USTA NATIONAL OPEN WINTER CHAMPIONSHIPS
May 17-22, 2003 - Boys' & Girls' 12s

18s    16s    14s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Supernational Clay Court Championships in July:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.
Since there were four championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Baltimore Tennis Association - Baltimore, Maryland
BOYS' 12
SINGLES
Finals
Frank Carleton (1) -- pictured right -- defeated David Holland (2), 6-2,6-4
Third Place Playoff
Kevin McMillen (4) over Denis Kudla (3) by default
Semifinals
David Holland (2) defeated KEvin McMillen (4), 6-0,7-6(2)
Frank Carleton (1) defeated Denis Kudla (3), 7-6(2),6-1
Consolation Finals
Peter Carpenter defeated Eric Legunn, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
Carleton/Holland (1) defeated Breit/Parker, 7-5,6-3
Semifinals
Breit/Parker over Ore/Rao, withdrew
Carleton/Holland (1) defeated Katzel/Soni, 6-3,6-0
GIRLS' 12
SINGLES
Finals
Ryan Cutillo (2) -- pictured right -- defeated Chichi Scholl (3), 6-2,6-2
Third Place Playoff-
Maria Fuccillo (4) defeated Olivia Janowicz (1), 6-1,6-0
Semifinals
Ryann Cutillo (2) defeated Maria Fuccillo (4), 7-5,6-4
Chichi Scholl (3) defeated Olivia Janowicz (1), 6-4,6-4
Consolation Finals
Brooke Bolender defeated Hana Evans, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Cutillo/Stracar over Bolender/Chiricosta by default
Semifinals
Bolender/Chiricosta over Orkis/Smolensky by default
Cutillo/Stracar defeated Capra/Scholl (1), 6-3,6-7(5),1-0

Lost Mountain Tennis Center - Powder Springs, Georgia
BOYS' 12
SINGLES
Finals
Jordan Cox (5) defeated Orlando Lourenco (1), 6-2,6-1
Third Place Playoff
Tyler Droll (9) defeated William Parker (2) -- pictured right -- 6-4,6-3
Semifinals
Jordan Cox (5) defeated William Parker (2), 6-2,6-2
Orlando Lourenco (1) defeated Tyler Droll (9), 6-1,7-5
Consolation Finals
Scotty Libby defeated Ian Chadwell, 6-3,7-6(3)
DOUBLES
Finals
Libby/Spinks (1) defeated Brown/Brown, 8-2
Semifinals
Brown/Brown defeated Anderson/Dunn, 8-4
Libby/Spinks (1) defeated Durham/Menzies, 8-3
GIRLS' 12
SINGLES
Finals
Melanie Oudin (1) defeated Virgiia Iwinski (2), 6-3,6-3
Third Place Playoff
Alexandra Anghelescu (3) defeated Keri Frankenberger (4), 6-2,6-2
Semifinals
Virginia Iwinski (2) defeated Alexandra Anghelescu (3), 6-4,6-1
Consolation Finals
Not Played
DOUBLES
Finals
Anghelescu/Guarachi (1) defeated Cercone/Frankenberger (2), 8-5
Semifinals
Anghelescu/Guarachi (1) defeated Berne/Canty, 8-6
Cercone/Frankenberger (2) moved up with a double withdrawal

Sierra Sport & Racquet Club - Fresno, California
BOYS' 12
SINGLES
Finals
Chris Fotopoulos (1) defeated Scott Keaton (3), 6-1,6-0
Third Place Playoff
Michael Swank (4) defeated Kevin Moore (6), 6-0,6-1
Semifinals
Scott Keaton (3) defeated Kevin Moore (6), 6-2,6-2
Chris Fotopoulos (1) defeated Michael Swank (4), 6-3,6-3
Consolation Finals
Joseph West -- pictured right -- defeated Chris Cha, 6-4,6-7(0),1-0(9)
DOUBLES
Finals
Cha/Moore (2) defeated Krentz/Li, 6-1,6-0
Semifinals
Cha/Moore (2) defeated Human/Leskera (3), 6-1,6-2
Krentz/Li defeated Champagne/Simmons, 4-6,6-4,1-0(5)
GIRLS' 12
SINGLES
Finals
Mary Weatherholt (1) -- pictured right -- defeated Alexandra Lehman, 7-6(1),6-0
Third Place Playoff
Laura Richardson (3) defeated Samantha Chao (5), 6-4,6-1
Semifinals
Alexandra Lehman defeated Laura Richardson (3), 6-3,2-6,1-0(9)
Mary Weatherholt (1) defeated Samantha Chao (5), 6-0,6-0
Consolation Finals
Liza Hagarman defeated Michelle Kedzierski, 6-3,6-0
DOUBLES
Finals
Richardson/Walther (1) defeated Heaslet/Johnson, 7-6(5),6-1
Semifinals
Heaslet/Johnson defeated Malley/Weatherholt (3), 7-6(4),6-4
Richardson/Walther (1) defeated Kirshenbaum/Martin, 6-4,6-2

Sierra Sport & Racquet Club - Fresno, California
BOYS' 12
SINGLES
Finals
Andrew Kells (4) defeated Sky Lovill (1) -- pictured right -- 6-2,0-6,1-0(6)
Third Place Playoff
Jeffrey Kamei (6) defeated Daniel Hoffman (5), 7-5,6-4
Semifinals
Andrew Kells (4) defeated Daniel Hoffman, 6-0,6-1
Sky Lovill (1) defeated Jeffrey Kamei (6), 7-6(4),6-4
Consolation Finals
Walker Kehrer defeated Romel Orpiano, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals
Kamei/Orpiano (4) defeated Kells/Lorentzen (3), 6-4,6-2
Semifinals
Kells/Lorentzen (3) defeated Buchanan/Lovill, 6-3,6-2
Kamei/Orpiano (4) defeated Keil-long/Santiago, 6-1,6-1

Upland Tennis Club - Upland, California
GIRLS' 12
SINGLES
Finals
Thien-Trang Nguyen (1) defeated Tiffany Mai (2), 5-7,6-4,1-0
Third Place Playoff
Tiffany Mai (2) defeated Elizabeth Begley (6), 6-0,6-3
Semifinals
Thien-Trang Nguyen (1) defeated Lilly Kimbell (7) -- pictured right -- 6-3,1-6,1-0
Consolation Finals
Samantha Lam defeated Taylor Davis, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals
Gayton-Leach/Mai (2) defeated Lao/Nguyen (1), 6-3,7-6
Semifinals
Gayton-Leach/Mai (2) defeated Davis/De Bruycker, 4-6,6-3,1-0
Lao/Nguyen (1) defeated Florea/Lam, 6-4,4-6,1-0

Back To Listing Of 2003 USTA National Open Championships



Tennis Mundo Search Engine





The Store At Adidas®





On Court Off Court





Sign The Banner For The Tennis Channel


Save At The Pump













6 Science Fiction Books for $1





CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE






The Mental Athlete

See A Review





Go Tennis - It's Tennis On The Net





Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders





Return to:
College And Junior
Tennis Homepage