2001 MIDWEST OPEN CHAMPIONSHIPS

Boys' 18 - Cardinal Creek Tennis Center - Muncie, Indiana - July 22-28, 2001
SINGLES
Finals-Nick Meythaler (1) defeated Joseph McWilliams (3), 6-3,6-1
Semifinals-Nick Meythaler (1) defeated Jack Komar (9), 6-7(4),6-2,6-0; Joseph McWilliams (3) defated David Pickel, 6-0,6-4
Quarterfinals-Nick Meythaler/Owensboro, KY (1) defeated Adam Morgan/Barrington, IL, 6-3,6-1; Jack Komar/Lake in the Hills, IL (9) defeated Ty Esler/North Andover, MA (9), 6-1,2-6,6-3; Joseph McWilliams/Aurora, IL (3) defeated Jeremy Miller/Marblehead, OH (7), 6-3,6-7(5),6-1; David Pickel/Highland Park, IL defeated Scott Green/North Canton, OH (9), 6-1,4-6,6-2
Consolation Finals-Tony Epkey defeated Tom Murphy, 7-6(4),7-5
DOUBLES
Finals-Tony Epkey/John Stone (1) defeated Nick Meythaler/Joshua Surowski (3), 3-6,6-4,7-6(2)
Semifinals-Tony Epkey/John Stone (1) defeated Joseph Epkey/Tom Murphy (4), 3-6,6-4,7-6(2); Nick Meythaler/Joshua Surowski (3) defeated Klint Knable/Bradley Rhodes (2), 6-4,4-6,7-6(2)
Quarterfinals-Tony Epkey/John Stone (1) defeated Paul Glendenning/David Pickel, 6-0,5-7,7-5; Joseph Epkey/Tom Murphy (4) over Joseph McWilliams/Brian Park (5), withdrew/emergency; Nick Meythaler/Joshua Surowski (3) defeated Radek Guzik/Evan Markowitz, 7-6(3),6-2; Klint Knable/Bradley Rhodes (2) defeated Tristan Beach/William Elliott, 6-0,6-3

Girls' 18 - Tipton Lakes Athletic Club - Columbus, Indiana - July 22-28, 2001
SINGLES
Finals-Chelsea Nusslock (1) defeated Lindsey Goldstein (6), 6-3,6-1
Third Place Playoff-Laura Hutton defeated Laura Trimble (4), 1-6,6-4,6-0
Semifinals-Chelsea Nusslock (1) defeated Laura Trimble (4), 6-4,6-2; Lindsey Goldstein (6) defeated Laura Hutto, 6-3,7-5
Quarterfinals-Chelsea Nusslock/Lake Forest, IL (1) defeated Jessica Jetton/Bloomington, IL, 6-4,6-2; Laura Trimble/Indianapolis, IN (4) defeated Natalie Fletcher/Old Brookville, NY (5), 7-5,6-2; Laura Hutton/Ann Arbor, MI defeated Grace Kammerer/Cincinnati, OH (7), 6-3,6-3; Lindsey Goldsein/Highland Park, IL (6) defeated Malena Remynse/Portage, MI (12), 6-2,6-3
Consolation Finals-Grace Kammerer defeated Jessica Jetton, 7-6(6),3-6,6-0
DOUBLES
Finals-Sarah Freeman/Jessica Jetton (3) defeated Chelsey Lindstrom/Jonna Schwarz (4), 6-2,6-3
Semifinals-Chelsey Lindstrom/Jonna Schwartz (4) defeated Emily Howard/Andrea Meister, 7-5,6-7(5),6-4; Sarah Freeman/Jessica Jetton (3) defeated Natalie Fletcher/Laura Trimble (2), 6-1,7-5
Quarterfinals-Emily Howard/Andrea Meister defeated Mary Clark/Megan Fong, 6-2,6-4; Chelsey Lindstrom/Jonna Schwartz (4) defeated Kelly Crull/Kimberly Decker, 7-6(4),6-0; Sarah Freeman/Jessica Jetton (3) defeated Jennifer Dektas/Kristyn Russell, 6-1,6-3; Natalie Fletcher/Laura Trimble (2) defeated Laura Hutto/Lisa Pellafone, 6-4,6-2

