[NCAA DIVISION I] | [NCAA DIVISION II] | [NCAA DIVISION III] | [NAIA] | [NJCAA]

NCAA DIVISION I CHAMPIONSHIPS

CONGRATULATIONS TO
WINNER BOB BRYAN
Singles, Doubles & Team

MEN'S SINGLES
Finals-Bob Bryan/Stanford (6) defeated Paul Goldstein/Stanford (4), 6-3,6-2
Semifinals-Paul Goldstein/Stanford (4) defeated Daniel Anderson/VCU (9-16), 3-6,6-2,6-2; Bob Bryan/Stanford (6) defeated John Roddick/Georgia, 6-3,6-4
Quarterfinals-Daniel Anderson/VCU (9-16) defeated Pavel Kudrnac/Oklahoma St (1), 6-4,6-4; Paul Goldstein/Stanford (4) defeated Thomas Dupre/Miss State (5), 7-5,0-6,6-1; Bob Bryan/Stanford (6) defeated George Bastl/USC, 6-3,7-6(5); John Roddick/Georgia defeated Robert Samuelsson/Tulane (7), 2-6,7-6(5),7-6(10)
Third Round-Pavel Kudrnac/Oklahoma St (1) defeated Ryan Sachire/Notre dame (9-16), 6-4,4-6,6-1; Daniel Anderson/VCU (9-16) defeated Vince Allegre/UCLA, 1-6,6-3,7-6(6); Paul Goldstein/Stanford (4) defeated Michael Mather/Louisville, 6-7(3),6-4,6-2; Thomas Dupre/Miss State (5) defeated Matt Breen/UCLA, 7-5,6-2; Bob Bryan/Stanford (6) defeated Jean-Noel Grinda/UCLA (9-16), 7-6(5),6-2; George Bastl/USC defeated Hisham Hemeda/Georgia, 6-4,6-3; Robert Samuelsson/Tulane (7) defeated Gavin Sontag/Illinois, 6-2,6-2; John Roddick/Georgia defeated Ryan Wolters/Stanford (9-16)
Second Round-Pavel Kudrnac/Oklahoma St (1) defeated Jeff Williams/New Mexico, 6-1,6-3; Ryan Sachire/Notre Dame (9-16) defeated Doug Root/Duke, 4-6,6-3,6-3; Vince Allegre/UCLA defeated Mike Bryan/Stanford (8), 6-4,6-2; Daniel Anderson/VCU defeated Johann Jooste/Baylor, 6-4,6-7(9),6-4; Paul Goldstein/Stanford (4) defeated Robert Kendrick/Washington, 6-3,6-4; Michael Mather/Louisville defeated Cedric Kauffman/Kentucky (9-16), 6-2,6-2; Thomas Dupre/Miss State (5) defeated Steven Baldas/Georgia, 1-6,6-3,6-2; Matt Breen/UCLA defeated James Blake/Harvard (9-16), 6-1,6-1; Jean-Noel Grinda/UCLA (9-16) defeated Guillaume Legat/South Carolina, 2-6,6-2,6-4; Bob Bryan/Stanford (6) defeated Gustavo Marcaccio/Arizona St, 6-0,6-2; George Bastl/USC defeated Tom Chicoine/Minnesota, 6-0,6-2; Hisham Hemeda/Georgia defeated Michael Chmela/LSU (3), 6-4,6-1; Gavin Sontag/Illinois defeated Jonathan Beardsley/Yale, 7-5,6-4; Robert Samuelsson/Tulane (7) defeated Nenad Toroman/Tulsa, 6-4,6-2; Ryan Wolters/Stanford (9-16) defeated David McNamara/Mid Tenn, 7-6,6-2; John Roddick/Georgia defeated Sebastien DeChaunac/Mississippi (2), 3-6,7-6(5),6-4
