USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
February 15-19, 2003 - Boys' & Girls' 14s

18s    16s    12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Supernational Spring Championships (the Easter Bowl) in April:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.
Since there were four championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Westgate Tennis Center - Dothan, Alabama
BOYS' 14
SINGLES
Finals
Wil Spencer (2) defeated Erik Pupkowski (7), 6-2,3-6,6-0
Third Place Playoff
Ryan Smith (5) defeated David Doverspike (9), 6-2,6-4
Semifinals
Wil Spencer/Santa Rosa Beach, FL (2) defeated David Doverspike/Duluth, GA (9), 6-1,6-2
Erik Pupkowski/Little Rock, AR (7) defeated Ryan Smith/Marietta, GA (5), 6-4,6-0,6-4
Consolation Finals
Alexander Emery defeated Matthew Poleon, 6-1,6-2
DOUBLES
Due to severe rain delays, Doubles played the first round and were cancelled
GIRLS' 14
SINGLES
Finals
Keilly Ulery (3) defeated Linda Mushref (4), 6-2,3-6,6-0
Third Place Playoff
Holly Johnson (2) defeated Kinsey Casey (9), 7-5,6-1
Semifinals
Keilly Ulery (3) defeated Holly Johnson (2), 6-1,6-3
Linda Mushref (4) defeated Kinsey Casey (9), 6-4,6-4
Consolation Finals
Jennifer Meredith defeated Mallory Burdette, 3-6,6-3,7-6(7)
DOUBLES
Finals
Not Played
Semifinals
Not Played

Claremont Tennis Club - Claremont, California
BOYS' 14
SINGLES
Finals
Stephen Stege (4) defeated Moises Cardenas, 6-3,7-5
Third Place Playoff
Cyprian Pisarek (2) defeated Christopher Brown, 6-0,6-2
Semifinals
Stephen Stege/Los Gatos, CA (4) defeated Cyprian Pisarek/North Hollywood, CA (2), 6-3,6-7(5),6-2
Moises Cardenas/North Hills, CA defeated Christopher Brown/Los Angeles, CA, 6-0,6-3
Consolation Finals
Mateusz Kecki defeated Tom Young, 6-2,7-5
DOUBLES
Finals
Rassow-Kantor/Tsang (4) defeated Oueilhe/Oueilhe (3), 8-4
Semifinals
Oueilhe/Oueilhe (3) defeated Gliner/Kecki (2), 8-3
Rassow-Kantor/Tsang (4) defeated Mitre/Stege (1), 8-5
GIRLS' 14
SINGLES
Finals
Claire Rietsch (2) defeated Alison Ramos (6) -- pictured right -- 6-1,6-4
Third Place Playoff
Denise Dy (4) defeated Veronica Li (1), withdrew/injured
Semifinals
Claire Rietsch (2) defeated Denise Dy (4), 7-5,6-2
Alison Ramos (6) over Veronica Li (1), withdrew/injured
Consolation Finals
Katja Decker-Sadowski defeated Leslie Bullock
DOUBLES
Finals
Braverman/Rietsch (1) defeated Andrews/Doerr, 8-5
Semifinals
Andrew/Doerr defeated Colman/Walters, 8-5
Braverman/Rietsch (1) defeated Aboubakare/Aboubakare, 8-6


BOYS' 14
SINGLES
Finals
Joshua Scholl (1) defeated David Anderson (7), 6-2,6-1
Third Place Playoff
John Nogueras (3) defeated Maksim Tikhomirov (2), 7-5,6-4
Semifinals
David Anderson/Sandwich, MA (7) defeated Maksim Tikhomirov/Philadelphia, PA (2), 6-3,6-4
Joshua Scholl/Pompano Beach, FL (1) defeated John Nogueras/Parkland, FL (3), 6-1,6-2
Consolation Finals
Colin Morris defeated Jackson Moore (16), 6-2,6-0
DOUBLES
Finals
Little/Scholl (2) over Kendall/Tikhomirov (1) by default
Semifinals
Little/Scholl (2) defeated Herzig/Nogueras (3), 8-3
Kendall/Tikhomirov (1) defeated Moore/Morris (4), 8-2

Bardmoor Golf & Tennis Club - Largo, Florida
GIRLS' 12
SINGLES
Finals
Not Played
Third Place Playoff
Not Played
Semifinals
Morgan Frank/Oldsmar, FL (3) defeated Julia Huschke/Kissimee, FL (2), 6-2,6-2
Amy Simidian (13) defeated Jamie Mera/Tampa, FL (4), 6-1,6-2
Consolation Finals
Jordan Jenkins vs Lauren Shumate, not played
DOUBLES
Finals
Not Played
Semifinals
Not Played

El Paso Youth Tennis Center - El Paso, Texas
BOYS' 12
SINGLES
Finals
John Nanosky (1) defeated Nicholas Spinazze (2), 7-5,6-1
Third Place Playoff
Austen Kauss (3) defeated Kayvon Karimi (4), 6-3, retired/inj
Semifinals
Nicholas Spinazze (2) defeated Austen Kauss (3), 4-6,7-5,6-3
John Nanosky (1) defeated Kayvon Karimi (4), 6-0,6-7,6-4
Consolation Finals
Tyler Hochwalt defeated Ashkan Sheikh, 6-2,7-5
DOUBLES
Finals
Sheikh/Spinazze (1) defeated Bastani/Kauss (2), 8-6
Semifinals
Bastani/Kauss (2) defeated Landwerlen/Rivera, 9-7
Sheikh/Spinazze (1) defeated Beuttenmuller/Sweet, 8-6
GIRLS' 12
SINGLES
Finals
Whitney Taney (1) defeated Marisa Lambropoulos (6), 6-2,6-2
Third Place Playoff
Liza Wischer defeated Claire Cox, 6-4,6-1
Semifinals
Marisa Lambroupoulos/Lake Forest, IL (6) defeated Claire Cox/Tucson, AZ, 6-1,4-6,6-4
Whitney Taney/Edina, MN (1) defeated Liza Wischler/Grand Forks, ND, 6-2,6-1
Consolation Finals
Liza Lopez defeated Rebecca Parks, 6-3,3-6,6-3
DOUBLES
Finals
Taney/Wischer (1) defeated Defelice/Parks (3), 8-3
Semifinals
Defelice/Parks (3) defeated Lambropoulos/Zoubareva, 8-1
Taney/Wischer (1) defeated Cox/Lopez, 8-2

Back To Listing Of 2003 USTA National Open Championships







As Seen On TV



Get Your Free
College And Junior
Tennis Email!















Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print




Top Selling Electronics







Web Fare Air Deals









Energy Vitale



Return to:
College And Junior
Tennis Homepage