2005

WEEK ONE

EAST-ITA National Summer Clay Courts
Pittsburgh, Pennsylvania - July 5-9

Men
SINGLES
Finals
Alejandro Staub defeated TJ Bellama, 6-3,6-2
Semifinals
Alejandro Staub over Cory Parr (7) by default
TJ Bellama over Alexandru Cojano (2), walkover/injured
Quarterfinals
Alejandro Staub over Vitek Wild by default
Cory Parr (7) defeated Jordan DeLass (3), 7-6(3),7-5
TJ Bellama defeated Will Plyer (4), 6-2,6-1
Alexandru Cojanu (2) defeated Vijay Paul (8), 6-7(4),6-2,11-9
DOUBLES
Finals
James Daly/Scott Deneberg defeated Todd Kane/Carlos Salmon (6), 8-4
Semifinals
Todd Kane/Carlos Salmon (6) defeated Kyle Doppelt/Leonard Gullan (1), 8-5
James Daly/Scott Deneberg defeated Will Plyer/David Stone (2), 8-5
Quarterfinals
Kyle Doppelt/Leonard Gullan (1) defeated Nathan Jones/Alexander McCann, 8-3
Todd Kane/Carlos Salmon (6) defeated Alexandru Cojanu/Peter Szewczy, 8-5
James Daly/Scott Deneberg defeated Alex Birchmeier/John Pelton (4), 8-3
Will Player/David Stone (2) defeated Patrick McGinty/Albert Ververka, 8-0
MIXED DOUBLES
Finals
Chris Foster/Alison Riske defeated Punna Vikas/Kim Whelen, 8-5
Semifinals
Chris Foster/Alison Riske defeated Lee Michael Marnik/Kellie Schmitt, 8-4
Punna Vikas/Kim Whelen defeated Daniel Gal/Jacqueline Hughes, 8-4
Quarterfinals
Chris Foster/Alison Riske defeated Trenton Hayward/Madora Mak (1), 8-6
Lee Michael Marnik/Kellie Schmitt defeated Kristy Broza/Casey Watt (3), 8-5
Daniel Gal/Jacqueline Hughes moved on with a double walkover
Punna Vikas/Kim Whelen defeated Amanda Becker/Carlos Salmon (2), 8-4
Women
SINGLES
Finals
Courtney Vernon defeated Stephanie Kusano (1), 7-5,6-1
Semifinals
Stephanie Kusano (1) defeated Janet Kim (4), 4-6,6-3,10-6
Courtney Vernon defated Alison Riske (3), 1-6,7-5,10-3
Quarterfinals
Stephanie Kusano (1) defeated Kristy Borza, 6-0,6-1
Janet Kim (4) defeated Kellie Schmitt, 6-4,7-5
Alison Riske (3) defeated Ashley Miles, 6-3,6-0
Courtney Vernon defeated Shannon Brown (2), 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Kristy Borza/Alexandra Kaluza (2) defeated Madora Mak/Alison Riske (1), 8-5
Semifinals
Madora Mak/Alison Riske (1) defeated Shannon Brown/Kellie Schmitt, 8-4
Kristy Borza/Alexandra Kaluza (2) defeated Kayla Blackburn/Samantha Blackburn, 9-7
Quarterfinals
Madora Mak/Alison Riske (1) defeated Ashley Dononhue/Natalie Paparella, 8-0
Shannon Brown/Kellie Schmitt over Ashley Constantine/Colleen Speaker (3), walkover/ill
Kayla Blackburn/Samantha Blackburn defeated Abby Ball/Renee James, 8-4
Kristy Borza/Alexandra Kaluza defeated Amanda Becker/Lorinda Boothman, 8-4