First Round-Pavel Kudrnac/Oklahoma St (1) defeated Esteban Carrill/TCU, 6-7(5),7-6(5),6-2; Jeff Williams/New Mexico defeated Erwan Kergroach/Oregon, 3-6,6-3,2-3 ret/ill; Ryan Sachire/Notre Dame (9-16) defeated Jong-Min Lee/UC Santa Barbara, 6-2,6-4; Doug Root/Duke defeated Steve Huss/Auburn, 6-1,6-3; Mike Bryan/Stanford (8) defeated Matthieu Ballay/Miss State, 7-5,6-0; Vince Allegre/UCLA defeated Jon Pastel/Davidson, 6-2,6-4; Daniel Anderson/VCU (9-16) defeated Pedro Escudero/LSU, 2-6,7-6(5),6-1; Johann Jooste/Baylor defeated Jeroime Jourdan/South Carolina, 6-2,6-3; Paul Goldstein/Stanford (4) defeated Ignacio Hirogoyen/SMU, 6-1,7-5; Robert Kendrick/Washington defeated Mark Way/Tennessee, 6-2,6-7(3),6-3; Cedric Kauffman/Kentucky defeated Gerath Williams/Tulsa, 6-3,6-3; Michael Mather/Louisville defeated Vladimir Pavicevic/South Carolina, 6-3,6-1; Thomas Dupre/Miss State (5) defeated Brian Vahaly/Virginia, 6-4,6-3; Steven Baldas/Georgia defeated Asel Tishier/UNLV, 6-3,6-3; James Blake/Harvard (9-16) defeated Alex Witt/Northwestern, 3-6,6-3,6-2; Matt Breen/UCLA defeated Tripp Phillips/North Carolina, 6-1,6-4; Guillaume Legat/South Carolina defeated Rudy Rake/Miami, 7-6(2), 6-1; Jean-Noel Grinda/UCLA (9-16) defeated Sam Schroeriuke/Furman, 6-4,7-6(4); Gustavo Marcaccio/Arizona St defeated Rafael de Mesa/Texas A&M, 6-4,3-6,6-4; Bob Bryan/Stanford (6) defeated Francisco Rodriquez/Alabama, 3-6,6-4,6-1; Tom Chicoine/Minnesota defeated Alex Waske/San Diego St, 6-0,3-6,7-6(0); George Bastl/USC defeated Lee Pearson/Auburn (9-16), 6-2,6-2; Hisham Hemeda/Georgia defeated Aaron Marchetti/VA Tech, 6-2,6-2; Michael Chmela/LSU defeated Marc Silva/Northwestern, 6-4,7-5; Gavin Sontag/Illinois defeated Roberto Bracone/NC State, 6-3,6-7(9),6-4; Jonathan Beardsley/Yale defeated Simon Larose/Miss State (9-16), 6-4,6-4; Nenad Toroman/Tulsa defeated Justin O'Neal/Florida, 6-3,6-3; Robert Samuelsson/Tulane (7) defeated Eric Drew/Washington, 7-6(6),6-4; David McNamara/Midd Tenn defeated Mike Jessup/Pepperdine, 7-5,6-4; Ryan Wolters/Stanford (9-16) defeated Paul Martin/Texas, 6-1,6-2; John Roddick/Georgia defeated Adam Neal/Oklahoma, 6-3,6-4; Sebastien DeChaunac/Mississippi defeated Daniel Merkert/Boise St, 6-0,6-2

