2005 "LITTLE MO NATIONALS"
Austin Tennis Academy
Austin, Texas - October 22-24, 2005

Congratulations to Blair Shankle on her Fourth "Little Mo" Title!

Girls' 11 Singles
Finals
Blair Shankle (1) defeated Anna Mamalat (2), 5-7,6-2,7-5
Third Place Playoff
Symone Townsend (3) defeated Dominique Cetale (4), 6-3,6-3
Semifinals
Blair Shankle (1) defeated Dominique Cetale (4), 6-0,6-1
Anna Mamalat (2) defeated Symone Townsend (3), 6-1,6-1
Quarterfinals
Blair Shankle/Boerne, TX (1) defeated Anna Rudakov/San Diego, CA, 6-1,6-0
Dominique Cetale/San Diego, CA (4) defeated Staley Smith/Dedham, MA, 6-0,6-1
Symone Townsend/Georgia (3) defeated Auvi Tran/Plano, TX, 4-6,6-4,6-4
Anna Mamalat/Philadelphia, PA (2) defeated Coralys Colon-Morales/San Juan, PR, 6-0,6-1

Boys' 11 Singles
Finals
Nicholas Kiger defeated Conrad Harron, 2-6,6-4,6-3
Third Place Playoff
Sean Karl defeated Alexander Van Cott, 6-0,6-0
Semifinals
Nicholas Kiger defeated Sean Karl, 4-6,6-1,6-1
Conrad Harron defeated Alexander Van Cott, 5-7,6-2,6-3
Quarterfinals
Nicholas Kiger/Katonah, NY defeated Dennis Garcia/Corpus Christi, TX (1), 6-3,7-6
Sean Karl/Brentwood, TX defeated Jared Hiltzik/Wilmette, IL (4), 4-6,6-1,6-2
Alexander Van Cott/Unadilla, NY defeated Caison Best/Brentwood, TN (3), 1-6,6-3,6-3
Conrad Harron/Chicago, IL defeated John Stormans/Olympia, WA (2), 6-2,6-2

Boys' 10 Singles
Finals
Jeffrey Schorsch (1) defeated Strong Kirschheimer (2), 6-3,6-2
Third Place Playoff
Jose Gracia defated Mackenzie McDonald (3), 2-6,6-2,6-1
Semifinals
Jeffrey Schorsch (1) defeated Jose Gracia, 6-2,6-2
Strong Kirschheimer (2) defeated Mackenzie McDonald (3), 6-4,6-0
Quarterfinals
Jeffrey Schorsch/Perrysburg, OH (1) defeated Samuel Lampman/Orlando, FL, 6-0,6-1
Jose Gracia/Delray Beach, FL defeated Luke Stainback/Dallas, TX (4), 6-3,6-4
Mackenzie McDonald/California (3) defeated Yale Goldberg/Beachwood, OH, 7-6,6-1
Strong Kirschheimer/Cary, NC (2) defeated Miguel Alda/Round Rock, TX, 6-0,6-0

Girls' 10 Singles
Finals
Hayley Carter (1) defated Nicki Johnson (3), 6-3,6-0
Third Place Playoff
Jerricka Boone defeated Ayaka Okuno, 6-4,4-6,6-2
Semifinals
Hayley Carter (1) defeated Jerricka Boone, 6-2,6-0
Nicki Johnson (3) defeated Ayaka Okuno, 6-1,6-1
Quarterfinals
Hayley Carter/Columbia, SC (1) defeated Tatum Nowline/Fort Worth, TX, 6-0,6-0
Jerricka Boone/Chicago, IL defeated Kalulani Boyer/Palm Springs, CA (4), 6-0,6-2
Nicki Johnson/Plano, TX (3) defeated Gabriella Castaneda/Miramar, FL, 6-2,6-1
Ayaka Okuno/Plano, TX defeated Jamie Loeb/Ossining, NY, 6-3,6-2

