2003 YourTennisAdvantage.com (YTA)
CHAMPIONSHIPS

Tucson Racquet Club - Tucson, Arizona - October 10-12, 2003

Boys' 18
SINGLES
Finals
Jonathan Tragardh (2) defeated Artem Fatkhiev (4), 6-2,7-6
Semifinals
Artem Fatkhiev (4) defeated Jordan Colman, 4-6,7-5,7-5
Jonathan Tragardh (2) defeated TJ Bellama (3), 6-4,6-3
Quarterfinals
Jordan Colman/Indian Wells, CA defeated Brody Saunders/Park City, UT, 6-7,6-1,7-6
Artem Fatkhiev/West Hollywood, CA (4) defeated Zachary Wolfe/Rancho Santa Fe, CA (8), 6-1,6-3
TJ Bellama/Vienna, VA (3) defeated Brandon Corace/Naples, FL (7), 7-5,6-1
Jonathan Tragardh (2) defeated Benjamin Wiener/Houston, TX (5), 6-1,6-4
Consolation Finals
Vaclav Berger defeated Justin Hauk, 2-6,6-3,10-3
DOUBLES
Finals
Austin King/Ben Steensland (4) defeated Michael Martin/Aeyrie Reiff, 8-6
Semifinals
Austin King/Ben Steensland (4) defeated Jordan Colman/Jonathan Tragardh (1), 8-7
Michael Martin/Aeyrie Reiff defeated TJ Bellama/Benjamin Wiener (3), 8-7
Quarterfinals
Jordan Colman/Jonathan Tragardh (1) defeated Bobby DeSimone/Justin Hauck, 8-3
Austin King/Ben Steensland (4) defeated Mark Greenburg/Justin Miller, 8-5
TJ Bellama/Benjamin Wiener (3) defeated Vaclav Burger/Derek Klemish, 8-3
Michael Martin/Aeyrie Reiff defeated Wesley Burrows/Ryan Sandburg (2), 8-4

Girls' 18
SINGLES
Finals
Ashley Miles (3) defeated Victoria Brymer (4) -- pictured right -- 6-4, 6-2
Semifinals
Victoria Brymer (4) defeated Mariana Spilca (6), 6-2,7-6
Ashley Miles (3) defeated Alexis Plukas (2), 2-6,6-1,6-2
Quarterfinals
Mariana Spilca/Belen, NM (6) defeated Courtney Ulery/Bradenton, FL (1), 4-6,6-3, retired/injured
Victoria Brymer/Apple Valley, CA (4) defeated Ashlee Vosters/Bethany Beach, DE (7), 7-5,6-1
Ashley Miles/University Heights, OH (3) defeated Cassandra Herzberg/Miami Beach, FL, 6-1,6-3
Alexis Plukas/Lincoln, MA (2) defeated Camelia Todorova/La Jolla, CA (5), 7-5,6-3
Consolation Finals
Ashley Tavita defeated Joy Adewumi, 7-6,6-1
DOUBLES
Finals
Victoria Brymer/Camelia Todorova (1) defeated Bonnie Adams/Ashlee Vosters (2), 8-1
Semifinals
Victoria Brymer/Camelia Todorova (1) defeated BreAnn Cheung/Karen Groll, 8-1
Bonnie Adams/Ashlee Vosters (2) defeated Stephanie Roe/Jeanelle Stines, 8-3
Quarterfinals (First Round)
Victoria Brymer/Camelia Todorova (1) defeated Laura Moses/Ashley Summers-Gainey, 8-1
BreAnn Cheung/Karen Groll defeated Casey Wetzig/Cayley Wetzig, 8-3
Stephanie Roe/Jeanelle Stines defeated Erin Krubeck/Sarah Templeton, 8-4
Bonnie Adams/Ashlee Vosters (2) defeated Shivani Dave/Alexis Plukas, 8-6