MEN'S DOUBLES
Finals-Bob Bryan/Mike Bryan-Stanford (4) defeated Kelly Gullett/Robert Lindstedt-Pepperdine (5-8), 6-7(8),6-2,6-4
Semifinals-Bob Bryan/Mike Bryan-Stanford (4) defeated John James/Claes Westlin-So Alabama, 4-6,6-3,6-4; Kelly Gullett/Robert Lindstedt-Pepperdine (5-8) defeated Pepe Caballero/Jeff Williams-New Mexico, 6-4,6-4
Quarterfinals-John James/Claes Westlin-So Alabama defeated Matt Breen/Jean-Noel grinda-UCLA, 6-2,4-6,6-3; Bob Bryan/Mike Bryan-Stanford (4) defeated Enrique Abaroa/Luis Uribe-Kansas (5-8), 6-3,6-3; Pepe Caballero/Jeff Williams-New Mexico defeated Louie Pranic/Gareth Williams-Tulsa, 6-4,6-7,6-3; Kelly gullett/Robert Lindstedt-Pepperdine (5-8) defeated Paul Goldstein/Ryan Wolters-Stanford (2), 6-4,6-4
Second Round-John James/Claes Westlin-So Alabama defeated Chad Copenhaver/Mark Way, 6-3,7-6(2); Matt Breen/Jean-Noel Grinda/UCLA defeated Nick Crowell/Paul Martin-Texas, 6-3,3-6,6-4; Bob Bryan/Mike Bryan-Stanford (4) defeated Doug Root/Jourdan Wile-Duke, 6-3,6-4; Enrique Abaroa/Luis Uribe-Kansas (5-8) defeated James Blake/Thomas Blake-Harvard, 6-4,6-4; Louie Pranic/Gerath Williams-Tulsa defeated Aaron Marchetti/Adam Marchetti-VA Tech, 6-4,7-6(5); Pepe Caballero/Jeff Williams-New Mexico defeated David McNamara/Julius Roberts-Mid Tenn, 7-6(5),6-4; Kelly Gullett/Robert Lindstedt-Pepperdine (5-8) defeated Brian Patterson/Jakub Pietrowski-Notre Dame, 2-6,6-2,6-4; Paul Goldstein/Ryan Wolters-Stanford (2) defeated Shane Hurst/Daniel Merkert-Boise St, 6-2,6-3
First Round-John James/Claes Westlin-So Alabama defeated Martin Dvoreck/Pavel Kudrnac-Oklahoma St (1), 4-6,6-1,7-5; Chad Copehhaver/Marke Way-Tennessee defeated Toby Hansson/Jon Walmark-SMU, 7-6(3),7-5; Nick Crowell/Paul Martin-Texas defeated Michal Chmela/Tom Hand-LSU (5-8), 6-4,2-6,6-1; Matt Breen/Jean-Noel Grinda-UCLA defeated Ronald Kloppert/Robert Samuelsson-Tulane, 7-5,6-4; Bob Bryan/Mike Bryan-Stanford (4) defeated Eseban Carril/Mark Jirek-TCU, 6-2,6-4; Doug Root/Jourdon Wile-Duke defeated Jeremy Bayon/Simon Larose-Miss State, 5-7,6-3,6-1; Enrique Abaroa/Luis Uribe-Kansas (5-8) defeated Jeff Morrison/Nathan Overholser-Florida, 6-3,6-7(4),6-3; James Blake/Thomas Blake-Harvard defeated David Hodge/Johann Jooste-Baylor, 6-3,6-4; Aaron Marchetti/Adam Marchetti-VA Tech defeated Cary Franklin/Oliver Freelove-Illinois, 6-4,7-5; Louie Pranic/Gareth Williams-Tulsa defeated Tim Crichton/Tom Hamilton-Arkansas (5-8), 6-3,6-2; David McNamara/Julius Roberts-Midd Tenn defeated George Bastl/Kyle Spencer-USC, 4-6,7-6(6),7-6(3); Pepe Cabellero/Jeff Williams-New Mexico defeated Steven Baldas/John Roddick-Georgia (3), 3-6,6-3,7-6(6); Brian Patterson/Jakub Pietrowski-Notre Dame defeated Frank Morgan/Alex Washen-San Diego St, 6-2,6-3; Kelly Gullett/Robert Lindstedt-Pepperdine (5-8) defeated Shuon Madden/Carlos Tori-Texas A&M, 6-2,4-6,6-3; Shane Hurst/Daniel Merkert defeated Jerome Jourdan/Vladimir Pavicevio-So Carolina, 6-2,3-6,6-3; Paul Goldstein/Ryan Wolters-Stanford (2) over Steve Huss/Lee Pearson-Auburn, def/inj

