2004 PRINCE CUP
Marriott Racquet Club - Miami, Florida
December 4-16, 2004

Boys' 18
SINGLES
Finals
Kilani Wael (3) defeated Graeme Kassautzki, 4-6,7-5,6-4
Semifinals
Graeme Kassautzki defeated Alberton Richelieu (5), 6-3,6-2
Kilani Wael (3) defeated Leander Vander Vaart (2), 6-7,7-6,7-5
Quarterfinals
Graeme Kassautzki defeated Mariusz Adamski, 6-7,6-1,6-2
Alberton Richelieu (5) defeated Stoliarenko Mavropoulos, 6-3,6-2
Kilani Wael (3) defeated Gregory Gums, 6-2,6-3
Leander Vander Vaart (2) defeated Jose Herrera, 3-6,6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Nate Schnugg/Michael Sroczynski defeated Roy Paul Bottse/Mik Irdoja (2), 4-6,6-2,7-6
Semifinals
Nate Schnugg/Michael Sroczynski defeated David Simon/Herbert Weirader (1), 6-3,6-3
Roy Paul Bottse/Mik Irdoja (2) defeated Bradley Cox/Kile Doppelt (4), score unavailable
Quarterfinals
David Simon/Herbert Weirader (1) defeated Alejandro Moreno/Hector Nieto, 6-1,6-2
Nate Schnugg/Michael Sroczynski defeated Gian Hodgson/Alberton Richelieu (3), 6-4,7-5
Bradley Cox/Kile Doppelt (4) defeated Ricardo Urzua/(partner unavailable), 6-4,7-5
Roy Paul Bottse/Mik Irdoja (2) defeated Mbarek Siah/Kilani Wael, 6-1,6-2

Girls' 18
SINGLES
Finals
Corinna Dentoni defeated Karina Porushkevich, 6-4,6-1
Semifinals
Corinna Dentoni defeated Noemi Scharle (1), 7-5,6-2
Karina Porushkevich defeated Dasha Cherkasov, 6-2,6-3
Quarterfinals
Noemi Scharle (1)Magdalena Bresson, 6-2,7-6
Corinna Dentoni defeated Krista Damico, 6-2,6-0
Dasha Cherkasov defeated Lena Litvak (5), 7-6,6-2
Karina Porushkevich defeated Emmy Fritz-Krockow, 3-6,6-3,6-3
DOUBLES
Finals
Corinna Dentoni/Erika Zanchetta over Emmy Fritz-Krockow/Karina Porushkevich (4), retired/injured
Semifinals
Corinna Dentoni/Erika Zanchetta over Valeria Dandik/Polona Hercog by default
Emmy Fritz-Krockow/Karina Porushkevich (4) defeated Dasha Cherkasov/Lena Litvak (2), 6-2,6-1
Quarterfinals
Valeria Dandik/Polona Hercog over Thalia Diaz-Barriga/Ana Olivos (1) by default
Corinna Dentoni/Erika Zanchetta default Bianca Gorbea/Natalia Guevara, 6-0,6-3
Emmy Fritz-Krockow/Karina Porushkevich (4) defeated Maria Gamboa/Maja Petrovic, 6-7,7-6(5),6-4
Dasha Cherkasov/Lena Litvak (2) defeated Noemi Scharle/Charlotte Soubrie, 5-7,6-2,6-3

Boys' 16
SINGLES
Finals
Ruan Roelofse (2) defeated Jonathan Wolf -- pictured right -- 6-1,6-1
Semifinals
Jonathan Wolf defeated Arnaldo Lovera (4), 6-4,6-4
Ruan Roelofse (2) defeated Daniel Sanchez (7), 6-3,6-3
Quarterfinals
Jonathan Wolf defeated Donald Johnson, 6-4,6-3
Arnaldo Lovera (4) defeated Luka Somen, 6-4,6-0
Daniel Sanchez (7) defeated Shinta Fujii (3), 5-7,6-4,6-3
Ruan Roelofse (2) defeated Diego Vaidenegro, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals
Ivan Aleksandrov/Ruan Roelofse defeated Jaime Clark/Omar Garcia (2), 6-3,6-3
Semifinals
Ivan Aleksandrov/Ruan Roelofse defeated Arnaldo Lovera/Daniel Sanchez (1), score unavailable
Jaime Clark/Omar Garcia (2) defeated Phillip Law/(partner unavailable), 6-2,5-7,6-4
Quarterfinals
Arnaldo Lovera/Daniel Sanchez (1) defeated Camilo Tocanipa/(partner unvailable), score unavailable
Ivan Aleksandrov/Ruan Roelofse defeated Sean LaCap/Anton Leonenko (3), 6-1,6-2
Phillip Law/(partner unavailable) defeated Mihkael Kruusmagi/Aaron Voola, 4-6,7-6,6-4
Jaime Clark/Omar Garcia (2) defeated Shinta Fujii/Diego Valdenegro, score unavailable

