EDDIE HERR INTERNATIONAL CHAMPIONSHIPS
Bolletieri Sports Tennis Academy - Bradenton, Florida
December 3-9, 2001

Boys' 18
SINGLES
Finals-Bruno Echagaray (2) -- pictured right -- defeated Lamine Ouahab (1), 6-1,2-6,6-1
Semifinals-Lamine Ouahab (1) defeated Brian Baker (4), 6-0,3-6,6-1; Bruno Echagaray (2) defeated Robert Yim, 6-3,7-6(3)
Quarterfinals-Lamine Ouahab/Algeria (1) defeated Santiago Gonzalez/Mexico (8), 6-3,6-3; Brian Baker/USA (4) defeated Luka Gregorc/Slovak Republic (5), 7-5,6-3; Robert Yim/USA defeated Florin Mergea/Romania, 7-5,6-4; Bruno Echagaray/Mexico (2) defeated Douglas Stewart/USA, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals-Bruno Echagaray/Santiago Gonzalez (1) defeated Frank Dancevic/Stephen Timu, 7-6(4),4-6,7-6(7)
Semifinals-Bruno Echagaray/Santiago Gonzalez (1) defeated Brian Baker/Matthew Emery (4), 6-4,6-2; Frank Dancevic/Stephen Timu defeated Henry Adjei-Darko/Komlavi Loglo (2), 7-6(4),4-6,7-6(7)
Quarterfinals-Bruno Echagaray/Santiago Gonzalez (1) defeated Yordan Kanev/Lamine Ouahab (6), 6-4,6-3; Brian Baker/Matthew Emery (4) defeated Rajeev Ram/Jonathan Stokke (5), 7-5,3-6,6-2; Frank Dancevic/Stephen Timu defeated Vadim Davietchine/Daniel Lustig (8), 6-4,6-2; Henry Adjei-Darko/Komlavi Loglo (2) over Franco Ferreiro/Sergio Ramirez, withdrew/injured

18s MIXED DOUBLES
Finals-Jelena Jankovic/Yordan Kanev (1) over Dias Doskarayev/Varvara Lepchenko, retired

Girls' 18
SINGLES
Finals-Jelena Jankovic (2) defeated Eva Birnerova (1) -- pictured left, 6-1,6-1
Semifinals-Eva Birnerova (1) defeated Ally Baker (4), 3-6,6-3,7-6(2); Jelena Jankovic (2) defeated Barbora Strycova (3), 6-2,6-3
Quarterfinals-Eva Birnerova/Czech Republic (1) defeated Tatiana Golovin/France, 3-6,6-4,6-4; Ally Baker/USA (4) defeated Tory Zawacki/USA (8), 6-2,6-3; Barbora Strycova/Czech Republic (3) defeated Zusanna Babos/Hungary (11), 6-0,6-4; Jelena Jankovic/Yugoslavia (2) defeated Maria Jose Argeri/Argentina (5), 6-0,6-0
DOUBLES
Finals-Nyessa Etienne/Melissa Torres (2) defeated Kristina Czafikova/Andrea Hlavackova (4), 6-0,6-3
Semifinals-Kristina Czafikova/Andrea Hlavackova (4) defeated Alexandra McGoodwin/Nicole Pitts (5), 6-2,5-1 retired/injured; Neyssa Etienne/Melissa Torres (2) defeated Salome Devidze/Melanie Marois (3), 3-6,6-4,7-6(7)
Quarterfinals-Alexandra McGoodwin/Nicole Pitts (5) over Eva Birnerova/Barbora Strycova (1) by default; Kristina Czafikova/Andrea Hlavackova (4) defeated Maria Jose Argeri/Nina Brattchikova (8), 6-3,3-6,6-2; Salome Devidze/Melanie Marois (3) defeated Zsusanna Babos/Tatiana Golovin (7), 7-6(3),7-5; Neyssa Etienne/Melissa Torres (2) defeated Alexis Prousis/Erica Sauer, 6-3,6-1

Boys' 16
SINGLES
Finals-Alexander Skrypko (3) defeated Christopher Clayton, 6-0,0-6,6-3
Semifinals-Alexander Skrypko (3) defeated Brendan Evans (1) -- pictured right, 6-3,7-6(3); Christopher Clayton defeated Nestor Briceno, 6-2,7-5
Quarterfinals-Brendan Evans/USA (1) defeated Seong-Kwan Kim/Korea, 6-1,3-6,7-6(3); Alexander Skrypko/Belarus (3) defeated Karolj Fodor/Poland (12), 6-3,6-0; Christopher Clayton/USA defeated Gregory Ouellette/USA, 6-2,6-3; Nestor Briceno/USA defeated Daniel Chu/Canada, 7-5,7-5
DOUBLES
Finals-Jarrett Chirico/Brendan Evans (1) over Sung Kwon Baek/Matthew Gubenco by default
Semifinals-Jarrett Chirico/Brendan Evans (1) defeated Farukh Dustov/Alexander Skrypko (3), 6-1,6-2; Sung Kwon Baek/Matthew Gubenco defeated Ricardo Gonzalez/Juan Carlos Rebaza, 6-4,1-0 retired/injured
Quarterfinals-Jarrett Chirico/Brendan Evans (1) defeated Christopher Clayton/Eric Scherer (8),l 7-6(3),6-4; Farukh Dustov/Alexander Skrypko (3) defeated Marc Spicijaric/Ryan Waits, 7-5,6-3; Sung Kwon Baek/Matthew Gubenco over William Jacome/Sebastian Salas (4) by default; Ricardo Gonzalez/Juan Carlos Rebaza over Daniel Chu/Dejan Cvetkovic (6) by default

