TEXAS OPEN CHAMPIONSHIPS

Boys' 14 - Westwood Country Club - Austin, Texas - July 30-August 4, 2000
SINGLES
Finals-Michael Johnson (3) defeated David Tran (1), 6-3,7-5
Third Place Playoff-Yuichi Uda (2) defeated Mark Clemente (4), 2-6,6-4,6-2
Semifinals-David Tran (1) defeated Mark Clemente (4), 6-3,6-7(5),7-5; Michael Johnson (3) defeated Yichi Uda (2), 6-3,6-1
Quarterfinals-David Tran/Houston, TX (1) defeated Austin Kilaru (7), 6-3,6-1; Mark Clemente/New York, NY (4) defeated Jeff Schechtman, 6-1,6-0; Michael Johnson/New Braunfels, TX (3) defeated Ashwin Kumar/Austin, TX (8), 6-3,6-2; Yichi Uda/Wesley Chapel, FL (2) defeated Brian Hull/Southlake, TX (6), 7-6(4),7-6(0)
Consolation Finals-Brian Hull defeated Austin Kilaru, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals-Brian Hull/Ashwin Kumar (1) defeated Mark Clemente/John Nanosky (3), 6-3,6-3
Semifinals-Brian Hull/Ashwin Kumar (1) over Ashish Patil/Stephen Shields (4), default/ill; Mark Clemente/John Nanosky (4) defeated Austin Kilaru/Adam Slagter, 6-4,3-6,6-3
Quarterfinals-Brian Hull/Ashwin Kumar (1) defeated Adham El-Effendi/Drew Wellsfry, 6-0,6-1; Ashish Patil/Stephen Shields (4) defeated Conor Pollock/Jon Wiegand, 6-3,7-5; Mark Clemente/John Nanosky (3) defeated David Badham/Bo Ladyman, 6-2,5-7,7-6(6); Austin Kilaru/Adam Slagter defeated Sheldon Hodges/Jeff Schectman (2), 6-4,6-4

Girls' 14 - Westwood Country Club - Austin, Texas - July 30-August 4, 2000
SINGLES
Finals-Anita Ivancevic (1) defeated Pavithra Francis (2), 6-0,6-0
Third Place Playoff-Monica Snyder (8) defeated Jackie Moreno (7), 6-0,6-1
Semifinals-Anita Ivancevic (1) defeated Monica Snyder (8), 6-4,3-1 ret; Pavithra Francis (2) defeated Jackie Moreno (7), 6-2,6-7(6),6-0
Quarterfinals-Anita Ivancevic/New Braunfels, TX (1) defeated Stephanie Galainena/Burr Ridge, IL (5), 6-3,6-1; Monica Snyder/Newton, MA (8) defeated Erin Hunter/Cypress, TX (3), 3-6,6-0,6-2; Jackie Moreno/Spicewood, TX (7) defeated Jordan Evans/Dallas, TX (4), 6-3,6-7(4),6-3; Pavithrra Francis (2) defeated Tara Grant/Austin, TX (6), 3-6,6-3,6-4
Consolation Finals-Stephanie Galainena defeated Tara Grant, 6-7(12),6-1,6-2
DOUBLES
Finals-Stephanie Galainena/Monica Snyder (2) defeated Jordan Evans/Pavithra Francis (1), 6-2,6-2
Semifinals-Jordan Evans/Pavithra Francis (1) defeated Heather Fuller/Jackie Moreno, 7-5,7-6(1); Stephanie Galainena/Monica Snyder (2) defeated Elizabeth Dibbs/Sara Kimbrough, 6-2,6-1
Quarterfinals-Jordan Evans/Pavithra Francis (1) defeated Cailin Castle/Laura Pfaff, 6-3,7-6(3); Heather Fuller/Jackie Moreno defeated Kyla Coleman/Jessica Shurtz, 6-3,6-7(4),6-0; Elizabeth Dibbs/Sara Kimbrough defeated Lauren Innarity/Lauren Sumrow, 6-0,6-1

Boys' 12 - Westwood Country Club - Austin, Texas - July 30-August 4, 2000
SINGLES
Finals-Cameron Fletcher (1) defeated Andy Magee (2), 6-0,6-2
Third Place Playoff-Bernard Lancaster (4) defeated Casey Powers (3), 7-6(5),7-6(1)
Semifinals-Cameron Fletcher (1) defeated Bernard Lancaster (4), 3-6,6-0,6-0; Andy Magee (2) defeated Casey Powers (3), 1-6,6-4,6-4
Quarterfinals-Cameron Fletcher/Austin, TX (1) defeated Alexei Chijoff-Evans/Plano, TX 3-6,7-5,6-2; Bernard Lancaster/Irving defeated Jordan Rux/Kerrville, TX, 6-3,6-1; Casey Powers/Dallas, TX (3) defeated David Lue/Houston, TX, 7-5,6-4; Andy Magee/Rolling Hills Estate, CA (2) defeated Cody Tuck, 6-7(5),6-4,6-2
Consolation Finals-Cody Tuck defeated Alexei Chijoff-Evans, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals-Andy Magee/Casey Powers defeated Cameron Fletcher/Bernard Lancaster (1), score unavailable
Semifinals-Cameron Fletcher/Bernard Lancaster (1) defeated Stefan Hawkins/David Roberts, 6-2,6-2; Andy Magee/Casey Powers defeated Calon Alpar/Sasha Kharkevitch (2), 2-6,6-3,6-4
Quarterfinals-Cameron Fletcher/Bernard Lancaster (1) defeated John Haley/Chris Klepatz, 6-0,6-2; Stefan Hawkins/David Roberts defeated Russell Brockett/Jack Seider, 7-6(5),6-7(4),6-2; Andy Magee/Casey Powers defeated Andrew Oatman/Aaron Ventura, 6-2,6-3; Calon Alpar/Sasha Kharkevitch (2) defeated Matt Ledlie/Jordan Rex, 6-1,6-1

