USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
November 24-28, 2005 - Boys' & Girls' 12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Winter Championships in December:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

The Orlando Racquet & Fitness Club - Orlando, Florida
Boys' 12
SINGLES
Finals
Robert Livi (1) defeated Mitchell Polnet (2), 6-2,6-1
Third Place Playoff
Thomas Pura (3) -- pictured right -- defeated Gordon Watson (4), 3-6,6-4,10-5
Semifinals
Robert Livi (1) defeated Thomas Pura (3), 6-3,6-1
Mitchell Polnet (2) defeated Gordon Watson (4), 7-6(3),7-5,10-4
Consolation Finals
Danny Mack defeated Michael Rinaldi (6), 6-3,6-3
DOUBLES
Finals
Mack/Watson (3) defeated Goodman/Lederman (4), 8-1
Semifinals
Goodman/Lederman (4) defeated Livi/Livi (1), 9-7
Mack/Watson (3) defeated Lasprilla/Rinaldi (2), 8-6
Girls' 12
SINGLES
Finals
Danielle Collins (2) -- pictured right -- defeated Blair Shankle (1), 7-6(4),6-3,10-4
Third Place Playoff
Julia Jones (4) over Nicole Pivonka, walkover/injured
Semifinals
Blair Shankle (1) defeated Nicole Pivonka, 7-5,6-2
Danielle Collins (2) defeated Julia Jones (4), 6-2,7-6(5),14-12
Consolation Finals
Ashlee Boyke defeated Breaunna Addison (15), 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Collins/Jones (1) defeated Cohen/Laurente (2), 8-3
Semifinals
Cohen/Laurente (2) defeated Epstein/Love, 8-3
Collins/Jones (1) defeated Boyke/Michaud (3), 8-2

Newman Tennis Center - Augusta, Georgia
Boys' 12
SINGLES
Finals
Austin Smith (3) defeated John Richmond (2), 6-1,6-3
Third Place Playoff
Nick Wood (1) defeated Casey Kay (4), 7-5,6-1
Semifinals
Austin Smith (3) defeated Nick Wood (1), 7-5,6-3
John Richmond (2) defeated Casey Kay (4), 6-1,6-2
Consolation Finals
Morgan Mays defeated Gandhi Bhakthavachalam, 6-3,6-4
DOUBLES
Finals
Jones/Smith (5) defeated Kay/Richmond (1), 8-3
Semifinals
Kay/Richmond (1) defeated Buffington/McMahan, 8-4
Jones/Smith (5) defeated Kirchheimer/Wood (2), 8-4
Girls' 12
SINGLES
Finals
Whitney Kay (1) defeated Megan Kurey (5), 6-0,6-2
Third Place Playoff
Reeree Li (8) defeated Megan McLinden (6), 6-1,6-1
Semifinals
Whitney Kay (1) defeated Megan McLinden (6), 6-0,6-0
Megan Kurey (5) defeated Reeree Li (8) 6-0,6-3
Consolation Finals
Caitlyn Williams defeated Julie Vrabel, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Kurey/Williams (2) defeated Kay/Robbins (1), 8-4
Semifinals
Kay/Robbins (1) defeated Townsend/Townsend, 8-1
Kurey/Williams (2) over Ortiz/Pitt, walkover

USTA National Tennis Center - Flushing, New York
Click Here for Story & Photos from this event
Boys' 12
SINGLES
Finals
Andrew Korinek (2) -- pictured right -- defeated Noah Bragg (3), 4-6,6-1,1-0(8)
Third Place Playoff
Bert Vancura (1) defeated Karthik Dhore (4), 6-3,6-2
Semifinals
Andrew Korinek (2) defeated Karthik Dhore (4), 6-0,6-0
Noah Bragg (3) defeated Bert Vancura (1), 6-4,6-4
Consolation Finals
William Spector vs. Jonathan Carcione, not played
DOUBLES
Finals
Kumar/Weldon (5) defeated Spector/Steinroeder (4), 8-1
Semifinals
Kumar/Weldon (5) defeated Bragg/Vancura (1), 8-4
Spector/Steinroeder (4) defeated Dhore/Paige (2), 8-4

Capital Region Tennis - Albany, New York
Girls' 12
SINGLES
Finals
Kyle McPhillips (1) -- pictured right -- defeated Anna Mamalat (6), 7-5,7-6,11-9
Third Place Playoff
Molly O'Koniewski (3) defeated Amanda Muliawan (4), 2-6,6-3,10-4
Semifinals
Kyle McPhillips (1) defeated Amanda Muliawan (4), 6-1,6-1
Anna Mamalat (6) defeated Molly O'Koniewski (3), 6-2,6-2
Consolation Finals
Madison Cohen defeated Annie DiMuro, 6-0,6-0
DOUBLES
Finals
Cohen/McPhillips (1) defeated Morton/Sharshakov (3), 8-6
Semifinals
Cohen/McPhillips (1) defeated DiMuro/Wirth (3), 8-1
Morton/Sharshakov (3) defeated Muliawan/O'Koniewski (2), 8-6

Dana Hills Tennis Center/South Coast - South Laguna, California
Boys' 12
SINGLES
Finals
Dennis Novikov (2) defeated Jonathan Huang (4), 6-3,6-3
Third Place Playoff
Jeff Vongman (1) defeated Joseph Digiulio (3), 5-7,6-2,10-7
Semifinals
Jonathan Huang (4) defeated Jeff Vongman (1), 6-2,6-3
Dennis Novikov (2) defeated Joseph Digiulio (3), 6-0,6-2
Consolation Finals
Reo Asami defeated Nico Lunardi, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
Asami/Scheinman defeated Porutiu/Scott, 8-4
Semifinals
Asami/Scheinman defeated Aguilar/Vongman (4),
Porutiu/Scott defeated Farren/Lunardi (2), 8-6

Randolph Tennis Center - Tucson, Arizona
Girls' 12
SINGLES
Finals
Jarret Fisher (2) defeated Christine Kharkevitch (1), 6-2,6-3
Third Place Playoff
Sarah Gealer (4) defeated Mariam Zein (3), 6-0,6-4
Semifinals
Christine Kharkevitch (1) defeated Sarah Gealer (4), 6-3,6-7(5),1-0(10-4)
Jarret Fisher (2) defeated Mariam Zein (3), 6-2,6-3
Consolation Finals
Nikki Parker over Desirae Krawczyk, walkover
DOUBLES
Finals
Fisher/Zein (1) defeated Tran/Tran, 8-4
Semifinals
Tran/Tran defeated Kostas/Onaga, 8-4
Gealer/Krawczyk defeated Kostas/Onaga, 8-2

 
Back To Listing Of 2005 USTA National Open Championships
Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print

















Check Out
TENNIS WEEK






Sports Psych Handbook
See a review of this book


































Google











College Tennis Connect
Monthly Advice

Without Monthly Fees





click here for the tabc site





CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE










Return to:
College And Junior Tennis