Boys' 16
SINGLES
Finals
Austin King (1) defeated Cyprian Pisarek (2), 7-5,8-2
Semifinals
Austin King (1) defeated Thomas McGeorge, 6-2,6-4
Cyprian Pisarek (2) defeated Jack Levis (8), 6-4,3-6,6-4
Quarterfinals
Austin King/Germantown, WI (1) defeated Jeffrey Gast/Saratoga, CA (6), 6-2,6-2
Thomas McGeorge/Tucson, AZ defeated Erik Pupkowski/Little Rock, AR (5), 6-3,3-2 retired/injured
Jack Levis/St. Louis, MO (8) defeated MacLane Wilkinson/Charlotte, NC (4), 7-5,7-5
Cyprian Pisarek (2) defeated Gregory Hirshman/La Jolla (7), 6-2,7-5
Consolation Finals
Tony Niccua defeated Jonathan Wolff, 7-6,2-6,10-8
DOUBLES
Finals
Thomas McGeorge/Tony Niccum defeated Tyler Hochwalt/Blake Wardman (2), 8-1
Semifinals
Thomas McGeorge/Tony Niccum defeated Gregory Hirshman/Cyprian Pisarek (1), 8-3
Tyler Hochwalt/Blake Wardman (2) defeated David WOlff/Jonathan Wolff, 8-6
Quarterfinals
Gregory Hirshman/Cyprian Pisarek (1) defeated Sidharth Makkar/Conor Pitott, 8-2
Thomas McGeorge/Tony Niccum defeated AJ Bartlett/Nick Von Der Ahe, 8-4
David Wolff/Jonathan Wolff defeated Jason Brown/Connor Farrell, 8-2
Tyler Hochwalt/Blake Wardman (2) defeated Alexander Allon/Matthew Richmonds, 8-4

Girls' 16
SINGLES
Finals
Keilly Ulery (4) defeated Melissa Saiontz (1) -- pictured right -- 6-7,6-2,7-5
Semifinals
Melissa Saiontz (1) defeated Kimberly Couts (3), 6-4,6-1
Keilly Ulery (4) defeated Audrey Bulkley, 7-5,6-1
Quarterfinals
Melissa Saiontz/Miami, FL (1) defeated Claire Soper/Tucson, AZ (5), 6-2,6-2
Kimberly Couts/Bradenton, FL (3) defeated Molly Scott/Trabuco Canyon, CA (6), 6-2,6-3
Keilly Ulery/Bradenton, FL (4) defeated Dominque Aubry/Henderson, NV (7), 6-2,6-2
Audrey Bulkley/Springfield, IL defeated Stephanie Davidson/Port Orchard, WA, 6-4,6-3
Consolation Finals
Gail Brodsky defeated Kimberly Haynes, 6-3,6-3
DOUBLES
Finals
Audrey Bulkley/Whitney Peterson (2) defeated Alexandria Griffin/Amanda Martin, 8-6
Semifinals
Alexandria Griffin/Amanda Martin defeated Julie Hopkins/Lindsey Keeler, 8-6
Audrey Bulkley/Whitney Peterson (2) defeated Kimberly Haynes/Katie Ochwat, 8-2
Quarterfinals (First Round)
Alexandria Griffin/Amanda Martin (1) defeated Caroline Gerber/Kathryn Gerber (1), 9-8
Julie Hopkins/Lindsey Keeler defeated Ina Dan/Roxanne Teti, 8-7
Kimberly Haynes/Katie Ochwat received a bye
Audrey Bulkley/Whitney Peterson (2) defeated Joy Adewumi/Erica Federgreen, 8-2

