USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
July 16-20, 2000

18s - [California] - [Illinois] - [Georgia] - [New York]  16s - [Alabama] - [Georgia] - [California] - [New York]
14s - [Arkansas] - [Michigan] - [California] - [North Dakota]

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Supernational Hardcourt Championships in August:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.
Since there were four championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals on for each. Click Here For Full Draws.

Laguna Niguel Racquet Club - Laguna Niguel, California
BOYS' 18 SINGLES
Finals-Sanjlin Sadovich defeated Erich Chen (2), 6-3,6-3
Semifinals-Sanjlin Sadovich defeated Tommy Garrison, 6-2,4-6,6-2; Erich Chen (2) defeated Sydney Jim (4), 6-4,6-2
Consolation Fianls-William Yang defeated Jonathan Toy, 6-2,6-1
BOYS' 18 DOUBLES
Finals-Mac Burke/Tommy Garrison (2) defeated Erich Chen/John Toppel (1) defeated Michael Bean/Peter Kulmatick, 4-6,6-2,7-5; Mac Burke/Tommy Garrison (2) defeated Matthew Larimore/Tyler McClung, 3-6,6-3,6-3
GIRLS' 18 SINGLES
Finals-Jody Scheldt (3) defeated Aradhana Sarohia (4), 7-5,6-3
Semifinals-Jody Scheldt (3) defeated Michelle Beyronneau, 6-1,6-7,6-3; Aradhana Sarohia (4) defeated Tracie Ann Chong (2), 6-3,6-3
Consolation Finals-Lola Ajilore defeated Kristina Boss, 6-4,6-3
GIRLS' 18 DOUBLES
Finals-Breanna Kray/Christine Setian defeated Esther Bak/Sanja Indio, 6-4,4-6,6-1
Semifinals-Esther Bak/Sanja Indio defeated Kristina Boss/Shannon Croughan, 3-6,6-3,6-3; Breanna Kray/Christine Setian defeated Tracie Ann Chong/Aradhana Sarohia (2), 6-4,6-4

Homewood-Flossmoor Racquet Club - Homewood, Illinois
BOYS' 18 SINGLES
Finals-Andrew Rabens (7) defeated Lewis Smith (1), 7-6(4),6-1
Semifinals-Lewis Smith (1) defeated Ryan McCarthy, 6-3,6-2; Andrew Rabens (7) defeated Thomas Dennis, 6-3,5-7,6-4
Consolation Finals-Dean Wallace defeated Christopher Mitchell, 6-2,7-5
BOYS' 18 DOUBLES
Finals-Lewis Smith/Michael Sperry (1) defeated Andrew Rabens/Dean Wallace (2), 6-4,7-5
Semifinals-Lewis Smith/Michael Sperry (1) defeated Michael Brown/Tony Tran, 6-0,6-3; Andrew Rabens/Dean Wallace (2) defeated Seth Banks/Steven Srivasta, 6-2,7-6(5)
GIRLS' 18 SINGLES
Finals-Christine Nolan (1) defeated Alexis Prousis (2), 4-6,7-6(2),6-4
Semifinals-Christine Nolan (1) defeated Grace Cascarilla (3), 7-6(6),6-3; Alexis Prousis (2) defeated Melissa Nguyen (4), 7-6(6),6-1
Consolation Finals-Karlyn Martin defeated Kerry Meath, 6-2,6-2
GIRLS' 18 DOUBLES
Finals-Alexis Prousis/Kate Sternberg (1) defeated Emily Hellberg/Karlyn Martin (2), 6-2,6-2
Semifinals-Alexis Prousis/Kate Sternberg (1) defeated Melissa Dudak/Kerry Meath, 6-4,6-0; Emily Hellberg/Karlyn Martin (2) defeated Croutney Dobbins/Natalie Tirapelli, 6-3,7-6(3)

