USTA/ITA NATIONAL MEN'S TEAM
INDOOR COLLEGE CHAMPIONSHIPS

NCAA DIVISION III
Gustavus Adolphus College - February 25-27, 2005

Finals
Emory 5, Santa Cruz 2
Matt Seeberger (SC) defeated Yoji Masuoka (E), 6-2,7-5
Mark Odgers (E) defeated Kevin Casey (SC), 6-1,6-1
Patrick Redmond (E) defeated Shane Templeman (SC), 6-1,6-2
Andrew Cohen (SC) defeated Tyson Ramsay (E), 3-6,6-2,6-3
Josh Rubens (E) defeated Matt Brunner (SC), 6-0,6-0
Alex Jacobs (E) defeated Kellen Ali-Christie (SC), 7-6(4),6-2
Odgers/Jacobs (E) defeated Seeberger/Brunner (SC), 8-6
Casey/Ali-Christie (SC) defeated Ramsay/Rubens (E), 8-6
Ferlianto/Redmond (E) defeated Cohen/Bryce Parmelly (SC), 8-6

Third Place Playoff
Gustavus Adolphus 6, Redlands 1
Ben Lundell (GA) defeated Michael Thoeresz (R), 6-4,7-5
Adam Morgan (GA) defeated Andrew Elling (R), 6-2,6-3
Jesse Brauer (GA) defeated Sean Dolan (R), 7-6(6),6-0
Brett Morse-Karzen (GA) defeated Ashwin Bhargava (R), 3-6,6-3,6-4
Andy Bryan (GA) defeated Robert Vincent (R), 7-6(5),6-4
Roy Bryan (GA) defeated Ian Bradburn (R), 6,6-3(6)
Morgan/Morse-Karzen (GA) defeatedThoeresz/Elling (R), 8-3
Dolan/Bhargava (R) defeated Lundell/Brauer (GA), 9-8(3)
Vincent/Manning (R) defeated A. Bryan/R. Bryan (GA), 9-8(4)

Semifinals
UC-Santa Cruz 5, Redlands 2
Michael Thoeresz (R) defeated Matt Seeberger (SC), 6-3,7-6
Kevin Casey (SC) defeated Andrew Elling (R), 7-5,6-2
Shane Templeman (SC) defeated Sean Dolan (R), 4-6,6-4,6-3
Andrew Cohen (SC) defeated Ashwin Bhargava (R), 7-5,6-4
Matt Brunner (SC) defeated Robert Vincent (R), 6-7,6-2,6-4
Kellen Ali-Christie (SC) defeated Eric Wagar (R), 3-6,6-0,6-3
thoeresz/Elling (R) defeated Seeberger/Brunner (SC), 8-4
Dolan/Bhargava (R) defeated Casey/Ali-Christie (SC), 8-5

Emory 4, Gustavus Adolphus 3
Yoji Masuoka (E) defeated Ben Lundell (GA), 6-3,6-3
Mark Odgers (E) defeated Adam Morgan (GA), 6-2,6-2
Jesse Brauer (GA) defeated Jesse Ferlianto (E), 6-4,3-6,6-0
Brett Morse-Karzen (GA) defeated Patrick Redmond (E), 6-3,6-4
Andy Bryan (GA) defeated Tyson Ramsay (E), 7-5,6-3
Josh Rubens (E) defeated Roy Bryan (GA), 6-0,6-2
Odgers/Jacobs (E) defeated Morgan/Morse-Karzen (GA), 8-2
Ramsay/Rubens (E) defeated Lundell/Brauer (GA), 8-3

Fifth Place Playoff
Trinity 7, Claremont-Mudd-Scripps 0
Jordan Taillon (T) defeated Eric Chow (CMS), 7-5,6-1
Jim Shaughnessy (T) defeated William Ellison (CMS), 6-3,6-4
John Matthews (T) defeated David Oehm (CMS), 3-6,6-3,6-4
Nick Kaloudis (T) defeated Jon Malooly (WL), 6-3,6-3
Stuart Row (T) defeated Jason Evans (CMS), 5-7,6-2,(10-8)
Oliver Gaines (T) defeated Kyle Ellison (CMS), 5-7,6-4,(10-4)
Matthews/Gaines (T) defeated K.Ellison/Oehm (CMS), 8-5
Taillon/Kaloudis (T) defeated Chow/Evans (CMS), 8-2

