USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
November 24-28, 2006 - Boys' & Girls' 12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Winter Championships in December:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

The Orlando Racquet & Fitness Club - Orlando, Florida
Boys' 12
SINGLES
Finals
Danny Mack (2) defeated Roy Lederman (1), 6-1,6-1
Third Place Playoff
Joshua Goodman (3) defeated Juan Padilla (11), 6-2,6-4
Semifinals
Roy Lederman (1) defeated Joshua Goodman (3), 6-2,7-5
Danny Mack (2) defeated Juan Padilla (11) 6-0,6-0
Consolation Finals
Patrick Bared -- pictured right -- defeated Baker Newman, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Joshua Goodman/Ryan Smith (2) defeated Roy Lederman/Danny Mack (1), 8-5
Semifinals
Roy Lederman/Danny Mack (1) defeated Baker Newman/Chandler Saunders (4), 8-1
Joshua Goodman/Ryan Smith (2) defeated Jake Albo/Mario Nicosia, 8-6
Girls' 12
SINGLES
Finals
Samantha Crawford (2) defeated Deborah Suarez (7), 7-5,6-0
Third Place Playoff
Alexandra Kiick (3) defeated Jillian Rooney (4), 6-3,7-5
Semifinals
Deborah Suarez (7) defeated Alexandra Kiick (3), 7-5,6-2
Samantha Crawford (2) defeated Jillian Rooney (4), 6-4,6-0
Consolation Finals
Courtney Colton defeated Nicki Johnson, 7-5,6-4
DOUBLES
Finals
Samantha Crawford/Ashley Kitchen (1) defeated Courtney Colton/Bennett Dunn, 8-4
Semifinals
Samantha Crawford/Ashley Kitchen (1) defeated Claire Mitchell Andrews/Blair Martin (5), 8-2
Courtney Colton/Bennett Dunn defeated Danna Gandelman/Deborah Suarez, 8-3

Newman Tennis Center - Augusta, Georgia
Boys' 12
SINGLES
Finals
Nick Wood (1) defeated Strong Kirchheimer (2), 6-1,6-0
Third Place Playoff
Sean Karl (3) defeated Tad Humpal (4), 6-0,6-0
Semifinals
Nick Wood (1) defeated Sean Karl (3), 7-5,6-2
Strong Kirchheimer (2) defeated Tad Humpal (4), 6-0,6-4
Consolation Finals
Benjamin Davies defeated Jacob Dubar, 6-0,6-4
DOUBLES
Finals
Taylor Powell/Anish Sharma defeated Strong Kirchheimer/Nick Wood (2), 9-8
Semifinals
Taylor Powell/Anish Sharma defeated Sean Karl/Matthew Levine (4), 9-8
Strong Kirchheimer/Nick Wood (2) defeated Adam Elliget/Jess Jones, 8-2
Girls' 12
SINGLES
Finals
Jerricka Boone (1) defeated Kendal Woodard (4), 4-6,7-5,1-0
Third Place Playoff
Kourtney Keegan (6) defeated Reeree Li (2), 6-2,7-5
Semifinals
Jerricka Boone (1) defeated Kourtney Keegan (6), 6-3,6-4
Kendal Woodard (4) defeated ReereeLi (2), 6-4,6-3
Consolation Finals
Ayaka Okuno defeated Sydney Campbell, 6-0,6-2
DOUBLES
Finals
Melanie Marlin/Ayaka Okuno (5) defeated Sydney Campbell/Kourtney Keegan, 8-2
Semifinals
Sydney Campbell/Kourtney Keegan defeated Morgan Barnhill/Jerricka Boone (6), 9-8
Melanie Marlin/Ayaka Okuno (5) defeated Taylor Davidson/Kendal Woodard (2), 8-5

USTA National Tennis Center - Flushing, New York
Click Here for Story & Photos from this event
Boys' 12
SINGLES
Finals
Konrad Zieba (11) -- pictured right -- defeated Jared Hiltzik (1), 6-3,6-4
Third Place Playoff
Tyler Gardiner (2) defeated Noah Rubin (5), 6-1,6-1
Semifinals
Jared Hiltzik (1) defeated Noah Rubin (5), 7-5,2-6,7-6(1)
Konrad Zieba (11) defeated Tyler Gardiner (2), 6-3,3-6,7-6(7)
Consolation Finals
Ryan Shane vs. Alexandr Van Cott, not played
DOUBLES
Finals
Tyler Gardiner/Jeffrey Schorsch (1) defeated Brian Astrachan/Aaron Revzin, 8-6
Semifinals
Tyler Gardiner/Jeffrey Schorsch (1) defeated Josh Levine/Kyle Martino (5), 9-7
Brian Astrachan/Aaron Revzin defeated Quentin Monaghan/Noah Rubin (3), 8-5

Alley Pond Tennis Center - Queens Village, New York
Girls' 12
SINGLES
Finals
Jamie Loeb (1) -- pictured right -- defeated Tina Jiang (5), 6-2,6-4
Third Place Playoff
Emily Safron (7) defeated Annie Dimuro (8), 6-4,6-4
Semifinals
Jamie Loeb (1) defeated Emily Safron (7), 6-0,6-0
Tina Jiang (5) defeated Annie Dimuro (8), 6-2,6-3
Consolation Finals
Madeline Lipp defeated Julia Elbaba, 6-1,6-2
DOUBLES
Finals
Tess Bernard-Feigenbaum/Lexi Borr (2) defeated Julia Elbaba/Skylar Morton (1), 9-8
Semifinals
Julia Elbaba/Skylar Morton (1) over Quinn Gleason/Margarita Kotok, walkover/ill
Tess Bernard-Feigenbaum/Lexi Borr (2) defeated Quinn Gleason/Margarita Kotok, 8-4

Randolph Tennis Center - Tucson, Arizona
Girls' 12
SINGLES
Finals
Jarret Fisher (1) -- pictured right -- defeated Desirae Krawczyk (2), 6-2,6-1
Third Place Playoff
Sarah Gealer (4) defeated Jwany Sherif (7), 7-5,6-1
Semifinals
Jarret Fisher (1) defeated Sarah Gealer (4), 6-0,6-1
Desirae Krawczyk (2) defeated Jwany Sherif (7), 6-2,6-1
Consolation Finals
Brooke Austin defeated Lindsey Kostas, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Sarah Gealer/Desirae Krawczyk (1) defeated Dominique Cetale/Jwany Sherif (2), 8-5
Semifinals
Sarah Gealer/Desirae Krawczyk (1) defeated Jarret Fisher/Lindsey Kostas (3), 8-3
Dominique Cetale/Jwany Sherif (2) defeated Gabrielle Andrews/Mayo Hibi, 8-4

 
Back To Listing Of 2006 USTA National Open Championships
Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print

















Check Out
TENNIS WEEK






Sports Psych Handbook
See a review of this book


































Google











click here for the tabc site





Return to:
College And Junior Tennis