Boys' 9 Singles
Finals
Gianluigi Quinzi (1) defeated Daniel Maese (2), 6-0,6-1
Third Place Playoff
Jimmy Bendeck defeated Aries Wong, 6-2,6-0
Semifinals
Gianluigi Quinzi (1) defeated Jimmy Bendick, 6-0,6-1
Daniel Maese (2) defeated Aries Wong, 6-2,6-2
Quarterfinals
Gianluigi Quinzi/Bradenton, FL (1) defated Hunter Tubert/Huntington, WV, 6-0,6-1
Jimmy Bendeck/Miami, FL defeated Logan Staggs/Tracy, CA, 6-1,6-1
Aries Wong/Bethesda, MD defeated Ernesto Escobedo/West Covina, CA (3), 6-0,7-5
Daniel Maese/Dallas, TX (2) defeated Christopher Eubanks/Atlanta, GA, 6-4,6-3

Girls' 9 Singles
Finals
Christina Makarova (1) defated Mehvish Safdar (3), 6-1,6-2
Third Place Playoff
Taylor Townsend (2) defeated Gabriella Umoquilt (4), 4-6,6-3,6-2
Semifinals
Christina Makarova (1) defeated Gabriella Umoquilt (4), 6-1,6-3
Mehvish Safdar (3) defeated Taylor Townsend (2), 7-6,7-5
Quarterfinals
Christina Makarova/San Diego, CA (1) defeated Elizabeth Zordani/Lake Forest, IL, 6-0,6-0
Gabriella Umoquilt/Mission, TX (4) defeated Caroline Fruge/Lafayette, LA, 6-3,6-2
Mehvish Safdar/Mason, OH (3) defeated Alexandra Baer/Virginia Beach, VA, 6-1,6-2
Taylor Townsend/Stockbridge, GA (2) defeated Brigitte Desnoes/Indian Wells, CA, 6-2,6-7,6-1

Boys' 8 Singles
Finals
Eduardo Nava (2) defeated Tommy Paul (1), 7-6,3-6,6-2
Third Place Playoff
Cabel Cantrell defeated Cameron Klinger, 6-1,6-3
Semifinals
Tommy Paul (1) defeated Cameron Klinger, 6-3,6-4
Eduardo Nava (2) defeated Cabel Cantrell, 6-2,6-2
Quarterfinals
Tommy Paul/Greenville, NC (1) defeated Daniel Gealer/Los Angeles, CA, 6-1,6-4
Cameron Klinger/San Jose, CA defeated Prince Gbadamosi/Houston, TX (4), 6-1,6-2
Cabel Cantrell/Hoover, AL defeated Sameer Kumar/Carmel, IN (3), 6-4,6-7,7-5
Eduardo Nava/Valencia, CA (2) defeated Radek Gralak/Lincolnshire, IL, 6-1,6-0

Girls' 8 Singles
Finals
Diana Kussalnova (3) defeated Domonique Garley (1), 7-5,6-4
Third Place Playoff
Andie Daniell defeated Bridget Forster (2), 6-4,6-3
Semifinals
Domonique Garley (1) defeated Andie Daniell, 2-6,7-6,6-0
Diana Kussalnova (3) defeated Bridget Forster (2), 6-3,6-2
Quarterfinals
Domonique Garley/Fort Worth, TX (1) defeated Tatum Prudomme/Glendale, AZ, 6-0,6-0
Andie Daniell/Douglasville, GA defeated Carolyn Xie/San Diego, CA (4), 6-4,6-3
Diana Kussalnova/Windermere, FL (3) defeated Michelle Yang/Plano, TX, 6-0,6-2
Bridget Forster/Lebanon, PA (2) defeated Ty Ana Williams/Chicago, IL, 6-1,6-4

 

For More Information:
The Road To "Little Mo"    Sectionals Schedule    Regionals Schedule
Or Contact Carol Weyman, Tournament Chairman:
E-Mail    (214) 352-7978    http://www.mcbtennis.org

2004 LITTLE MO NATIONALS

2003 LITTLE MO NATIONALS

2002 LITTLE MO NATIONALS

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print






So you want
to play college tennis?

Get Started Now With
College Tennis Connect











Google





click here for the tabc site





















Return to:
College And Junior
Tennis Homepage