16s MIXED DOUBLES
Finals-Mykyta Kryvonos/Polina Zaretser defeated Dimitri Loucareas/Larikah Russell, 7-6(5),2-6,10-8

Girls' 16
SINGLES
Finals-Beier Ko (1) defeated Link Leskosky, 6-3,6-1
Semifinals-Beier Ko (1) defeated Riza Zalameda (6), 7-5,5-7,6-0; Lolita Frangulyan defeated Micaela Moran (2), 6-2,6-4
Quarterfinals-Beier Ko/Canada (1) defeated Ashlee Davis/USA, 6-1,6-4; Riza Zalameda/USA (6) defeated Marine Giraud/France, 7-5,2-6,6-1; Lolita Frangulyan/USA defeated Katherine Baker/Great Britain (8), 6-0,6-2; Micaela Moran/Argentina (2) defeated Martine Castonguay/Canada, 6-2,6-4
DOUBLES
Finals-Lolita Frangulyan/Varvara Lepchenko defeated Stacia Fonesca/Joelle Schwenk, 7-6(3),7-5
Semifinals-Stacia Fonesca/Joelle Schwenk defeated Michelle Mitchell/Riza Zalameda (3), 6-2,4-5 retired/ill; Lolita Frangulyan/Varvara Lepchenko defeated Shilla D'Armas/Nicole Vaidisova, 6-2,6-3
Quarterfinals-Stacia Fonseca/Joelle Schwenk defeated Maryori Franco/Natalia Yanez, 7-6(3),6-2; Michelle Mitchell/Riza Zalameda (3) over Malvina De La Canal/Heesun Lyoo-Suh by default; Lolita Frangulyan/Varvara Lepchenko defeated Link Leskosky/Annabelle Weigert, 6-3,6-4; Shila D'Armas/Nicole Vaidisova defeated Micaela Moran/Agnes Szatmari (2), 6-4,6-4,

Boys' 14
SINGLES
Finals-Clancy Shields defeated Michael Johnson (10), 6-2,3-6,6-2
Semifinals-Clancy Shields defeated Andres Arango (12), 7-6(5),6-2; Michael Johnson (10) defeated Timothy Neilly (2), 6-3,6-3
Quarterfinals-Clanchy Shields/USA defeated Brian Wong/Hong Kong, 6-4,7-6(2); Andres Arango/Ecuador (12) defeated Matthew Bruch/USA (14), 6-3,6-1; Michael Johnson/USA (10) defeated Boris Fetbroyt/USA, 6-3,6-2; Timothy Neilly/USA (2) defeated Enrique Olivares/Venezuela, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals-Christopher Chirico/David Gonzalez defeated Alex Kuznetsov/Timothy Neilly (1), 6-3,1-6,6-3
Semifinals-Alex Kuznetsov/Timothy Neilly (1) defeated Alberton Richelieu/Matthew Sands, 6-1,6-0; Christpher Chirico/David Gonzalez defeated David Chu/Kirill Sinitsyn, 7-5,6-2
Quarterfinals-Alex Kuznetsov/Timothy Neilly (1) defeated Jesse Levine/Eddie Majcher, 7-6(4),6-1; Alberton Richelieu/Matthew Sands defeated Jose Maria Herrera/Clancy Shields, 7-6(0),6-7(6),6-2; David Chu/Kirill Sinitsyn defeated Dyland Arnould/Michal Motyka, 6-4,7-5; Christopher Chirico/David Gonzalez defeated Alexander Dolgopolov/Egor Puntus (2), 6-1,2-6,6-3

14s MIXED DOUBLES
Finals-Andres Arango/Estefania Balda (1) over Dae Jin Kim/Ae-Lim Lee by default

