USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
February 15-19, 2003 - Boys' & Girls' 16s

18s    14s    12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Supernational Spring Championships (the Easter Bowl) in April:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.
Since there were four championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Whittier Narrows Tennis Center - South El Monte, California
BOYS' 16
SINGLES
Finals
Sam Querrey (4) defeated Gary Sacks (1), 7-5,1-6,6-3
Third Place Playoff
Tommy Hicks (3) over Blake Muller (2), withdrew/injured
Semifinals
Sam Querrey/Thousand Oaks, CA (4) defeated Blake Muller/Santa Barbara, CA (2), 7-5,6-4
Gary Sacks/Calabasas Hills, CA (1) defeated Tommy Hicks/Portland, OR (3), 6-4,7-5
Consolation Finals
Wesley Hancock defeated Ahmad Mohammadpour, 3-2 retired/injured
DOUBLES
Finals
Bowman/Curtius defeated Muller/Sacks (1)
Semifinals
Bowman/Curtius defeated Becker/Greenberg, 8-6
Muller/Sacks (1) defeated Hohenstein/Sandburg, 8-4
GIRLS' 16
SINGLES
Finals
Alexa Glatch (2) -- pictured right -- defeated Kimber Gresham (6), 6-0,7-6(5)
Third Place Playoff
Samantha Georgino (8) defeated Victoria Brymer (4), 4-6,6-4,6-1
Semifinals
Alexa Glatch/Newport Beach, CA (2) defeated Victoria Brymer/Apple Valley, CA (4), 6-4,6-0
Kimber Gresham/Hawthorne, CA (6) defeated Samantha Georgino/Bakersfield, CA (8), 6-4,6-2
Consolation Finals
Stephanie Schnitter defeated Maggie Yahner, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Imre/Scatliffe (1) defeated Sakhakorn/Yang, 8-3
Semifinals
Sakhakorn/Yang defeated Carpenter/Mahtani, 9-7
Imre/Scatliffe (1) defeated Yahner/Zeng (3), 8-6

Newman Tennis Center - Augusta, Georgia
BOYS' 16
SINGLES
Finals
Paul Koenke (1) defeated Eddie Majcher (3), 6-1,6-3
Third Place Playoff
Daniel Knause (4) defeated Jonathan Clarke (2), 6-2,6-0
Semifinals
Eddie Majcher/Sebastian, FL (3) defeated Jonathan Clarke/Orlando, FL (2), 6-3,6-1
Paul Koenke/Denver, CO (1) defeated Daniel Knause/Greer, SC (4), 6-1,6-0
Consolation Finals
Jason Basile defeated Alexander Grothman, 6-1,6-3
DOUBLES
Finals
Korbut/Majcher (4) defeated Clarke/Koenke (1), 8-4
Semifinals
Korbut/Majcher (4) defeated Basile/Guzick (2), 8-6
Clarke/Koenke (1) over Motes/Thames, withdrew/ill

Aurora Country Club - New Orleans, Louisiana
GIRLS' 16
SINGLES
Finals
Ashley Miles (1) defeated Anastesia Opata (5), 6-3,1-6,6-1
Third Place Playoff
Kali Krisik (2) defeated Zoe Kent (4), 6-1,6-2
Semifinals
Anastesia Opata/Lawrenceville, GA (5) defeated Kali Krisik/Arkansas City, KS (2), 6-1,6-2
Ashley Miles/University Heights, OH (1) defeated Zoe Kent/Valrico, FL (4), 6-0,6-3
Consolation Finals
DOUBLES
Finals
Hubbs/Krisik (1) defeated Whoriskey/Wollesen, 8-2
Semifinals
Whoriskey/Wolesen defeated Fanney/Kingsley (3), 8-4
Hubbs/Krisik (1) defeated Finicane/Opata (4), 8-4

Pennbriar Athletic Club - Erie, Pennsylvania
GIRLS' 16
SINGLES
Finals
Elizabeth Kobak (2) -- pictured right -- defeated Brooke Nord, 6-0,6-1
Third Place Playoff
Lauren Cash (4) defeated Ana Mungo (3), 6-1,6-2
Semifinals
Elizabeth Kobak/Old Westbury, NY (2) defeated Ana Mungo/Summit, NJ (3), 6-1,6-3
Brook Nord/Cuyahoga Falls, OH defeated Lauren Cash/Upper Saddle River, NJ (4), 1-6,6-4,6-4
Consolation Finals
Elyse Steiner defeated Brintney Larson, 6-1,6-7,6-3
DOUBLES
Finals
Baker/Vosters (1) defeated Kaluza/Wong, 8-3
Semifinals
Kaluza/Wong defeated Erickson/Homma, 9-8
Baker/Vosters (1) defeated Dachille/Miller, 8-2

San Antonio Tennis - San Antonio, Texas
BOYS' 16
SINGLES
Finals
Leo Rosenberger (2) defeated Douglas Perrin (11), 6-2,6-3
Third Place Playoff
Not Played
Semifinals
Leo Rosenberg/Manhattan, KS (2) defeated Conor Pollock/San Antonio, TX (10), 7-5,6-3
Douglas Perrin/Atlanta, GA (11) defeated Lee Singer/Laguna Niguel, CA (1), 7-6(3),6-3
Consolation Finals
Jacob Walley defeated Jamie Hunt, 6-2,6-4
DOUBLES
Finals
Bridges/Walley (2) defeated Hunt/Pollock (3), 8-6
Semifinals
Bridges/Walley (2) defeated Dwyer/Devolo, 8-3
Hunt/Pollock (3) defeated Singer/Zeller (1), 8-5
GIRLS' 16
SINGLES
Finals
Chrissie Seredni (4) defeated Sanaz Marand (2), 6-4,6-3
Third Place Playoff
Cara Gonzales (1) defeated Ashley Weinhold (3), 6-4,7-6(2)
Semifinals
Sanaz Marand/Katy, TX (2) defeated Ashley Weinhold/Austin, TX (3), 6-1,3-6,6-2
Chrissie Seredni/Bradenton, FL (4) defeated Cara Gonzales/Walnut Creek, CA (1), 6-3,4-6,6-3
Consolation Finals
Julie Voss defeated Rebecca Row, 7-5,6-3
DOUBLES
Finals
Lancaster/Marand (1) defeated Knop/Knop, 8-1
Semifinals
Knop/Knop defeated Dixon/Kockenga, 8-6
Lancaster/Marand (1) defeated Clark/Seredni (3), 8-3

Back To Listing Of 2003 USTA National Open Championships











Get Your Free
College And Junior
Tennis Email!












Get Fit Without a Diet!










FREE Phone and Delivery! Get approved and have it shipped to your doorstep all in the same day.



Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print




Top Selling Electronics







Web Fare Air Deals














Energy Vitale



Return to:
College And Junior
Tennis Homepage