Girls' 16
SINGLES
Finals
Erika Zanchetta defeated Michelle Brito, 6-1,6-4
Semifinals
Michelle Brito defeated Kari Wig (5), 6-3,4-6,6-3
Erika Zanchetta defeated Valentine Fauviau, 6-0,6-1
Quarterfinals
Kari Wig (5) defeated Latrell Reed (1), 6-4,6-1
Michelle Brito defeated Maria Mokh, 1-6,6-4,6-2
Valentine Fauviau defeated Lorena Valente (7), 3-6,6-0,6-4
Erika Zanchetta defeated Irina Falconi, 3-6,6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Andrea Kwong/Nicole Smith over Sheilagh Petrich/Kari Wig (1) by default
Semifinals
Sheilagh Petrich/Kari Wig (1) defeated Stephanie Brown/Valentine Fauviau, 6-2,6-1
Andrea Kwong/Nicole Smith over Mia Gordon/Lydia Yermakova by default
Quarterfinals
Sheilagh Petrich/Kari Wig (1) received a bye
Stephanie Brown/Valentine Fauviau over Elizabeth Bennett/Krista Damico by default
Mia Gordon/Lydia Yermakova defeated Juliana Guerra/Marian Mihuchadze, 6-2,6-2
Andrea Kwong/Nicole Smith defeated Estefania Diaz Infante/Joyce Martinez (2), 6-3,6-4

Boys' 14
SINGLES
Finals
Gastao Ellias (8) defeated Daniel Cox (5), 6-0,6-3
Semifinals
Gastao Ellias (8) defeated Ricardas Berankis (1), 7-5,6-1
Daniel Cox (5) defeated Juan Gutierrez (16), 6-4,6-2
Quarterfinals
Ricardas Berankis (1) defeated Milos Raonic, 7-5,6-1
Gastao Ellias (8) defeated Alvaro Raposo de Olivera (14), 6-0,6-0
Daniel Cox (5) defeated Sergey Pershin, 6-3,7-5
Juan Gutierrez (16) defeated Davide Della Tommasina (7), 6-4,6-2
DOUBLES
Finals
Cesar Ramirez/Alvaro Raposo (3) defeated Tadayaki Longhi/Yuki Matsuo, 3-6,6-3,11-9
Semifinals
Cesar Ramirez/Alvaro Raposo (3) defeated Magin Ortiga/Claudio Romano (1), 3-6,6-4,10-8
Tadayaki Longhi/Yuki Matsuo defeated Juan Gutierrez/Leonardo Lapentti, 6-1,6-4
Quarterfinals
Magin Ortiga/Claudio Romano (1) defeated Maximillano Gurmandi/Guido Pella, 7-6,6-2
Cesar Ramirez/Alvaro Raposo (3) defeated Lewis Barnes/Daniel Cox, 6-2,6-4
Tadayaki Longhi/Yuki Matsuo defeated Davide Della Tommasina/Milos Raonic, 6-4,6-0
Juan Gutierrez/Leonardo Lapentti defeated Andre Stabile/Pedro Zanotelli (2), 6-4,6-4