Stone Mountain Park Tennis Center - Stone Mountain, Georgia
Finals-R.J. Murray (2) defeated Brandon Lee (9), 6-4,3-6,6-0
Semifinals-Brandon Lee (9) defeated Jonathan O'Steen (4), 4-6,7-5,7-6(5); R.J. Murray (2) defeated Aaron Badart (3), 4-6,6-2,7-5
Consolation Finals-Dasef Weems defeated Tony Epkey, 7-6(5),6-2
BOYS' 18 DOUBLES
Finals-Freddy Rispoli/David Schmuck (3) defeated Zachary Hood/Joseph Jensen (4), 3-6,6-3,6-3
Semifinals-Zachary Hood/Joseph Jensen (4) defeated John Goldis/Casey Mastley, 6-2,6-1; Freddy Rispoli/David Schmuck (3) over Brandon Lee/Dasef Weems, default/ill
GIRLS' 18 SINGLES
Finals-Mary Ellen Gordon (3) defeated Sekita Grant (1), 6-2,7-5
Semifinals-Sekita Grant (1) defeated Melissa Spencer (5), 6-3,6-3; Mary Ellen Gordon (3) defeated Carina Alberelli (5), 7-6(3),6-4
Consolation Finals-Wendy Rohr defeated Karen Chao, 6-4,6-3
GIRLS' 18 DOUBLES
Finals-Laura Ahmes/Carina Alberelli (1) defeated Mary Ellen Gordon/Wendy Rohr (2), 7-6(3),6-4
Semifinals-Laura Ahmes/Carina Alberelli (1) defeated Lynsey Batchelder/Lauren Stephens (3), 6-1,6-1; Mary Ellen Gordon/Wendy Rohr (2) defeated Olivia Berry/Katye Rhett, 6-1,6-0

Concord Hotel - Kiamesha Lake, New York
Pictures & Story
BOYS' 18 SINGLES
Finals-Kile Sherry defeated Matthew Cherner-Ranft (3), 6-3,7-6(6)
Semifinals-Matthew Cherner-Ranft (3) defeated Scott Paltrowitz (1), 6-3,6-4; Kile Sherry defeated Donald Miles (4), 6-3,6-1
Consolation Finals-David Frankel defeated Lucas Green, 6-2,6-2
BOYS' 18 DOUBLES
Finals-Jeffrey French/Matthew Llewelyn (2) defeated Andrew Arons/Allen Royce (1), 6-1,6-4
Semifinals-Andrew Arons/Allen Royce (1) defeated William Almeyda/Brian Onofry, 6-4,3-6,6-2; Jeffrey French/Matthew Llewelyn (2) defeated Yuri Ermakov/Shane Khanlarian, 6-1,7-6(4)
GIRLS' 18 SINGLES
Finals-Sonia Ruzimovsky (1) defeated Arden Fredeking (2), 6-3,6-3
Semifinals-Sonia Ruzimovsky (1) defeated Brooke Peyton (3), 7-6(4),3-6,6-4; Arden Fredeking (2) defeated Jennifer Rabanal, 6-3,6-4
Consolation Finals-Jayme Ahmed defeated Sarita Konka, 6-4,6-1
GIRLS' 18 DOUBLES
Finals-Jayme Ahmed/Megan Zebrowski defeated Yana Krugly/Sonia Ruzimovsky (1), 5-7,6-3,7-6(4)
Semifinals-Yana Krugly/Sonia Ruzimovsky (1) defeated Brooke Peyton/Jennifer Rabanal, 4-6,6-1,6-3; Jayme Ahmed/Megan Zebrowski defeated Arden Fredeking/Danielle Spacek (2), 4-6,6-2,6-3

Lagoon Park Tennis Center - Montgomery, Alabama
BOYS' 16 SINGLES
Finals-Stuart Misner (3) defeated Shan Tanu Dhaka (4), 5-7,6-4,6-2
Semifinals-Stuart Misner (3) defeated Trevor McLeod (9), 3-6,6-3,6-4; Shan Tanu Dhaka (4) defeated Robbins Taylor, 2-6,6-1,6-2
Consolation Finals-Morgan Bauer defeated Byron Cole, 6-0,6-2
BOYS' 16 DOUBLES
Finals-Stuart Misner/Christopher Rea (2) defeated Matthew Bain/Stuart Row (3), 4-6,7-5,6-2
Semifinals-Matthew Bain/Stuart Row (3) defeated Byron Cole/Richie Cole (1), 7-5,4-6,6-3; Stuart Misner/Christopher Rea (2) defeated Will Colmar/Alex Kempster, 6-1,6-3
GIRLS' 16 SINGLES
Finals-Elizabeth Lumpkin (1) defeated Sara Schiffman (5), 6-3,6-3
Semifinals-Elizabeth Lumpkin (1) defeated Amanda Jasso (3), 6-3,6-3; Sara Schiffman (5) defeated Jolyn Taylor (2), 7-5,6-1
Consolation Finals-Evan Epps defeated Jenna Kafferly, 6-0,6-3
GIRLS' 16 DOUBLES
Finals-Amanda Jasso/Elizabeth Lumpkin (1) defeated Brittany Serrett/Emily White (3), 6-3,6-3
Semifinals-Amanda Jasso/Elizabeth Lumpkin (1) defeated Kate Houghton/Sara Schiffman (4), 6-2,6-1; Brittany Serrett/Emily White (3) defeated Jenna Kafferly/Jolyn Taylor (2), 6-7(4),6-2,6-4

