2004 USTA NATIONAL
WINTER CHAMPIONSHIPS
December 27, 2004-January 1, 2005

Note: Due to all the rain this week, doubles were not played beyond quarters in the boys and girls 16 & 18 events

Boys' 18 - Radisson Resort Racquet Club - Scottsdale, Arizona
SINGLES
Finals
Justin Kronauge (11) defeated Marek Czerwinski (6), 6-0,7-5
Third Place Playoff
Conor Pollack (9) deeated Sasha Ermakov (15), 3-6,6-2,7-6(5)
Semifinals
Marek Czerwinski (6) defeated Sasha Ermakov (15), 6-0,7-5
Justin Kronauge (11) defeated Connor Pollock (9), 6-2,6-3
Quarterfinals
Sasha Ermakov/Flower Mountain, TX (15) defeated Kallim Stewart/Bloomington, IN (17), 6-3,6-3
Marek Czerwinski/Birmingham, MI (6) defeated Lee Singer/Laguna Niguel, CA (13), 6-2,6-0
Connor Pollock/San Antonio, TX (9) defeated Wesley Miller/Anaheim, CA (23), 6-2,6-2
Justin Kronauge/Dayton, OH (11) defeated Blake Muller/Santa Barbara, CA (5), 6-0,6-1
Consolation Finals
Michael Venus - pictured right -- over Kallim Stewart, walkover
Sportsmanship Award
Kallim Stewart

Girls' 18 - Radisson Resort Racquet Club - Scottsdale, Arizona
SINGLES
Finals
Yasmin Schnack (11) -- pictured right -- defeated Megan Alexander (1), 6-4,7-5
Third Place Playoff
Amanda Fink (3) defeated Hilary Barte, 2-6,6-4,6-1
Semifinals
Megan Alexander (1) defeated Amanda Fink (3), 6-0,6-3
Yasmin Schnack (11) defeated Hillary Barte, 6-3,6-7(5),7-5
Quarterfinals
Megan ALexander/Tyler, TX (1) defeated Kristen McVitty/Woodland Hills, CA (10), 6-3,6-3
Amanda Fink/Calabasas, CA (3) defeated Alli Krasnopolsky/Los Angeles, CA (12) 6-3,6-3
Hillary Barte/Newhall, CA defeated Maggie Yahner/Las Vegas, NV (4), 6-3,6-3
Yasmin Schnack/West Melbourne, FL (11) defeated Courtney Ulery/Boca Raton, FL (13), 6-7(5),6-2,6-1
Consolation Finals
Kristen McVitty defeated Randi Schuler, 6-3,6-1
Sportsmanship Award
Kristen McVitty

Boys' 16 - Radisson Resort Racquet Club - Scottsdale, Arizona
SINGLES
Finals
Steven Forman (1) defeated Kevin Kaiser (5), 7-6(4),6-3
Third Place Playoff
Michael Sroczynski (3) deeatd Jonathan Wong (22), 6-2,6-2
Semifinals
Steven Forman (1) defeated Michael Sroczynski (3), 7-6(1),5-7,6-3
Kevin Kaisewr (5) defeated Jonathan Wong (22), 6-4,7-6(7)
Quarterfinals
Steven Forman/Del Mar, CA (1) defeated Bryant Salcedo/Boardman, OH (7), 6-2,6-3
Michael Sroczynski/Chatham, NJ (3) defeated Joshua Zavala/Amarillo, TX (8), 5-7,6-3,6-3
Jonathan Wong/Melville, NY (22) defeated Dennis Nevolo/Gurnee, IL (12), 6-4,7-5
Kevin Kaiser/Saratoga, CA (5) defeated Andy Magee/Rolling Hills Estates, CA (30), 1-6,7-6(8),7-5
Consolation Finals
Dennis Nevolo defeated Jason McNaughton, 7-6(2),7-5
Sportsmanship Award
William Guzick

