USTA NATIONAL OPEN WINTER CHAMPIONSHIPS
June 28-July 2, 2003 - Boys' & Girls' 12s

18s    16s    14s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Supernational Hard Court Championships in August:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.
Since there were four championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

The Champions Club - Lupton City, Tennessee
BOYS' 12
SINGLES
Finals
Bo Seal (1) defeated Tennys Sandgren (2) -- pictured right -- 6-4,6-1
Third Place Playoff
Will Reynolds (5-8) defeated Mark Verstraete (5-8), 6-3,6-2
Semifinals
Tennys Sandgren/Gallatin, TX (2) defeated Will Reynolds/Chattanooga, TN (5-8), 6-2,6-1
Bo Seal/Chattanooga, TN (1) defeated Mark Verstraete/Marietta, GA (5-8), 6-0,6-0
Consolation Finals
Kevin King defeated Harry Menzies, 6-0,6-1
DOUBLES
Finals
Sandgren/Seal (1) defeated Bandy/Roebker (3), 6-4,6-0
Semifinals
Bandy/Roebker (3) defeated Reynolds/Verstraete (2), 6-3,3-6,1-0(8)
Sandgren/Seal (1) defeated Menzies/Walls, 6-3,6-1
GIRLS' 12
SINGLES
Finals
Linda Mushref (1) defeated Connie Hsu (2), 6-2,6-1
Third Place Playoff
Alexandra Anghelescu (3) defeated Casey Simmons (5), 6-1,6-0
Semifinals
Connie Hsu/Cincinnati, OH (2) defeated Casey Simmons/Gainesville, FL (5), 6-0,6-2
Linda Mushref/Brentwood, TN (1) defeated Alexandra Anghelescu/Weston, FL (3), 6-0,6-1
Consolation Finals
Alexa Guarachi defeated Morgan Basil, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Anghelescu/Guarachi (1) defeated Kasler/Moreno-Kaste (2), 6-1,6-2
Semifinals
Kasler/Moreno-Kaste (2) defeated Cameron/Ismail (4), 6-2,6-1
Anghelescu/Guarachi (1) defeated Garcia/Gray, 6-2,6-1

Deer Park ISD - Deer Park, Texas
BOYS' 12
SINGLES
Finals
Adam Bernstein (1) -- pictured right -- defeated Russell Bader (4), 6-0,6-2
Third Place Playoff
Michael Vutam (3) defeated Dominic Bermudez (7), 6-4,6-3
Semifinals
Russell Bader/Austin, TX (4) defeated Dominic Bermudez/Tucson, AZ (7), 3-6,7-6(4),10-5
Adam Bernstein/Davie, FL (1) defeated Michael Vutam/Plano, TX (3), 6-1,5-7,10-3
Consolation Finals
Benjamin Chen vs. Harry Fowler, not played
DOUBLES
Finals
Bernstein/Fowler (1) defeated Bader/Vutam (2), 6-3,6-2
Semifinals
Bader/Vutam (2) defeated Van Velzer/Whitehead (4), 6-3,4-6,10-6
Bernstein/Fowler (1) defeated Brasseaux/Chen (5), 6-4,6-3
GIRLS' 12
SINGLES
Finals
Kourtney Howell (3) defeated Makenzie Doran (4), 6-3,6-4
Third Place Playoff
Micah Hermsdorf (5) defeated Hilary Toole (6), 6-2,4-6,12-10
Semifinals
Kourtney Howell (3) defeated Micah Hermsdorf (5), 6-4,0-6,10-7
Makenzie Doran (4) defeated Hilary Toole (6), 6-0,4-6,11-9
Consolation Finals
Elizabeth Begley defeated Taylor Vick, 6-3,6-4
DOUBLES
Finals
Wang/Wu defeated Howell/Toole, 7-6(11),4-6,10-7
Semifinals
Howell/Toole defeated Lancaster/Menon (2), 6-3,7-6(9)
Wang/Wu defeated Bryson/Kharkevitch, 6-2,6-2

Omaha Tennis Association - Omaha, Nebraska
BOYS' 12
SINGLES
Finals
Chicara Kidera (1) defeated Joseph West (3) -- pictured right -- 6-2,6-3
Third Place Playoff
Jack Sock (1) defeated Denis Lin (5), 6-0,6-2
Semifinals
Chicara Kidera/St. Louis, MO (1) defeated Denis Lin/Louisville, CO (5), 6-4,6-3
Joseph West/St. Louis, MO (3) defeated Jack Sock/Lincoln, NE (1), 6-2,7-5
Consolation Finals
Justin Haag (5) defeated Chris Cha (4), 7-5,6-0
DOUBLES
Finals
Lin/Pena defeated Helgeson/Sock (3), 2-6,6-3,1-0(9)
Semifinals
Helgeson/Sock (3) defeated Sambol/Vanderveen, 6-3,6-4
Lin/Pena defeated Kidera/West (1), 6-7(5),6-2,1-0(8)
GIRLS' 12
SINGLES
Finals
Mary Weatherholt (1) -- pictured right -- defeated Samantha Chao (2), 6-2,6-2
Third Place Playoff
Rebecca Shine (4) defeated Danielle Day, 6-7(5),6-4,1-0(2)
Semifinals
Samantha Chao/West Des Moines, IA (2) defeated Danielle Day/Tampa, FL, 6-3,6-0
Mary Weatherholt/Shawnee Mission, KS (1) defeated Rebecca Shine/Augusta, GA (4), 6-0,6-0
Consolation Finals
Hannah Dake defeated Noelle Malley, 6-7(3),7-5,1-0(7)
DOUBLES
Finals
Malley/Weatherholt (1) over Chao/Whitley (2), withdrew/injured
Semifinals
Chao/Whitley (2) defeated Kirshenbaum/Shine (3), 6-0,6-1
Malley/Weatherholt (1) defeated Bartek/Gerdes, 6-0,6-2

 
Back To Listing Of 2003 USTA National Open Championships




On Court Off Court







Sign The Banner For The Tennis Channel

























Return to:
College And Junior
Tennis Homepage