Hudlow Tennis Center - Norcross, Georgia
BOYS' 16 SINGLES
Finals-Alexander Jacobs (7) defeated Justin Alpert (2), 6-1,6-0
Semifinals-Alexander Jacobs (7) defeated Chad Carmichael, 6-4,6-2; Justin Alpert (2) defeated Nicholas Medica, 6-1,7-5
Consolation Finals-Kyle Haten defeated Christopher Barlow, 7-5,6-2
BOYS' 16 DOUBLES
Finals-Justin Alpert/Vinay Bhamidipati (1) defeated Phillip Campbell/Nicholas Medica, 6-2,4-6,6-4
Semifinals-Justin Alpert/Vinay Bhamidipati (1) defeated Jacob Auerbach/Josh Brauser, 6-2,7-5; Phillipp Campbell/Nicholas Medica defeated Jarrod Epkey/Joseph Epkey, 2-6,6-3,7-6(4)
GIRLS' 16 SINGLES
Finals-Anna Yakimchenkova (1) defeated Amelia Rawls (3), 6-2,6-0
Semifinals-Anna Yakimchenkova (1) defeated Courtney Bartlett (5), 6-1,6-0; Amelia Rawls (3) defeated Lorell Zamot, 6-3,6-3
Consolation Finals-Rachel Sackmaster defeated Miranda Dutra, 6-2,6-1
GIRLS' 16 DOUBLES
Finals-Miranda Dutra/Anna Yamichenkova (1) defeated Cassie Martin/Kristin Mears, 6-1,6-0
Semifinals-Miranda Dutra/Anna Yamichenkova (1) defeated Kristen Bowman/Malwina Lys-dobradin. 7-6(2),6-1; Cassie Martin?Kristin Mears defeated Megan Bechtold/Shelby Rooke, 6-2,6-1

Lakewood Tennis Center - Lakewood, California
BOYS' 16 SINGLES
Finals-Luke Shields (1) defeated Brett Van Linge (9), 6-4,6-2
Semifinals-Luke Shields (1) defeated Kenneth Brown (10), 6-1,6-1; Brett Van Linge (9) defeated Jason Mossembekker (11), 6-2,6-1
Consolation Finals-John Mano vs. Garrett Leight
BOYS' 16 DOUBLES
Finals-Charn Bak/Steven Ly defeated Travis Crawford/Chris Mueller, 3-6,6-4,7-6(3)
Semifinals-Travis Crawford/Chris Mueller defeated Karl Snyder/Jason Tsul, 5-7,6-4,7-6(5); Charn Bak/Steven Ly defeated Garrett Leight/Norman Tam (2), 7-6(4),3-6,6-2
GIRLS' 16 SINGLES
Finals-Tracy Lin (3) defeated Samantha Hammond (8), 6-4,6-3
Semifinals-Samantha Hammond (8) defeated Nina Yaftali (4), 6-4,3-6,7-5; Tracy Lin (3) defeated Lindsey Nash (7), 6-4,6-3
Consolation Finals-Cindy Chu vs. Georgette Wright
GIRLS' 16 DOUBLES
Finals-Stephanie Vallejos/Meghan Wolfgram defeated Celia Durkin/Tracy Lin (3), 6-3,6-1
Semifinals-Celia Durkin/Tracy Lin (3) defeated Robyn Baker/Nina Yaftali (1), 6-2,6-3; Stephanie Vallejos/Meghan Wolfgram defeated Victoria Brymer/Amber Harper (2), 6-3,6-1