Girls' 16 - Radisson Resort Racquet Club - Scottsdale, Arizona
SINGLES
Finals
Colleen Rielley (3) -- pictured right -- defeated Ragini Acharya (4), 6-3,7-6(4)
Third Place Playoff
Cristala Andrews (2) defeated Molly Scott (19), 7-6(6),6-2
Semifinals
Ragini Acharya (4) defeated Molly Scott (19), 6-1,6-3
Colleen Rielley (3) defeated Cristala Andrews (2), 6-0,6-4
Quarterfinals
Molly Scott/Trabuco Canyon, CA (19) defeated McCall Jones/Coto De Caza, CA (9), 6-3,6-3
Ragini Acharya/Pulaski, VA (4) defeatd Alison Ramos/Carson, CA (16), 6-1,7-5
Colleen Rielley/Shawnee Mission, KS (3) defeated KIirsten Flower/Columbus, OH, 6-3,6-3
Cristala Andrews/Las Vegas, NV (2) defeated Nicole Kantor/St. Louis, MO (5), 6-2,7-5
Consolation Finals
Lyndsay Kinstler over Nicole Kantor, retired/ill
Sportsmanship Award
Cristala Andrews

Boys' 14 - Hilton Tucson El Conquistador Golf & Tennis Resort - Tucson, Arizona
Click Here For Stories & Photos From The Finals of This Event
SINGLES
Finals
Chase Buchanan (1) -- pictured right -- defeated Bradley Klahn (2), 6-4,6-4
Third Place Playoff
Daniel Gliner (7) defeated Frank Carleton (23), 6-3,6-4
Semifinals
Chase Buchanan (1) defeated Daniel Gliner (7), 6-3,3-6,6-2
Bradley Klahn (2) defeated Frank Carleton (23), 0-6,6-0,6-2
Quarterfinals
Chase Buchanan/Midwest (1) defeated Walker Kehrer/Southern California (11), 6-1,6-1
Daniel Gliner/Northern California (7) defeated Ryan Harrison/Texas (3), 6-1,6-2
Frank Carleton/Middle States (23) defeated John Sundling/Southern California (9), 6-2,6-0
Bradley Klahn/Southern California (2) defeated Steven Williams/Eastern, 6-3,6-1
Consolation Finals
Not Played Due To Excessive Rain This Week
DOUBLES
Finals
Anderson Kells/Joel Samaha (2) defeated Ryan Harrison/Alex Llompart, 6-3,6-2
Semifinals
Ryan Harrison/Alex Llompart defeated Marc Powers/Mieskzo Tomczyk, 6-3,6-1
Andrew Kells/Joel Samaha (2) defeated Davis Dawson/Richard Doverspike, 4-6,6-1,6-1
Quarterfinals
Marc Powers/Mieskzo Tomczyk defeated Chase Buchanan/Anderson Reed (1), 6-4,6-0
Ryan Harrison/Alex Llompart defeated Sebastien Fauchet/Robert Wong, 6-4,6-2
Davis Dawson/Richard Doverspike defeated Denis Lin/Raymond Sarmiento, 6-2,6-3
Anderson Kells/Joel Samaha (2) defeated Thomas Aliber/Chris Cha, 6-3,6-2
Sportsmanship Award