MEN'S TEAM
Finals-Stanford over Georgia, 4-0
Semifinals-Stanford (1) over Mississippi State (4), 4-0; Georgia (3) over LSU, 4-1
Quarterfinals-Stanford (1) over UCLA, 5-0; Mississippi State (4) over Auburn, 4-0; Georgia (3) over Pepperdine, 4-2; LSU (2) over Ole Mississippi, 4-0
First Round-Stanford (1) over Minnesota, 4-0; UCLA over Texas (5-8), 4-2; Auburn over Illinois (5-8), 4-1; Mississippi State (4) over South Carolina, 4-0; Georgia (3) over Harvard, 4-0; Pepperdine over Southern Cal (5-8), 4-1; Ole Mississippi (5-8) over California, 4-1; LSU (2) over SMU, 4-0

WOMEN'S SINGLES
Finals-Vanessa Webb/Duke (4) defeated Ania Bleszynski/Stanford, 6-3,6-4
Semifinals-Vanessa Webb/Duke (4) defeated Julie Scott/Stanford (9-16), 6-3,6-2; Ania Bleszynski/Stanford defeated Zuzana Lesenarova/San Diego, 6-3,6-0
Quarterfinals-Julie Scott/Stanford (9-16) defeated Mirela Vladulescu/UAB, 4-6,6-2,7-5; Vanessa Webb/Duke (4) defeated Yana Dorodnova/Kansas State, 6-1,6-3; Ania Bleszynski/Stanford (3) defeated Amanda Augustus/California, 6-1,6-0; Zuzana Lesenarova/San Diego defeated Kristina Kraszewski/Washington, 6-2,7-6(6)
Third Round-Mirela Vladulescu/UAB (1) defeated Stephanie Nickitas/Florida, 6-4,4-6,7-5; Julie Scott/Stanford (9-16) defeated Anoushlka Van Exel/Tulsa, 4-6,6-3,6-0; Vanessa Webb/Duke defeated Reka Cseresnyes (9-16), 6-3,6-2; Yan Dorodnova/Kansas State defeated Barbara Urbanska/Wisconsin, 6-3,6-3; Ania Blesyznski/Stanford (7) defeated Holly Parkinson/BYU, 6-2,6-1; Amanda Augustus/California (3) defeated Martina Nedalkoda/VA Commonwealth, 6-4,6-3; Kristina Kraszewski/Wahsington defeated Lioudmila Skavronskaia/Miami, 1-6,6-1,6-1; Zuzana Lesenarova/San Diego defeated Kylie Hunt/Kansas, 6-4,6-4
Second Round-Mirela Vladulescu/UAB (1) defeated Cristina Popescu/UCLA, 6-3,6-4; Stephanie Nickitas/Florida defeated Vanessa Castellano/Georgia (9-16), 7-6,6-2; Anooushlka Van Exel/Tulsa defeated Angela Lawrence/Pepperdine, 6-1,6-4; Julie Scott/Stanford defeated Kristy Dascoli/Ohio State, 6-0,6-2; Vanessa Webb/Duke (4) defeated Jing Chen/Long Beach St., 6-1/6-3; Reka Csweresnyes/Arizona State (9-16) defeated M.C. White/Florida, 6-3,6-2; Barbara Urbanska/Wisconsin defeated Teryn Ashley/Stanford, 6-3,6-3; Yana Dorodnova/Kansas St defeated Katherine Nasser/Northwestern, 2-6,6-4,6-2; Ania Blesyznski/Stanford defeated Cristina Moros/Texas (9-16), 5-7,6-2,7-6(3); Holly Parkinson/BYU (7) defeated Jackie Boyd/USC, 6-2,6-2; Martina Nedalkoda/VA Commondwealth defeated Agnes Muzamel/Mississippi (9-16), 7-5,2-6,7-5; Amanda Augustus/California defeated Lule Aydin/Wake Forest, 5-7,6-2,6-2; Kristina Kraszewski/Washington (9-16) defeated Michelle O/William & Mary, 3-6,6-2,6-4; Lioudmila Skauronskaia/Miami defeated Zsofia Csapo/Pepperdine, 6-4,6-2; Kylie Hunt/Kansas defeated Zana Zlebnik/Texas Tech, 6-2,6-3; Zuzana Lesenarova/San Diego defeated Betsy Miringoff/Arizona, 6-7(6),6-3,6-3