Boys' 14
SINGLES
Finals
Andy Magee (2) defeated Benjamin Lankenau (1), 3-6,6-3,7-5
Semifinals
Benjamin Lankenau (1) defeated Andrew Landwerien (4), 3-0 retired/injured
Andy Magee (2) defeated Daniel Nguyen (3), 6-4,6-1
Quarterfinals
Benjamin Lankenau/Golden, CO (1) defeated Donald Johnson/Rancho Santa Fe, CA (7), 6-7,6-3,6-2
Andrew Landwerien/Las Cruces, NM (4) defeated Walker Kehrer/Pacific Palisades, CA (5), 6-1,3-6,6-1
Daniel Nguyen/Oxnard, CA (3) defeated Jonathan Ribaste/Las Vegas, NV (8), 6-2,6-3
Andy Magee/Rolling Hills Estaes, CA (2) defeated Javier Millan/Chandler, AZ (6), 6-2,6-0
Consolation Finals
Tyler Campbell defeated Matthew Stith, 2-6,6-4,10-6
DOUBLES
Finals
Walker Kehrer/Andy Magee (2) over Benjamin Lankenau/Jonathan Ribaste (1) by default
Semifinals
Benjamin Lankenau/Jonathan Ribaste (1) defeated Sean O'Grady/Erik Robinson, 8-5
Walker Kehrer/Andy Magee (2) defeated Daniel Nguyen/Matthew Stith, 8-3
Quarterfinals (First Round)
Benjamin Lankenau/Jonathan Ribaste (1) defeated Armaun Emami/Billy Grokenberger, 8-5
Sean O'Grady/Erik Sheldon defeated Alexander Johnson/Donald Johnson (4), 8-2
Daniel Nguyen/Matthew Stith defeated Andrew Landwerien/Javier Millan (3), 9-7
Walker Kehrer/Andy Magee (20 defeated Eric Gast/Jeffrey Gast, 8-7

Girls' 14
SINGLES
Finals
McCall Jones (2) defeated Dana Larsen (1), 6-1,3-6,6-3
Semifinals
Dana Larsen (1) defeated Rachel Saiontz (6), 6-2,6-2
McCall Jones (2) defeated Natasha Makarova (7), 6-7,6-3,6-1
Quarterfinals
Dana Larsen/Whitefish Bay WI (1) defeated Alexandra Farrar/Kennewick, WA (5), 6-2,6-2
Rachel Saiontz/Miami, FL (6) defeated Bianca Aboubakare/Orange, CA (4), 6-2,6-4
Natasha Makarova/San Diego, CA defeated Claire Bartlett/Chattanooga, TN (3), 7-5,7-6
McCall Jones/Coto De Caza, CA (2) defeated Simone Kalhorn/Colorado Springs, CO (8), 6-2,6-1
Consolation Finals
Carissa Aboubakwe defeated Michelle Dokic, 6-3,3-6,10-5
DOUBLES
Finals
McCall Jones/Molly Scott (1) defeated Rami Martin/Alyssa Nafarrete, 8-3
Semifinals
McCall Jones/Molly Scott (1) defeated Simone Kalhorn/Subi Sundaram (4), 8-1
Rami Martin/Alyssa Nafarrete defeated Cassandra Herzberg/Rachel Saiontz, 8-2
Quarterfinals
McCall Jones/Molly Scott (1) defeated Courtney Byron/Hilary Valenzuela, 8-3
Simone Kalhorn/Subi Sundaram (4) defeated Colette Aslanyan/Alexandria Walters, 8-3
Cassandra Herzberg/Rachel Saiontz defeated Bianca Aboubakare/Carissa Aboubakare (3), 8-6
Remi Martin/Alyssa Nafarrete defeated Claire Barlett/Michelle Dokic (2), 8-6

