USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
April 7-11, 2001 - Boys' & Girls' 18s

[California] - [Florida] - [Georgia] - [Texas]

16s    14s    12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Supernational Clay Court Championships in July:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.
Since there were four championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Seminole County Red Bug Park - Cassleberry, Florida
BOYS' 18
SINGLES
Finals-Josip Rupena defeated Goran Dragicevic (5), 15-0 retired/ill
Third Place Playoff-Brent Saiontz (4) defeated Noah Tyler (9), 5-7,7-5,6-2
Semifinals-Josip Rupena/Surfside, FL defeated Brent Saiontz/Miami, FL (4), 6-3,7-6(6); Goran Dragicevic/New Port Richey, FL (5), 6-1,6-1
Consolation Finals-Evan Zeder -- pictured right -- defeated Evan Tindell, 3-6,7-6(5),6-2
DOUBLES
Finals-Jason Cordova/Noah Tyler (2) defeated Daniel Cohen/Edwin Gerard (3), 4-6,6-4,6-3
Semifinals-Daniel Cohen/Edwin Gerard (3) over Brent Saiontz/Evan Zeder (1), withdrew/injured; Jason Cordova/Noah Tyler (2) defeated Gregory Fisher/David Sheng, 6-4,7-5

GIRLS' 18
SINGLES
Finals-Kelly McCain (1) defeated Christyn Lucas (2), 6-0,6-2
Third Place Playoff-Natalie Arcario (4) defeated Danielle Wissins (3), 4-6,6-1,6-4
Semifinals-Kelly McCain/Wesley Chapel, FL (1) defeated Natalie Arcario/Longwood, FL (4), 6-1,6-1; Christyn Lucas/Miami, FL (2), 7-5,6-4
Consolation Finals-Blair Disesa defeated Ashley Retlev, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals-Stacia Fonseca/Yana Sadovskaya defeated Alexandria Nichols/Danielle Wiggins, 15-0 retired/injured
Semifinals-Alexandria Nichols/Danielle Wiggins defeated Tasi Purcell/Bo VerhulsDonk, 15-0 retired/injured; Stacia Fonseca/Yana Saovskaya defeated Carina Alberelli/Carla Pallares, 6-3,6-3

El Paso Youth Tennis Center - El Paso, Texas
BOYS' 18
SINGLES
Finals-Derek Porter (1) defeated Patrick Mackay (6), 6-2,6-3
Third Place Playoff-Not Played
Semifinals-Derek Porter/Pompano Beach, FL (1) defeated Reed Hagmann/Short Hils, NJ (3), 6-1,6-2; Patrick Mackay/Menlo Park, CA (6) defeated Jeffrey French/Munster, IN (11), 7-5,6-2
Consolation Finals-Garday Milchutsky over Reid Bourgeois, withdrew/injured
DOUBLES
Finals-Jeffrey French/Matthew Llewellyn (4) over Reid Bourgeois/Adam Guidry, withdrew/injured
Semifinals-Jeffrey French/Matthew Llewellyn (4) -- pictured left -- defeated Ben Facker/Greg Jones, 6-3,6-3; Reid Bourgeois/Adam Guidry defeated Ty Esler/Alex Strom (2), 7-6(3),6-4

GIRLS' 18
SINGLES
Finals-Sara Anundsen (1) defeated Jackie Carleton (4), 6-1,6-2
Third Place Playoff-Eva Wang (2) defeated Laura Ahmes (5), 6-3,6-1
Semifinals-Sara Anundsen/Littleton, CO (1) defeated Laura Ahmes/Sarasota, FL (5), 6-0,6-1; Jackie Carleton/Jenkintown, PA (4) defeated Eva Wang/Haverford, PA (2), 6-1,6-2
Consolation Finals-Anita Ivancevic defeated Tiffany Smith, 6-1,6-2
DOUBLES
Finals-Alessandra Jordan-- pictured right/Eva Wang defeated Paige Evans/Kerry Meath (3), 6-2,6-2
Semifinals-Alessandra Jordan/Eva Wang over Sara Anundsen/Jackie Carleton (1) by default; Paige Evans/Kerry Meath (3) defeated Melissa Back/Andrea Pintar, 6-2,6-3