Boys' 16 - Cardinal Creek Tennis Center - Muncie, Indiana - July 22-28, 2001
SINGLES
Finals-Wil Lofgren (1) defeated Alexander Lambropoulos, 6-2,6-2
Semifinals-Wil Lofgren (1) defeated Brandon Lenfert (7), 6-4,4-6,6-1; Alexander Lambropoulos defeated Michael McCarthy (2), 6-3,6-3
Quarterfinals-Wil Lofgren/Cincinnati, OH (1) defeated Ryan Reid/Leawood, KS (5), 6-1,5-7,6-1; Brandon Lenfert/Memphis, IN (7) defeated Neil Sehgal/Cincinnati, OH (4), 5-7,6-1 retired/ill; Alexander Lambropoulos/Lake Forest, IL defeated Kortney Keith/Gahanna, OH (3), 7-5,6-3,6-2; Michael McCarthy/Cincinnati, OH (2) defeated George Mayer/Merron, PA (6), 6-3,6-1
Consolation Finals-Brian Compton defeated William Bortz, 7-6(4),5-7,6-2
DOUBLES
Finals-Bradley Groleski/Michael McCarthy (2) defeated Porus Jetli/Wil Lofgren (1), 7-6(5),7-5
Semifinals-Porus Jeli/Wil Lofgren (1) defeated Jarrod Epkey/Brandon Lenfert (3), 6-3,7-5; Bradley Groleski/Michael McCarthy (2) defeated Chris Cozad/Mat Weiss (4), 1-6,6-3,7-5
Quarterfinals-Porus Jetli/Wil Lofgren (1) defeated Grant D'Augustine/Lance Koetter, 6-1,6-3; Jarrod Epkey/Brandon Lenfert (3) defeated Nikolas Cromydas/Alexander Lambropoulos (5), 6-0,6-4; Chris Cozad/Mat Weiss (4) defeated Ransom Cook/Michael Gallagher, 6-3,6-3; Bradley Groleski/Michael McCarthy (2) defeated Andrew Brown/Stephen DeGrow, 6-1,6-4

Girls' 16 - Wittenberg University - Springfield, Ohio - July 22-27, 2001
SINGLES
Finals-Megan Tiegs (1) defeated Caitlin Loprinzi, 6-3,6-3
Third Place Playoff-Jackie Shapiro (7) defeated Tracy Stecko, 6-2,6-0
Semifinals-Megan Tiegs (1) defeated Jackie Shapiro (7), 6-3,6-1; Caitlin Loprinzi defeated Tracy Stecko, 6-4,6-3
Quarterfinals-Megan Tiegs/Rochester, MN (1) defeated Whitney Block/Lake Bluff, IL (5), 6-0,6-0; Jackie Shapiro/Deerfield, IL (7) defeated Jacqueline Lee/Canton, OH (3), 7-5,6-4; Tracy Stecko/Lake Forest, IL defeated Jennifer Myers/Chillicothe, OH, 6-0,6-1; Caitlin Loprinzi/Rochester, MN defeated Casady Pruitt/Merrilville, IN (6), 4-6,6-1,7-5
Consolation Finals-Jacqueline Lee defeated Kelly Douple, 7-6,6-0
DOUBLES
Finals-Caitlin Loprinzi/Megan Tiegs (3) defeated Pamela Gesellchen/Jennifer Kapp, 6-3,6-3
Semifinals-Pamela Gesellchen/Jennifer Kapp over Jennifer Scott/Kristen Scott (4), withdrew; Caitlin Loprinzi/Megan Tiegs (3) defeated Whitney Block/Jackie Shapiro (2), 7-5,6-3
Quarterfinals-Pamela Gesellchen/Jennifer Kapp defeated Jackqueline Lee/Jessica Lee (1), 6-4,4-6,6-4; Jennifer Scott/Kristen Scott (4) defeated Christine Burek/Tracy Stecko (5), 6-3,6-1; Caitlin Loprinzi/Megan Tiegs (3) defeated Serena Burkard/Sara Wilhoite (8), 6-3,6-3; Whitney Block/Jackie Shapiro (2) defeated Jennifer Gales/Allie Moore, 6-1,6-0