Girls' 12 - Westwood Country Club - Austin, Texas - July 30-August 4, 2000
SINGLES
Finals-Ashley Weinhold (1) defeated Nyssa Peele (2), 6-3,6-4
Third Place Playoff-Hannah Zarker defeated Samantha Cantu, 7-6(2),6-3
Semifinals-Ashley Weinhold (1) defeated Hannah Zarkar, 6-1,6-1; Nyssa Peele (2) defeated Samantha Cantu, 6-0,6-1
Quarterfinals-Ashley Weinhold/Georgetown, TX (1) defeated Melissa Holzinger/Dallas, TX, 6-2,6-4; Hannah Zarkar/Plano, TX defeated Victoria Ayala/Arlington, TX, 5-7,6-0,6-2; Samantha Cantu/Sugar Land, TX defeated Emily Bates/Cypress, TX 6-2,3-0 def/ill; Nyssa Peele/Austin, TX (2) defeated Tatiana Vertiz/San Antonio, TX, 6-1,6-0
Consolation Finals-Melissa Holzinger defeated Emily Bates, 6-1,6-0
DOUBLES
Finals-Emily Bates/Samantha Cantu defeated Kimberly Snyder/Hannah Zarkar, 6-1,6-0
Semifinals (First Round)-Kimberly Snyder/Hannah Zarkar over Rebecca Row/Ashley Weinhold, default/ill; Emily Bates/Samantha Cantu defeated Melissa Holzinger/Nyssa Peele, 7-5,6-3

Boys' 18 - Canyon Creek Country Club - Richardson, Texas - July 23-28, 2000
SINGLES
Quarterfinals-Will Clinton/Dallas, TX (1) defeated Simon Boyce/Mildura, TX; Jason Beren/Dallas, TX (4) defeated Josh Rubens, 3-6,6-3,6-3; John Nallon/Garland, TX (3) defeated Kuba Gebel/Manhattan Beach, CA (5), 6-2,3-6,7-5; Sorin Ene/Carrollton, TX (2) defeated Eric Hage/Dallas, TX, 4-6,6-3,6-4
DOUBLES
Finals-Andy Mack/John Nallon (1) defeated Kuba Gebel/Sam Sutherland (2), 6-4,6-3
Semifinals-Andy Mack/John Nallon (1) defeated Jason Beren/Jeremy Helsley (4), 6-4,4-6,6-4; Kuba Gebel/Sam Sutherland (2) defeated Clint Broadie/Ludovit Zywak, 7-5,6-7(6),6-2
Quarterfinals-Andy Mack/John Nallon (1) defeated Eric Hage/Josh Rubens, 6-1,7-6(4); Jason Beren/Jeremy Helsley (4) defeated Patrick Petersen/Eric Winn, 6-2,5-7,6-2; Clint Broadie/Ludovit Zywczak defeated Matt Long/John Matthews, 6-3,6-2; Kuba Gebel/Sam Sutherland (2) defeated Greg Bienvenu/Brian Bogus, 6-4,6-2

Girls' 18 - Canyon Creek Country Club - Richardson, Texas - July 23-28, 2000
SINGLES
Semifinals-Ginger Lowdermilk (3) defeated Bethany Griffin (1), 7-6(4),6-3; Iliana Pacheco defeated Barbara Kourim (5), 6-4,7-5
Quarterfinals-Bethany Griffin/Amarillo, TX (1) defeated Alexandra Paganetti/The Woodlands, TX, 4-6,7-6(2),6-2; Ginger Lowdermilk/Bossier City, LA (3) defeated Lynsie Jones/Plano, TX (5), 6-2,7-5; Iliana Pacheco/Irving, TX defeated Julie Klauck/San Antonio, TX (4), 6-3,6-3; Barbara Kourin/Dallas, TX (5) defeated Paige Brown/Amarillo, TX (2), 6-3,6-3
DOUBLES
Finals-Paige Brown/Bethany Griffin (1) defeated Barbara Kourim/Rachel Krippner (2), 6-4,6-4
Semifinals-Paige Brown/Bethany Griffin (1) defeated Robin Gorman/Marie Williams, 6-1,6-1; Barbara Kourim/Rachel Krippner (2) defeated Julie Klauck/Ilona Pacheco, 6-4,3-6,6-3
Quarterfinals (First Round)-Paige Brown/Bethany Griffin (1) defeated Kate Lacoste/Elizabeth Matthews, 6-2,6-0; Robin Gorman/Marie Williams defeated Celeste Acosta/Sharmayne Pinson, 6-3,6-3; Julie Klauck/Iliana Pacheco defeated Elizabeth Lawson/Alexandra Paganetti, 6-4,6-1; Barbara Kourim/Rachel Krippner (2) defeated Amy Chow/Tiffany Lo, 6-1,6-2