Girls' 14
SINGLES
Finals
Tyra Calderwood defeated Ksenia Pervak (15), 6-2,0-6,10-5
Semifinals
Ksenia Pervak (15) defeated Nikola Hofmanova (3), 6-0,6-1
Tyra Calderwood defeated Kurumi Nara (9), 3-6,6-2,10-7
Quarterfinals
Ksenia Pervak (15) defeated Hermon Brhane, 6-0,6-1
Nikola Hofmanova (3) defeated Jessica Moore, 7-5,6-4
Kurumi Nara (9) defeated Natalia Ryjonkova, 4-6,6-0,10-7
Tyra Calderwood defeated Mona Barthel (12), 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Shijo Akita/Kurumi Nara defeated Johanna Konta/Jessica Moore, 2-6,6-1,10-4
Semifinals
Shijo Akita/Kurumi Nara over Mona Barthel/Deborah Doring (3) by default
Johanna Konta/Jessica Moore defeated Laura Aguilar/Malena Gordo (2), 7-6,2-6,10-4
Quarterfinals
Shijo Akita/Kurumi Nara defeated Nadezhda Guskova/Nikola Hofmanova, 6-3,6-4
Mona Barthel/Deborah Doring (3) defeated Steffi Barthel/Deborah
Johanna Konta/Jessica Moore defeated defeated Rebecca Marino/Laura Pola (4), 6-2,6-4
Laura Aguilar/Malena Gordo (2) defeated Anaslassia Erofeeva/Olga Makhova, 7-6,7-5

Boys' 12
SINGLES
Finals
David Souto Vargas defeated Jarryd Chaplin, 6-2,6-1
Semifinals
David Souto Vargas defeated Miguel Almeida, 6-3,6-2
Jarryd Chaplin defeated Mikhail Biryukov, 6-3,7-6
Quarterfinals
Miguel Almeida defeated Andrew Whittington, 6-1,6-2
David Souto Vargas defeated Sam Berry, 6-2,6-1
Mikhail Biryukov defeated Jung-Woong Na, 6-3,6-0
Jarryd Chaplin defeated Artion Kolpakov, 3-6,6-2,10-4
DOUBLES
Finals
Joseph Cohen/Joe Salisbury defeated Michali Biryukov/Anton Chekhov, score unavailable
Semifinals
Joseph Cohen/Joe Salisbury defeated Nikoloz Bailshvili/George Tsivadze, 6-3,4-6,10-4
Michali Biryukov/Anton Chekhov defeated , 6-1,6-0
Quarterfinals
Joseph Cohen/Joe Salisbury defeated Sam Barry/Sebastian Lavie, 6-3,2-6,10-5
Michali Biryukov/Anton Chekhov defeated Mate Pavic/Illija Salapic, 6-4,7-5
Roxan Bourdelais/Maxime Charbonneau defeated Miguel Almeida/Borislav Kapralev, 3-6,6-3,14-12
Nikoloz Bailshvili/George Tsivadze defeated Jose Fernandez/Fernando Larrea, 7-5,6-2

Girls' 12
SINGLES
Finals
Katerina Pallivets defeated Mishel Kenin, 6-1,7-5
Semifinals
Mishel Kenin defeated Hanna Orlik, 7-6,0-6,10-5
Katerina Pallivets defeated Alina Jerjomina, 6-0,6-2
Quarterfinals
Mishel Kenin defeated Na-Lae Han, 7-5,6-7,10-8
Hanna Orlik defeated Yulia Putintseva, 6-2,4-6,10-3
Alina Jerjomina defeated Ye-Ji Mun, 6-2,6-3
Katerina Pallivets defeated Santa Shoumilina, 6-0,6-2
DOUBLES
Finals
not played
Semifinals
Hanna Orlik/Santa Shoumilla defeated Khristina Blajkevitch/Shannon Cuciz, 6-1,6-4
Lottie Fox/Laura Robson over Alina Bydtaeva/Mishel Kenin by default
Quarterfinals
Hanna Orlik/Santa Shoumilla defeated Katerina Pallivets/Liana Todorova, 3-6,7-6,11-9
Khristina Blajkevitch/Shannon Cuciz defeated Michelle Dandik/Alina Jerjomina, 6-2,6-2
Lottie Fox/Laura Robson defeated Juliana Motyl/Patricia Taylor, 6-7,6-2,10-5
Alina Bydtaeva/Mishel Kenin defeated Yulia Putintseva/Victoria Tomova, 7-5,7-6

2003 Prince Cup

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print


















Check Out
TENNIS WEEK






Sports Psych Handbook
See a review of this book


































Google











College Tennis Connect
Monthly Advice

Without Monthly Fees






click here for the tabc site





CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE
















Return to:
College And Junior Tennis