USTA NATIONAL OPEN WINTER CHAMPIONSHIPS
February 15-19, 2003 - Boys' & Girls' 12s

18s    16s    14s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Supernational Spring Championships in April:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.
Since there were four championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Claremont Tennis Club - Claremont, California
BOYS' 12
SINGLES
Finals
Jenson Turner (2) defeated Florante Sarmiento (1), 6-5 retired/ill
Third Place Playoff
Raymond Sarmiento (7) defeated Kevin Cheng (6), 6-3,6-0
Semifinals
Jenson Turner/Woodland Hills, CA (2) defeated Raymond Sarmiento/Los Angeles, CA (7), 6-1,7-6(5)
Florante Sarmiento/Carson, CA (1) defeated Kevin Cheng/Santa Barbara, CA (6), 6-2,6-1
Consolation Finals
Joe Young defeated Mousheg Hovhannisyan, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals
Hovhannisyan/Young over Sarmiento/Sarmiento (1), withdrew/ill
Semifinals
Hovhannisyan/Young defeated Freeman/Pogotskin, 6-1,6-4
Sarmiento/Sarmiento (1) defeated Alvarado/Seckman, 6-1,6-2
GIRLS' 12
SINGLES
Finals
Asia Muhammad (2) defeated Thien-Trang Nguyen (1), 6-2,6-4
Third Place Playoff
Tiffany Mai (4) over Bianca Modoc (3), withdrew/injured
Semifinals
Asia Muhammad/Las Vegas, NV (2) defeated Bianca Modoc/Yorba Linda, CA (3), 7-5,6-2
Thien-Trang Nguyen/Long Beach, CA (1) defeated Tiffany Mai/Fountain Valley, CA (4), 7-5,6-1
Consolation Finals
Maxine Thomas defeated Danielle Lao, 6-2,6-4
DOUBLES
Finals
Lao/Nguyen (1) defeated ALberstone/Mai (2), 6-4,7-6(5)
Semifinals
Alberstone/Mai (2) defeated Davis/Hemm, 7-6(8),6-4
Lao/Nguyen (1) defeated Gaytan-Leach/Muhammad, 6-3,7-5

Sea Island Tennis Center - Sea Island, Georgia
BOYS' 12
SINGLES
Finals
Jarmere Jenkins (1) defeated Jadon Phillips (4), 6-2,6-4
Third Place Playoff
Ryan Noble (2) defeated William Parker (5), 6-3,6-2
Semifinals
Jadon Phillips/Macon, GA (4) defeated Ryan Noble/Fayetteville, NC (2), 6-1,3-6,1-0(6)
Jarmere Jenkins/Atlanta, GA (1) defeated William Parker/Shelby, NC (5), 6-3,6-2
Consolation Finals
Jason Zafiros (3) defeated William Shuman (5), 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Jenkins/Zafiros (1) defeated Noble/Parker (2), 6-3,6-2
Semifinals
Noble/Parker (2) defeated Bandy/Roebker (4), 6-1,6-0
Jenkins/Zafiros (1) defeated Kenny/Williams, 6-3,6-2
GIRLS' 12
SINGLES
Finals
Alexandra Anghelescu (5) defeated Kelly Irving (4), 6-1,6-2
Third Place Playoff
Alexa Guarachi over Chloe Smith (2), withdrew/ill
Semifinals
Kelly Irving/Knoxville, TN (4) defeated Chloe Smith/Naples, FL (2), 4-6,6-0,1-0(3)
Alexandra Anghelescu/Weston, FL (5) defeated Alexa Guarachi/Destin, FL, 7-6(8),6-1
Consolation Finals
Joalis Dominguez defeated Ariel Caldwell, 6-2,6-4
DOUBLES
Finals
Cecil/Malatek (2) defeated Berne/Caldwell, 6-3,6-2
Semifinals
Cecil/Malatek (2) defeated Dominguez/Gelber, 6-2,4-6,1-0(7)
Berne/Caldwell defeated Duncan/Guarachi, 7-5,3-6,1-0