Boys' 14 - Westowne Tennis Club/Courts of Sylvania - Toledo, Ohio - July 22-28, 2001
SINGLES
Finals-Michael Dierberger (2) defeated James Steward (1), 6-2,6-3
Third Place Playoff-James Horrey (6) defeated Jared Miller (8), 6-3,6-4
Semifinals-James Steward (1) defeated James Horrey (6), 6-2,6-4; Michael Dierberger (2) defeated Jared Miller (8), 6-0,6-1
Quarterfinals-James Steward/Monroe, MI (1) defeated Clay Schneider/Fishers, 6-4,6-1; James Horrey/New Albany, IN (6) defeated Brian Dredge/Urbana, OH, 6-0,6-0; Jared Miller/Parkersburg, WV (8) defeated David Katz/Bayside, WI (11), 6-4,6-4; Michael Dierberger/Shorewood, WI (2) defeated Alexander Grothman/Wheaton, IL (5), 6-1,6-0
Consolation Finals-Douglas Matthews defeated Howard Migdal, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals-Howard Migdal/James Steward (3) defeated Michael Dierberger/Joshua Lurie (4), 7-5,4-6,6-4
Semifinals-Howard Migdal/James Steward (3) defeated Marlon Korbut/Douglas Matthews (1), 5-7,7-5,6-4; Michael Dierberger/Joshua Lurie (4) defeated Alexander Grothman/James Horrey (2), 6-5,7-5
Quarterfinals-Marlon Korbut/Douglas Matthews (1) defeated Bryant Salcedo/Guillaume Schils (5), 6-2,7-6(11); Howard Migdal/James Steward (3) defeated Nolan Greenberg/David Katz (5), 6-7(4),6-3,6-3; Michael Dierberger/Joshua Lurie (4) defeated Arvind Nagarajan/Britton Steele, 6-3,4-6,6-0; Alexander Grothman/James Horrey (2) defeated Jared Miller/Jayson Miller (5), 4-6,7-6(2),6-3

Girls' 14 - Snyder Park Tennis Facility - Springfield, Ohio - July 29-August 3, 2001
Finals-Amber Janjua (1) defeated Kristen McPhillips (3), 6-2,6-2
Third Place Playoff-Tanja Vucetic (6) defeated Neela Vaez (7), 6-3,6-2
Semifinals-Amber Janjua (1) defeated Tanja Vucetic (6), 6-1,6-3; Kristen McPhillips (3) defeated Neela Vaez (7), 6-4,6-2
Quarterfinals-Amber Janjua/Pompano Beach, FL (1) defeated Kristen Flower/Columbus, OH (11), 6-1,6-0; Tanja Vucetic/Aventura, FL (6) defeated Kelly Six/Cincinnati, OH (1), 6-2,6-4; Kristen McPhillips/Willoughby, OH (3) defeated Mandy Workman/Lake Bluff, IL (13), 7-5,6-0; Neela Vaez/Perrysburgh, OH (7) defeated Jamie Nelson/Shreve, OH (2), 6-3,7-6(4)
Consolation Finals-Kristen Flower vs. Mandy Workman, not played
DOUBLES
Finals-Amber Janjua/Jamie Nelson (1) defeated Jennifer Schwarzkopf/Tanja Vucetic (2), 6-1,7-6(2)
Semifinals-Amber Janjua/Jamie Nelson (1) defeated Alexandra Kaluza/Vanessa Steiner (3), 6-3,6-0; Jennifer Schwarzkopf/Tanja Vucetic (2) defeated Stephanie Millis/Melanie Sullivan, 6-7,6-3,6-2
Quarterfinals-Amber Janjua/Jamie Nelson (1) defeated Lynsey Bochenek/Tessa Walsh, 6-0,6-1; Alexandra Kaluza/Vanessa Steiner (3) defeated Ashley Frey/Jessica Schiller (6), 6-7(5),6-2,6-4; Stephanie Millis/Melanie Sullivan defeateed Carrie Preston/Ariel Ross, 0-6,6-2,6-2; Jennifer Schwarzkopf/Tanja Vucetic (2) defeated Holly Huth/Jessica Seyferth (5), 6-2,6-2

