ROAD TO THE
2003 "LITTLE MO NATIONALS"
Regionals


May 24-26
SOUTH
Northern-Missouri Valley-Texas-Intermountain
Samuell Grand Tennis Center
Dallas, Texas
Finals
Boys 11
Russell Bader defeated Zachary Chu, 6-2,7-5
Girls 11
Micah Hermsdorf defeated Hideko Tachibana, 4-6,6-1,6-3
Boys' 10
Ashok Narayana defeated Jeremy Efferding, 6-1,6-2
Girls' 10
Isabelle Rodriguez defeated Amanda Materre, 6-1,6-1
Boys 9
Dennis Garcia defeated Russell Naumann, 6-1,6-1
Girls 9
Blair Shankle defeated Kaysie Hermsdorf, 6-1,6-3
Boys 8
Miguel Aida defeated McCaline Roy, 6-2,6-1
Girls 8
Nicki Johnson defeated Alyssa Austin, 6-3,6-2

July 11-13
NORTH
New England-Eastern-Middle States-Midwest
Homewood-Flossmoor Racquet Club
Homewood, Illinois
Finals
Boys 11
Evan King defeated Nick Chappell, 6-2,6-0
Girls 11
Melissa Arhtur defeated Jeannie Peterson-Forker, 6-1,6-1
Boys' 10
Robert Stneman defeated Bert Vancura, 6-1,6-0
Girls' 10
Katie Klyczek defeated Kelly Poggensee-Wei, 6-3,6-1
Boys 9
T.J. Pura defeated Mitchell Poinet, 4-6,6-1,7-5
Girls 9
Anna Mamalat defeated Karyn Guttormsen, 6-0,6-1
Boys 8
Yale Goldberg defeated Nicholas Crystal, 6-3,6-2
Girls 8
Jamie Loeb over Maria Mihailescu by default

July 31-August 2
EAST
Mid-Atlantic-Southern-Florida-Caribbean
Windward Lake Club
Alpharetta, Georgia
Finals
Boys 11
Alex Houck defeated Eugene Oh, 6-3,6-3
Girls 11
Morgan Basil defeated Devon Sutherland, 6-0,6-0
Boys' 10
Ryan Miller defeated Buddy Givens, 6-2,6-3
Girls' 10
Jessica Lawrence defeated Whitney Kay, 6-1,6-4
Boys 9
Danny Mack defeated Maxx Lipman, 7-5,6-7(4),6-0
Girls 9
Emma Onila defeated Julia Jones, 6-0,6-0
Boys 8
Thai Kwiatkowski defeated Strong Kirchheimer, 6-2,6-2
Girls 8
Abbey Grant defeated Nadia Echeverria, 6-1,6-2

September 19-21
WEST
Southwest-Pacific Northwest-Northern California-Southern California-Hawaii Pacific
Barnes Tennis Center
San Diego, California
Finals
Boys 11
Ahmad Saleem defeated Alex Yermanos, 6-3,6-2
Girls 11
Lacey Smyth defeated Meri Joy Gacayan, 7-5,6-7,6-3
Boys' 10
Emmett Egger defeated Ace Matias, 6-0,6-1
Girls' 10
Karen Forman defeated Yanni Dzoan, 6-4,6-2
Boys 9
Connor Farran defeated Alex Scheinman, 6-2,6-2
Girls 9
Sarah Gealer defeated Breaunna Addison, 6-7,6-4,6-2
Boys 8
Victor Brown defeated Alexander Monsegue, 2-6,6-2,6-1
Girls 8
Dorothy Tang defeated Christina Makarova, 6-3,6-0

 
The Road To "Little Mo"    Sectionals Results    Regionals Results

For More Information:
Contact Carol Weyman, Tournament Chairman:
E-Mail    (214) 352-7978    http://www.mcbtennis.org

 

2002 LITTLE MO REGIONALS














TENNIS CELEBS
Click For Free Trial







College Planning Made Easy...
Check out the Monthly Guide to College Tennis Planning










Vans Outlet



See the Latest
at NIKE







Return to:
College And Junior
Tennis Homepage