SOUTHEAST - Florida State University - Tallahassee, Florida - July 11-14
Men
SINGLES
Finals
Sam Chang (3) defeated Ryan Sherry (2) -- pictured right -- 6-4,6-0
Semifinals
Sam Chang (3) defeated Jonathan Sucupira (1), 5-7,2-4 retired
Ryan Sherry (2) defeated Shaun Young (8), 1-6,6-4, retired
Quarterfinals
Jonathan Sucupira (1) defeated Drew Bailey, 6-1,6-1
Sam Chang (3) over Jimmy Roesch by default
Shaun Young (8) defeated Maciek Sykut (4), 6-2,5-7,13-11
Ryan Sherry (2) defeated Andrew Stubbs (6), 1-6,6-4, retired
DOUBLES
Finals
not played
Women
SINGLES
Finals
Juliette Mavrolean (4) defeated Blair Disesea (1), 6-4,7-6(5)
Semifinals
Blair Disesea (1) defeated Alex Hirsch (3), score unavailable
Juliette Mavrolean (4) defeated Laura Gioia, score unavailable
Quarterfinals
Blair Disesea (1) defeated Samantha Orlin, 6-2,6-2
Alex Hirsch (3) defeated Alexis Plukas, score unavailable
Juliette Mavrolean (4) defeated Julie Blackmore, score unavailable
Laura Gioia defeated Alina Sullivan, score unavailable
DOUBLES
Finals
Conill/Adamski defeated Newman/Orlin, 8-4
Semifinals & Quarterfinals
not available

MIDWEST - University of Michigan - Ann Arbor, Michigan - July 9-12
Men
SINGLES
Finals
Adam Morgan defeated Ryan Berger (3), 7-6(4),6-2
Semifinals
Adam Morgan defeated Brady Crosby (4), 5-7,7-6(4),6-1
Ryan Berger defeated Kurt Zaske (5-8), score unavailable
Quarterfinals
Adam Morgan defeated Mark Barry (1), 6-3,6-3
Brady Crosby (4) defeated Nate Edmonds, 6-2,1-6,10-6
Ryan Berger (3) defeated Matt Zollman, 6-2,6-3
Kurt Zaske (5-8) defeated Jose Orozco (2), 6-4,1-6,10-8
Consolation Finals
Scott Lieberman over Brett Morse-Karsen, retired/injured
DOUBLES
Finals
Jeff French/Jose Orozco (3) defeated Adam Morgan/Brett Morse-Karsen, 8-4
Semifinals
Jeff French/Jose Orozco (3) defeated Mark Barry/Ryan Berger (1), 9-7
Adam Morgan/Brett Morse-Karsen defeated Brady Crosby/Bryan Norville (2), 8-4
Quarterfinals
Mark Barry/Ryan Berger (1) defeated Mike Bambini/Justin Saerbrey, 8-2
Jeff French/Jose Orozco (3) defeated Eric Hodgman/Matt Zollman, 8-4
Adam Morgan/Brett Morse-Karsen defeated Mike O'Connell/Jeff Schectman, 8-2
Brady Crosby/Bryan Norville (2) defeated Adam Monich/Mike Wagner, 8-3
Women
SINGLES
Finals
Caitlin Burke (1) defeated Bryce Marable (2), 6-1,6-3
Semifinals
Caitlin Burke (1) defeated Debra Streifler (5-8), 6-0,6-2
Bryce Marable (2) over Katie Potts (9-16), walkover
Quarterfinals
Caitlin Burke (1) defeated Brooke Beier (5-8), 6-2,6-1
Debra Streifler (5-8) defeated Lauren Connelly (4), 1-6,7-5,10-5
Katie Potts (9-16) defeated Kara Delicata (3), 7-6,6-1
Bryce Marable (2) defeated Kaylan Caiati (5-8), 6-2,6-2
Consolation Finals
Gina Sabatino defeated Kristen Messmer, 6-4,6-2
DOUBLES
Finals
Kara Delicata/Debra Streifler (1) defeated Christian Tara/Barbara Zidek (5), 8-3
Semifinals
Kara Delicata/Debra Streifler (1) defeated Brooke Beier/Colesen Nusslock, 8-6
Christian Tara/Barbara Zidek (5) defeated Caitlin Burke/Kaylan Caiati, 8-4
Quarterfinals
Kara Delicata/Debra Streifler (1) defeated Carnie Jeanmaire/Malena Remynse, 8-1
Brooke Beier/Colesen Nusslock defeated Allison Koopsen/Audrey Koopsen, 8-3
Christian Tara/Barbara Zidek (5) defeated Brianna Knue/Emily Wang (4), 8-0
Caitlin Burke/Kaylan Caiati defeated Christine Bader/Stephanie Kebler, 8-1

