2001 JUNIOR SPRING FLING TENNIS CHAMPIONSHIPS

JUNIOR SPRING FLING
Petersburg Racquet Club - Martinez, Georgia - March 3-5, 2001

search for electronics

DUE TO WEATHER PROBLEMS, FINALS WERE ONLY PLAYED IN THE 12s

Boys' 18 Singles
Semifinals-Brian Baker (1) -- pictured right -- defeated Jeffrey Groslimond, 6-1,6-2; Hamid Mirzadeh (4) defeated Shannon buck, 6-2,6-4
Quarterfinals-Brian Baker/Nashville, TN (1) defeated Philip Lem/Shawnee Mission, KS (5-8), 6-4,7-5; Jeffrey Groslimond/Dunwood, GA defeated Morgan Bauer/New York, NY, 6-3,7-6(5); Hamid Mirzadeh/Lake Worth, FL (4) defeated Matthew Cloer/Linville, NC (5-8), 6-7(4),6-3,6-1; Shannon Buck/Dover, DE defeated Matthew Lockin/Lilburn, GA (5)

Girls' 18 Singles
Semifinals-Tanner Cochran (1) -- pictured left -- defeated Julie Smekodub (3), 3-6,6-3,6-3; Alexandria Liles (5-8) defeated Natalie Mikolich (5-8), 6-0,6-1
Quarterfinals-Tanner Cochran/Dublin, GA (1) defeated Ahsha Rolle/Miami Shores, FL, 6-1,6-0; Julie Smekodub/Brooklyn, NY (3) defeated Jamie Peisel/Savannah, GA, 6-4,6-0; Natalie Mikolich/Bonita, CA (5) defeated Paula Zabala/Miami, FL, 6-2,6-0; Alexandria Liles/Pompano Beach, FL (5) defeated Carly Gullickson/Brentwood, TN (2), 6-3,7-6(6)

Boys' 16 Singles
Semifinals-Brendan Evans (1) defeated Michael Flowers, 6-4,6-1; Juan Carlos Rebaza (5-8) defeated Jarrett Chirico (2), 6-3,1-6,7-6(4)
Quarterfinals-Brendan Evans/Key Biscayne, FL (1) defeated Vahid Mirzadeh/Lake Worth, FL (5-8), 6-2,6-3; Michael Flowers/Memphis, TN defeated Brett McKeon/Boca Raton, FL, 6-2,6-0; Juan Carlos Rebaza/Rockville, MD (5-8) defeated Michael Green/Port St. Lucie, FL, 7-5,6-1; Jarrett Chirico/Bradenton, FL (2) defeated John Isner/Greensboro, NC (5-8), 7-6(4),6-0

Girls' 16 Singles
Semifinals-Alexandra Hirsh (1) defeated Julia Goyer (3), 6-1,3-6,6-0; Ashlee Davis (2) defeated Helene Stephens, 6-1,6-2
Quarterfinals-Alexandra Hirsch/Atlanta, GA (1) defeated Emily Applegate/Charleston, SC, 6-2,6-2; Julia Goyer/Birmingham, AL (3) defeated Olivia Nix/Bronxville, NY (5), 6-2,6-2; Helene Stephens/Hilton Head, SC defeated Christine Simpson/Raleigh, NC, 6-3,6-2; Ashelle Davis/Anderson, IN (2), 6-4,6-3

Boys' 14 Singles
Semifinals-Timothy Neilly (5) defeated Alex Kuznetsov (1), 6-3,6-3; Nathan Sachs (4) defeated Danny Levy, 6-3,6-3
Quarterfinals-Alex Kuznetsov/Richboro, PA (1) defeated Matt Bruch/Lake Forest, IL (5-8), 2-6,6-3,6-1; Timothy Neilly/Wesley Chapel, FL (5-8) defeated Andrew Orban/Fayetteville, NC (3), 1-6,7-6(4),6-4; Nathan Sachs/Alpharetta, GA (4) defeated Scoville Jenkins/Atlanta, GA (5), 6-3,6-3; Danny Levy/Miami, FL defeated Jeffrey Zeller/Englewood, CO, 6-3,5-7,6-1

Girls' 14 Singles
Semifinals-Julia Cohen (4) -- pictured right -- defeated Elizabeth Wood, 2-6,6-3,6-2; Tarakaa Bertrand (2) defeated Sierra Poske (3), 7-5,6-1
Quarterfinals-Elizabeth Wood/Spring, TX defeated Laura Reichert/Oakton, VA, 6-4,1-6,6-4; Julia Cohen/Weston, FL (4) defeated Amber Janjua/Pompano Beach, FL, 3-6,7-5,6-2; Sierra Poske/Ponte Vedra, FL (3) defeated Elizabeth Kobak/Old Westbury, NY (5), 6-4,6-2; Tarakaa Bertrand/Great Falls, VA (2) defeated Yasmin Schnack/Indialantic, FL (5), 6-2,6-4

Boys' 12 Singles
Finals-Peter Rispoli (2) defeated Kellen Damico (1), 6-1,6-3
Third Place Playoff-Benjamin Lankenau (4) defeated Jordan Henry, 6-2,6-1
Semifinals-Kellen Damico (1) defeated Jordan Henry, 6-2,6-4; Peter Rispoli (2) defeated Benjamin Lankenau (4), 4-6,6-1,6-4
Quarterfinals-Kellen Damico/Parker, CO (1) defeated Dennis Nevolo/Gurnee, IL, 7-5,0-6,6-1; Jordan Henry/Vicksburg, MS defeated John Eric Turner/Boone, NC (3), 2-6,6-2,6-1; Benjamin Lankenau/Golden, CO (4) defeated Levan Clark/Orlando, FL, 6-4,1-6,6-2; Peter Rispoli/Naples, FL (2) defeated Timmy Walsh/Winter Springs, FL, 6-3,6-3

Girls' 12 Singles
Finals-Lauren Sabacinski defeated Christina Liles (3), 6-2,1-6,6-4
Third Place Playoff-Malllory Burdette defeated Angelique Pachecho, 6-3,6-4
Semifinals-Lauren Sabacinski defeated Angelique Pachecho, 6-3,6-4
Quarterfinals-Lauren Sabacinski/Hollywood, FL defeated Jessica Steele/Asheville, NC, 6-3,6-0; angelique Pacheco/Miami, FL defeated Kristen Roth/Ardmore, PA, 6-1,6-3; Christina Liles/Largo, FL (3) defeated Krista Damico/Parker, CO, 6-2,6-4; Mallory Burdette/Jackson, VA defeated Katie Orletsky/Titusville, FL, 6-2,6-3

2000 JUNIOR SPRING FLING

1999 JUNIOR SPRING FLING


Return to: