FRANKLIN WINTER CHAMPIONSHIPS
Framklin Fitness & Racquet Club - Southfield, Michigan
January 25-28, 2002

Boys' 18 Singles
Finals-Shannon Buck (1) defeated Joel Reckewey (7), 6-3,6-1
Third Place Playoff-Paul Rose defeated Jarmaine Jenkins (6), 6-2,6-0
Semifinals-Shannon Buck (1) defeated Paul Rose, 6-4,6-3; Joel Reckewey (7) defeated Jarmaine Jenkins (6), 4-6,6-1,6-4
Quarterfinals-Shannon Buck/New Braunfels, TX (1) defeated Mark Barry/St. Charles, IL (8), 4-6,6-4,6-4; Paul Rose/Glencoe, IL defeated Robbye Poole/Ridgeland, MS (5), 6-1,6-4; Jarmaine Jenkins/College Park,, GA (6) defeated Parker Ross/Libertyville, IL, 6-1,6-4; Joel Reckewey/Lincoln, NY (7) defeated Kevin Borzenski/Lansing, MI, 6-3,3-6,6-3
Consolation Finals-Matthew Christian defeated Drew Eberly, 6-2,6-3

Girls' 18 Singles
Finals-Theresa Logar (1) -- pictured right -- defeated Jessica Kirkland, 4-6,7-6(4),6-3
Third Place Playoff-Alexis Prousis (6) defeated Elizabeth Lumpkin (8), 4-6,6-1,6-2
Semifinals-Theresa Logar (1) defeated Elizabeth Lumpkin (8), 6-3,6-3; Jessica Kirkland defeated Alexis Prousis (6), 1-6,6-2,6-2
Quarterfinals-Theresa Logar/Rochester Hills, MI (1) defeated Megan Levy/Monroe, MI, 4-6,6-0,6-1; Elizabeth Lumpkin/Naperville, IL (8) defeated Kristina Stastny/St. Louis, MO (3), 5-7,6-2,6-3; Jessica Kirkland/Dayton, OH defeated Natalie Frazier/Riverdale, GA (7), 7-6(2),6-4; Alexis Prousis/Lake Forest, IL (6) defeated Ashlee Davis/Anderson, IN, 6-4,6-7(10),6-0
Consolation Finals-Kara Delicata defeated Sara Anundsen, 6-1,6-4

Boys' 16 Singles
Finals-Jamie Friedland (3) defeated Scoville Jenkins (2), 6-4,6-2
Third Place Playoff-Alex Kuznetsov (6) defeated Joseph McWilliams (1), 4-6,6-4,6-2
Semifinals-Jamie Friedland (3) defeated Joseph McWilliams (1), 6-3,7-6(7); Scoville Jenkins (2) defeated Alex Kuznetsov (6), 6-4,6-0
Quarterfinals-Joseph McWilliams/Aurora, IL (1) defeated Nathan Sachs/Alpharetta, GA (8), 6-4,6-4; Jamie Friedland/Glen Cove, NY (3) defeated Zachary Rath/Montreal, Canada, 6-4,6-4; Alex Kuznetsov/Richboro, PA (6) defeated Marek Czerwinski/Birmingham, MI, 7-5,6-4; Scoville Jenkins/Atlanta, GA (2), 6-4,6-0
Consolation Finals-Michael McCarthy defeated Ryan Waits, 6-3,7-5

Girls' 16 Singles
Finals-Yue Qing (2) defeated Andrea Remynse (3), 6-3,6-2
Third Place Playoff-Julia Koulbitskaya (8) -- pictured left -- defeated Jennifer Larson, 6-1,6-1
Semifinals-Andrea Remynse (3) defeated Jennifer Larson/Orchard Park, NY, 3-6,6-3,6-2; Yue Qing/Bowie, MD (2) defeated Julia Koulbitskaya/Port Washington, NY (8), 6-0,6-2
Quarterfinals-Jennifer Larson/Orchard Park, NY defeated Emmy Fritz-Krockow/Fairfax, VA, 6-3,6-0; Andrew Remynse/Battle Creek, MI (3) defeated Ashley Miles/University Heights, OH, 6-2,6-3; Julia Koulbitskaya/Port Washington, NY (8) defeated Stephanie Kusano/Houston, TX (4), 7-6(2),6-1; Yue Qing/Bowie, MD (2) defeated Chelsea Nusslock/Lake Forest, IL (2), 6-4,2-6,6-4
Consolation Finals-Brintney Larson defeated Grace Blakeley, 1-6,6-2,6-3

