USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
May 17-22, 2003 - Boys' & Girls' 16s

18s    14s    12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Supernational Clay Court Championships in July:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.
Since there were four championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Harrison Tennis Center - Marietta, Georgia
BOYS' 16
SINGLES
Finals
Peter Dzuba (7) defeated Vijay Paul (4) -- pictured right -- 6-3,6-3
Third Place Playoff-
Alexander Grothman (3) defeated Christopher Racz (16), 6-2,6-3
Semifinals
Peter Dzuba (7) defeated Alexander Grothman (3), 5-7,6-2,1-0(9)
Vijay Paul (4) defeated Christopher Racz (16), 6-4,6-0
Consolation Finals
Bradley Mixson defeated Daniel Gonzalez, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Broom/Mixson (4) defeated Dzuba/Korbut (3), 8-1
Semifinals
Broom/Mixson (4) defeated Longacre/Racz, 8-2
Dzuba/Korbut (3) defeated Gillispie/North, 9-8(9)
GIRLS' 16
SINGLES
Finals
Jamie Hampton (9) defeated Lindsey Howard (3), 6-0,7-5
Third Place Playoff
Allyn Mueller (10) defeated Samantha Powers (15), 6-3,6-4
Semifinals
Jamie Hampton (9) defeated Allyn Mueller (10), 7-5,6-4
Lindsey Howard (3) defeated Samantha Powers (15), 7-6,5-7,1-0(3)
Consolation Finals
Ragini Acharya (1) defeated Alexandra Haney (4), 6-4,6-1
DOUBLES
Finals
Byrd/Frazier (4) defeated Caforio/Mueller, 8-6
Semifinals
Caforio/Mueller defeated Arundel/Casey, 8-5
Byrd/Frazier (4) defeated Payne/Reynolds, 8-3

Laguna Creek Racquet Club - Elk Grove, California
BOYS' 16
SINGLES
Finals
Jay Wong (2) defeated Carsten Ball (1) -- pictured right -- 6-4,7-5
Third Place Playoff
Alexander Rosinski (4) over Albert Jou, withdrew/ill
Semifinals
Jay Wong (2) defeated Alexander Rosinski, 6-3,6-4
Carsten Ball (1) over Albert Jou, withdrew/ill
Consolation Finals
Blane Shields (5) over Austin King (8), withdrew/ill
DOUBLES
Finals
Calienes/King (3) defeated Kaiser/Stege (4), 8-3
Semifinals
Kaiser/Stege (4) defeated El Rosario/Jou (2), 9-7
Calienes/King (3) defeated Matusumoto/Wong (1), 8-1
GIRLS' 16
SINGLES
Finals
Jie Zeng (2) defeated Molly Scott (4), 4-6,6-0,5-4 retired
Third Place Playoff
Erin Young (1) defeated Lauren Miller (3), 6-1,6-1
Semifinals
Jie Zeng (2) defeated Lauren Miller (3), 6-3,6-4
Molly Scott (4) defeated Erin Young (1), 6-3,6-3
Consolation Finals
Lorena Gonzalez defeated Audrey Bulkley, 7-5,2-6,6-4
DOUBLES
Finals
Bulkley/Zeng (1) defeated Gonzalez/Marpuri, 9-7
Semifinals
Gonzalez/Marpuri defeated Bhamidipati/Style, 8-1
Bulkley/Zeng (1) defeated Aljoburi/Block, 8-3

Midland College - Midland, Texas
BOYS' 16
SINGLES
Finals
Justin Fox (1) defeated Matthew Brewer (2), 6-3,6-4
Third Place Playoff
Zachary Prince (3) defeated Scott Rasmussen (4), 6-4,6-4
Semifinals
Matthew Brewer (2) defeated Scott Rasmussen (4), 7-5,6-4
Justin Fox (1) over Zachary Prince (3) by default
Consolation Finals
Christian Tenev defeated Hunter Mills, 6-3,6-3
DOUBLES
Finals
Henthorn/Tuck (4) defeated Hernandez/Sanborn, 8-4
Semifinals
Henthorn/Tuck (4) defeated Mills/Prince (2), 8-6
Hernandez/Sanborn defeated Guarino/Rasmussen, 9-8(4)
GIRLS' 16
SINGLES
Finals
Lauren Lui (2) defeated Alexis Dorr (5), 7-5,6-2
Third Place Playoff-
Maggie Yahner (3) over Christina Ruiz, withdrew/ill
Semifinals
Lauren Lui (2) defeated Christina Ruiz (6), 2-0 retired
Alexis Dorr (5) defeated Maggie Yahner (3), 6-1,2-6,7-5
Consolation Finals
Zoe Kent defeated Nyssa Peele, 6-1,6-7(2),6-3
DOUBLES
Finals
Calvo/Whoriskey (2) defeated Wong/Yahner (1), 8-5
Semifinals
Calvo/Whoriskey (2) over Rowen/Stines by default
Wong/Yahner (1) defeated Knop/Knop (4), 8-2

Westwood Tennis Center - Norman, Oklahoma
BOYS' 16
SINGLES
Finals
Donald Young (1) -- pictured right -- defeated Samuel Garland (2), 6-3,6-1
Third Place Playoff-
Mark Boren (8) defeated Scott Bruckmann (3), 3-6,6-2,6-1
Semifinals
Samuel Garland (2) defeated Mark Boren (8), 6-2,6-1
Donald Young (1) defeated Scott Bruckmann (3), 7-5,6-1
Consolation Finals
John Pearlman defeated Aaron Carr, 15-0 retired
DOUBLES
Finals
Allin/Mizell over Bruckman/Garland (1) by default
Semifinals
Allin/Mizell defeated Boren/Schultz (3), 8-4
Bruckmann/Garland (1) over Bohrnstedt/El-Effendi by default
GIRLS' 16
SINGLES
Finals
Elizabeth Wood (2) defeated Meg Fanjoy (1), 6-2,4-6,6-4
Third Place Playoff
Elyse Steiner (3) defeated Brittany Baldy (4), 6-3,6-1
Semifinals
Elizabeth Wood (2) defeated Brittany Baldy (4), 6-3,6-3
Meg Fanjoy (1) defeated Elyse Steiner (3), 6-1,7-5
Consolation Finals
Dana Gordon-Hartman defeated Syndey Murray, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Fanjoy/Wood (1) defeated Baldy/Wagner, 8-5
Semifinals
Baldy/Wagner (4) defeated Nguyen/Pitts, 8-4
Fanjoy/Wood (1) defeated Steiner/Steiner (3), 8-6

Back To Listing Of 2003 USTA National Open Championships



Tennis Mundo Search Engine





The Store At Adidas®





On Court Off Court





Sign The Banner For The Tennis Channel


Save At The Pump



















Dede Allen's
Collegiate Guide For
High School Tennis Players






6 Science Fiction Books for $1





CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE






Return to:
College And Junior
Tennis Homepage