University of Kentucky - Lexington, Kentucky
BOYS' 16 SINGLES
Finals-Alexander Conti (2) defeated Ryan Keckley, 6-3,6-3
Semifinals-Ryan Keckley defeated Jeremy Clark (5), 7-5,6-4; Alexander Conti (2) defeated Lukasz Lasota, 7-5,6-4
Consolation Finals-Michael Ricks defeated Jeremy Miller, 6-1,6-1
BOYS' 16 DOUBLES
Finals-Wil Lofgren/James Tyler (3) defeated Scott Green/Ryan Kekcley (1), 6-2,0-6,6-2
Semifinals-Scott Green/Ryan Keckley (1) defeated Luke Tedaldi/Max Tedaldi (4), 6-0,6-1; Wil Lofgren/James Tyler (3) defeated Joseph Kane/Nino White, 7-6(1),6-2
GIRLS' 16 SINGLES
Finals-Brianna Knue (7) defeated Julia Colarusso, 6-2,6-2
Semifinals-Julia Colarusso defeated Kathy Robey (14), 6-4,3-6,6-2; Brianna Knue (7) defeated Laura Hutto, 6-1,6-2
Consolation Finals-Cheryl Hickey defeated Claire Conerly, 5-7,6-2,6-4
GIRLS' 16 DOUBLES
Finals-Rachel Lask/Kathy Roby (2) defeated Sierra Armstrong/Cheryl Hickey (1), 6-1,6-3
Semifinals-Sierra Armstrong/Cheryl Hickey (1) over Alexandria Nichols/Elizabeth Pepelko (3) by default; Rachel Lask/Kathy Roby (2) defeated Brittany Brown/Hadley Miller (4), score unavailable

Rabsamen Tennis Center - Little Rock, Arkansas
BOYS' 14 SINGLES
Finals-Okechi Womeod defeated Brad Benedict, 6-4,6-1
Semifinals-Brad Benedict defeated Lee Chang (3), 6-3,7-6; Okechi Womeodu (2) defeated Matthew Hall, 7-6(4),6-2
Consolation Finals-Drew Sosebee defeated Kent Fisher 7-6(4),6-2
BOYS' 14 DOUBLES
Finals-David Harris/Chris Sisk defeated Douglas Appleby/Todd Hoy (4), 6-1,6-3
Semifinals-David Harris/Chris Sisk defeated Willie Andrew/Matthew Naftlian (3), 6-0,6-1; Douglas Appleby/Todd Hoy (4) defeated Chris Boyd/Matthew Hall, 4-6,6-3,6-1
GIRLS' 14 DOUBLES
Finals-Anita Ivancevic defeated Elizabeth Kobak (3), 6-0,6-1
Semifinals-Elizabeth Kobak (3) defeated Gabriela Carvalho (1), 6-3,6-2; Anita Ivancevic defeated Miranda Gutierrez (2), 6-3,6-4
Consolation Finals-Aricla Cohen defeated Krysty Marcio, 6-3,7-5
GIRLS' 14 DOUBLES
Finals-Miranda Gutierrez/Elizabeth Kobak (1) defeated Priscilla Castillo/Krysty Marcio, 6-1,7-5
Semifinals-Miranda Gutierrez/Elizabeth Kobak (1) defeated Marlene Ryan/Syreeta Thompson, 5-7,6-2,6-3; Priscilla Castillo/Krysty Marcio defeated Emily Harpe/Laura Lynn Williams, 6-1,7-5