CENTRAL - University of Nebraska - Lincoln, Nebraska - July 9-12
Men
SINGLES
Finals
Scott Warner (4) defeated Brett Binkley (3), 6-3,1-6,10-1
Semifinals
Brett Binkley (3) defeated Brandon Joost, 6-7(2),6-3,10-6
Scott Warner (4) defeated Nick Hegarty (2), 7-6(4),6-4
Quarterfinals
Brandon Joost defeated JP Ritchie (1), 7-6(5),7-6(5)
Brett Binkley (3) defeated Zack Frisch, 6-4,7-6(3)
Scott Warner defeated Ayhan Oray, 7-6(3),6-2
Nick Hegarty (2) defeated Matt Sawin, 7-5,6-1
Consolation Finals
Andy Hoffman over Mitchell Gelina by default
DOUBLES
Finals
Ritchie/Sawin defeated Joost/Frisch, 8-6
Semifinals
Ritchie/Sawin defeated McManus/Hanson, 8-6
Joost/Frisch defeated Irick/Johnston, 8-4
Quarterfinals
Ritchie/Sawin defeated Oray/Warner, 8-5
McManus/Hanson defeated Gelina/Gelina, 8-4
Irick/Johnston defeated Pearmann/McFadden, 8-6
Joost/Frisch defeated Binkley/Varnum, 9-8(3)
Women
SINGLES
Finals
Liza Avdeeva defeated Stephanie Smith, 7-6,6-2

SOUTHWEST - McMurray University/Abilene Christian University - Abilene, Texas - July 9-11
Men
SINGLES
Finals
Theron Cole (3) defeated Rafael Pinto (1), 7-6,6-4,13-11
Semifinals
Rafael Pinto (1) defeated Brent Werbeck (7), 6-2,1-2 retired/injured
Theron Cole (3) defeated Bryan Bankester (11), 7-5,6-1
Quarterfinals
Rafael Pinto (1) defeated Oliver Gaines, 6-2,6-0
Brent Werbeck (7) defeated Tyler Tarnasky (4), 4-6,4-5 retired/injured
Theron Cole (3) defeated Manuel Gonzales (16), 6-3,6-2
Bryan Bankester (11) defeated Matt Long (2), 7-6,7-5
Consolation Finals
Casper Steenkamp defeated Santiago Montoya, 6-3,6-4
DOUBLES
Finals
Jack Seider/Josh Zavala (2) defeated Santiago Montoya/Brent Werbeck (1), 9-8
Semifinals
Santiago Montoya/Brent Werbeck (1) defeated Garrison Pilant/Tyler Tarnasky (3), 8-5
Jack Seider/Josh Zavala (2) defeated Trance Rosenquist/Mark Vennerholm, 8-2
Quarterfinals
Santiago Montoya/Brent Werbeck (1) defeated Hutton Jones/Casper Steenkamp (7), 9-8
Garrison Pilant/Tyler Tarnasky (3) defeated Nick Paganetti/Brian Yanulis, 8-4
Trance Rosenquist/Mark Vennerholm defeated Tommy Collins/Loren Collins (8), 8-5
Jack Seider/Josh Zavala (2) defeated Bryan Bankester/Javier Herrera (5-8), 9-8
Women
SINGLES
Finals
Marisa Druss (2) defeated Kewa Nichols (3), 6-4,3-6,10-6
Semifinals
Kewa Nichols (3) defeated Anna Lubinsky (1), 3-6,6-2,10-6
Marisa Druss (2) defeated Christy Greenly (4), 6-2,7-5
Quarterfinals
Anna Lubinsky (1) defeated Tara Browning (7), 6-2,6-0
Kewa Nichols (3) defeated Jennifer Wencel (6), 6-1,6-0
Christy Greenly (4) defeated Julie Voss (5), 5-7,6-2,10-2
Marisa Druss (2) defeated Lakann Wagley (8), 6-0,6-1
Consolation Finals
Kristen Reid defeated Amber Raindl, 6-0,6-1

