2003 LITTLE MO JUNIOR TENNIS SECTIONAL CHAMPIONSHIPS

ROAD TO THE
2003 "LITTLE MO NATIONALS"
Sectionals


February 15-16
Texas
Samuell Grand Tennis Center - Dallas, Texas
Winners:
Boys' 11: Zachary Chu
Boys' 10: Shane Vinsant
Boys' 9: Dennis Garcia
Boys' 8: Miguel Alda
Girls' 11: Hideko Tachibana
Girls' 10: Isabelle Rodriguez
Girls' 9: Kaysie Hermsdorf
Girls' 8: Nicki Johnson

April 4-6
Pacific Northwest
Rogue Valley Tennis Club - Medford, Oregon
Winners:
Boys' 11: Christopher Wiechert
Boys' 10: Brent Wheeler
Boys' 9: Harrison Willmore
Boys' 8: Matthew Lee
Girls' 11: Emma Lewis
Girls' 10: Liana Convento
Girls' 9: Breaunna Addison

April 23-25
New England
Sportsmen's Tennis Club - Dorchester, Massachusetts
Winners:
Boys' 11: Andrew Lebovitz
Boys' 10: Noah Bragg
Boys' 9: Aaron Revzin
Boys' 8: Kohlman Lawrence
Girls' 11: Melissa Aurther
Girls' 10: Anna Dokina
Girls' 9: Vierra Darci
Girls' 8: Isabel Goldfine

May 2-4
Intermountain
Country Club of Colorado - Colorado Springs, Colorado
Winners:
Boys' 11: Chris Stuller
Boys' 10: Parker Curry
Boys' 9: Santiago Valencia
Girls' 11: Chrissie Tickel
Girls' 10: Adriana Wojakowska
Girls' 9: Emma Holtzman
Girls' 8: Alexandra Martinelli

May 3-4
Missouri Valley
Genesis Racquet Club - Wichita, Kansas
Winners:
Boys' 11: Corbin Mihelic
Boys' 10: Saif Khan
Boys' 9: Justin Leskera
Boys' 8: Collon Devlin
Girls' 11: Julia Zimmerman
Girls' 10: Sydney Lehman
Girls' 9: Megan Horter
Girls' 8: Brooke Withrow

May 9-10
Northern
Northwest Athletic Club - Fridley, Minnesota
Winners:
Boys' 11: Wyatt McCoy
Boys' 10: Scott Elsass
Boys' 9: Dane Teutenberg
Boys' 8: Brenham Wong
Girls' 11: Aria Lamberg
Girls' 10: Kate Roach
Girls' 9: Amber Washington

May 17-18
Northern California
Visalia Racquet Club - Visalia, California
Winners:
Boys' 11: Suresh Eswaran
Boys' 10: Nico Lunardi
Boys' 9: James TenBroeck
Boys' 8: Mackenzie McDonald
Girls' 11: Gabrielle Gatewood
Girls' 10: Yanni Dzoan
Girls' 8: Tori Trylovich

May 23-25
Caribbean
Parque Central - San Juan, Puerto Rico
Winners:
Boys' 11: Gabriel Flores
Boys' 10: Juanra Gonzalez-Paz
Boys' 9: Alexandre Maillard
Boys' 8: Augustin Maillard
Girls' 11: Rocio Portela
Girls' 10: Milet Padron
Girls' 9: Mareli Sanchez
Girls' 8: Laura Bernier-Colon

May 24-26
Southern
Windward Lake Club - Alpharetta, Georgia
Winners:
Boys' 11: Alex Houck
Boys' 10: William Sparks
Boys' 9: Maxx Lipman
Boys' 8: Thai Kwiatkowski
Girls' 11: Devon Sutherland
Girls' 10: Nikita Meka
Girls' 9: Grace Min
Girls' 8: Abbey Grant

May 24-26
Midwest
Homewood-Flossmoor Racquet Club - Homewood, Illinois
Winners:
Boys' 11: Evan King
Boys' 10: Robert Stineman
Boys' 9: Will Adams
Boys' 8: Yale Goldberg
Girls' 11: Julia Fellerhoff
Girls' 10: Kelly Poggensee-Wei
Girls' 9: Jarret Fisher
Girls' 8: Kathryn Adelman

May 30-June 1
Middle States
Team Shark at the Sportsplex - Feasterville, Pennsylvania
Winners:
Boys' 11: Neil Karandiker
Boys' 10: Alex Fioravante
Boys' 9: Mitchell Polnet
Boys' 8: Jimmy Saunders
Girls' 11: Jeannie Forker
Girls' 10: Madison Cohen
Girls' 9: Anna Mamalat
Girls' 8: Jennifer Brady

May 31-June 1
Mid-Atlantic
Boar's Head Inn & Sports Club - Charlottesville, Virginia
Winners:
Boys' 11: Harsha Rao
Boys' 10: Ian Sipe
Boys' 9: Evan Ward
Boys' 8: Kasey Countee
Girls' 11: Leah Garrison
Girls' 10: Audrey Cheng
Girls' 9: Sarah Pariser
Girls' 8: Katie Rose Marvin

May 31-June 2
Florida
Evert Tennis Academy - Boca Raton, Florida
Winners:
Boys' 11: Jon Leonik
Boys' 10: Ridley Seguso
Boys' 9: Robert Livi
Boys' 8: Roy Lederman
Girls' 11: Alexandra Anghelescu
Girls' 10: Tori Cleaves
Girls' 9: Emma Onila
Girls' 8: Skye Hopper

June 6-8
Southern California
Barnes Tennis Center - San Diego, California
Winners:
Boys' 11: Mikey Zablan
Boys' 10: Ace Matias
Boys' 9: David Blakeley
Boys' 8: Victor Brown
Girls' 11: Lacey Smith
Girls' 10: Hailey Johnson
Girls' 9: LaNeshay Cooksey
Girls' 8: Dorothy Tang

June 6-8
Eastern
Saw Mill Club - Mount Kisco, New York
Winners:
Boys' 11: Peter Davis
Boys' 10: Bert Vancura
Boys' 9: Tony Miller
Boys' 8: Nicholas Crystal
Girls' 11: Elora Benfer
Girls' 10: Akiko Okuda
Girls' 9: Jackie Greyserman
Girls' 8: Jamie Loeb

June 14-15
Southwest
El Gancho Racquet Club - Santa Fe, New Mexico
Winners:
Invitations were sent to all players from the Southwest seciton since this event unfortunately had to be cancelled.

July 28-30
Hawaii-Pacific
Wailuku Tennis Club - Pukalani, Hawaii
Winners:
Boys' 11: Robin Kiyabu
Boys' 9: Roman Kop
Girls' 11: Briana Feliciano

The Road To "Little Mo"      Regionals Schedule

For More Information:
Contact Carol Weyman, Tournament Chairman:
(214) 352-7978
E-Mail
http://www.mcbtennis.org

2002 LITTLE MO SECTIONALS





Tennis Tickets







TENNIS CELEBS
Click For Free Trial






















CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE




Zappos Winter 2003 Vertical Banner


6 Science Fiction Books for $1







The Mental Athlete

See A Review







Go Tennis - It's Tennis On The Net







Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders







Central Ohio Grand Prix Tennis







On Court Off Court







Sign The Banner For The Tennis Channel



As Seen On TV

Smart Abs



Tennis Mundo Search Engine







Return to:
College And Junior
Tennis Homepage