First Round-Mirela Vladulescu/UAB (1) defeated Julie Ditty/Vanderbilt, 2-6,7-6(3),6-3; Cristina Popescu/UCLA defeated Christie Sim/Kansas, 2-6,6-3,6-1; Vanessa Castellano/Georgia defeated Esther Knox/California, 7-5,1-6,6-3; Stephanie Nickitas/Florida defeated Eline Chiew/BYU, 6-3,7-5; Anooushlka Van Exel/Tulsa defeated Lauren Nikolaus/William & Mary (8), 6-1,4-6,6-2; Angela Lawrence/Pepperdine defeated Dora Djilianova/Fresno State, 6-4,7-5; Julie Scott/Stanford defeated Elisa Penalvo/Marquette, 2-6,6-3,6-0; Kristi Dascoli/Ohio St defeated Ivy Wang/Harvard, 6-1,6-3; Vanessa Webb/Duke (4) defeated Ivona Mihailova/Mississippi, 6-1,6-2; Jing Chen/Long Beach St defeated Ditta Huber/USC, 6-3,6-3; Reka Cseresnyes/Arizona State defeated Manisha Malhotra/Tennessee, 7-5,3-6,6-3; M.C. White/Florida defeated Tanja Magoc/Texas-El Paso, 0-6,6-3,7-6(7); Teryn Ashley/Stanford defeated Sandy Supreephong/Texas (5), 6-4,2-6,6-3; Barbara Urbanska/Wisconsin defeated Jennifer Hall/Notre Dame, 6-3,6-3; Yana Dorodnova/Kansas St defeated Vicky Maes, 4-6,7-5,6-3; Katherine Nasser/Northwestern defeated Maria Pavlidou/Arkansas, 2-6,6-0,6-4; Ania Blesyznski/Stanford defated Karoline Borgersen/Pepperdine, 6-1,6-2; Cristina Moros/Texas defeated Alina Wyganoska/Oregon, 6-3,6-0; Jackie Boyd/USC defeated Aarthi Venkatesan/Georgia, 3-6,7-6(3),7-5; Holly Parkinson/BYU (7) defeated Raluca Gheorge/Oklahoma, 6-2,7-6(6); Martina Nedalkoda/Virginia Commonwealth defeated Alicia Kerstyn/South Florida, 6-1,7-5; Agnes Muzamel/Mississippi defeated Anna Svedenhov/Utah, 6-1,6-1; Lule Aydin/Wake Forest defeated Elizabeth Schmidt/UCLA, 1-6,7-5,6-3; Amanda Augustus/California (3) defeated Romana Tedjakusuma/Nicholls St, 6-2,6-2; Michelle O/William & Mary defeated Michelle Dasso/Notre Dame, 4-6,6-4,6-4; Kristina Kraszewski/Washington defeated Kristin Sanderson/Duke, 3-6,6-1,6-3; Zsofia Csapo/Pepperdine defeated Veronica Safarova/USC, 6-2,6-1; Lioudmila Skavronskaia/Miami defeated Annica Cooper/UCLA (6), 2-6,6-3,6-1; Zana Zlebnik/Texas Tech defeated Karin Palme/Arizona State, 6-4,6-1; Kylie Hunt/Kansas defeated Dawn Buth/Florida (3), 7-6(3), 6-4; Betsy Miringhoff/Arizona defeated Ana Friganovic/New Mexico, 6-2,6-2; Zuzana Lesenerova/San Diego defeated Anne Kremer/Stanford (2), 6-4,3-6,7-5

