USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
November 22-26, 2001 - Boys' & Girls' 18s

[California] - [Florida] - [New York] - [Ohio]

16s    14s    12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Supernational Winter Championships in December:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.
Since there were four championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Nellie Gail Ranch Tennis & Swim Club - Laguna Hills, California
GIRLS' 18
SINGLES
Finals-Judith DeVera (3)
defeated Natalie Braverman (5), 2-6,6-3,10-8
Semifinals-Judith DeVera/Carson, CA (3) defeated Cristina Visico/Long Beach, CA (7), 6-76-2,10-6; Natalie Braverman/Newport Beach, CA (5) defeated Tracy Lin/Anaheim, CA (4), 7-6,6-4
Consolation Finals-Elizabeth Exon defeated Brittany Holland, 7-5,6-2
DOUBLES
Finals-Lauren Perl/Brittany Reitz (1) over Natalie Braverman/Tracy Lin (2), withdrew/ill
Semifinals-Lauren Perl/Brittany Reitz (1) defeated Gia Nafarrette/Kady Pooler, 8-3; Natalie Braverman/Tracy Lin (2) defeated Celia Durkin/Jessica Leck, 8-2

Los Caballeros Racquet & Sports Club - Fountain Valley, California
Boys' 18
SINGLES
Finals-Yevgeny Supeko (5) defeated Jason Nguyen (6), 6-1,6-4
Semifinals-Jason Nguyen/Chatsworth, CA (6) defeated Eric Roberson/Sacramento, CA (9), 7-5,6-4; Yevgen Supeko/Ojai, CA (5) defeated Cameron Ball/Newport Beach, CA (4), 6-2,6-4
Consolation Finals-Eric Riley defeated Brett Van Linge, 6-0,6-3
DOUBLES
Finals-Eric Riley/Brandon Wai (1) defeated Andrew Defenbach/Adam Fauvre, 8-4
Semifinals-Eric Riley/Brandon Wai (1) defeated Anson Hsu/Jeffrey Lawrence, 8-4; Andrew Defenbach/Adam Fauvre defeated Jason Nguyen/Matthew Stinson (2), 8-4

Laurel Hill Swim & Tennis Club - Toledo, Ohio
BOYS' 18
SINGLES
Finals-Jon Recekewey (6) defeated Ross Wilson (1), 6-2,3-6,10-5
Semifinals-Ross Wilson/Toledo, OH (1) defeated Ray Wu/Ann Arbor, MI, 4-6,6-4,10-4; Jon Reckewey/Lincoln, NY (6) defeated Jeremy Miller/Marblehead, OH (9), 6-4,6-4
Consolation Finals-Paul Rose vs. Ryan Keckley, not played
DOUBLES
Finals-Paul Rose/Ross Wilson (1) defeated Ryan Berger/Eric Hodgman (4), 8-2
Semifinals-Paul Rose/Ross Wilson (1) defeated Scott Green/Ryan Keckley (3), 8-5; Ryan Berger/Eric Hodgman (4) defeated Scott Newmark/Ryan Preston, 8-3

Shadow Valley Tennis Club - Maumee, Ohio
Girls' 18
SINGLES
Finals-Julie Smekodub (1) defeated Juliana Gates (4), 6-2,6-0
Semifinals-Julie Smekodub/Brooklyn, NY (1) defeated Laura McGaffigan/Davenport, IA, 6-1,6-2; Juliana Gates/San Diego, CA (4) defeated Lara Maurer/Bay Village, OH (8), 6-2,6-2
Consolation Finals-Alison Silverio vs. Christine Simpson, not played
DOUBLES
Finals-Julie Smekodub/Anna Volberg defeated Kristen McClung/Alison Silverio (2), 8-2
Semifinals-Julie Smekodub/Anna Volberg defeated Elizabeth Kenfield/Antoinette Mmoh, 8-2; Kristen McClung/Alison Silverio (2) defeated Laura McGaffigan/Kendall Murphy, 8-4

Roger Scott Tennis Center - Pensacola, Florida
Boys' 18
SINGLES
Finals-Luke Shields (1) defeated Jirou Nakajima (5), 4-6,6-2,10-7
Semifinals-Luke Shields/Grand Jct, CO (1) defeated John Hoyes/Miami, FL (3), 7-6(3),6-0; Jirou Nakajima/Bradenton, FL (5) defeated Shantanu Dhaka/Chelmsford, MA (2), 7-5,4-6,10-5
Consolation Finals-Mike Birzon defeated Adam Schaechterle, 5-7,7-5,10-4
DOUBLES
Finals-Matthew Bain/Hubert Chodkiewicz defeated Scott Blackman/Whitney Man, 8-3
Semifinals-Matthew Bain/Hubert Chodkiewicz over Victor Joworski/David Sheng, withdrew/injured; Scott Blackman/Whiney Man defeated Aaron Schaechterle/Adam Schaechterle, 8-6
Girls' 18
SINGLES
Finals-Audra Cohen (6) defeated Emily Applegate, 6-3,6-0
Semifinals-Audra Cohen/Pembroke Pines, FL (6) defeated Lingda Yang/Coconut Creek, FL (1), 6-3,6-1; Emily Applegate/Charleston, SC defeated Jacqueline Eckert/Atlanta, GA, 6-2,6-1
Consolation Finals-Kelly Nelson defeated Danielle Wiggins, 3-6,6-3,10-8
DOUBLES
Finals-Emily Applegate/Helene Stephens defeated Kelly Nelson/Lingda Yang (1), 8-4
Semifinals-Kelly Nelson/Lingda Yang (1) defeated Alexandria Nichols/Danielle Wiggins (3), 8-2

Tri City Guilderland Fitness - Albany, New York
Boys' 18
SINGLES
Finals-Ned Samuleson (6) defeated Brent Wilkins, 6-4,6-4
Semifinals-Brent Wilkins/Richmond, VA defeated Steven Peretz/Brooklyn, NY, 6-2,3-6,12-10; Ned Samuelson/Belmont, MA (6) defeated G. Scott Peters/Hopkinton, MA (4), 6-4,6-2
Consolation Finals-Michael Accordino defeated Jeffrey French, 4-6,6-2,10-7
DOUBLES
Finals-Caleb Gardner/Ned Samuelson (1) defeated Jonathan Chow/Stephen Tsui, 8-4
Semifinals-Caleb Gardner/Ned Samuelson (1) defeated Roy Briad/Andrew Hart, 8-2; Jonathan Chow/Stephen Tsui defeated Jonathan Capps/Mason Guinn, 8-4
Girls' 18
SINGLES
Finals-Darcy Robertson (5) defeated Blakeley Griffith (6), 5-7,6-1,13-11
Semifinals-Darcy Robertson/Harwinton, CT (5) defeated Kristen Raverta/West Springifeld, MA (3), 5-7,6-1,13-11; Blakeley Griffith/Middleburg, VA defeated Sarah Huah/Moorestown, NJ
Consolation Finals-Alison Hashmall vs. Stephany Falconi, not played
DOUBLES
Finals-Alison Hashmall/Darcy Robertson (1) defeated Stephany Falcony/Alessandra Pedergnana, 8-4
Semifinals-Alison Hashmall/Darcy Robertson (1) defeated Blakeley Giffith/Lesley Price, 8-3; Stephany Falconi/Alessandra Pedergnana defeated Laura Ahmes/Juliette Varikar (2), 8-0

LISTING OF USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS


Return to:
College And Junior Tennis