Hudlow Tennis Center - Norcross, Georgia
BOYS' 18
SINGLES
Finals-Jeffrey Groslimond (1) defeated Harding Brumby (5), 6-4,6-7(1),7-5
Third Place Playoff-William Chappell (2) over Stefan Rozycki (4), withdrew/injured
Semifinals-Jeffrey Groslimond/Dunwoody, GA (1) over Stefan Rozycki/Modesto, CA (4), withdrew/injured; Harding Brumby/Tifton, GA (5) defeated William Chappell/Knoxville, TN (2), 6-4,6-4
Consolation Finals-Joseph Mirable defeated Joshua Surowski, 6-2,6-4
DOUBLES
Finals-Harding Brumby/Michael Prindle (4) defeated Craig Schlenke/Warren Woolfolk, 6-7(4),6-3,6-3
Semifinals-Craig Schlenke/Warren Woolfolk defeated Justin Hoeveler/Stefan Rozycki, 7-5,6-3; Harding Brumby/Michael Prindle (4) over Alex Garber/Arjun Kaul (2) by default

GIRLS' 18
SINGLES
Finals-Nicole Beck defeated Amanda Mang (1), 7-5,6-3
Third Place Playoff-Kristen Carlin (5) over Lucia Aniello (3), withdrew/injured
Semifinals-Amanda Mang/Metairie, LA (1) over Lucia Aniello (3), 5-1 retired/ill; Nicole Beck defeated Kristen Carlin/Darien, IL (5), 6-0,7-6(3)
Consolation Finals-Alexandra Mueller over Jennifer Hodge, withdrew/injured
DOUBLES
Finals-Kristen Carlin/Amanda Mang (1) defeated Nicole Beck/Jonita Ranoldph (2), 2-6,6-2,6-2
Semifinals (First Round)-Kristen Carlin/Amanda Mang (1) received a bye; Nicole Beck/Jonita Randolph (2) over Ashleigh Murray/Rachel Sackmaster, withdrew

South End Racquet Club & West End Racquet Club - Torrance, California
BOYS' 18
SINGLES
Finals-William Yang (1) defeated Aubry Wand (7), 6-4,6-2
Third Place Playoff-Dean Wallace (4) defeated Taylor Bedilion (2), 7-5,6-4
Semifinals-William Yang/Torrance, CA (1) defeated Dean Wallace/Napa, CA (4), 6-1,6-4; Aubry Wand/Portola Valley, CA (7) defeated Taylor Bedilion/San Anselmo, CA (2), 6-4,6-4
Consolation Finals-Scott MacKenzie vs. John Mano, not played
DOUBLES
Finals-Taylor Bedilion/Dean Wallace (1) defeated Jesse Ferlianto/Brett Van Linge (2), 6-7,3-6,7-6
Semifinals-Taylor Bedilion/Dean Wallace (1) defeated Ngon Huynh/Eric Wallace (3), 6-3,1-6,7-5; Jesse Ferlianto/Brett Van Linge (2) defeated Robbie Lamour/Norman Tam (4), 6-1,6-2
GIRLS' 18
SINGLES
Finals-Natalie Braverman (8) defeated Lejla Hodzic (3), 7-5,6-3
Semifinals-Lejla Hodzic/Cupertino, CA (3) defeated Colby Colmstock/Rolling Hills Estates, CA (7), 5-7,6-3,6-3; Casey Cross/Rancho Mirage, CA (9) defeated Natalie Braverman/Newport Beach, CA (8), 6-2,2-6,6-0
Consolation Finals-Alison Hashmall vs. Kristy Randono, not played
DOUBLES
Finals-Jenna Long/Emily Yeomans (4) defeated Victoria Brymer/Celia Durkin, 5-7,6-4,6-4
SemifinalsVictoria Brymer/Celia Durkin defeated Moe Moe Myinttun/Yu Yu Myinttun, 6-7,6-1,7-6; Jenna Long/Emily Yeomans (4) defeated Kate Jolson/Sonya Reynolds, 6-4,7-5

LISTING OF USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS


Return to:

Overture Search the Web.