defeated Stephanie Harris/USA (12), 6-1,3-6,6-3
Nicole Shabaz/USA defeated Julia Koulbitskaya/USA (8), 6-7(5),6-1,6-3
Melissa Mang/USA (2) defeated Liberty Sveke/USA (14), 6-0,6-2
DOUBLES
Finals
Amanda Avedisson/Magdalena Bresson defeated Jessica Long/Nicole Shabaz (2), 3-6,6-2,6-3
Semifinals
Amanda Avedissian/Magdelena Bresson defeated Melissa Mang/Liberty Sveke (1), 1-6,5-4 retired/ill
Jessica Long/Nicole Shabaz (2) defeated Yasmin Schnack/Caren Seenauth (3), 6-2,6-4
Quarterfinals
Melissa Mang/Liberty Sveke (1) defeated Jennifer Fowler/Ana Jerman, 6-3,6-4
Amanda Avedissian/Magdalena Bresson defeated Whitney Spencer/Anna Yakimchenkova, 3-6,6-3,6-1
Yasmin Schnack/Caren Seenauth (3) over Payten Ellington/Lauren Hommell by default
Jessica Long/Nicole Shabaz (2) defeated Julia Koulbitskaya/Yana Sadovskaya, 7-5,6-3

2001 CHANDA RUBIN CIRUIT














College Tennis Connect
Monthly Advice

Without Monthly Fees




























The Mental Athlete

See A Review






Google






Central Ohio Grand Prix Tennis













On Court Off Court












COURTSIDE TENNIS APPAREL













Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders






Check Out
TENNIS WEEK














Tennis Hut
Tennis Wear From Head To Toe




















Heel That Pain













CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE














Return to:
College And Junior
Tennis Homepage