USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
June 28-July 2, 2003 - Boys' & Girls' 14s

18s    16s    12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Supernational Hard Court Championships in August:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.
Since there were four championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

El Dorado Tennis Center - Long Beach, California
BOYS' 14
SINGLES
Finals
Benjamin Lankenau (1) defeated Oscar Fabian Matthews (2), 7-6,6-4
Third Place Playoff
Andy Magee (3) defeated Mario Ecung (4), 5-7,6-2,6-3
Semifinals
Oscar Fabian Matthews/Newport Beach, CA (2) defeated Andy Magee/Rolling Hills Estates, CA (3), 5-7,6-1,7-5
Benjamin Lankenau/Golden, CO (1) defeated Mario Ecung/Los Angeles, CA (4), 6-3,6-0
Consolation Finals
Lewis Hong vs. Thai Tu, not played
DOUBLES
Finals
Feliz/Lankenau (3) defeated Magee/Matthews (1), 9-8
Semifinals
Feliz/Lankenau (3) defeated Omodele-Lucien/Tu, 8-6
Magee/Matthews (1) defeated Caughren/Herzig (4), 8-1
GIRLS' 14
SINGLES
Finals
Samantha Smith (2) defeated Denise Dy (1), 6-1,0-6,6-3
Third Place Playoff
Alexandra Farrar (9) defeated Natasha Makarova, 7-5,7-6
Semifinals
Samantha Smith/Los Angeles, CA (2) defeated Natasha Makarova/San Diego, CA, 6-3,6-0
Denise Dy/San Jose, CA (1) defeated Alexandra Farrar/Kennewick, WA, 6-1,6-1
Consolation Finals
Kristen Yoon vs. Jennifer Yen, not played
DOUBLES
Finals
Cohen/Mai (1) defeated Aboubakare/Aboubakare, 9-7
Semifinals
Aboubakare/Aboubakare defeated Sanchez/Yen (3), 8-5
Cohen/Mai (1) defeated Englert/Varnay, 8-4

Tualatin Hills Park & Recreation Tennis Center - Beaverton, Oregon
BOYS' 14
SINGLES
Finals
David Nichols (1) defeated Alex Rovello (2), 6-3,6-0
Third Place Playoff
Emmett Egger (3) defeated Conor Berg (4), 6-2,3-6,10-5
Semifinals
Alex Rovello/Portland, OR (2) defeated Conor Berg/Greenbrae, CA (4), 6-1,6-2
David Nichols/Las Vegas, NV (1) defeated Emmett Egger/Issaquah, WA (3), 6-3,6-3
Consolation Finals
Nicolas Kamisar defeated Jeffrey Tolman, 6-3,6-4
DOUBLES
Finals
De Castro/Toman defeated Berg/McCall (2), 4-6,6-4,10-6
Semifinals
Berg/McCall (2) defeated Egger/Kamisar (3), 6-4,6-4
De Castro/Tolman defetaed Mashigian/Nichols (1), 6-3,7-5
GIRLS' 14
SINGLES
Finals
Julia Baltas (3) defeated Julia Boserup (4), 6-2,6-2
Third Place Playoff
Brittany Augustine (2) defeated Nikole Novikova (1), 6-1,3-6,10-7
Semifinals
Julia Baltas/Las Vegas, NV (3) defeated Brittany Augustine/Northridge, CA (2), 6-1,6-3
Julia Boserup/Los Angeles, CA (4) defeated Nikole Novikova/Sammamish, WA (1), 6-2,6-3
Consolation Finals
Rebecca Marino defeated Natalie Dillon, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
Novikova/Scott (2) defeated Cassens/Kimbell, 6-3,6-2
Semifinals
Novikova/Scott (2) defeated Dillon/Nguyen, 6-2,6-0
Cassens/Kimbell defeated Baltas/Garrett (1), 7-5,6-3

Midland Community Tennis Center - Midland, Michigan
BOYS' 14
SINGLES
Finals
Brian Mikkelson (4) defeated William Beck (6), 6-3,6-1
Third Place Playoff
Matthew McIntee (5) defeated Jack Swan (2), 6-1,7-5
Semifinals
Brian Mikkelson/Mequon, WI (4) defeated Jack Swan/Oconomowoc, WI, 6-4,6-2
William Beck/Potomac, MD (6) defeated Matthew McIntee/No Potomac, MD (5), 6-3,2-6,6-4
Consolation Finals
Jake Toole defeated Dillon Pottish, 6-2,4-6,7-6(5)
DOUBLES
Finals
Mikkelson/Swan (2) defeated Fashouer/Zutz (5), 8-3
Semifinals
Mikkelson/Swan (2) defeated Beck/McIntee (3), 8-4
Fashouer/Zutz (5) defeated Pelak/Wirth, 9-7
GIRLS' 14
SINGLES
Finals
Kristen Curtis (3) -- pictured right -- defeated Lauren McCarthy (2), 3-6,6-4,6-3
Third Place Playoff
Theresa Stangl (7) defeated Jelena Pupac (5), 6-3,6-3
Semifinals
Lauren McCarthy/Danbury, CT (2) defeated Theresa Stangl/Lincoln, PA (7), 7-5,6-4
Kristin Curtis/Wallkill, NY (3) defeated Jelena Pupac/Griffith, IN (5), 6-3,6-2
Consolation Finals
Mary Hill defeated Syndee Bridger, 7-5,6-0
DOUBLES
Finals
Bridger/Lonergan (6) defeated Skocik/Wright-Piekarski, 9-7
Semifinals
Bridger/Lonergan (6) defeated Swenson/Young (4), 8-3
Skocik/Wright-Piekarski defeated Hankle/Stangl (3), 8-3

 
Back To Listing Of 2003 USTA National Open Championships



On Court Off Court





Sign The Banner For The Tennis Channel
















Return to:
College And Junior
Tennis Homepage