USTA/ITA NATIONAL MEN'S TEAM
INDOOR COLLEGE CHAMPIONSHIPS

NCAA DIVISION III
Gustavus Adolphus College - February 24-26, 2006


Finals
Gustavus Adolphus (3) 6, UC-Santa Cruz (1) 1
Loren Collins (GA) defeated Matt Seeberger (UCSC), 6-4,3-6,6-3
Adam Morgan (GA) defeated Shane Templeman (UCSC), 6-2,7-6(5)
Jared Kamel (UCSC) defeated Jesse Brauer (GA), 4-6,6-2,6-3
Andy Bryan (GA) defeated Colin Mark-Griffin (UCSC), 7-5,6-2
Roy Bryan (GA) defeated Donny Divanian (UCSC), 6-4,6-4
Brett Morse-Karzen (GA) defeated Alexander Villalobos (UCSC), 6-4,6-4
Matt Seeberger/Shane Templeman (UCSC) defeated Adam Morgan/Brett Morse-Karzen (GA), 9-8(5)
Andy Bryan/Roy Bryan (GA) defeated Ilya Gendelman/Max Ortiz (UCSC), 8-4
Loren Collins/Jesse Brauer (GA) defeated Jared Kamel/Alexander Villalobos (UCSC), 8-2

Third Place Playoff
Emory (2) 6, Kalamazoo 1
Julian Seelan (K) defeated Michael Goodwin (E), 6-2,6-4
Yoji Masuoka (E) defeated Dave Atallah (K), 6-4,3-6,7-6(6)
Patrick Redmond (E) defeated Alec Kempster (K), 5-7,6-3,7-5
Mark Boren (E) defeated Tim Hubbard (K), 6-1,6-0
Jesse Ferlianto (E) defeated Matt Wise (K), 6-2,4-6,11-9
Hardy Ehlers (E) defeated Carlos Rincon (K), 7-6(5),7-6(4)
Michael Goodwin/Hardy Ehlers (E) defeated Julian Seelan/Tim Hubbard (K), 6-3
Patrick Redmond/Jesse Ferlianto (E) defeated Alec Kempster/Matt Riley (K), 8-2
Mark Boren/Yoji Masuoka (E) defeated Dave Atallah/Drew Brown (K), 8-5

Semifinals
UC-Santa Cruz (1) 5, Kalamazoo College 2
Matt Seeberger (UCSC) defeated Julian Seelan (K), 6-4,6-4
Shane Templeman (UCSC) defeated Dave Atallah (K), 7-5,3-6,6-2
Jared Kamel (UCSC) defeated Alec Kempster (K), 6-4,6-2
Tim Hubbard (K) defeated Colin Mark-Griffin (UCSC), 6-3,6-1
Donny Divanian (UCSC) defeated Matt Wise (K), 6-2,2-6,6-4
Carlos Rincon (K) defeated Alexander Villalobos (UCSC), 7-6(4),6-3
Matt Seeberger/Shane Templeman (UCSC) defeated Julian Seelan/Tim Hubbard (K), 8-4
Max Ortiz/Ilya Gendelman (UCSC) defeated Alec Kempster/Matt Riley (K), 8-5
Jared Kamel/Alexander Villalobos (UCSC) defeated Drew Brown/Dave Atallah (K), 8-5

Gustavus Adolphus (3) 6, Emory University (2) 1
Loren Collins (GA) defeated Michael Goodwin (E), 6-0,1-6,6-1
Adam Morgan (GA) defeated Yoji Masuoka (E), 6-1,5-7,6-3
Jesse Brauer (GA) defeated Patrick Redmond (E), 7-5,4-6,6-3
Andy Bryan (GA) defeated Mark Boren (E), 6-3,5-7,6-4
Jesse Ferlianto (E) defeated Roy Bryan (GA), 5-7,6-3,15-13
Brett Morse-Karzen (GA) defeated Hardy Ehlers (E), 5-7,6-4,10-5
Adam Morgan/Brett Morse-Karzen (GA) defeated Michael Goodwin/Hardy Ehlers (E), 8-4
Andy Bryan/Roy Bryan (GA) vs. Patrick Redmond/Jesse Ferlianto (E)
Loren Collins/Jesse Brauer (GA) defeated Mark Boren/Yoji Masuoka (E), 9-8(1)

Fifth Place Playoff
Trinity (4) 6, Pacific Lutheran 1
John Matthews (T) defeated Ricky Bulenko (PL), 6-2,6-1
Stuart Row (T) defeated David Miller (PL), 6-4,6-2
Matt Larimore (PL) defeated Oliver Gaines (T), 7-6(3),2-6,6-3
D.J. Petros (T) defeated Justin Larimore (PL), 3-6,7-6,6-1
James Furr (T) defeated Ben Schaefer (PL), 7-6,6-4
Jeremy Stone (T) defeated Jeff Loranger (PL), 4-6,6-4,10-5
John Matthews/D.J. Petros (T) defeated Justin Larimore/David Miller (PL), 8-1
Matt Larimore/Ricky Bulenko (PL) defeated Oliver Gaines/Ryan DeSantis (T), 8-2
David Tran/Stuart Row (T) defeated Jeff Loranger/Ben Schaefer (PL), 8-6