Boys' 16 - Bay Area Racquet Club - Houston, Texas - July 23-28, 2000
SINGLES
Finals-Bryan Wooten (1) defeated Vasilii Borissov (4), 6-3,6-3
Third Place Playoff-Andy Courson (5) defeated Teddy Diblasi (2), 6-2,6-1
Semifinals-Bryan Wooten (1) defeated Andy Courson (5), 6-4,6-1; Vasilii Borissov (4) defeated Teddy Diblasi (2), 6-1,6-4
Quarterfinals-Bryan Wooten/Houston, TX (1) defeated Jibran Mohammad/Houston, TX, 6-3,3-6,6-3; Andy Courson/Houston, TX (5) defeated Rodney Vickers/Houston, TX (3), 6-1,6-3; Vasilii Borissov/Sugar Land, TX (4) defeated Andrew Ulrich/Wichita Falls, TX (7), 6-4,5-7,7-5; Teddy DiBlasi/West Columbia, TX (2) defeated William Vidal/Guaynabo, PR (6), 7-5,6-1
DOUBLES
Finals-Andy Courson/Rodney Vickers (2) defeated Michael Jung/Hoony Shjin (4), 6-1,6-1
Semifinals-Michael Jung/Hoony Shin (4) defeated Geoff Fouad/Vinay Mahagaokar, 6-4,7-5; Andy Courson/Rodney Vickers (2) defeated Alex McCown/Andrew Ulrich, 6-1,6-3
Quarterfinals-Geoff Fouad/Vinay Mahagaokav defeated Vasilii Borissov/Teddy Diblasi, 6-4,4-6,6-4; Michael Jung/Hoony Shin (4) defeated Jeffrey Easterwood/Elliott Engberg, 6-4,6-2; Alex McCown/Andrew Ulrich defeated Jorge Weber/William Vidal (3), 6-3,6-2; Andy Courson/Rodney Vickers (2) defeated Remus Anduiza/Lance Camp, 6-0,6-1

Girls' 16 - Bay Area Racquet Club - Houston, Texas - July 23-28, 2000
SINGLES
Finals-Alexandra McLennan defeated Monica Shepherd, 6-2,6-1
Semifinals-Alexandra McLenan defeated Alyssa Rodriguez (1), 6-2,6-4; Monica She[herd defeated Elizabeth Wood, 7-5,6-2
Quarterfinals-Alyssa Rodriguez/Houston, TX (1) defeated Kalie Koenig/West Columbia, TX, 6-4,6-4; Alexandra McLennan/Beverly Hills, CA defeated Amanda Jasso/Olmito, TX, 6-2,6-4; Monica Shepherd/Austin, TX defeated Yashoda Sampath/Stafford, TX (5), 6-1,6-2; Elizabeth Wood/Spring, TX defeated Whitney Archer/San Antonio, TX, 6-1,6-4
Consolation Finals-Amanda Jasso defeated Lauren Bland, 6-2,6-0
DOUBLES
Finals-Alexandra McLennan/Sarah Sansom (2) defeated Kalie Koenig/Alyssa Rodriguez (1) defeated Kalie Koenig/Alyssa Rodriguez (1), 7-5,6-1
Semifinals-Kalie Koenig/Alyssa Rodriguez (1) defeated Lauren Barzilla/Brooke Mills (4), 1-6,7-5,6-4; Aleandra McLennan/Sarah Sansom (2) defeated Connie Hsiao/Rebecca Lee, 7-5,6-1
Quarterfinals-Kalie Koenig/Alyssa Rodriguez (1) defeated Laura Harrison/Sarah Mckey, 6-3,6-1; Lauren Barzilla/Brooke Mills (4) defeated Janet Durham/Melanie Kurtz, 7-6(5),6-0; Connie Hsiao/Rebecca Lee defeated Courtney Engel/Meghan Franks, 7-5,6-4; Alexandra McLennan/Sarah Sansom defeated Francina Bonnelly/Amanda Mowbray, 6-0,6-0

1999 TEXAS OPEN CHAMPIONSHIPS
1998 TEXAS OPEN CHAMPIONSHIPS


Return to:
College And Junior Tennis

In Association with Amazon.com
TENNIS BOOKSTORE