USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
November 28-December 3, 2002 - Boys' & Girls' 14s

[California] - - [Chicago] - [New York] - [Texas]

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Super National Winter Championships in December:
Singles Main Draw Semifinalists;
Singles Consolation Finalists;
and Doubles Finalists.

Sunny Hills Racquet Club - Fullerton, California
BOYS' 14
SINGLES
Finals
Jonathan Calienes (5) defeated Stephen Stege (8), 6-1,6-2
Third Place Playoff
Ramsey Lemaich defeated Jairus Oueilhe, 6-3,7-5
Semifinals
Stephen Stege/San Jose, CA (8) defeated Ramsey Lemaich/Danville, CA, 6-3,7-5
Jonathan Calienes/Chino Hills, CA (5) defeated Jairus Oueilhe/San Bernadino, CA, 7-5,6-0
Consolation Finals
Mike Youn/Glendale, CA defeated Benjamin Lankenau/Golden, CO, 7-5,6-3
DOUBLES
Finals
Jonathan Calienes/Julian Tiangco defeated Benjamin Lankenau/Sean Tan, 8-4
Semifinals
Jonathan Calienes/Julian Tiangco defeated Michael Eraso/Lewis Hong (4), 8-6
Benjamin Lankenau/Sean Tan defeated Eddy Oueilhe/Jairus Oueilhe (3), 8-0
GIRLS' 14
SINGLES
Finals
Logan Hansen (1) defeated Katarina Reveche (4), 6-1,6-3
Third Place Playoff
Hilary Barte (3) defeated Kendra Ivey (5), 6-1,6-0
Semifinals
Katarina Reveche/Canoga Park, CA (4) defeated Kendra Ivey/Monarch Beach, CA (5), 6-1,7-5
Logan Hansen/Santa Monica, CA (1) defeated Hilary Barte/Newhall, CA (3), 7-6,6-3
Consolation Finals
Leyla Entekhabi/Agoura, CA defeated Tania Mahtani/Rancho Palos Verdes, CA
DOUBLES
Finals
Jessica Kwan/Katarina Reveche (1) defeated Emily Aston/Leyla Entekhabi (3), 8-4
Semifinals
Emily Aston/Leyla Entekhabi (3) defeated Hilary Barte/Kate Carnahan (2), 8-2
Jessica Kwan/Katarina Reveche (1) defeated Alexandria Griffin/Amanda Martin, 8-1

Mid-Town Tennis Club - Chicago, Illinois
BOYS' 14
SINGLES
Finals
Dennis Polyakova (1) defeated Connor Roth (11), 6-3,6-3
Third Place Playoff
Drew Daniel (3) defeated Patrick Dwyer, 6-3,6-2
Semifinals
Connor Roth/Lisle, IL (11) defeated Patrick Dwyer/Franksville, WI, 6-1,6-2
Dennis Polyakov/Gurnee, IL (1) defeated Drew Daniel/Shawnee Mission, KS (3), 6-4,6-4
Consolation Finals
Michael Rohana/Fishers, IN (14) over Bryant Salcedo/Boardman, OH (5), withdrew/injured
DOUBLES
Finals
Patrick Dwyer/Dennis Polyakov (2) defeated Gentry Kaegi/Konrad Kamizelich (1), 8-2
Semifinals
Patrick Dwyer/Dennis Polyakov (2) defeated Denis Bogatov/Samuel Keeton (4), 8-6
Gentry Kaegi/Konrad Kamizelich (1) over Michael Rohana/Scott Schultz (3), withdrew/injured
GIRLS' 14
SINGLES
Finals
Lynne Poggensee-Wei (6) defeated Denise Muresan (3), 6-3,6-1
Third Place Playoff
Maureen Modesto (4) defeated Courtney Fenimore (2), 6-2,7-6(4)
Semifinals
Denise Muresan/Des Plaines, IL (3) defeated Courtney Fenimore/Ardmore, PA (2), 6-2,7-6(4)
Lynne Poggensee-Wei/Evanston, IL (6) defeated Maureen Modesto/Highland, IN (4), 6-2,6-1
Consolation Finals
Joanna Koniuszewski/Aurora, IL defeated Alaina Trgovich/Munster, IN, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals
Anne McCarthy/Lynne Poggensee-Wei (6) defeated Whitney Wilson/Jennifer Yonkus, 8-3
Semifinals
Whitney Wilson/Jennifer Yonkus defeated Catrina Batiu/Denise Muresan (5), 8-6
Anne McCarthy/Lynne Poggensee-Wei (6) defeated Dana Larsen/Maureen Modesto (1), 7-8,6-3

USTA National Tennis Center - Flushing, New York
Click Here For Story & More Photos From This Event
BOYS' 14
SINGLES
Finals
Christopher Racz (3) -- pictured right -- defeated Justin Salkin (12), 1-6,6-2,11-9
Third Place Playoff
Alex Vasin (2) defeated Isaac Kalo (1), 6-2,7-5
Semifinals
Christopher Racz/Philadelphia, PA (3) defeated Isaac Kalo/Bloomfield, MI (1), 7-6(4),4-6,1-0(6)
Justin Salkin/Brooklyn, NY (12) defeated Alex Vasin/Brooklyn, NY (2), 5-7,6-2,1-0(7)
Consolation Finals
Robert Ferrante/Yorktown Heights, NY over Adam El Mihdawy/Long Island City, NY, default/injured
DOUBLES
Finals
Adam El Mihdawy/Alex Vasin (2) defeated Luke Rassow-Kantor/Allen Tsang, 4-0 retired/injured
Semifinals
Luke Rassow-Kantor/Allen Tsang defeated Isaac Kalo/Cody Simmons (1), 8-5
Adam El Mihdawy/Alex Vasin (2) defeated Ryan Berthod/Robert Ferrante, 8-1

Roosevelt Island Racquet Club - Roosevelt Island, New York
Click Here For Story & More Photos From This Event
Girls' 14
SINGLES
Finals
Francine Whu (1) -- pictured right -- defeated Anna Edelman (4), 6-1,6-1
Third Place Playoff
Nadejda Demidenko (2) defeated Kristin Curtis (6), 7-6,6-4
Semifinals
Francine Whu/Staten Island, NY (1) defeated Kristin Curtis/Wallkill, NY, 6-2,6-2
Anna Edelman/Great Neck, NY (4) defeated Nadejda Demidenko/Brooklyn, NY (2), 6-3,4-6,10-5
Consolation Finals
Bhavani Tirumurti defeated Jill Wexler, 6-0,0-6,10-8
DOUBLES
Finals
Carlissa King/Laken King -- pictured right -- defeated Nadejda Demidenko/Eva Lipiec (1), 8-6
Semifinals
Nadejda Demidenko/Eva Lipiec (1) defeated Jordana Kono/Skylar Kono, 8-1
Carlissa King/Laken King defeated Sasha Gluck/Bhavani Tirumurti, 7-8,7-5

Arlington Tennis Center - Arlington, Texas
BOYS' 14
SINGLES
Finals
Max Bradley (3) defeated Andrew Dobbs (12), 6-2,6-2
Third Place Playoff
Not Played
Semifinals
Max Bradley/Seaside, CA defeated Ashkan Sheikh/Plano, TX, 6-4,3-6,7-6(6)
Andrew Dobbs/Carrollton, TX (12) defeated Michael Vutam/Plano, TX, 6-3,6-2
Consolation Finals
Junn Mitsuhashi/Overland Park, KS (1) defeated Zachary Watson/Basye, VA (6), 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Christopher Price/Zachary Watson defeated Nader Daylami/Geoff Hernandez, 8-5
Semifinals
Christopher Price/Zachary Watson Joe Hattrup/Ryan Schlachter, 9-7
Nader Daylami/Geoff Hernandez defeated Austin Klores/Ashkan Sheikh, 8-6
GIRLS' 14
SINGLES
Finals
Cara Gonzales (1) defeated Cameron Hubbs (2), 6-2,6-2
Third Place Playoff
Kristen Rafael (3) defeated Narine Kazarova (4), 0-6,6-0,7-6(7)
Semifinals
Cameron Hubbs/Omaha, NE (2) defeated Narine Kazarova/Plano, TX (4), 0-6,6-0,7-6(7)
Cara Gonzales/Walnut Creek, CA (1) defeated Kristen Rafael/Grand Prairie, TX (3), 6-0,6-1
Consolation Finals
Kaitlyn Ritchie/Bartlesville, OK defeated Erin Bleakley/Mission Hills, KS, 6-3,6-3
DOUBLES
Finals
Cara Gonzales/Cameron Hubbs (1) defeated Erin Bleakley/Brittany Defelice (2), 8-4
Semifinals
Erin Bleakley/Brittany Defelice (2) Jolee Cook/Ashley Longoria, 8-4
Cara Gonzales/Cameron Hubbs (1) defeated Sabrina Marchenko/Lyndsay Ottosen, 8-2

Back To Listing Of 2002 USTA National Open Championships






CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE
























































Return to:
College And Junior
Tennis Homepage