BURGER KING ORANGE BOWL
INTERNATIONAL CHAMPIONSHIPS

Crandon Park - Key Biscayne, Florida
December 7-16, 2001

Boys' 18
SINGLES
Finals-Robin Soderling (5) defeated Juan Monaco, 6-3,6-4
Semifinals-Robin Soderling (5) defeated Santiago Gonzalez (11), 6-3,6-3; Juan Monaco defeated Alex Bogomolov, 6-4,4-6,6-4
Quarterfinals-Robin Soderling/Sweden (5) defeated Phillipp Petzschner/Germany (15), 7-6(3),6-4; Santiago Gonzalez/Mexico (11) defeated Brian Dabul/Argentina (3), 6-1,6-2; Alex Bogomolov/USA defeated Phillippe Moukhometov/Russia, 6-1,6-0; Janko Tipsarevic/Yugolslavia (2), 6-3,6-1
DOUBLES
Finals-Phillipp Petzschner/Simon Stadler (6) defeated Maximo Gonzalez/Juan Monaco, 6-2,7-6(6)
Semifinals-Phillipp Petzschner/Simon Stadler (6) defeated Bruno Echagaray/Santiago Gonzalez (1), 6-1,3-6,6-2; Maximo Gonzalez/Juan Monaco defeated Henry Adjei-Darko/Komlovi Loglo (3), 4-6,7-6(0),6-2
Quarterfinals-Bruno Echagary/Santiago Gonzalez (1) defeated Alex Bogomolov/Travis Rettenmaier, 6-0,4-6,7-6(4); Phillipp Petzschner/Simon Stadler (6) defated Bart De Gier/Michel Koning (4), 6-2,6-4; Henry Adjei-Darko/Komlavi Loglo (3) over Stephane Bohli/Gilles Muller (7), withdrew/injured; Maximo Gonzalez/Juan Monaco defeated Igor Andreev/Alexandre Pavlioutchenkov, 6-3,6-4s

Girls' 18
SINGLES
Finals-Vera Zvonareva (8) defeated Svetlana Kuznetsova (2), 6-7(2),6-4,6-3
Semifinals-Vera Zvonareva (8) defeated Anna Bastrikova, 6-2,7-5; Svetlana Kuznetsova (2) defeated Marion Bartoli (4), 6-3,6-4
Quarterfinals-Vera Zvonareva/Russia (8) defeated Marie-Gaiane Mikaelian/Armenia (1), 6-4,4-6,6-4; Anna Bastrikova/Russia defeated Virag Nemeth/Hungary (7), 6-1,6-4; Marion Bartoli/France (4) defeated Ashley Harkleroad/USA (5), 6-1,6-7(2),6-3; Svetlana Kuznetsova/Russia (2) defeated Jelena Jankovic/Yugoslavia (6), 2-6,6-2,6-0
DOUBLES
Finals-Anna-Lena Groenefeld/Ivanna Israilova defeated Jelena Jankovic/Matea Mezak (1), 6-4,6-1
Semifinals-Jelena Jankovic/Matea Mezak (1) defeated Eva Birnerova/Svetlana Kuznetsova (3), 6-2,6-4; Anna-Lena Groenefeld/Barbora Strycova defeated Neyssa Etienne/Melissa Torres (2), 6-2,6-3
Quarterfinals-Jelena Jankovic/Matea Mezak (1) defeated Melissa Applebaum/Douglas WInk, 6-1,6-4; Eva Birnerova/Svetlana Kuznetsova (3) defeated Maria Jose Argeri/Dominika Nociarova (8), 6-4,6-4; Anna-Lena Groenefeld/Barbora Strycova defeated Anna Bastrikova/Vera Zvonareva, 7-5,3-6,6-4; Neyssa Etienne/Melissa Torres (2) defeated Ally Baker/Diane Srebrovic, 6-4,4-6,6-3

Boys' 16
SINGLES
Finals-Florin Mergea (6) defeated Peter Steinberger, 6-1,7-6(2)
Semifinals-Florin Mergea (6) defeated Brendan Evans (5), 6-2,6-7(3); Peter Steinberger defeated Luis Flores, 6-4,6-4
Quarterfinals-Brendan Evans/USA (5) defeated Dejan Cvetkovic/Canada, 6-2,6-0; Florin Mergea/Romania (6) defeated Kamil Capkovic/Slovakia, 7-6(5),7-6(4); Peter Steinberger/Germany defeated Karolj Fodor/Yugoslavia (12), 2-6,7-6(2),6-2; Luis Flores/Mexico defeated Adrian Ungur/Romania (2), 6-3,6-1
DOUBLES
Finals-Bastian Koch/Marcel Zimmermann (6) defeated Bernhard Deussner/Christian Kern, 6-2,6-7(5),6-2
Semifinals-Bernhard Deussner/Christian Kern defeated Joey Atas/Phillip Simmonds, 6-2,6-4; Bastian Koch/Marcel Zimmermann (6) defeated Daniel Chu/Dejan Cvetkovic, 6-2,4-6,7-5
Quarterfinals-Joey Atas/Phillip Simmonds defeated Luis Flores/Horia Tecau (1), 6-2,6-7(1),6-3; Bernhard Deussner/Christian Kern defeated Gregory Ouellette/Luke Shields, 3-6,6-3,6-3; Daniel Chu/Dejan Cvetkovic defeated Scott Oudsema/Joshua Raff, 6-4,4-6,6-2; Bastian Koch/Marcel Zimmermann (6), 6-3,4-6,6-2

Girls' 16
SINGLES
Finals-Whitney Deason (16) defeated Delia Sesioreanu (2), 6-3,6-3
Semifinals-Whitney Deason (16) defeated Megan Falcon, 6-4,6-1; Delia Sescioreanu (2) defeated Theresa Logar (7), 7-5,7-5
Quarterfinals-Megan Falcon/USA defeated Marine Giraud/France, 6-3,6-0; Whitney Deason/USA defeated Alexandra Orasanu/Romania, 6-1,6-1; Theresa Logar/USA (7) deeated Katharine Baker/Great Britain (13), 6-3,6-3; Delia Sescioreanu/Romania (2) defeated Micaela Moran/Argentina, 6-2,7-6(3)
DOUBLES
Finals-Caitlin Collins/Whitney Deason (4) defeated Lolita Frangulyan/Varvara Lepchenko, 6-3,7-5
Semifinals-Lolita Frangulyan/Varvara Lepchenko defeated Elizabeth Exon/Kady Pooler, 7-5,6-3; Caitlin Collins/Whitney Deason (4) defeated Alexandra Orasanu/Delia Sesioreanu, 6-3,7-5
Quarterfinals-Lolita Frangulyan/Varvara Lepchenko defeated Tatjana Malex/Andrea Petkovic (1), 5-1 retired/injured; Elizabeth Exon/Kady Pooler defeated Theresa Logar/Erica Sauer (3), 6-1,6-2; Caitlin Collins/Whitney Deason (4) defeated Dianne Matias/Megan Moulton-Levy, 6-3,6-3; Alexandra Orasanu/Delia Sesioreanu defeated Melanie Hafner/Beir Ko (2), 6-2,6-1

2000 ORANGE BOWL CHAMPIONSHIPS

1999 ORANGE BOWL CHAMPIONSHIPS

1998 ORANGE BOWL CHAMPIONSHIPS


Return to:
College And Junior Tennis