ITA ALL-ACADEMIC TEAMS AND SCHOLAR ATHLETES

|NCAA DIV I| - |NCAA DIV II| - |NCAA DIV III| - |NAIA|


NCAA DIVISION II
The ITA All-Academic Team award is given to a team that has a cumulative grade point average of 3.20 or above on a 4.0 scale. All eligible student-athletes whose names appear on the NCAA/NAIA eligibility form and have competed in one or more matches are included into the cumulative grade point average.

ITA Scholar-Athlete status is given to players who meet the following criteria: a junior or senior in school; a varsity letterwinner; and have a grade point average of at least 3.50 on a 4.0 scale.
WOMEN MEN
ALL-ACADEMIC TEAMS
Barry University
Barton College
Cameron University
University of Charleston
Clarion University
Eastern New Mexico
Eckerd College
Edinboro University
Florida Gulf Coast University
Fort Hays State University
Georgia College & State University
Georgian Court College
Grand Canyon University
Grand Valley State
Harding University
University of Indianapolis
Lincoln University
Michigan Technological University
University of Missouri-St. Louis
Indiana University of Pennsylvania
Pfeiffer University
Quincy University
Rockhurst College
Rollins College
Slippery Rock University
Southwest Baptist State University
Southwest State University
Tarleton State
Truman State
SCHOLAR-ATHLETES
Sabra Maddox , Arkansan Tech
Rachel Hays, Arkansas Tech
Victoria Courmes, Barry
Cornelia Crunes, Barry
Greta Trotman, Barry
Grella Turbok, Barry
Meredith Elaine Smith, Barton
Malissa Vernon, Barton
Mellissa Faulk, Barton
Daniela Pavusek, Barton
Erin Bartsch, Bloomsburg
Sarah Scheiber, Charleston
Bethanie Nix, Eastern New Mexico
Judy Umberger, Eckerd
Chelsea Harrison, Eckerd
Kate Heilman, Eckerd
Kristen Lofgren, Eckerd
Rachel Gryta, Edinboro
Petya Jesse Yaneva, Florida Gulf Coast
Izabela Ciesinska, Florida Gulf Coast
Courtney Dwyer, Florida Gulf Coast
Diane Murillo, Florida Gulf Coast
Kristin Foelgner, Florida Gulf Coast
Carolyn Johnstone, Florida Gulf Coast
Trina Swart, Fort Hays State
Lauren Frank, Fort Hays State
Elizabeth Cline, Fort Hays State
Teresa Cyre, Fort Hays State
Diane Becker, Fort Hays State
Jami Klug, Fort Hays State
Mia Paavilainen, GA College & State
Kremena Vassileva, GA College & State
Annika Persson, GA College & State
Robyn Jaeger, Grand Canyon
Sarah Mitchell, Grand Canyon
Nicole Fairchild, Grand Valley St
Stephanie Donston, Grand Valley St
Brianna Lutes, Harding
Daniela Corrales, Harding
Kelcey Fry, Harding
Laura Tollett, Harding
Gayal Jones, Indianapolis
Jessica Broadus, Indianapolis
Grace Wilhoite, Indianapolis
Lauren Marion Scott, Johnson C. Smith
Rhiannon Ruth, Lees McRae
Anna Bailey, Lees McRae
Kari O’Dell, Michigan Technological
Shalini Chandrahasa, Michigan Tech
Jennifer Hays, Midwestern State
Amy Stredney, Missouri Southern St
Lacey McMunn, Missouri Southern St
Krissy Howard, Missouri-St. Louis
Devin Gox, Missouri-St. Louis
Neringa Bandzeviciute, Missouri-St. Louis
Nevs Barbera, Northeastern State
Maja Nesic, Northeastern State
Zorana Stefanovic, Northeastern State
Fatima Arshad, Northwood
Kathryn Menhart, Indiana-PA
Jennna McConnell, Indiana-PA
Carla Goodman, Indiana-PA
Audra Ellerbach, Indiana-PA
Mary Pierandozzi, Indiana-PA
Lynn Posteraro, Indiana-PA
Melissa Wells, Pfeiffer
Leslie Watts, Pfeiffer
A. Marie Reynolds, Pfeiffer
Tanya Clontz, Pfeiffer
Alice Ann Beam, Pfeiffer
Anne Gilmore, Presbyterian
Taylor Lynch, Presbyterian
Amanda Floyd, Presbyterian
Leah Marsont, Quincy
Sarah Hardin, Quincy
Maggie Schuering, Quincy
Carmen Briscoe, Rockhurst
Suzzane Aurelio, Rollins
Carla Prieto, Rollins
Lindsey Soffes, Rollins
Vanessa Caddick, Rollins
Kelly Anderson, Slippery Rock
Ella Reilly, Slippery Rock
Jessica Bongo, Slippery Rock
Coryn Reich, SIU-Edwardsville
Kathleen Li McKay, SIU-Edwardsville
Katy Granheim, SQ Minnesota St
Brett Merrill, St. Cloud State
Eva Muller, Tarleton State
Heather Hahn, Tarleton State
Alicia Cummings, Tarleton State
Corey Seward, Tarleton State
Jessica Bailey, Truman State
Amanda Black, Truman State
Kristine Grajo, Truman State
Jessica Hoelzer, Truman State
Abigail Souders, Truman State
Katy Juday, Wingate
Jennifer Wunsch, Winona State
ALL-ACADEMIC TEAMS
Barry University
Pfeiffer University
Rockhurst University
Southwest Baptist University
SCHOLAR-ATHLETES
Michael Goldman, Assumption
Sean Kenney, Assumption
James Newman, Assumption
Dirk Benninghaus, Barry
Thomas Hipp, Barry
Aleks Kalezic, Bloomsburg
Brendan Miller, Bloomsburg
Mouhcine Guettabi, Central Oklahoma
Gregg leSueur, Central Oklahoma
Henry So, Central Oklahoma
Hicham Fathi El Idrissi, Drury
Maton Balla, Eckerd
Andre Mittag, Eckerd
Rafael Neves, Eckerd
Scott LeBaron Edinboro, Pennslyvania
Yuri Mantilla, Florida Gulf Coast
Peter Passalacqua, Florida Gulf Coast
Richard Stempnowski, Florida Gulf Coast
Wolfgang Pinther, Florida Gulf Coast
Thomas Hemmestad, GA College & State
Thomas Karlsson, GA College & State
Mikael Pettersson, GA College & State
Kellen Lynch, Grand Valley St
Pete Schwallier, Grand Valley St
Brandon Cook, Indianapolis
Jaco Kruger, Lees-McRae
Glenn Gabriel, Michigan Tech
Aaron Kunold, Michigan Tech
Martin Kardos, Missouri-St. Louis
Rajan Sani, Missouri-St. Louis
Matt Vaulkhard, Missouri-St. Louis
Christian Valenthon, Northwood
Andre Edwall, Ouachita Baptist
David Beaver, Pfeiffer
Jay Nicholas, Pfeiffer
Sean Ottley, Pfeiffer
Graeme Lauriston, Presbyterian
Hector Rincon, Presbyterian
Kshitij Dwivedi, Presbyterian
Andy Doole, Rockhurst
Zach Miller, Rockhurst
Andras Bori, Southwest Baptist
Mark Eori, Southwest Baptist
Sean Cooper, Truman State
Steve Jones, Truman State
Paul Dilloway, California-Davis
Greg Lee, California-Davis
Marius Dan, Wingate
Back To Directory Of All-Academic Teams

Get Your Free
College And Junior Tennis Email!

Return to:
College And Junior Tennis

Tennis Tickets