Girls' 14 - Hilton Tucson El Conquistador Golf & Tennis Resort - Tucson, Arizona
Click Here For Stories & Photos From The Finals of This Event
SINGLES
Finals
Brittany Augusine (1) defeated Nadja Gilchrist (5), 2-6,6-4,6-3
Third Place Playoff
Thien-Trang Nguyen (10) defeated Martha Blakely (7), 6-3,6-0
Semifinals
Brittany Augustine (1) defeated Thien-Trang Nguyen (10), 5-7,6-4,6-4
Nadja Gilchrist (5) defeated Martha Blakely (7), 2-6,6-2,6-2
Quarterfinals
Brittany Augustine/Southern California (1) defeated Catherine Isip/Southern California (29), 7-6(8),6-2
Thien-Trang Nguyen/Southern California (10) defeated Monica Chow/Florida (14), 6-1,6-4
Martha Blakely/Middle States (7) defeated Maxine Thomas/Southern California (18), 6-3,6-1
Madja Gilchrist/Eastern (5) defeated Lauren Embree/Florida (2), 6-4,6-2
Consolation Finals
Not Played Due To Excessive Rain This Week
DOUBLES
Finals
Jessica Alexander/Lauren Embree (1) defeated Dana Hill-Hurtado/Melanie Oudin (2), 7-5,4-6,7-6(6)
Third Place Playoff
Monica Chow/Amy Simidian (7) defeated Alexa Guarachi/Taylor Lindsey (6),l 6-4,3-6,6-3
Semifinals
Jessica Alexander/Lauren Embree (1) defeated Monica Chow/Amy Simidian (7), 6-3,6-2
Dana Hill-Hurtado/Melanie Oudin (2) defeated Alexa Guarachi/Taylor Lindsey (6), 7-5,6-2
Quarterfinals
Jessica Alexander/Lauren Embree (1) defeated Stephanie Hammel/ALyssa Nafarette (5), 6-2,6-4
Monica Chow/Amy Simidian (7) defeated Martha Blakely/Kate Turvy (3), 6-4,6-2
Alexa Guarachi/Taylor Lindsey (6) defeated Catherine Isip/Maxine Thomas, 6-2,3-6,6-3
Dana Hill-Hurtado/Melanie Oudin (2) defeated Shoko Okuda/Agnes Sibilski (8), 6-3,7-5
Sportsmanship Award
Martha Blakely

Boys' 12 - Hilton Tucson El Conquistador Golf & Tennis Resort - Tucson, Arizona
Click Here For Stories & Photos From This Event Beginning 12/31
SINGLES
Finals
Jack Sock (2) -- pictured right -- defeated Jordan Cox (3), 0-6,6-4,6-4
Third Place Playoff
Augie Bloom (1) defeated Mika DeCoster (4), 6-4,7-6(9)
Semifinals
Jordan Cox (3) defeated Augie Bloom (1), 6-4,7-5
Jack Sock (2) defeated Mika De Coster (4), 6-3,6-1
Quarterfinals
Augie Bloom/Midwest (1) defeated Emmett Egger/Pacific Northwest (5), 6-3,6-4
Jordan Cox/Southern (3) defeated Shaun Bernstein/Eastern (8), 6-2,3-6,6-4
Mika DeCoster/Southern California (4) defeated Junior Ore/Mid-Atlantic (16), 6-3,0-6,6-4
Jack Sock/Missouri Valley (2) defeated Justin Rossi/Midwest (10), 6-2,6-1
Gold Consolation Finals
Emmett Egger defeated Ashok Narayana, 6-3,6-0
North Consolation Finals
Sahak Bazrganian defeated Dennis Mkrtchian, 6-2,7-5
Northwest Consolation Finals
Spencer Newman defeated Robbie Mudge, 7-6(5),6-4
Northeast Consolation Finals
Clarke Spinosa defeated Carlos Bermudez, 6-2,6-4
South Consolation Finals
Thomas Marx defeated Winston Lin, 6-1,6-1
Southwest Consolation Finals
Oliver Loutsenko defeated Ross Guignon, 6-2,6-3
Southeast Consolation Finals
Andrew Darrell defeated Harrison Adams, 76(2),4-6,6-4
West Consolation Finals
Quoc-Daniel Nguyen vs. Dane Webb, not played
DOUBLES
Finals
Jordan Cox/Jack Sock (1) defeated Shaun Bernstein/Augie Bloom (2), 6-3,6-4
Semifinals
Jordan Cox/Jack Sock (1) defeated Christian Harrison/Robert Henry (4), 6-2,7-5
Shaun Bernstein/Augie Bloom (2) defeated Mika De Coster/Campbell Johnson (3), 6-4,6-1
Quarterfinals
Jordan Cox/Jack Sock (1) defeated Shane Vinsant/Dane Webb, 6-2,6-1
Christian Harrison/Robert Henry (4) defeated Emmett Egger/Daniel McCall (5) 6-4,3-6,6-2
Mika De Coster/Campbell Johnson (3) defeated David Kelleher/Ashok Narayana (8), 6-2,6-3
Shaun Bernstein/Augie Bloom (2) defeated Dennis Mkrtchian/Clay Thompson, 7-5,6-3
Sportsmanship Award