Seventh Place Playoff
DePauw 6, California Lutheran 1
Evan Webeler (D) defeated Karlo Arapovic (CL), 6-2,4-6,6-1
Kortney Keith (D) defeated Joel Wetterholm (CL), 6-2,6-3
Ryan Golden (D) defeated Derek Starleaf (CL), 4-6,6-2,6-2
Scott Swanson (D) defeated Jacob Jensen (CL), 6-4,6-0
Scott Sauer (D) defeated Remy Salvador (CL), 6-2,6-1
Bryan Heck (D) defeated Paul Wetterholm (CL), 6-3,6-0
Kortney Keith/Jeff Zanchelli (D) defeated Karlo Arapovic/Joel Wetterholm (CL), 8-3
Scott Swanson/Donald Person (D) defeated Jacob Jensen/Ryan Felix (CL), 8-6
Bryan Heck/Billy Elliott (D) defeated Paul Wetterholm/Remy Salvador (CL), 8-1

Quarterfinals
UC-Santa Cruz (1) 6, DePauw University 1
Matt Seeberger (UCSC) defeated Evan Webeler (D), 6-4,6-4
Shane Templeman (UCSC) defeated Kortney Keith (D), 6-3,6-1
Jared Kamel (UCSC) defeated Ryan Golden (D), 6-3,6-1
Colin Mark-Griffin (UCSC) defeated Jeff Zanchelli (D), 6-3,4-6,6-3
Scott Swanson (D) defeated Donny Divanian (UCSC), 6-3,4-6,10-5
Alexander Villalobos (UCSC) defeated Scott Sauer (D), 6-0,7-6(5)
Matt Seeberger/Shane Templeman (UCSC) defeated Evan Webeler/Ryan Golden (D), 8-4
Max Ortiz/Ilya Gendelman (UCSC) defeated Kortney Keith/Jeff Zanchelli (D), 8-2
Jared Kamel/Alexander Villalobos (UCSC) defeated Donald Person/Scott Swanson (D), 8-3

Kalamazoo College 4, Trinity University-TX (4) 3
John Matthews (T) defeated Julian Seelan (K), 6-2,6-4
Stuart Row (T) defeated Dave Atallah (K), 6-3,7-5
Alec Kempster (K) defeated Oliver Gaines (TRIN), 3-6,7-5,7-5
Tim Hubbard (K) defeated D.J. Petros (TRIN), 6-4,6-7(3),7-5
Matt Wise (K) defeated James Furr (TRIN), 7-6(6),4-6,7-5
Carlos Rincon (K) defeated David Tran (TRIN), 6-7 (6-8), 6-1,6-4
John Matthews/D.J. Petros (T) defeated Julian Seelan/Tim Hubbard (K), 8-5
Oliver Gaines/Ryan DeSantis (T) defeated Alec Kempster/Matt Riley (K), 8-3
Drew Brown/Dave Atallah (K) defeated Stuart Row/David Tran (TRIN), 8-5

Gustavus Adolphus (3) 7, Pacific Lutheran University 0
Loren Collins (GA) defeated Ricky Butenko (PL), 6-4,7-5
Adam Morgan (GA) defeated David Miller (PL), 6-0,6-1
Jesse Brauer (GA) defeated Matt Larimore (PL), 6-3,6-0
Andy Bryan (GA) defeated Justin Larimore (PL), 6-2,6-4
Roy Bryan (GA) defeated Ben Schaefer (PL), 6-4,6-2
Brett Morse-Karzen (GA) defeated Jeff Loranger (PL), 6-0,6-2
Brett Morse-Karzen/Adam Morgan (GA) defeated Justin Larimore/David Miller (PL), 8-6
Matt Larimore/Ricky Butenko (PL) vs. Andy Bryan/Roy Bryan (GA)
Jesse Brauer/Loren Collins (GA) defeated Ben Schaefer/Jeff Loranger (PL), 8-3

Emory University (2) 7, California Lutheran University 0
Michael Goodwin (E) defeated Karlo Arapovic (CL), 6-3,6-2
Yoji Masuoka (E) defeated Joel Wetterholm (CL), 6-1,6-2
Patrick Redmond (E) defeated Derek Starleaf (CL), 6-0,6-0
Mark Boren (E) defeated Jacob Jensen (CL), 6-0,6-2
Jesse Ferlianto (E) defeated Remy Salvador (CL), 6-3,6-2
Hardy Ehlers (E) defeated Paul Wetterholm (CL), 6-3,6-1
Michael Goodwin/Hardy Ehlers (E) defeated Karlo Arapovic/Joel Wetterholm (CL), 8-6
Patrick Redmond/Jesse Ferlianto (E) defeated Jacob Jensen/Ryan Felix (CL), 8-5
Mark Boren/Yoji Masuoka (E) defeated Paul Wetterholm/Remy Salvador (CL), 8-1

2005 ITA NCAA DIV III INDOORS

2004 ITA NCAA DIV III INDOORS

2003 ITA NCAA DIV III INDOORS

2002 ITA NCAA DIV III INDOORS

2001 ITA NCAA DIV III INDOORS








Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors









CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE








Mr. Rebates











Want To Play
College Tennis?

Check Out the
Monthly Guides to College Planning




Google




Return to:
College And Junior
Tennis Homepage