Girls' 14
SINGLES
Finals-Estefania Balda (4) defeated Andrea Remynse (3), 5-7,7-5,6-3
Semifinals-Andrea Remynse (3) defeated Alessandra Jordan (6), 6-4,6-1; Estefania Balda (4) defeated Alisa Kleybanova/Russia, 7-5,7-5
Quarterfinals-Alessandra Jordan/USA (6) defeated Seul-Ki Chin/Korea (1), 2-6,6-2,6-1; Andrea Remynse/USA (3) defeated Melanie Gloria/Canada (10), 6-3,7-5; Estefania Balda/Ecuador (4) defeated Yue Qing/China, 6-4,6-3; Alisa Kleybanova/Russia defeated Krysty Marcio/USA, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals-Yue Qing/Wu Shuang defeated Seul-Ki Chin/Jung-Yoon Shin (2), 7-5,7-5
Semifinals-Yue Qing/Wu Shuang defeated Shahar Peer/Efrat Zlotikman (1), 6-3,4-6,7-5; Seul-Ki Chin/Jung-Yoon Shin (2) defeated Yumi Hasegawa/Liberty Sveke, 7-5,7-6(2)
Quarterfinals-Shahar Peer/Efrat Zlotikman (1) defeated Alessandra Jordan/Andrea Remynse, 6-7(0),6-3,6-2; Yue Qing/Wu Shuang defeated Britney Larson/Keri Robison, 6-1,6-4; Yumi Hasegawa/Liberty Sveke defeated Lindsay Burdette/Jennifer Stevens, 7-6(4),4-6,7-5; Seui-Ki Chin/Jung-Yoon Shin (2) defeated Melanie Gloria/Valerie Tetreault, 6-3,6-3

Boys' 12
SINGLES
Finals-Jean-Marc Bazanne defeated Johnny Hamul, 6-1,6-2
Semifinals-Johnny Hamul defeated Donald Young, 6-2,3-6,6-4; Jean-Marc Bazanne defeated Daniel Gliner, 6-1,6-1
Quarterfinals-Donald Young/USA defeated Sheharyar Wali/Pakistan, 6-3,7-6(6); Johnny Hamui/Mexico defeated Cheong-Eui Kim/Korea, 6-2,7-5; Jean-Marc Bazanne/Haiti defeated Noe Chevalier/Netherlands, 6-2,6-1; Daniel Gliner/USA defeated Tomas Marek, 2-6,7-6(5),6-3
DOUBLES
Finals-Dennis Nevolo/Donald Young defeated Joseph Cadogan/Timmy Walsh, 3-6,7-5,6-3
Semifinals-Joseph Cadogan/Timmy Walsh defeated Julien Gauthier/Nicolas Kwan Fong, 7-6(4),6-4; Dennis Nevolo/Donald Young defeated Zhi Wei Ko/Sean LaCap, 6-0,6-0
Quarterfinals-Julien Gauthier/Nicolas Kwan Fong defeated Brennan Boyajian/Tyler Zenga, 7-5,6-1; Joseph Cadogan/Timmy Walsh defeated Christian Harrison/Ryan Harrison, 6-2,6-0; Dennis Nevolo/Donald Young defeated Jae-Won Choi/Sang-Gyun Kim, 6-4,6-1; Zhi Wei Ko/Sean LaCap defeated Daniel Gliner/Maksim Tikhomirov, 6-3,6-1

12s MIXED DOUBLES
Finals-Holly Johnson/Timmy Walsh vs. Jean Marc Bazanne/Julia Cohen, not played

Girls' 12
SINGLES
Finals-Wang-Ting Lui defeated Julia Cohen -- pictured left, 6-4,6-0
Semifinals-Wang-Ting Lui defeated Lauren Albanese, 6-4,6-1; Julia Cohen defeated Jordan Jenkins, 6-1,6-1
Quarterfinals-Lauren Albanese/USA defeated Anna Tatishvili/Georgia, 6-1,5-1 retired; Wang-Ting Lui defeated Michaela Ince/Great Britain, 6-1,6-0; Jordan Jenkins/USA defeated Chelsea Preeg/USA, 6-4,6-1; Julia Cohen/USA defeated Missy Clayton/USA, 6-0,6-1
DOUBLES
Finals-Kimberly Couts/Stephanie Herz defeated Sharon Fichman/Erika Perez, 6-3,6-2
Semifinals-Sharon Fichman/Erica Perez defeated Lauren Albanese/Michael Ince, 6-1,6-4; Kimberly Couts/Stephanie Herz defeated Holly Johnson/Chelsea Preeg, 6-3,3-6,6-1
Quarterfinals-Sharon Fichman/Erika Perez defeated Darius Goldman/Alexandra Odell-Michels, 6-0,6-0; Lauren Albanese/Michaela Ince defeated Lauren Holt/Nachell Proctor, 6-2,6-3; Holly Johnson/Chelsea Preeg defeated Nina Alimpic/Nives Paviovic, 6-3,6-1; Kimberly Couts/Stephanie Herz defeated Natalia Ryzhonkova/Anna Tatishvili, 6-3,6-0

For more information, visit the Eddie Herr Website.

2000 EDDIE HERR CHAMPIONSHIPS

1999 EDDIE HERR CHAMPIONSHIPS

1998 EDDIE HERR CHAMPIONSHIPS



Shop here!

Return to:
College And Junior Tennis