Lake Charles Racquet Club - Lake Charles, Louisiana
BOYS' 12
SINGLES
Finals
Charlie Jones (2) defeated William Schumacher (1), 6-2,6-2
Third Place Playoff
Christian Harrison (8) defeated Nicholas Lucidi (5), 7-5,6-4
Semifinals
Charlie Jones/Destrehan, LA (2) defeated Christian Harrison/Shreveport, LA (8), 7-5,6-4
William Schumacher/New Orleans, LA (1) defeated Nicholas Lucidi/Lafayette, LA (5), 6-1,1-6,1-0(8)
Consolation Finals
William Oliver defeated Garrett Brasseaux, 2-6,6-4,1-0(8)
DOUBLES
Finals
Jones/Rogers (1) defeated Harrison/Zachary, 6-2,6-3
Semifinals
Harrison/Zachary defeated Lucidi/Meyers, 7-6,6-3
Jones/Rogers (1) defeated Peets/Perry, 6-2,7-5
GIRLS' 12
SINGLES
Finals
C. Sardinha (1) defeated Alexa Wimes (2), 6-2,6-0
Third Place Playoff
Taylor Vick (3) defeated Whitney Wolf (4), 6-2,7-5
Semifinals
Alexa Wimes/Delray Beach, FL (2) defeated Whitney Wolf/Pride, LA (4), 6-2,6-2
C. Sardinha/Bradenton, FL (1) defeated Taylor Vick/Bellaire, TX (3), 6-0,6-1
Consolation Finals
Jacqueline Kasler defeated Merritt Whitley, 6-0,6-2
DOUBLES
Finals
Kasler/Moreno-Kaste (3) defeated Kirshenbaum/Whitley (2), 6-3,6-1
Semifinals
Krishenbaum/Whitley (2) defeated Alford/Day, 6-1,6-2
Kasler/Moreno-Kaste (3) defeated Vick/Wimes (1), 1-6,6-4,10-6

Tri-City Fitness Center - Latham, New York
BOYS' 12
SINGLES
Finals
Marcus Rebersak (4) defeated Gary Kushnirovich (1) -- pictured right -- 6-2,6-3
Third Place Playoff
David Holland (3) defeated Michael Lampa (6), 7-6(4),6-2
Semifinals
Marcus Rebersak/Pittsburgh, PA (4) defeated Michael Lampa/Wanomassa, NJ (6), 6-2,6-0
Gary Kushnirovich/Brooklyn, NY (1) defeated David Holland/Pennington, NJ (3), 1-6,6-4,1-0(5)
Consolation Finals
Eric Rothschild defeated Bryan Chow, 6-1,6-3
DOUBLES
Finals
Rebersak/Thaler defeated Carleton/Holland, 3-6,6-3,1-0(8)
Semifinals
Rebersak/Thaler defeated Legunn/Shanoyan, 6-2,6-3
Carleton/Holland defeated Delinks/Nikolov, 7-6(6),6-2
GIRLS' 12
SINGLES
Finals
Jacqueline Wu (1) -- pictured right -- defeated Carolyn McVeigh (2), 6-4,6-3
Third Place Playoff
Ryann Cutillo (5) defeated Jill Saunders (4), 6-3,6-4
Semifinals
Carolyn McVeigh (2) defeated Ryann Cutillo (5), 7-5,6-4
Jacqueline Wu (1) defeated Jill Saunders (4), 6-0,6-1
Consolation Finals
Nadja Gilchrist (6) defeated Catherine Highbie, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
DeMasters/Mastromarino defeated Ahn/Okuda, 6-0,6-3
Semifinals
Ahn/Okuda defeated Loomis/Sandhu, 6-2,6-3
DeMasters/Mastromarino defeated Gilchrist/Wolf, 2-6,7-5,1-0(8)

Back To Listing Of 2003 USTA National Open Championships
CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE


































Top Selling Electronics






















Return to:
College And Junior
Tennis Homepage