Midland Community Tennis Center - Midland, Michigan
BOYS' 14 SINGLES
Finals-Alex Chang (4) defeated Jimmy Brannon (5), 6-4,6-1
Semifinals-Jimmy Brannon (5) defeated Jonathan Chow (3), 1-6,6-1,6-1; Alex Chang (4) defeated Anthony Johnson, 6-0,6-1
Consolation Finals-Michael Kaufman defeated Thomas Bellama (8), 6-0,6-1
BOYS' 14 DOUBLES Finals-David Evans/Christopher Weinetz (2) defeated Alex Chang/Atu Koffie-Lart, 6-3,6-4
Semifinals-Alex Chang/Atu Koffie-Lart defeated Benjamin Ganzfried/Ilya Rozofsky, 6-0,7-5; David Evans/Christopher Weinetz (2) defeated Chris Clark/Tommy Hicks, 3-6,7-6(5),6-3
GIRLS' 14 SINGLES
Finals-Alexandra Mueller (1) defeated Alina Sullivan, 6-3,6-0
Semifinals-Alexandra Mueller (1) defeated Melissa Bere, 6-0,6-0; Alina Sullivan defeated Charlotte Tansill, 6-2,6-4
Consolation Finals-Brooke Beier defeated Jamie Caplan, 6-1,6-2
GIRLS' 14 DOUBLES
Finals-Pamela Gesellchen/Natasha Ratajczak (4) defeated Jessica Knez/Alina Sullivan, 6-4,6-1
Semifinals-Jessica Knez/Alina Sullivan defeated Lauren Little/Victoria Seiter, 4-6,7-6(6),7-5; Pamela Gesellchen/Natasha Ratajczak (4) defeated Lindsey Dashiell/Natasha Ratajczak, 6-0,6-3

Anaheim Tennis Center - Anaheim, California
BOYS' 14 SINGLES
Finals-Eric Chow (1) defeated Gary Sacks (3), 6-4,6-3
Semifinals-Eric Chow (1) defeated Shan Sondhu, 6-3,6-1; Gary Sacks (3) defeated Raji Sondhu, 1-6,6-3,6-3 Consolation Finals-Blake Muller-Grokenberger (4) vs. Clancy Shields
BOYS' 14 DOUBLES
Finals-Josh Lederman/Blake Muller Grokenberger defeated Raji Sondhu/Shan Sondhu, 6-3,7-6(3)
Semifinals-Josh Lederman/Blake Muller Grokenberger defeated Scott Hohenstein/Ben Steensland. 6-3,6-3; Raji Sondhu/Shan Sondhu defeated Jordan Colman/Clancy Shields, 1-6,3-6,6-3
GIRLS' 14 SINGLES
Finals-Cosmina Cioban (1) defeated Lauren Jones (4), 6-1,6-2
Semifinals-Cosmina Cioban (1) defeated Katie Callaghan, 6-2,6-1; Lauren Jones (4) defeated Yulia Rivelis (2), 6-0,7-5
Consolation Finals-Kaley Cuoco (6) defeated Lauren Jones, 6-1,6-2
GIRLS' 14 DOUBLES
Finals-Clarissa Fermin/Yulin Rivelis defeated Macall Harkins/Lindsay Kintsler, 6-4,4-6,6-3
Semifinals-Clarissa Fermin/Yulin Rivelis defeated Katie Callaghan/Kaley Cuoco, 3-6,6-2,7-5; Marcall Harkins/Lyndsay Kintsler defeated Randi Schueler/Molly Sullens, 6-4,6-4

Courts Plus Fitness Center - Fargo, North Dakota
BOYS' 14 SINGLES
Finals-Alexander Dobri defeated Andrew Hoffman (1), 6-3,3-2 ret/inj
Semifinals-Andrew Hoffman (1) defeated Jonathan Clarke, 6-2,6-2; Alexander Dobrin defeated Andrew Clayton, 6-2,6-0
Consolation Finals-Sean Harris defeated Jeffrey Zeller, 6-4,3-6,6-4
BOYS' 14 DOUBLES
Finals-Jonathan Clarke/Blane Shields (3) defeated John Schier/Gregory Wynne (4), 6-4,7-5
Semifinals-Jonathan Clarke/Blane Shields (3) defeated Alexander Friesen/Tim Prudlow, 7-5,6-3; John Schier/Gregory Wynne (4) defeated Hunter Gerlach/Ryan Ingram, 6-1,6-3
GIRLS' 14 SINGLES
Finals-Chrissie Seredni (1) defeated Cary Gibson (4), 6-2,6-1
Semifinals-Chrissie Seredni (1) defeated Sarah Giles-Madden (3), 6-3,6-2; Cary Gibson (4) defeated Yawna Allen (2), 7-5,6-1
Consolation Finals-Nataly Livshits defeated Prija Puri, 4-6,6-1,7-6(2)
GIRLS' 14 DOUBLES
Finals-Yawna Allen/Sarah Giles-Madden (1) defeated Camille Clark/Chrissie Seredni (3), 7-6(4),6-7(4),6-4


Return to:
College And Junior Tennis

In Association with Amazon.com
TENNIS BOOKSTORE