2008 LABOR DAY CHAMPIONSHIPS
Robbie Wagner Tournament Training Center
Glen Cove, New York - August 28-September 1, 2008

Boys 18
SINGLES
Finals

Robert Wong (1) (above) defeated Joseph Schafer (5), 6-2,7-6
Third Place Playoff
Shaun Bernstein defeated Daniel Kreyman, 6-0,6-7,1-0(16)
Semifinals
Robert Wong (1) defeated Daniel Kreyman, 7-6,6-1
Joseph Schafer (5) defeated Shaun Bernstein, 6-3,6-3
Consolation Finals
Mark Kahan defeated Daniil Mamalat, 6-4,7-6
DOUBLES
Finals
Schafer/Wong (1) defeated Kelly/Kramer-Golinkoff (3), 8-2
Semifinals
Schafer/Wong (1) defeated Fauchet/Rozenshteyn, 9-8
Kelly/Kramer-Golinkoff (3) defeated Fife/Wells, 8-6

Girls 18
SINGLES
Finals

Anna Mamalat (2) defeated Jordana Kono (3) (above), 6-4,6-3
Third Place Playoff
Nicolle Stracar (5) defeated Veronica Corning (7), 7-6,7-5
Semifinals
Jordana Kono (3) defeated Nicolle Stracar (5), 6-3,7-6
Anna Mamalat (2) defeated Veronica Corning (7), 7-6,6-1
Consolation Finals
Rachel Kahan defeated Mollie Anderson, 6-1,6-3
DOUBLES
Finals
Corning/Kahan (2) defeated Mehter/Tsay, 8-2
Semifinals
Mehter/Tsay defeated Anderson/Kono (1), 8-4
Corning/Kahan (2) defeated Bates/Grad, 8-1

Boys 16
SINGLES
Finals

Jordan Kaufman (2) defeated Thomas Klosinski (4) (above), 6-3,7-6
Third Place Playoff
Asika Isoh (1) defeated Bert Vancura (3), 6-3,6-4
Semifinals
Thomas Klosinski (4) defeated Asika Isoh (1), 4-6,7-6,1-0(6)
Jordan Kaufman (2) defeated Bert Vancura (3), 7-5,7-6
Consolation Finals
Oliver Loutsenko defeated Andrew Pecht, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Cypers/Loutsenko (3) defeated Dunbar/Dunbar, 8-3
Semifinals
Cypers/Loutsenko (3) defeated Parker/Weiss, 8-2
Dunbar/Dunbar defeated Klosinski/Raude 8-4 <

Girls 16
SINGLES
Finals

Julia Elbaba (above) defeated Tess Bernard-Feigenbaum, 6-4,6-7,1-0(4)
Third Place Playoff
Shelby Talcott (2) defeated Shraddha Prabhu, 6-1,6-4
Semifinals
Julia Elbaba defeated Shraddha Prabhu, 6-3,6-2
Tess Bernard-Feigenbaum defeated Shelby Talcott (2), 6-4,6-3
Consolation Finals
Fabiola Chaillo defeated Kelly Comolli, 6-2,6-4
DOUBLES
Finals
Muliawan/Sahagun (1) defeated Bernard-Feigenbaum/Talcott (4), 8-5
Semifinals
Muliawan/Sahagun (1) defeated Bercyte/Okuda (3), 8-5
Bernard-Feigenbaum/Talcott (4) defeated Chaillo/Harrington (2), 8-1

Boys 14
SINGLES
Finals

Andrew Yaraghi (7) (above) defeated Noah Rubin (6), 6-4,6-0
Third Place Playoff
Daniel Kerznerman (8) over Matthew Barry, walkover/injured
Semifinals
Noah Rubin (6) defeated Matthew Barry, 3-6,7-6,1-0(8)
Andrew Yaraghi (7) defeated Daniel Kerznerman (8), 7-5,6-1
Consolation Finals
Josh Levine defeated Alexander Van Cott, 7-5,6-0
DOUBLES
Finals
Levine/Revzin (2) defeated Van Cott/Van Cott (1), 9-8
Semifinals
Van Cott/Van Cott (1) defeated Catanzariti/Shebshayevich, 8-0
Levine/Revzin (2) defeated Kerznerman/Yaraghi (3), 8-5

Girls 14
SINGLES
Finals

Jamie Loeb (2) (above) defeated Jillian Rooney (1), 6-4,6-4
Third Place Playoff
Kennedy Womack (8) defeated Vanessa Pavia, 6-0,6-1
Semifinals
Jillian Rooney (1) defeated Vanessa Pavia, 6-4,6-1
Jamie Loeb (2) defeated Kennedy Womack (8), 6-0,6-0
Consolation Finals
Maureen Slattery defeated Katherine Yau, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals
Hudson/Slattery (4) defeated Li/Rooney (1), 9-7
Semifinals
Li/Rooney (1) defeated Barnard/Yau, 8-6
Hudson/Slattery (4) defeated Feldman/Womack (2), 8-4

Boys 12
SINGLES
Finals

Aries Wong (1) (above) defeated Kyle Mautner, 6-4,6-0
Third Place Playoff
Bartholomew Panarese (8) defeated Taiyo Hamanaka (6), 0-6,6-4,1-0(8)
Semifinals
Aries Wong (1) defeated Taiyo Hamanaka (6), 2-6,6-3,1-0(8)
Kyle Mautner defeated Bartholomew Panarese (8), 6-3,6-4
Consolation Finals
Julian Zlobinsky defeated Matthew Musyoka, 6-4,7-6
DOUBLES
Finals
Evans/Westergaard (4) defeated Glickman/Zlobinsky (1), 9-7
Semifinals
Glickman/Zlobinsky (1) defeated Lebedev/Musyoka (3), 8-5
Evans/Westergaard (4) defeated Hamanaka/Niklaus, 8-4

Girls 12
SINGLES
Finals
Nicole Frenkel (3) defeated Ariana Rodriguez (4), 6-4,6-1
Third Place Playoff
Dylan Owens (1) defeated Valerie Shklover, 7-5,6-4
Semifinals
Nicole Frenkel (3) defeated Dylan Owens (1), 6-1,6-2
Ariana Rodriguez (4) defeated Valerie Shklover, 6-3,6-3
Consolation Finals

Victoria Zoha defeated Mira Ruder-Hook, 6-4,6-2
DOUBLES
Finals
Lineva/Shklover defeated Frenkel/Pollner (2), 8-6
Semifinals
Lineva/Shklover defeated Sabatini/Shuren, 8-2
Frenkel/Pollner (2) defeated Foster/Rodriguez (4), 8-3

 

2007 LABOR DAY CHAMPIONSHIPS

2006 LABOR DAY CHAMPIONSHIPS

Check the new TripAdvisor for great deals on hotels







Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print








Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors










Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print

College Tennis featured in
American Doubles...






Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print

Sibling Pairs featured in
American Doubles...






Coaching Your Tennis Champion
see review












See the Latest
at NIKE













Google


































click here for the tabc site













Google






Return to:
College And Junior Tennis