Boys' 12
SINGLES
Finals
Dominic Bermudez (1) defeated Mike De Coster (2), 6-2,6-1
Semifinals
Dominic Bermudez (1) defeated Ashton Kalhorn (4), 6-0,6-1
Mike De Coster (2) defeated Carlos Bermudez (3), 6-0,6-1
Quarterfinals
Dominic Bermudez/Tucson, AZ (1) defeated Jeffrey Legunn/Waccabuc, NY (6), 6-0,6-1
Ashton Kalhorn/Colorado Springs, CO (4) defeated Andrew Warren/Idaho Falls, ID, 6-4,7-5
Carlos Bermudez/Tucson, AZ (3) defeated John Thonrton/Bedminster, NJ, 6-0,6-1
Mike De Coster/Coto De Caza, CA (2) defeated Patrick Kawka/Las Vegas, NV (6), 6-2,6-1
Consolation Finals
Ahmad Saleem defeated Spencer Simon, 6-0,6-0
DOUBLES
Finals
Mike De Coster/Campbell Johnson (1) defeated Carlos Bermudez/Dominic Bermudez (2), 8-5
Semifinals
Mike De Coster/Campbell Johnson (1) defeated Kellner Brown/Spencer Simon, 8-2
Carlos Bermudez/Dominic Bermudez (2) defeated Ashton Kalhorn/Patrick Kawka, 8-1
Quarterfinals (First Round)
Mike De Coster/Campbell Johnson (1) defeated Ryan Richmond/John Thornton, 8-1
Kellner Brown/Spencer Simon defeated Terence Celestine/Terrell Celestine, 8-6
Ashton Kalhorn/Patrick Kawka defeated Abraham Aboubakare/Alex Yermanos, 7-5,6-4
Carlos Bermudez/Dominic Bermudez (2) defeated Ahmad Saleem/Jeremy Shapiro, 8-2

Girls' 12
SINGLES
Finals
Amy Bettis (2) defeated Alexandra Moreno-Kaste (3), 6-2,6-4
Semifinals
Alexandra Moreno-Kaste (3) defeated Alexis Garrett (1), 7-5,6-4
Amy Bettis (2) defeated Hailey Hogan (4), 1-6,7-5,6-4
Quarterfinals
Alexis Garrett/Las Vegas, NY (1) defeated Jade Frampton/Las Vegas, NV, 6-2,4-6,6-1
Alexandra Moreno_Kaste (3) defeated Gabrielle DeSimone/Rancho Santa Fe, CA (5), 6-3,6-0
Hailey Hogan/Newport Beach, CA (4) defeated Julia Blakeley/Irvine, CA (8), 6-1,6-2
Amy Bettis/Glendale, AZ (2) defeated Mara Schmidt/Newport Beach, CA (6), 6-2,6-0
Consolation Finals
Nicole Pivonka defeated Emily Gogolak, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Amy Bettis/Mara Schmidt (1) defeated Gabrielle DeSimone/Hailey Hogan (2), 8-5
Semifinals
Amy Bettis/Mara Schmidt (1) defeated Alexandra Moreno-Kaste/Nicole Pivonka, 8-3
Gabrielle DeSimone/Hailey Hogan (2) defeated Jennifer Beck/Hayley Miller, 8-5
Quarterfinals (First Round)
Amy Bettis/Mara Schmidt (1) defeated Danielle Mills/Monica Rodriguez, 8-1
Alexandra Moreno-Kastee defeated Nicole Pivonka, 8-7
Jennifer Beck/Hayley Miller defeated Haley Driver/Lauren May, 8-4
Gabrielle DeSimone/Hailey Hogan (2) defeated Julia Blakeley/Caroline Teti, 8-6

2001 SPORTWALL CHAMPIONSHIPS

2001 GAMMA CHAMPIONSHIPS

2000 GAMMA CHAMPIONSHIPS

1999 GAMMA CHAMPIONSHIPS

1998 GAMMA CHAMPIONSHIPS

TENNIS CELEBS
Click For Free Trial







































CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE







Zappos Winter 2003 Vertical Banner












The Mental Athlete

See A Review













Go Tennis - It's Tennis On The Net













Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders













Central Ohio Grand Prix Tennis











On Court Off Court





Sign The Banner For The Tennis Channel





Return to:
College And Junior
Tennis Homepage