Seventh Place Playoff
Washington and Lee 5, Mary Washignton 2
Paul Bristow (MW) defeated Paul McClure (WL), 7-6(5),7-5
Jon Clair (MW) defeated David Shay (WL), 6-2, -2
Jon Malooly (WL) defeated Matt Rogers (MW), score unavailable
Jeff Lusk (WL) defeated Nate Hathaway (MW), 7-5,3-6,6-4
Jordan Eichenberger (WL) defeated Erik Thorell (MW), 6-3,6-3
Joe Sanford (WL) defeated Michael Durkin (MW), 6-3,6-4
McClure/Shay (WL) defeated Bristow/Hathaway (MW), 8-5
Lusk/Eichenberger (WL) defeated Thorell/Clair (MW), 8-3
Rogers/Pollack (MW) defeated Anderson/Chris Kimmel, 8-4

Quarterfinals
Redlands 7, Mary Washington 0
Michael Thoeresz (R) defeated Paul Bristow (MW), 6-4,6-2
Andrew Elling (R) defeated Jon Clair (MW), 7-6,4-6,6-3
Sean Dolan (R) defeated Matt Rogers (MW), 6-3,6-7,7-6
Ashwin Bhargava (R) defeated Nate Hathaway (MW), 6-3,6-2
Robert Vincent (R) defeated Michael Durkin (MW), 7-6,6-3
Eric Wagar (R) defeated Jon Pollack (MW), 6-3,6-1
Thoeresz/Elling (R) defeated Bristow/Hathaway (MW), 8-4
Dolan/Bhargava (R) versus Thorell/Clair (MW), 4-5 Did Not Finish
Vincent/Manning (R) defeated Rogers/Pollack (MW), 8-4

UC-Santa Cruz 4, Trinity 3
Matt Seeberger (SC) defeated Jordan Taillon (T), 6-3,6-0
Jim Shaughnessy (T) defeated Kevin Casey (SC), 6-2,6-3
John Matthews (T) defeated Shane Templeman (SC), 6-2,6-0
Andrew Cohen (SC) defeated Nick Kaloudis (T), 6-0,7-6(3)
Matt Brunner (SC) defeated Stefan Parker (T), 6-4,6-3
Stuart Row (T) defeated Kellen Ali-Christie (SC), 7-6,6-2
Seeberger/Brunner (SC) defeated Shaughnessy/Parker (T), 9-7
Casey/Ali-Christie (SC) defeated Row/Gaines (T), 8-5
Taillon/Kaloudis (T) defeated Cohen/Bryce Parmelly (SC), 8-6

Emory University 6, Washington and Lee
Paul McClure (WL) defeated Yoji Masuoka (E), 6-4,3-6,7-5
Mark Odgers (E) defeated Jeff Lusk (WL), 6-0,6-1
Jesse Ferlianto (E) defeated David Shay (WL), 3-6,7-6,6-4
Patrick Redmond (E) defeated Jon Malooly (WL), 6-3,6-2
Tyson Ramsay (E) defeated Jordan Eichenberger (WL), 6-4,6-3
Josh Rubens (E) defeated Charles Anderson (WL), 6-1,6-1
McClure/Shay (WL) defeated Odgers/Jacobs (E), 8-6
Ramsay/Rubens (E) defeated Lusk/Eichenberger (WL), 9-8(2)
Ferlianto/Redmond (E) defeated Anderson/Chris Kimmel (WL), 8-1

Gustavus Adolphus 7, Claremont-Mudd-Scripps 0
Ben Lundell (GA) defeated Eric Chow (CMS) , 6-2,6-2
Adam Morgan (GA) defeated William Ellison (CMS), 6-0,6-2
Jesse Brauer (GA) defeated David Oehm (CMS), 6-2,7-6(4)
Brett Morse-Karzen (GA) defeated Evan Feldhausen (CMS), 7-5,6-2
Andy Bryan (GA) defeated Jason Evans (CMS), 6-2,6-0
Roy Bryan (GA) defeated Kyle Ellison (CMS), 6-3,7-5
Morgan/Morse-Karzen (GA) defeated W.Ellison/Feldhausen (CMS), 8-5
Lundell/Brauer (GA) defeated K.Ellison/Oehm (CMS), 8-4
Bryan/Bryan (GA) defeated Chow/Evans (CMS), 8-4

2003 ITA NCAA DIV III INDOORS

2003 ITA NCAA DIV III INDOORS

2002 ITA NCAA DIV III INDOORS

2001 ITA NCAA DIV III INDOORS








Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors









CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE








Mr. Rebates



Want To Play
College Tennis?

Check Out the
Monthly Guides to College Planning




Google




Return to:
College And Junior
Tennis Homepage