Boys' 14 Singles
Finals-Spencer Vegosen (2) defeated Michael Kaufman, 7-5,6-3
Third Place Playoff-Vladimiros Stoliarenko defeated Brian Hanus (1), 6-3,6-3
Semifinals-Michael Kaufman defeated Brian Hanus (1), 6-3,3-6,6-4; Spencer Vegosen (2) defeated Vladimiros Stoliarenko, 6-4,6-2
Quarterfinals-Brian Hanus/Palatine, IL (1) defeated Justen Roth/Short Hills, NJ, 7-5,4-6,6-4; Michael Kaufman/Farmington Heights, MI defeated Marc Dwyer/Peachtree City, GA (3), 7-6(3),6-3; Vladimiros Stoliarenko/Watertown, MA defeated Justin Fox/Atlantic Beach, NY (6), 7-5,6-2; Spencer Vegosen/Chicago, IL (2) defeated Alexander Grothman/Wheaton, IL, 7-5,6-2
Consolation Finals-Blake Strode defeated Gentry Kaegi, 6-2,6-1

Girls' 14 Singles
Finals-Liu Wan-Ting (1) defeated Taylor Marable (3), 6-2,6-1
Third Place Playoff-Lauren Sadaka defeated Nicole Kantor (4), 7-6(5),6-2
Semifinals-Liu Wan-Ting (1) defeated Nicole Kantor (4), 6-1,6-0; Taylor Marable (3) defeated Lauren Sadaka, 6-1,6-1
Quarterfinals-Liu Wan-Ting/Bowie, MD (1) defeated Colleen Rielley/Shawnee Mission, KS (5), 6-4,6-2; Nicole Kantor/St. Louis, MO (4) defeated Sanaz Marand/Katy, TX, 6-2,6-1; Taylor Marable/Darien, IL (3) defeated Ellah Nze/Owings Mills, MD (6), 6-3,6-1; Lauren Sadaka/Great Neck, NY defeated Amanda Craddock/Chesterfield, MO (2), 6-2,2-6,6-4
Consolation Finals-Christian Cuyler defeated Allison Day, 6-4,6-3

Boys' 12 Singles
Finals-Drew Daniel (3) defeated Will Petrie (6), 6-0,6-3
Third Place Playoff-Shankar Ramaswamy (1) defeated Rashaad Collins (4), 7-5,6-2
Semifinals-Drew Daniel (3) defeated Shankar Ramaswamy, 6-3,6-7(4),6-3; Will Petrie (6) defeated Rashaad Williams, 7-6(8),6-1
Quarterfinals-Shankar Ramaswamy/Cincinnati, OH (1) defeated Jared Pinsky/Potomac, MD, 6-3,7-5; Drew Daniels (3) defeated Jarmere Jenkins (7), 6-0,6-0; Rashaad Williams/Greenacres, FL (4) defeated Christopher Speer/Vermon Hills, IL (5), 2-6,6-2,6-2; WIll Petrie/Blacklick, OH (6) defeated Levan Clark/Orlando, FL (2), 6-4,6-0
Consolation Finals-Luke Marchese defeated Merritt Trigg, 6-3,6-2

Girls' 12 Singles
Finals-Sharon Fishman defeated Ashley Weinhold (1), 4-6,6-1,6-1
Third Place Playoff-Kristy Frilling (2) defeated Alexandra Brush (5), 6-3,6-3
Semifinals-Ashley Weinhold (1) defeated Alexandra Bush (5), 6-2,6-3; Sharon Fishman defeated Kristy Frilling (20, 7-6(3),6-1
Quarterfinals-Ashley Weihold/Austin, TX (1) defeated Katie Rybakova/Port Washington, NY (6), 6-4,6-1; Alexandra Bush/Vienna, WV (5) defeated Kristin Curtis/Walkill, NY (4), 7-6(4),6-4; Sharon Fishman/Toronto, Canada defeated Anne Houghton/Sewickley, PA (3), 6-4,6-1; Kristy Frilling/Sidney, OH (2) defeated Lynne Poggensee-Wei/Evanston, IL, 6-0,4-6,6-4
Consolation Finals-Haroula Foukara defeated Anne McCarthy, 6-3,6-2

2001 FRANKLIN WINTER CHAMPS      2000 FRANKLIN WINTER CHAMPS

1999 FRANKLIN WINTER CHAMPS      1998 FRANKLIN WINTER CHAMPS


CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE

Return to:
College And Junior Tennis