2001 PACIFIC COAST JUNIOR CHAMPIONSHIPS
Round Hill Country Club - Alamo, California - July 23-27, 2001

Boys' 18
SINGLES
Finals-Benito Hidalgo (5) defeated Seth Spector, 6-3,6-3
Third Place Playoff-Brandon Wai (1) defeated Michael Ricks, 6-1,7-5
Semifinals-Benito Hidalgo (5) defeated Brandon Wai (1), 6-4,6-4; Seth Spector defeated Michael Ricks, 6-4,6-4
Quarterfinals-Brandon Wai/San Diego, CA (1) defeated Chris Mueller/El Cerrito, CA (7), 6-3,6-1; Benito Hidalgo/Foster City, CA (5) defeated Dru Kanuha/Kailua Kona, HI, 6-2,6-2; Seth Spector/Fair Oaks, CA defeated Ricardo Jacutin/San Francisco, CA (6), 7-6(4),3-0 retired/injured; Michael Ricks/Orinda, CA defeated Matt Seeberger/Millbrae, CA, 6-2,7-6(3)
Consolation Finals-Adam Fauvre defeated Phillip Campbell, 6-0,6-3
DOUBLES
Finals-Matt Seeberger/Alex Strohm defeated Benito Hidalgo/Stefan Rozycki (1), 1-6,6-2,6-4
Semifinals-Benito Hidalgo/Stefan Rozycki (1) defeated Kareem Berdai/Adam Fauvre, 6-3,7-6(7); Matt Seeberger/Alex Strom defeated Ngon Huynh/Dru Kanuha, 6-4,6-2
Quarterfinals (First Round)-Benito Hidalgo/Stefan Rozycki (1) received a bye; Kareem Berdai/Adam Fauvre received a bye; Matt Seeberger/Alex Strom defeated Reid Phillips/Daniel Reyes, 6-1,6-3; Ngon Huynh/Dru Kanuha received a bye

Girls' 18
SINGLES
Finals-Alexandra Borowicz defeated Hadley Macfarlane, 7-6(10),6-1
Semifinals-Alexandra Borowicz defeated Christy Roth, 6-4,6-3; Hadley Macfarlane defeated Alexandra Maclennan (4), 6-3,7-5
Quarterfinals-Christy Roth/Denver, CO defeated Sarah Weil/Fresno, CA, -3,6-2; Alexandra Borowicz/Santa Rosa, CA defeated Emily Yeomans/Lafayette, CA (3), 0-6,6-2,6-4; Alexandra MacLennan/Los Angeles, CA (4) defeated Stephanine Svanfeldt/Belvedere, CA (5), 6-2,6-3; Hadley Macfarlane/Ogden, UT defeated Kristi Roemer/Piedmont, CA (2), 6-4,6-2
Consolation Finals-Patricia Chien defeated Marissa Hilker, 6-0,6-3
DOUBLES
Finals-Jenna Long/Emily Yeomans defeated Rio Del Rosario/Mio Fukushima, 6-2,6-4
Semifinals-Rio Del Rosario/Mio Fukushima defeated Haley Hawkins/Hadley Macfarlane, 6-3,6-3; Jenna Long/Emily Yeomans defeated Alexandra Borowicz/Sephanie Svanfeldt, 6-3,6-2
Quarterfinals-Haley Hawkins/Hadley Macfarlane defeated Rebecca Kral/Amy Nitch, 7-6(1),6-2; Rio Del Rosario/Mio Fukushima over Lauren Beito/Blaze Wadum, withdrew/injured; Alexandra Borowicz/Stephanie Svanfeldt defeated Amber Janjua/Sarah Weil, 6-3,7-5; Jenna Long/Emily Yeomans defeated Alexandra MacLennan/Sarah Sansom, 6-3,6-2

