2003 USTA JUNIOR DAVIS CUP
University of South Carolina-Columbia - July 26-29, 2003

[JUNIOR FEDERATION CUP]

FINALS
Southern 5, Southern California 2
Bobby Cameron (S) defeated Gary Sacks (SC), 6-3,6-4
Brandon Wai (SC) defeated Jermaine Jenkins (S), 6-3,3-6,7-5
Ben Rogers (S) defeated Christian Hand (SC), 1-6,6-2,6-1
Robbye Poole (S) defeated Nima Roshan (SC), 7-6(4),6-7(4),7-6 (3)
Nathan Sachs (S) defeated Riley (SC), 7-5,6-0
Ben Rogers/Nathan Sachs (S) defeated Gary Sacks/Shane LaPorts (SC), 8-4
Christian Hand/Riley (SC) defeated Jordan DeLass/Jermaine Jenkins (S), 8-3

THIRD PLACE PLAYOFF
Eastern 4, Florida 3
Gregory Oulette (F) defeated Steven Peretz (E), 2-6,6-1, ret.
Scott Fink (E) defeated Alex Ortega (F), 6-1,2-6,7-6(5)
Mike Accordino (E) defeated Rory Heggie (E) (F), 6-3,6-0
Zachary Ganger (F) defeated Daniel Brous (E), 7-6(10), 6-4
Josh Brauser (F) defeated Brandon O'Gara (E), 7-6(5), 6-3
Vivekan Subramanian/Brandon O'Gara (E) defeated Alex Ortega/Zachary Ganger (F), 8-2
Scott Fink/Daniel Brous (E) defeated Josh Brauser/Rory Heggie (F), 8-3

SEMIFINALS
Southern California 5, Florida 2
Gregory Oulette (F) defeated Gary Sacks (SC), 5-7,6-1,7-5
Brandon Wai (SC) defeated Alex Ortega (F), 6-3,6-4
Christian Hand (SC) defeated Rory Heggie (F), 6-3,6-3
Roshon (SC) defeated Zachary Ganger (F), 6-4,6-0
John Brauser (F) defeated Shane LaPorte (SC), 6-2,6-4
Brandon Wai/Roshon (SC) defeated Gregory Oulette/Zachary Ganger (F), 8-2
Christian Hand/Riley (SC) defeated Alex Ortega/Rory Heggie (F), 8-2
Southern 7, Eastern 0
Bobby Cameron (S) defeated Steven Peretz (E), 6-2
Robbye Poole (S) defeated Scott Fink (E), 6-2,6-2
Jermaine Jenkins (S) defeated Vivekan Subramanian (E), 6-1,6-3
Ben Rogers (S) defeated Daniel Brous (E), 6-4,6-2
Jordan DeLass (S) defeated Brandon O'Gara (E), 6-1,6-1
Bobby Cameron/Nathan Sachs (S) defeated Steven Peretz/Mike Accordino (E), 9-7
Robbye Poole/Ben Rogers (S) defeated Scott Fink/Daniel Brous (E), 8-2

QUARTERFINALS
Southern 6, Mid-Atlantic 1
Bobby Cameron (S) defeated Treat Huey (MA), 7-5,6-3
Robbye Poole (S) defeated Matt Stillwagon (MA), 6-4,6-0
Ben Rogers (S) defeated Michael Scherer (MA), 6-2,6-2
Nathan Sachs (S) defeated Michael James (MA), 6-0,6-1
Jordan DeLass (S) defeated Faread Muhawi (MA), 6-3,6-2
Bobby Cameron/Robbye Poole (S) defeated James/Coleman (MA), 9-7
Stillwagon/Muhawi (MA) defeated Ben Rogers/Jordan DeLass (S), 8-4
Eastern 5, Missouri Valley 2
Travis Helgeson (MV) defeated Steven Peretz (E), 6-4,6-1
Scott Fink (E) defeated Sheeva Parbhu (MV), 3-6,6-0,1-6
Vivekan Subramanian (E) defeated JP Ritchie (MV), 6-4,7-5
Mike Accordino (E) defeated Andy Connelly (MV), 6-4,7-6(4)
Brandon O'Gara (E) defeated Garrett Gates (MV), 2-6,6-4,4-4 ret.
Travis Helgeson/Andy Connelly (MV) defeated Vivekan Subramanian/Brandon O'Gara (E), 8-6
Southern Cal 5, Texas 2
Gary Sacks (SC) defeated Chadiewicz (T), 6-3,4-6,6-4
Brandon Wai (SC) defeated Andrew Roth (T), 6-3,6-1
Chong Wang (T) defeated Christian Hand (SC), 6-2,6-1
Nima Roshan (SC) defeated Brandon Davis (T), 7-6,6-3
Hooney Shin (T) defeated Shane LaPorte (SC), 6-2,6-3
Christian Hand/Riley (SC) defeated Chong Wang/Brandon Davis, 8-1
Florida 4, Mid-West 3
Gregory Oulette (F) defeated Ryan Keckley (MW), 6-2,6-3
Alex Ortega (F) defeated Ryan Heller (MW), 6-3,3-6,6-1
Ryan Preston (MW) defeated Rory Heggie (F), 7-6(2),6-4
Joseph McWilliams (MW) defeated Zachary Ganger (F), 7-6(5),6-2
John Brauser (F) defeated Nick Rinks (MW), 6-4,6-2
Zachary Ganger/Gregory Oulette (F) defeated Ryan Keckley/Nick Rinks (MW), 8-5
Ryan Heller/Nick Rinks (MW) defeated Alex Ortega/Rory Heggie (F), 8-2

 

2002 JR DAVIS CUP

2001 JR DAVIS CUP

2000 JR DAVIS CUP

1999 USTA INTERSECTIONALS

1998 USTA INTERSECTIONALS

CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips

Recommended in the USTA
Guide to College Campuses
Join Now!








On Court Off Court



Weight Training



Sign The Banner For The Tennis Channel






















Return to:
College And Junior
Tennis Homepage