WEST - Mission Viejo Country Club - Mission Viejo, California - July 9-11
Click Here for more pictures from this event
Men
SINGLES
Finals
Andrew Gerst -- pictured right -- defeated Gene Ligeon, 6-4,6-3
Semifinals
Gene Ligeon over Eric Riley (1), walkover/ill
Andrew Gerst defeated Peter Zimmer (8), 6-2,7-6
Quarterfinals
Eric Riley (1) defeated Sion Wilkins, 6-3,6-4
Gene Ligeon defeated Jeremy Lieberman, 6-2,6-1
Peter Zimmer (8) defeated Hardy Ehlers (4), 1-6,6-2,10-4
Andrew Gerst defeated Artem Fatkhiev (2), 6-4,6-1
Consolation Finals
Lee Friedman defeated K-Ming Lee, 6-0,6-1
DOUBLES
Finals
Michael Kanter/Sion Wilkins defeated Nick Berger/Andy Gerst, 8-4
Semifinals
Michael Kanter/Sion Wilkins defeated Alec Horton/Brian Valparaiso, 8-6
Nick Berger/Andy Gerst defeated Max Elins/John Slootweg, 8-4
Quarterfinals
Alec Horton/Brian Valparaiso over Tyler Deck/Eric Riley (1) by default
Michael Kanter/Sion Wilkins defeated Robert Khoury/Kyle Roybal, 8-4
Max Elins/John Slootweg defeated Steve Patton/Mychael Ramirez, 8-3
Nick Berger/Andy Gerst defeated Brian Holt/Andy Muesse (2), 8-2
Women
SINGLES
Finals
Nina Yasftali (4) -- pictured right -- defeated Allie Shafner (8), 6-3,6-4.
Semifinals
Nina Yasftali (4) defeated Elizabeth Carpenter (1), 6-2,6-3
Allie Shafner (8) over Tiffany Lee, walkover
Quarterfinals
Nina Yasftali (4) defeated Emma Shapiro, 6-2,6-1
Elizabeth Carpenter (1) defeated Hadley MacFarlane (7), 6-4,6-3
Allie Shafner (8) defeated Lindsay McBridge (3), 6-1,6-2
Tiffany Lee defeated Christine Dao (5), 7-6(4),6-3
Consolation Finals
Maria Malec defeated Clarissa Fermin, 7-6,4-6,6-4
DOUBLES
Finals
Casey Cross/H.R. Espiritu defeated Maria Malec/Samantha Waller, 8-4
Semifinals
Maria Malec/Samantha Waller moved up with a double default
Casey Cross/H.R. Espiritu defeated Allie Shafner/Nina Yasftali, score unavailable
Quarterfinals (first round)
Double Default
Maria Malec/Samantha Waller defeated Bonnie Adams/Vanessa Dunlap, 8-4
Casey Cross/H.R. Espiritu defeated Michelle Craig/Emma Shapiro, 8-1
Allie Shafner/Nina Yasftali defeated Christine Dao/Tiffany Lee, 8-6

For More Information about the ITA National Summer Circuit, visit the ITA Website

Back To 2005 ITA Summer Circuit Directory












Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print






The Latest News at Tennis Week











Sports Psych Handbook
See a review of this book












































On Court, Off Court












TENNIS BOOKSTORE












Courtside Tennis & Apparel For Racquets, Shoes, and Clothing


























College Tennis Connect - Monthly Advice Without Monthly Fees




















click here for the tabc site






Central Ohio Grand Prix Tennis






Google






Return to:
College And Junior
Tennis Homepage