2001 COPPER BOWL JUNIOR TENNIS CHAMPIONSHIPS

COPPER BOWL CHAMPIONSHIPS
Sheraton El Conquistador - Tucson, Arizona - January 1-5, 2001

Boys' 18 Singles
Finals-Sam Warburg (1) -- pictured right -- defeated Avery Ticer (2), 6-3,6-4
Third Place Playoff-Derrick Bauer (3) defeated Ryan Stotland (12), 6-2,5-7,6-2
Semifinals-Sam Warburg (1) defeated Derrick Bauer (3), 2-6,7-6(5),6-3; Avery Ticer (2) defeated Ryan Stotland (12), 6-4,6-1
Quarterfinals-Sam Warburg/Sacramento, CA (1) defeated Zachary Pasanen/North Andover, MA (7), 6-1,6-2; Derrick Bauer/Marina Del Rey, CA (3) defeated Malcolm Scatliffe/San Bernadino, CA (8), 6-1,6-4; Ryan Stotland/Boise, ID (12) defeated Ryan McBridge/Tempe, AZ, 4-6,6-1,6-4; Avery Ticer/Amarillo, TX (2), 6-2,6-1
Consolation Finals-Luke Shields defeated Daniel Scafidi, 3-6,6-1,6-2

Girls' 18 Singles
Finals-Carly Gullickson (2) defeated Kendra Strohm (1), 6-4,6-2
Third Place Playoff-Jessica Siebel (15) over Preethi Mukundan (8), default/injured
SemifinalsKendra Strohm (1) defeated Preethi Mukundan (8), 7-6(2),6-4; Carly Gullickson (2) defeated Jessica Siebel (15), 6-1,6-3
Quarterfinals-Kendra Strohm/Tucson, AZ (1) defeated Seva Iwinski/Roswell, GA (13), 6-4,6-1; Preethi Mukundan/Folsom, CA (8) defeated Brooke Borisoff/Agoura Hills, CA (4), 5-7,6-2,7-6(3); Jessica Siebel/Ross, CA (15) defeated Kelly Baritot/Weyford, PA (3), 6-3,6-3; Carly Gullickson/Brentwood, TN (2) defeated Lingda Yang/Tamarac, FL, 6-4,6-3
Consolation Finals-Jackie Carleton defeated Kara Delicata, 6-3,6-0

Boys' 16 Singles
Finals-Kazuya Otani (7) defeated Andrew Mack (11), 6-4,2-6,6-3
Third Place Playoff-John Mano (8) defeated AJ Kerin (5), 6-3,6-2
Semifinals-Andrew Mack (11) defeated John Mano (8), 6-4,4-6,6-4; Kazuya Otani (7) defeated AJ Kerin (5), 6-1,6-1
Quarterfinals-Andrew Mack/Plano, TX (11) defeated Stephen Bass/Bronxville, NY (1), 6-1,6-3; John Mano/Seal Beach, CA (8) defeated John Stetson/West Des Moines, IA (4), 2-6,6-4,6-2; AJ Kerin/Saratoga, CA (5) defeated Chris Clayton/Bradenton< FL (10), 6-4,6-1; Kazuya Otani/Port Washington, NY (7) efeated Matthew Kendall/Bryn Mawr, PA (12), 7-6(6),6-1
Consolation Finals-Jonathan Howard (2) defeated Jermaine Jenkins, 6-7(1),6-2,6-3

Girls' 16 Singles
Finals-Nicole Leimbach (3) defeated Ashlee Davis (8), 6-3,6-1
Third Place Playoff-Hala Sufi (6) defeated Meghan Wolfgram (10), 6-3,6-4
Semifinals-Nicole Leimbach (3) defeated Meghan Wolfgram (10), 6-1,6-0; Ashlee Davis (8) defeated Hala Sufi (6), 6-4,6-1
Quarterfinals-Meghan Wolfgram/Granite Bay, CA (10) defeated Milena Kacar/Boca Raton, FL (1), 6-2,0-6,6-4; Nicole Leimbach/Colorado Springs, CO (3) defeated Jenna Loeb/Ossining, NY (5), 6-4,6-0; Ashlee Davis/Anderson, IN (8) defeated Juliette Mavroleon/Miami, FL (11), 6-2,6-2; Hala Sufi/Tucson, AZ (6), 6-2,6-3
Consolation Finals-Amanda Saiontz defeated Camelia Todorova, 6-4,3-6,6-3