Boys' 12 - Queen City Racquet Club - Cincinnati, Ohio - July 29-August 3, 2001
SINGLES
Finals-Will Petrie (2) defeated Shankar Ramaswamy (1), 6-0,7-5
Third Place Playoff-Adam White (4) defeated David Cotrone (6), 6-2,6-1
Semifinals-Shankar Ramaswamy (1) defeated David Cotrone (6), 6-1,6-2; Will Petrie (2) defeated Adam White (4), 6-4,7-5
Quarterfinals-Shankar Ramaswamy/Cincinnati, OH (1) defeated Austen Kauss/Hudson, OH (8), 6-3,6-4; David Cotrone/Bradenton, FL (6), 6-3,6-4; Adam White/Charleston, WV (4) defeated Shaun Bussert/Decatur, GA (7), 6-1,7-6; Will Petrie/Athens, GA (2) defeated Devin McCarthy/Cincinnati, OH (5), 6-2,6-0
Consolation Finals-Austen Kauss defeated Devin McCarthy, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals-Justin Herzig/Shankar Ramaswamy (1) defeated Devin McCarthy/Adam White (2), 6-3,6-7,6-3
Semifinals-Justin Herzig/Shankar Ramaswamy (1) defeated Paul Boslet/Austen Kauss, 6-2,7-6; Devin McCarthy/Adam White (2) defeated Jonathan Pine/Zachary Pine, 6-7,6-3,6-1
Quarterfinals-Justin Herzig/Shankar Ramaswamy (1) defeated Marc Pretorius/Billy Strunk, 6-3,6-2; Paul Boslet/Austen Kauss defeated Samuel Laber/Will Petrie (4), 4-6,6-4,6-3; Jonathan Pine/Zachary Pine defeated David Cotrone/Erik Hannah (3), 6-4,7-6; Devin McCarthy/Adam White (2) defeated Danny Vollman/Michael Williamson, 7-5,6-0

Girls' 12 - Snyder Park Tennis Facility - Springfield, Ohio - July 29-August 3, 2001
SINGLES
Finals-Sharon Fichman (1) defeated Ilinca Cristescu, 6-1,6-3
Third Place Playoff-Ashley Frey (3) defeated Mari Sullivan, 6-0,6-0
Semifinals-Sharon Fichman (1) defeated Ashley Frey (3), 6-2,6-0; Ilinca Cristescu defeated Mari Sullivan (5), 6-1,6-2
Quarterfinals-Sharon Fichman/Toronto, Canada (1) defeated Christine Chiricosta/Avon Lake, OH (8), 6-0,6-0; Ashley Frey/Mentor, OH (3) defeated Brooke Loar/Columbus, OH (14), 6-1,6-1; Ilinca Cristescu/Skokie, IL defeated Brittany Mooney/Naperville, IL (4), 6-0,6-0; Mari Sullivan/Oak Brook, IL (5) defeated Julie Flazer/Highland Park, IL (12), 6-2,6-2
Consolation Finals-Brittany Mooney defeated Christine Chiricosta, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals-Kirsten Flower/Christina Ruiz (1) defeated Sharon Fichman/Mia Gordon (2), 6-1,7-5
Semifinals-Kirsten Flower/Christina Ruiz (1) defeated Lanna Buehler/Christine Chiricosta (3), 6-1,6-1; Sharon Fichman/Mia Gordon (2) over Emily Buerschen/Ilinca Cristescu by default
Quarterfinals-Kirsten Flower/Christina Ruiz (1) defeated Courtney Fleissner/Kyle McPhillips, 6-0,6-1; Lanna Buehler/Christine Chiricosta (3) defeated Jennifer Nalepa/Nurit Weizman, 6-0,6-0; Emily Buerschen/Ilinca Cristescu defeated Sharon Fichman/Mia Gordon, 6-0,6-1

2000 MIDWEST OPEN

1999 MIDWEST OPEN

1998 WESTERN OPEN


Return to:
College And Junior Tennis