Boys' 16
SINGLES
Finals-William Jacome (1) defeated Kareem Berdai (3), 4-6,6-0,6-3
Third Place Playoff-William Mcalister (4) defeated Zach Bromberg (6), 6-2,1-6,6-4
Semifinals-William Jacome (1) defeated Zach Bromberg (6), 6-2,6-0; Kareem Berdai (3) defeated William McAlister (4), 6-2,5-7,6-2
Quarterfinals-William Jacome/Miami, FL (1) defeated Michael Chan/Kailua Kona, HI (5), 6-3,6-4; Zach Bromberg/Tucson, AZ (6) defeated Daniel Elefant/Alameda, CA (8), 6-3,6-4; Kareem Berdai/San Jose, CA (3) defeated Nainoa Depontes/Kailua Kona, HI (7), 6-3,6-3; William McAllister/Los Gatos, CA (4) defeated Aaron Ellis/Hayward, CA (2), 0-6,6-3,6-2
Consolation Finals-Aaron Klapper defeated Michael Starr, 6-3,6-3
DOUBLES
Finals-Nicholas Brunner/Michael Ricks defeated John Pettit/Eric Roberson (2), 7-6(4),3-6,6-2
Semifinals-Nicholas Brunner/Michael Ricks defeated William McAlister/David Oehm (3), 7-5,6-2; John Petit/Eric Roberson (2) defeated Michael Chan/Nainoa Depontes (4), 7-5,6-2
Quarterfinals-Nicholas Brunner/Michael Ricks defeated Daniel Amaris/William Jacombe (1), 6-1,6-4; William McAlister/David Oehm (3) defeated Jeffrey Fong/Assad Malik, 1-0 retired/injured; Michael Chan/Nainoa Depontes (4) defeated Kenzo Hirakawa-Wong/Gregory Hom, 7-5,6-3; John Petit/Eric Roberson (2) defeated Andrew Diefenbach/Christopher Rasmussen, 6-4,4-6,7-6(7)

Girls' 16
SINGLES
Finals-Cristina Visico (1) defeated Stephanie Vallejos (2), 2-6,6-1,6-2
Third Place Playoff-Saskia Nauenberg (4) defeated Amber Janjua, 7-5,6-2
Semifinals-Cristina Visico (1) defeated Saskia Nauenberg (4), 6-2,6-3; Stephanie Vallejos (2) defeated Amber Janjua, 6-2,6-4
Quarterfinals-Cristina Visico/Long Beach, CA (1) defeated Stephanie Schnitter/San Jose, CA (11), 6-2,6-0; Saskia Nauenberg/Santa Cruz, CA (4) defeated Alexandra Jurewitz/Palos Verdes Estates. CA (9), 6-3,7-6(4); Amber Janjua/Pompano Beach, FL defeated Inna Agababian/San Francisco, CA (7), 6-2,6-4; Stephanie Vallejos/Benicia, CA (2) defeated Jessica Shu/San Francisco, CA (6), 6-3,6-2
Consolation Finals-Alexandria Muller defeated Daron Moore, 6-3,6-3
DOUBLES
Finals-Erin Ivey/Alexandra Jurewitz (2) defeated Katie McKee/Stephanie Vallejos (3), 6-1,6-3
Semifinals-Katie McKee/Stephanie Vallejos (3) defeated Daron Moore/Cristina Visico (1), 6-1,6-3; Erin Ivey/Alexandra Jurewitz (2) defeated Yulia Rivelis/Jessica Shu (4), 6-1,6-1
Quarterfinals-Daron Moore/Cristina Visico (1) defeated Jenna Anderson/Rebecca Smalley, 6-2,6-1; Katie McKee/Stephanie Vallejos (3) defeated Stephanie Schnitter/Liying Wang, 6-1,5-7,6-3; Yulia Rivelis/Jessica Shu (4) defeated Ashley Ebbert/Danielle Uscinski, 6-4,2-6,6-2; Erin Ivey/Alexandra Jurewitz (2) defeated Justine Fonte/Angelizen Zabala, 6-1,6-0