Girls' 12 - Hilton Tucson El Conquistador Golf & Tennis Resort - Tucson, Arizona
Click Here For Stories & Photos From This Event Beginning 12/31
SINGLES
Finals
Christina McHale (1) defeated Jordaan Sanford (2), 6-0,6-1
Third Place Playoff
Nicole Gibbs (10) defeated Caryssa Peretz (9), 7-5,6-2
Semifinals
Christina McHale (1) defeated Nicole Gibbs (10), 6-1,6-2
Jordaan Sanford (2) defeated Caryssa Peretz (9), 6-1,6-1
Quarterfinals
Christina McHale (1) defeated Stephanie Vidov (5), 6-0,6-0
Nicole Gibbs (10) defeated Noel Scott (14), 6-1,2-6,6-0
Caryssa Peretz (9) defeated Jade Frampton (8), 3-6,6-2,6-1
Jordaan Sanford (2) defeated Katie Goepel (6), 6-3,6-3
Gold Consolation Finals
Kyle McPhillips defeated Jade Frampton, 6-4,1-6,10-2
North Consolation Finals
Hailey Hogan defeated Tina Tehrani, 6-0,6-0
Northwest Consolation Finals
Alex Tachovsky defeated Courtney Doolehide, 6-2,6-2
Northeast Consolation Finals
Allison Falkin defeated Robin Anderson, 6-4,6-4
South Consolation Finals
Sonia Bokhari defeated Mia Matuszak, 6-3,6-2
Southwest Consolation Finals
Monica Turewicz over Alexandra Khabibulin, walkover
Southeast Consolation Finals
Emily Dvorak over Katherine McCarthy, walkover
West Consolation Finals
Sarah Blair defeated Sarah Toti, score unavailable
DOUBLES
Finals
Britney Sanders/Amber Walker (8) defeated Jordaan Sanford/Noel Scott (9), 6-1,7-5
Third Place Playoff
Not Played
Semifinals
Britney Sanders/Amber Walker (8) defeated Elizabeth Begley/Blair Shankle (4), 6-1,6-1
Jordaan Sanford/Noel Scott (9) defeated Sarah Lee/Sabrina Santamariam 5-7,6-2,10-8
Quarterfinals
Britney Sanders/Amber Walker (8) defeated Christina McHale/Monica Yajima (1), 3-4 retired
Elizabeth Begley/Blair Shankle (4) defeated Nikki Sanders/Alex Tachovsky (6), 7-6(5),6-2
Sarah Lee/Sabrina Santamaria defeated Katie Goepel/Haley Martin (3), 6-3,6-2
Jordaan Sandford/Noel Scott (9) defeated Melissa Matsuoko/Hayley Miller, 7-5,6-1
Sportsmanship Award
Jordaan Sanford

Return to 2004 Nationals Index

2003 USTA SUPER NATIONAL WINTER CHAMPIONSHIPS

2002 USTA SUPER NATIONAL WINTER CHAMPIONSHIPS


Help raise funds for
breast & ovarian cancer by
purchasing Tami Agassi's
book of Celebrity Recipes






























College Tennis Connect
Monthly Advice

Without Monthly Fees
























Google











v


Central Ohio Grand Prix Tennis















CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE















On Court Off Court













COURTSIDE TENNIS APPAREL















Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders







Check Out
TENNIS WEEK
















Tennis Hut
Tennis Wear From Head To Toe
















Return to:
College And Junior
Tennis Homepage