WOMEN'S DOUBLES
Finals-Amanda Augustus/Amy Jensen-California defeated Dawn Buth/Stephanie Nickitas-Florida, 7-5,6-3
Semifinals-Dawn Buth/Stephanie Nickitas-Florida (1) defeated Lauren Nikolaus/Michelle O-William & Mary (5-8), 6-2,6-4; Amanda Augustus/Amy Jensen-California defeated Vanessa Webb/Karen Goldstein-Duke, 2-6,6-0,6-3
Quarterfinals-Dawn Buth/Stephanie Nickitas-Florida (1) defeated Marjon Copier/Barbara Urbanska-Wisconsin, 6-0,6-4; Lauren Nikolaus/Michelle O-William & Mary (5-8) defeated Ania Bleszynski/Julie Scott (4), 7-6(6),1-6,6-3; Amanda Augustus/Amy Jensen-California defeated Cristina Moros/Sandy Sureephong-Texas, 7-6(6),4-6,7-5; Vanessa Webb/Karen Goldstein-Duke (2) defeated Jennifer Hall/Tiffany Gates-Notre Dame, 6-1,6-2
Second Round-Dawn Buth/Stephanie Nickitas/Florida (1) defeated Manisha Malhotra/Margie Lepsi-Tennessee, 6-0,6-3; Marjon Copier/Barbara Urbanska-wisconsin defeated Kylie Hunt/Christie Sim-Kansas, 6-2,5-7,6-3; Ania Blesynski/Julie Scott-Stanford (4) defeated Martina Nedelkova/Andrea Ondrisova-VA Commonwealth, 6-4,7-6(6); Lauren Nikolaus/Michelle O-William & Mary (5-8) defeated Esther Knox/Anita Kuriamy-California, 6-4,6-2; Amanda Augustus/Amy Jensen-California defeated Ana Fernandez/Elisa Penalvo-Marquette, 7-5,6-4; Cristina Moros/Sandy Sureephong-Texas (3) defeated eline Chiew/Adrien Jenkins-BYU, 4-6,6-4,6-3; Jennifer Hall/Tiffany Gates-Notre Dame defeated Jennifer Embry/Mary Beth Maggart-Purdue, 4-6,6-4,6-0; Vanessa Webb/Karen Goldstein-Duke (2) defeated Paula Briggs/Mirela Vladulescu-UAB, 7-5,6-3
First Round-Dawn Buth/Stephanie Nickitas-Florida (1) defeated Lesia Bilak/Bridget Merrick-Richmond, 6-4,6-1; Manisha Malhotra/Margie Lepsi-Tennessee defeated Correne Stout/Kelly Blanch-Indiana, 6-3,7-5; Marjon Copier/Barbara Urbanska-Wisconsin defeated Courtenay Chapman/Agnes Muzamel-Mississippi (5-8), 4-6,6-4,6-4; Kylie Hunt/Christie Sim-Kansas defeated Kelly Brown/Massaoumen Emani-Kentucky, 7-6(6),6-3; Ania Blesynski/Julie Scott-Stanford (4) defeated Dora djilianova/Liesi Fichtbauer-Fresno St, 6-3,6-0; Martina Nedelkova/Andrea Ondrisova-VA Commonwealth defeated Steph Landsdorp/Katy Propstra-Arizona State, 7-6(5),3-6,7-5; Lauren Nikolaus/Michelle O-William & Mary (5-8) defeated Brooke Hart/Danielle Lund-Michigan, 6-1,6-2; Esther Knox/Anita Kuriamy-California defeated Zsofia Csapo/Angela Lawrence-Pepprdine, 7-6(5),3-6,7-5; Ana Fernandez/Elisa Penalvo-Marquette defeated Lorraine Bittles/Meg Griffin-Maryland, 4-6,6-1,6-3; Amanda Augustus/Amy Jensen-California defeated Nicola Kaiwai/Dorothee Kurz-Wake Forest (5-8), 6-2,6-3; Eline Chiew/Adrien Jenkins-BYU defeated Betsy Miringoff/Monique Allegre-Arizona, 3-6,6-4,6-4; Cristina Moros/Sandy Sureephong-Texas (3) defeated Susie Kocsis/Gee Gee Garvin-UNLV, 6-1,6-1; Jennifer Hall/Tiffany Gates-Notre Dame defeated Alison Nash/Celene McCoury-Arizona St, 3-6,6-3,6-3; Jennifer Embry/Mary Beth Maggart-Purdue defeated Anne Kremer/Teryn Ashley-Stanford (5-8), 6-4,6-3; Paula Briggs/Mirela Vladulescu-UAB defeated Sarah Borwell/Vessie Ivanova-Rice, 6-0,6-3; Vanessa Webb/Karen Goldstein-Duke (2) defeated Julie Ditty/Kristy Blumberg-Vanderbilt, 6-3,6-2

WOMEN'S TEAM
Finals-Florida (1) over Duke (3), 5-1
Semifinals-Duke (3) over Stanford (2), 5-4; Florida (1) over Georgia (4), 5-1
Quarterfinals-Duke (3) over Mississippi (5-8), 6-0; Georgia (4) over William & Mary, 5-2; Florida (1) over Texas (5-8), 5-0; Stanford (2) over Wake Forest, 5-2
First Round-Georgia (4) over Kansas, 5-3; Duke (3) over Arkansas, 5-1; Wake Forest over BYU (5-8), 5-4; Texas (5-8)over UCLA, 5-0; William & Mary over California (5-8), 5-3; Mississippi (5-8) over Arizona State, 5-2; Stanford (2) over Tennessee, 6-0; Florida (1) over Pepperdine, 5-2


Return to:


Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors

Contact us:
E-Mail: Marcia@collegeandjuniortennis.com