USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
February 15-19, 2003 - Boys' & Girls' 18s

16s    14s    12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Supernational Spring Championships (the Easter Bowl) in April:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.
Since there were four championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Train Smart Tennis - Tampa, Florida
BOYS' 18
SINGLES
Finals
Evan Dufaux (3) defeated Maciek Sykut (2), 7-5,7-5
Third Place Playoff-
Nate Nelms over Sukhwa Young -- pictured right -- withdrew/injured
Semifinals
Maciek Sykut/Marathon, FL (2) defeated Nate Nelms/St Mary's, GA, 6-3,6-3
Evan Dufaux/Tampa, FL (3) defeated Sukhwa Young/Wesley Chapel, FL (1), 6-4,7-6
Consolation Finals
Christopher Klingemann defeated Josh Brauser, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Blackmon/Sykut (3) defeated DePaolo/Schermerhorn (2), 8-6
Semifinals
DePaolo/Schermerhorn (2) defeated Brauser/Heggie (4), 8-6
Blackmon/Sykut (3) defeated Dufaux/Young (1), 8-5
GIRLS' 18
SINGLES
Finals
Lauren Albanese defeated Gira Schofield (4), 6-2, retired
Third Place Playoff-
Not Played
Semifinals
Lauren Albanese/Coral Springs, FL defeated Magdalena Bresson/Delray Beach, FL (2), 6-3,6-1 Consolation Finals
Jennifer Stevens over Alexis Conill, withdrew/injured
DOUBLES
Finals
Mousseau/Poske defeated Mansour/Seenauth (4), 8-4
Semifinals
Mousseau/Poske defeated Conill/Hall, 8-4
Mansour/Seenauth (4) defeated Fanjoy/Smith, 8-5

Punahou Tennis Club - Honolulu, Hawaii
BOYS' 18
SINGLES
Finals
Treat Huey (2) defeated John Petit (5), 6-4,6-4
Third Place Playoff
Eric McKean (8) defeated Shane LaPorte (4), 7-5,7-6(5)
Semifinals
Treat Huey/Alexandria, VA (2) defeated Shane LaPorte/Hermosa Beach, CA (4), 6-4,6-4
John Petit/Monterey, CA (5) defeated Eric McKean/Hermoso Beach, CA (8), 7-5,6-3
Consolation Finals
Christopher Rasmussen defeated Michael Ricks, 6-3,3-6,6-3
DOUBLES
Finals
Muhawi/Petit (3) defeated Chang/Huey (4), 8-1
Semifinals
Chang/Huey (4) defeated LaPorte/McKean (2), 9-7
Muhawi/Petit (3) defeated Rasmussen/Ricks (1), 8-4
GIRLS' 18
SINGLES
Finals
Anne Yelsey (1) defeated Lindsey Nelson (2) -- pictured right -- 6-4,6-1
Third Place Playoff
Tarakaa Bertrand (3) defeated Emma Taylor (8), 6-0,6-2
Semifinals
Lindsey Nelson/Orange, CA (2) defeated Tarakaa Bertrand/Great Falls, VA (3), 6-4,6-0
Anne Yelsey/Corona Del Mar, CA (1) defeated Emma Taylor/La Jolla, CA (8), 6-0,6-0
Consolation Finals
Tara Simpson defeated Lindsey Stauss, 6-2,6-4
DOUBLES
Finals
Kaloi/Nafarrete (3) defeated Knysh/Taylor (4), 8-6
Semifinals-
Kynsh/Taylor (4) defeated Gin/Shin, 8-5
Kaloi/Nafarrete (3) defeated Allen/Giles-Madden, 8-1

Queen City Racquet Club - Cincinnati, OH
BOYS' 18
SINGLES
Finals
R. Nick Hegarty (2) defeated Dominic Ozanne, 6-3,6-0
Third Place Playoff
Nolan Polley (1) defeated Eric Thomas (3), 7-5,6-2
Semifinals
R. Nick Hegarty/St Joseph, MO (2) defeated Eric Thomas/Cincinnati, OH (3), 1-6,7-6,6-1
Dominic Ozanne/Pepper Pike, OH defeated Nolan Polley/Lexington, KY (1), 3-6,6-3,6-4
Consolation Finals
Michael McCarthy defeated David Rozek, 3-2 retired/injured
DOUBLES
Finals
Lofgren/Metully (1) defeated Brannon/Thomas (2), 8-6
Semifinals
Brannon/Thomas (2) defeated Cromydas/Rozek, 9-8
GIRLS' 18
SINGLES
Finals
Sophie Grabinski (2) defeated Dasha Cherkasov (1) -- pictured right -- 5-7,6-1,7-5
Third Place Playoff
Katie Potts (6) defeated Eleanor Peters (16), 3-6,6-0,6-1
Semifinals
Sophie Grabinski/Carmel, IN (2) defeated Eleanor Peters/Washington, DC (16), 1-6,7-5,6-3
Dasha Cherkasov/Eastchester, NY (1) defeated Katie Potts/Brookfield, WI (6), 7-5,6-4
Consolation Finals
Jennifer Larson defeated Anna Lask, 6-0,6-0
DOUBLES
Finals
Grabinski/Grabinski (1) defeated Fritz-Krockow/Peters (2), 8-5
Semifinals
Fritz-Krockow/Peters (2) defeated Saiontz/Vogel (3), 8-4
Grabinski/Grabinski (1) defeated Nussbaum/Tara (4), 8-6

Lakeway World of Tennis - Austin, Texas
BOYS' 18
SINGLES
Finals
Jamie Friedland (4) -- pictured right -- over Ashwat Sarohia (2), retired
Third Place Playoff
Yevgeny Supeko (1) defeated Travis Helgeson (3), 6-4,0-6,6-1
Semifinals
Ashwat Sarohia/Altadona, CA (2) defeated Travis Helgeson/Overland Park, KS (3), 6-2,2-6,6-2
Jamie Friedland/Glen Cove, NY (4) defeated Yevgeny Supeko/Ojai, CA (1), 6-4,6-7(4),6-3
Consolation Finals
Eric Riley defeated Ashwin Kumar, 2-6,7-5,6-3
DOUBLES
Finals
Davis/Friedland (1) defeated Connelly/Cunningham (5), 8-4
Semifinals
Connelly/Cunningham (5) defeated Kumar/Riley, 8-5
Davis/Friedland (1) defeated Cozad/Tran, 8-4
GIRLS' 18
SINGLES
Finals
Yasmin Schnack (2) -- pictured right -- Courtney Zauft (6), 7-5,6-4
Third Place Playoff
Kewa Nichols (5) defeated Christy Baxley, 7-5,1-6,6-4
Semifinals
Yasmin Schnack/Indiatlantic, FL (2) defeated Kewa Nichols/Amarillo, TX (5), 6-3,6-3
Courtney Zauft/San Antonio, TX (6) defeated Christy Baxley/New Braunfels, TX
Consolation Finals
Brook Buck defeated Anna Lubinsky (4), 7-6(7),6-1
DOUBLES
Finals
Clifford/Schnack (2) defeated Lubinsky/Nichols (1), 8-2
Semifinals
Clifford/Schnack (2) defeated Alexander/Buck (3), 8-0
Lubinsky/Nichols (1) defeated Durham/Mills, 8-4

Back To Listing Of 2003 USTA National Open Championships







As Seen On TV



Get Your Free
College And Junior
Tennis Email!


Overture Search the Web.










Get Fit Without a Diet!










Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print




Top Selling Electronics







Web Fare Air Deals













Energy Vitale



Return to:
College And Junior
Tennis Homepage