Boys' 14
SINGLES
Finals-Brian Brogan (3) defeated Branden Joost (1), 7-6(4),6-2
Third Place Playoff-George Entis (4) defeated Kenzo Hirakawa-Wong (6), 6-3,6-3
Semifinals-Brandon Joost (1) defeated George Entis (4), 3-6,7-5,6-3; Brian Brogan (3) defeated Kenzo Hirakawa-Wong (6), 6-4,7-5
Quarterfinals-Branden Joost/Tecumseh, KS (1) defeated Wesley Miller/Orange, CA, 6-3,4-6,6-2; George Entis/Monterey, CA (4) defeated Kazumi Negishi/El Cerrito, CA, 6-1,6-0; Brian Brogan/Los Gatos, CA (3) defeated Alexander Rosinski/Tiburon, CA (8), 6-2,6-2; Kenzo Hirakawa-Wong/San Francisco, CA (6) defeated Josh Levitz/Sunnyvale, CA (2), 4-6,6-3,6-0
Consolation Finals-Ilya Trubov defeated Max Bradley, 6-2,6-4
DOUBLES
Finals-Andrew Meyer/William Phan defeated Brian Brogan/Taylor Matsumoto (2), 6-2,7-6(3)
Semifinals-Andrew Meyer/William Phan defeated George Entis/Daniel Gliner (3), 6-4,6-3; Brian Brogan/Taylor Matsumoto (2) defeated Alexander Rosinski/Ilya Trubov (4), 6-2,7-6(4)
Quarterfinals-Andrew Meyer/William Phan defeated Kevin Kaiser/Josh Levitz (1), 6-3,6-2; George Entis/daniel Gliner (3) defeated Jimmy Liang/Kevin Liang, 6-3,6-4; Alexander Rosinski/Ilya Trubov (4) defeated Michael Carreno/Josh Shoen, 6-3,6-2; Brian Brogan/Taylor Matsumoto (2) defeated Mitch Del Rosario/Jeff Tomilloso, 6-3,7-6(3)

Girls' 14
SINGLES
Finals-Cara Gonzales (1) defeated Erin Young (2), 6-3,6-3
Third Place Playoff-Carmen Seremeta (3) defeated Nicole Campbell, 6-1,6-1
Semifinals-Cara Gonzales (1) defeated Nicole Campbell, 6-0,6-3; Erin Young (2) defeated Carmen Seremeta (3), 6-2,6-3
Quarterfinals-Cara Gonzales/Walnut Creek, CA (1) defeazted Vitalina Parshutkin/San Francisco, CA , 6-0,6-0; Nicole Campbell/Elk Grove, CA defeated Erin Wiesener/Woodland Hills, CA (6), 6-3,6-3; Carmen Seremeta/Cupertino, CA (3) defeated Denise Dy/San Jose, CA, 6-0,6-1; Erin Young/Fairfield, CA (2) defeated Myra Davoudi/San Jose, CA (7), 6-3,6-1
Consolation Finals-Jovana Pavisic defeated Lammai Huynh, 6-3,6-3
DOUBLES
Finals-Magdalena Bresson/Cara Gonzales (1) defeated Jovana Pavisic/Carmen Seremeta (2), 7-5,6-2
Semifinals-Magdalena Bresson/Cara Gonzales (1) defeated Mia Giovanettio/Rebecca Yau, 6-0,6-0; Jovana Pavisic/Carmen Seremeta (2) defeated Denise Dy/Liza Marpuri, 6-4,6-3
Quarterfinals (First Round)-Magdalena Bresson/Cara Gonzales (1) received a bye; Mia Giovanetti/Rebecca Yau received a bye; Denise Dy/Liza Marpuri defeated Monica Neveklovska/Svetlana Tsodikov, 6-0,7-6(3); Jovana Pavisic/Carmen Seremeta (2) received a bye

2000 PACIFIC COAST CHAMPIONSHIPS

1999 PACIFIC COAST CHAMPIONSHIPS

1998 PACIFIC COAST CHAMPIONSHIPS


As Seen On TV

Get Your Free
College And Junior Tennis Email!

Return to:
College And Junior Tennis