Boys' 14 Singles
Finals-Timothy Neilly (10) defeated Mykyta Kryvonos (1), 7-5,6-0
Third Place Playoff-Mike Beatty (14) defeated Nate Nelms (9), 4-6,6-0,6-4
Semifinals-Mykyta Kryvonos (1) defated Nate Nelms (9), 6-1,6-1; Timothy Neilly (10) defeated Mike Beatty (14), 7-5,6-3
Quarterfinals-Mykyta Kryvonos/Flushing, NY (1) defeated Billy Mulligan/Miami, FL (8), 6-4,6-3; Nate Nelms/Saint Marys, GA (9) defeated Marc Spicijaric/Wesley Chapel, FL, 6-4,6-2; Mike Beatty/Cincinnati, OH (14) defeated Timothy Smyczek/Hales Corners, WI (15), 6-4,6-4; Timothy Neilly/Wesley Chapel, FL (10) defeated William Gray/Tulsa, OK (2), 6-1,6-1
Consolation Finals-Bobby Deye defeated Paul Koenke, 6-1,3-6,6-1

Girls' 14 Singles
Finals-Lindsay Burdette (3) defaeted Alessandra Jordan (1), 6-2,6-3
Third Place Playoff-Jenny Sperry (4) defeated Mykala Hedberg (10), 6-7(4),6-1,6-2
Semifinals-Alessandra Jordan (1) defeated Jenny Sperry (4), 6-7(4),6-2,6-3; Lindsay Burdette (3) defeated Mykala Hedberg (10), 6-2,2-1 retired/injured
Quarterfinals-Alessandra Jordan/El Paso, TX (1) defeated Alexis Plukas/Lincoln, MA (5), 2-6,7-5,6-3; Jenny Sperry/El Dorado Hills, CA (4) defeated Mariana Spilca/Belen, NM (8), 6-3,4-6,6-1; Lindsay Burdette/Jackson, GA (3) defeated Elizabeth Kobak/Old Westbury, NY (14), 6-0,7-6(4)l Mykala Hedberg/Oxnard, CA (10) defeated Emmy Fritz-Krockow/Fairfax, VA (12), 6-3,6-2
Consolation Finals-Lauren Imre defeated Jeanette Castro, 6-1,6-0

Boys' 12 Singles
Finals-Donald Young (1) defeated Jamie Hunt (6), 6-3,5-7,6-3
Third Place Playoff-Leo Rosenberg (4) defeated Daniel Hwang (9), 6-2,6-4
Semifinals-Donald Young (1) defeated Leo Rosenberg (4), 7-5,5-7,6-2; Jamie Hunt (6) defeated Daniel Hwang (9), 6-2,6-3
Quarterfinals-Donald Young/Chicago, IL (1) defeated Calon Alpar/Austin, TX (16), 6-1,6-3; Leo Rosenberg/Manhattan, KS (4) defeated Kellen Damico/Medford, OR (8), 6-2,4-6,6-3; Daniel Hwang/Plano, TX (9) defeated Kevin Galloway/Charlotte, NC (7), 6-1,6-4; Jamie Hunt/San Antonio, TX (6) defeated Daniel Gliner/Pacifica, CA (26), 6-2,6-1
Consolation Finals-Gentry Kaegi defeated Matt Allare, 6-3,6-1

Girls' 12 Singles
Finals-Mary Gambale (1) defeated Krysty Marcio (2), 6-4,6-4
Third Place Playoff-Maggie Mello (3) defeated Karina Porushkevich (4), 6-2,7-6(5)
Semifinals-Mary Gambale (1) defeated Karina Porushkevich (4), 6-1,6-3; Krysty Marcio (2) defeated Maggie Mello (3), 6-2,6-2
Quarterfinals-Mary Gambale/Billerica, MA (1) defeated Cara Gonzales/Walnut Creek (5), 6-1,6-2; Karina Porushkevich/Los Angeles (4) defeated Ellah Nze/Owings Mills, MD (8), 6-4,4-6,6-3; Maggie Mello/Laguna Beach, CA (3) defeated Lyndsay Kinstler/Downey, CA (7), 3-6,6-3,6-2; Krysty Marcio/Palm Coast, FL (2) defeated Keilly Ulery/Bradenton, FL (6), 6-1,6-4
Consolation Finals-Cameron Hubbs defeated Nyssa Peele, 6-1,6-2

2000 COPPER BOWL

1999 COPPER BOWL

1998 COPPER BOWL


Return to: