EDDIE HERR INTERNATIONAL CHAMPIONSHIPS
Bolletieri Sports Tennis Academy - Bradenton, Florida
November 24-December 3, 2000

Boys' 18
SINGLES
Finals-Luciano Vitullo defeated Roman Valent (2), 6-4,6-2
Semifinals-Luciano Vitullo defeated Michael Lammer (4), 7-5,6-2; Roman Valent (2) defeated Jan Mertl (15), 6-0,6-1
Quarterfinals-Luciano Vitullo/Argentina defeated Adam Chadaj/Poland, 6-7(5),6-1,6-1; Michael Lammer/Switzerland (4) defeated Prakash Amritraj/USA, 6-3,6-2; Jan Mertl/Czech Republic (15) defeated Andrew Banks/Great Britain, 6-1,6-3; Roman Valent (2) defeated Alex Bogomolov/USA, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals-Bruno Echagary/Santiago Gonzalez defeated Luis Felipe Noriega/Todd Reid, 6-1,6-3
Semifinals-Luis Felipe Noriega/Todd Reid defeated Bruno Echagaray/Santiago Gonzalez (2), 7-5,6-4
Quarterfinals-Benjamin Balleret/Clement Morel defeated Adam Chadaj/Michal Przysiezny, 5-7,6-1,6-2; Luis Felipe Noriega/Todd Reid defeated Michael Lammer/Roman Valent (3), 6-3,7-5; Radoslav Lukeav/Jonathan Stokke (6) defeated Yen-Hsen Lu/Yeu Tzuoo Wang (4), 6-3,6-2; Bruno Echagaray/Santiago Gonzalez (2) defeated Prakash Amritraj/Stephen Amritraj, 6-2,6-3

Girls' 18
SINGLES
Finals-Edina Gallovits (8) defeated Renata Voracova (2), 6-0,6-4
Semifinals-Edina Gallovitz (8) defeated Aniko Kapros (1), 1-6,7-5,6-1; Renata Voracova (2) defeated Ashley Harkleroad (9), 6-2,4-6,6-0
Quarterfinals-Aniko Kapros/Hungary (1) defeated Neyssa Etienne/Haiti, 6-0,6-1; Edina Gallovits/Romania (8) defeated Sunitha Rao/USA (10), 7-5,2-6,7-5; Ashley Harkleroad/USA (9) defeated Vera Zvonareva/Russia (7), 6-2,6-3; Renata Voracova/Czech Republic (2) defeated Jelena Jankovic/Yugoslavia (6), 1-6,6-4,6-3
DOUBLES
Finals-Anna Bastrikova/Vera Zvonarekva defeated Alyssa Cohen/Melissa Torres, 6-4,6-2
Semifinals-Anna Bastrikova/Vera Zovnareva defeated Tanner Cochran/Kristen Schlukebir, 6-1,6-2; Alyssa Cohen/Melissa Torres defeated Aniko Kapros/Dorottya Magas (4), 6-1,6-2
Quarterfinals-Tanner Cochran/Kristen Schlukebir defeated Eva Birnerova/Melanie Marois (5), 6-2,4-6,7-5; Anna Bastrikova/Vera Zvonareva defeated Erin Burdette/Kelly McCain (8), 6-3,7-5; Aniko Kapros/Dorottya Magas (4) defeated Iryna Kuryanovich/Erika Valdez, 6-3,6-1; Alyssa Cohen/Melissa Torres defeated Petra Cetkovska/Renata Voracova (2), 7-5,7-5

18s MIXED DOUBLES
Finals-Petra Cetkovska/Dusan Karol (1) over Gisela Dulko/Giovanni Lapentti by default
Semifinals-Petra Cetkovska/Dusan Karol (1) defeated Eva Birnerova/Jan Masik (4), 6-4,6-3; Gisela Dulk/Giovanni Lapentti over Joshua Cohen/Julia Cohen by default
Quarterfinals-Petra Cetkovska/Dusan Karol (1) defeated Tanner Cochran/Lester Cook, 7-6(8),6-3; Eva Birnerova/Jan Masik (4) defeated Steven Kane/Jessie Rochefort, 6-3,7-6(3); Gisela Dulko/Giovanni Lapentti defeated Jelena Jankovic/Janko Tipsarevic, 6-1,1-6,7-5; Joshua Cohen/Julia Cohen over Kristin Cargill/Matthew Emery (2) by default

Boys' 16
SINGLES
Finals-Lamine Ouahab defeated Clement Morel, 6-3,6-1
Semifinals-Clement Morel defeated Bas van der valk (7), 6-4,6-3; Lamine Ouahab defeated Marc Auradou, 0-6,7-5,6-1
Quarterfinals-Bas van der Valk/Netherlands (7) defeated Jo-Wilfried Tsonga/France (16), 6-2,6-4; Clement Morel/France defeated Tom Pocock/Great Britain (5), 6-4,7-6(4); Marc Auradou/France defeated Murat Inoyatov/Uzbekistan, 6-2,6-4; Lamine Ouahab/Algeria defeated Dias Doskarayev/Kazakhstan (2), 6-2,6-0
DOUBLES
Finals-Dong Whee Choi -- pictured right/Horia Tecau (2) defeated Alex Bogdanovic/Matthew Smith (1), 3-6,7-6(4),6-3
Semifinals-Alex Bogdanovic/Matthew Smith (1) defeated Robert Haybittel/Shunsuke Shimizu (8), 4-6,6-4,6-2; Dong Whee Choi/Horia Tecau (2) defeated Mathieu Montcourt/Jo_Wilfried Tsonga, 6-3,6-0
Quarterfinals-Alex Bogdanovic/Matthew Smith (1) over Brian Dabul/Lado Chikladze by default; Robert Haybittel/Shunsuke Shimizu (8) over Serhey Demekhine/Vladimir Melnikov, withdrew/injured; Mathieu Montcourt/Jo-Wilfried Tsonga over Euisik Jung/Woo-ram Kim by default; Dong Whee Choi/Horia Tecau (2) over Michael Koning/Bas van der Valk (5) by default

Girls' 16
SINGLES
Finals-Maria Sharapova defeated Myrian Casanova, 7-6(6),6-4
Semifinals-Maria Sharapova defeated Shadisha Robinson (11, 6-0,6-0; Myriam Casanova defeated Sylvia Montero (5), 6-2,6-1
Quarterfinals-Maria Sharapova/Russia defeated Chia Jung Chuang/Chinese Tapei (1), 6-3,6-3; Shadisha Robinson/USA (11) defeated Anna Hawkins/Great Britain (7), 7-6(5),0-6,7-6(3); Sylvia Montero/France (5) defeated Ashley Schellhas/USA, 6-2,6-1; Myrian Casanova/Switzerland defeated Helen Fritche/Great Britain, 6-7(3),6-1,6-1
DOUBLES
Finals-Lolita Frangulyan/Jesse Rochefort defeated Chia Jung Chuang/Mai Fujii, 7-5,6-3
Semifinals-Lolita Frangulyan/Jessie Rochefort defeated Giorgia Buchanan/Giorgia Mondani (3), 6-1,7-5; Chia Jung Chuang/Mai Fujii defeated Sylvia Montero/Pauline Parmentier, 6-2,6-4
Quarterfinals-Lolita Frangulyan/Jessie Rochefort defeated Lauren Bruch/Simona Matei, 6-4,7-6(5); Giorgia Buchanan/Gioria Mondani (3) defeated Amy Toth/Paul Zabala, 6-2,6-0; Chia Jung Chuang/Mai Fujii defeazted Yik Hui Leow/Yuko Uchida, 6-0,6-1; Sylvia Montero/Pauline Parmentier defeated Nikkita Fountain/Aibika Kalsarieva (2), 6-2,6-3

16s MIXED DOUBLES
Finals-Stephen Amritraj/Alli Baker -- pictured left -- (2) defeated Dias Doskarayev/Aibika Kalsarieva (1), 4-6,6-1,6-4
Semifinals-Dias Doskarayeu/Aibika Kalsarieva (1) defeated Tatiana Golovin/Horia Tecau, 7-6(5),7-6(5); Stephen Amritraj/Alli Baker (2) over So-Jung Kim/Daniel Yoo by default
Quarterfinals-Dias Doskarayev/Aibika Kalsarieva (1) defeated Bryson Bowden/Whitney Deason, 3-6,6-1,6-4; tatiana Golovin/Horia Tecau defeated Paul Brighten/Tenille Elias, 6-0,6-0; So-Jun Kim/Daniel Yoo advanced with a double withdrawal; Stephen Amritraj/Alli Baker (2) defeated Gianfranco Dossena/Gloria Perfetti, 6-1,6-2

Boys' 14
SINGLES
Finals-Brendan Evans (4) defeated Rick Schmidt (14), 6-1,6-2
Semifinals-Brendan Evans (4) defeated GD Jones, 7-5,6-1; Rick Schmidt (14) defeated Juan Rebaza (3), 6-2,6-4
Quarterfinals-GD Jones/New Zealand defeated Aleksandar Grubin/Yugoslavia, 6-1,6-1; Brendan Evans/USA (4) defeated Billy Timu/Canada, 6-1,6-2; Juan Rebaza/Peru (3) defeated Scott Oudsema/USA (7), 6-3,6-3; Rick Schmidt/Germany (14) defeated Miles Kasiri/Great Britain, 6-0,6-2
DOUBLES
Finals-GD Jones/Vahid Mirzadeh defeated Farukh Dustov/Rick Schmidt, 3-6,6-4,6-3
Semifinals-Farukh Dustov/Rick Schmidt defeated Juan Rebaza/Bruno Rafael Rosa (1), 6-1,6-2; GD Jones/Vahid Mirzadeh defeated David Goulet/Sergiy Stakhovsky (4), 6-4,6-4
Quarterfinals-Juan Rebaza/Bruno Rafael Rosa (1) defeated Scott Oudsema/Nick Rinks, 5-7,7-6(6),6-3; Farukh Dustov/Rick Schmidt defeated Brendan Evans/Phillip Simmonds (3), 4-6,7-6(2),7-6(6); David Goulet/Sergiy Stakhovsky (4) defeated Gerardo Azcurra/Jose-Luis Muguruza, 6-3,2-6,6-2; GD Jones/Vahid Mirzadeh defeated Fred Dewitte/Gregory Ouellette, 6-4,6-3

Girls' 14
SINGLES
Finals-Katia Afinogenova defeated Marine Giraud, 7-5,6-3
Semifinals-Marine Giraud defeated Irena Pavlovic, 6-4,6-1; Katia Afinogenova defeated Nicole Pitts, 6-4,6-2
Quarterfinals-Irena Pavlovic/France defeated Beier Ko/Canada (1), 6-3,6-3; Marine Giraud/France defeated Nana Urotadze/Georgia, 6-4,6-0; Katia Afinogenova/Russia defeated Stepahnie Dubois/Canada, 6-2,6-0; Nicole Pitts/USA (13) defeated Maria Kirilenko/Russia, 6-4,7-6(4)
DOUBLES
Finals-Katia Afinogenova/Nicole Pitts (4) over Eden Marama/Katarina Zoricic, 6-1,6-1
Semifinals-Katia Afinogenova/Nicole Pitts (4) defeated So-Jung Kim/Ae-Lim Lee, 4-6,6-2,6-0; Eden Marama/Katarina Zoricic defeated Stephanie Dubois/Melanie Gloria, 6-1,6-1
Quarterfinals-So-Jung Kim/Ae-Lim Lee defeated Eunice David/Beier Ko (1), 6-0,3-6,6-4; Katia Afinogenova/Nicole Pitts (4) defeated Chelsea Nusslock/Georgia Rose, 7-5,6-2; Eden Marama/Katarina Zorici defeated Ryoko Fuda/Rie Imai (3), 6-2,6-3; Stephanie Dubois/Melanie Gloria over Clelia Deltour/Teodor Mircic by default

14S MIXED DOUBLES
Finals-Maria Kirilenko/Sergiy Stakhovsky defeated Andemirkan Karanchev/Liberty Svekis, 6-3,7-5
Semifinals-Andemirkan Karanchev/Liberty Svekis defeated Duand Bothan/Teodora Mircic, 1-6,6-3,6-1; Maria Kirilenko/Sergiy Stakhovsky defeated Gafur Ismatov/Varvara Lepchenko, 6-4,6-2
Quarterfinals-Andemirkan Karanchev/Liberty Svekis defeated Elena Berry/Jamaal Hepburn, 1-6,6-3,6-1; Duand Botha/Teodora Mircic defeated Jose Antonio Borges Gallo/Link Leskosky, 6-3,6-2; Gafur Ismatov/Varvara Lepchenko, 6-3,6-3; Maria Kirilenko?Sergiy Stakhovsky defeated Bruno Agostinelli/Monika Dancevic, 6-2,6-1

Boys' 12
SINGLES
Finals-Nicolas Terrera defeated Ahmed El Tabbakh, 6-3,6-2
Semifinals-Nicholas Terrera defeated Karlis Lejnieks, 6-4,6-4; Ahmed El Tabbakh defeated Alexander Dolgopolov, 5-7,7-5,6-3
Quarterfinals-Karlis Lejnieks/Latvia defeated Soo-Hyun Choi/Korea, 6-2,6-2; Nicolas Terrera/Argentina defeated Renzo Maggi/USA, 6-0,6-2; Ahmed El Tabbakh/Egypt defeated Sergio Rojas/Peru, 7-6,3-6,6-3; Alexander Dolgopolov/Ukraine defeated Ernests Gulbis/Latvia, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals-Soo-Hyun Choi/Han-Hee Kim defeated Marco Bella/Sergio Rojas, 6-3,6-2
Semifinals-Soo-Hyun Choi/Han-Hee Kim defeated Marcel De Armas/Josep Sol, 6-1,6-1; Marco Bella/Sergio Rojas defeated Denis Chteingart/Anton Smirnov, 6-1,6-1
Quarterfinals-Marcel De Armas/Josep Sol defeated Lorenzo Di Stefano/Alan Sol, 1-6,6-4,6-1; Soo-Hyun Choi/Han-Hee Kim defeated Jan Ceika/Pavel Cerny, 7-6(7),6-1; Denis Chteingart/Anton Smirnov defeated Halvar Dil/Maksim Tikhomirov, 6-4,4-6,6-3; Marco Bella/Sergio Rojas defeated Sean Corrigan/Vitu George, 6-3,6-2

Girls' 12
SINGLES
Finals-Alissa Kleibanova defeated Nicole Vaidisova, 6-1,6-1
Semifinals-Alissa Kleibanova defeated Mary Gougel, 6-1,6-0; Nicole Vaidisova defeated Hayang Choi, 6-3,6-1
Quarterfinals-Alissa Kleibanov/Russia defeated Nikola Frankova/Czech Republic, 6-2,7-6(7); Mary Gougel/Russia defeated Anna Pena/USA, 6-0,6-3; Nicole Vaidisova/Czech Republic defeated Laura Fakhoury/UAE, 6-0,6-0; Hayang Choi/Korea defeated Jennifer Stevens/USA, 6-4,6-4
DOUBLES
Finals-Sesil Karatancheva/Melissa Saiontz defeated Alissa Kleibanova/Jennifer Stevens, 2-6,6-4,6-3
Semifinals-Alissa Kleibanova/Jennifer Stevens defeated Mary Goucuel/Olga Govortsova, 2-6,7-5,6-2; Sesil Karatancheva/Melissa Saiontz defeated Karolina Navratilova/Lucie Pazderova, 6-1,6-1
Quarterfinals-Alissa Kleibanova/Jennifer Stevens defeated Julia Cohen/Lauren Lui, 7-5,6-3; Mary Goucuel/Olga Govortsova defeated Krysty Marcio/Yasmin Schnack, 6-1,6-2; Sesil Karatancheva/Melissa Saiontz defeated Kristen McVitty/Johanna Morrison, 3-6,6-3,6-3; Karolina Navratilova/Lucie Pazderova defeated Yumi Hasegawa/Christina Liles, 6-1,6-1

12s MIXED DOUBLES
Finals-Marco Bella/Stephanie Herz defeated Pavel Cerny/Lucie Pazderova, 6-1,6-1
3244 Semifinals-Marco Bella/Stephanie Herz defeated Naoaki Enomoto/Yumi Hasegawa, 6-1,6-1; Pavel Cerny/Lucie Pazderova defeated Matthew Broom/Jordan Jenkins, 6-3,6-4
Quarterfinals-Marco Bella/Stephanie Herz defeated Missy Clayton/Alan Sol, 6-2,6-0; Naoaki Enomoto/Yumi Hasegawa over Yvette Hyndman/Colin Morris by default; Pavel Cerny/Lucie Pazderova over Hayang Choi/Anton Smirnov by default; Matthew Broom/Jordan Jenkins defeated Jacquelin Shelton/Jose Sol, 6-0,6-1

For more information, visit the Eddie Herr Website.

1999 EDDIE HERR CHAMPIONSHIPS

1998 EDDIE HERR CHAMPIONSHIPS


Return to:
College And Junior Tennis