2002 PACIFIC COAST CHAMPIONSHIPS
Seascape Sports Club - Aptos, California - July 28-August 2, 2002

updated 9/19/02

Boys' 18
SINGLES
Finals
Artem Petushkov (1) defeated Whit Livingston (2), 7-5,6-4
Third Place Playoff
AJ Kerin (3) defeated Jay Wong, 6-2,6-3
Semifinals
Artem Petushkov (1) defeated AJ Kerin (3), 7-5,6-1
Whit Livingston (2) defeated Jay Wong, 6-2,6-3
Quarterfinal Playoff
Seth Spector defeated Michael Chin, 6-2,6-0
Quarterfinals
Artem Petushkov/Los Altos, CA (1) defeated Dan Duong/Sunnyvale, CA (8), 6-0,6-4
AJ Kerin/Saratoga, CA (3) defeated Michael Chin/Sunnyvale, CA (7), 1-6,6-3,6-1
Jay Wong/Cupertino, CA defeated David Oehm/Menlo Park, CA, 6-2,1-6,6-2
Whit Livingston/Sacramento, CA (2) defeated Seth Spector/Fair Oaks, CA (5), 1-6,6-2,6-3
Round of 16 Consolation Finals
Robert Wong defeated Theodore Blasser, 6-2,6-2
FIC Consolation Finals
George Entis defeated Tyler Bastian, 6-2,6-4
DOUBLES
Finals
Whit Livingston/Seth Spector (1) defeated Michael Chin/Dan Duong (2), 7-5,7-6(3)
Semifinals
Whit Livingston/Seth Spector (1) defeated AJ Kerin/William McAlister (4), 6-2,6-4
Michael Chin/Dan Duong (2) defeated George Entis/Artem Petushkov (3), 6-4,6-1
Quarterfinals
Whit Livingston/Seth Spector (1) defeated Tyler Bastian/Dantley Young, 6-0,6-0
AJ Kerin/William McCalister (4) defeated Daniel Amaris/Hugo Palau, 6-4,6-3
George Entis/Artem Petushkov (3) defeated Sergio Abeijon/Khalif Gafoor, 7-6(3),6-2
Michael Chin/Dan Duong (2) defeated Ty Glauser/Dean Stavri, 6-4,6-1

Girls' 18
SINGLES
Finals
Saskia Nauenberg (1) defeated Jessica Shu (2), 6-3,6-3
Third Place Playoff
Karina Porushkevich (3) defeated Serena Fermin (5), 6-1,7-6(2)
Semifinals
Saskia Nauenberg (1) defeated Karina Porushkevich (3), 6-3,6-1
Jessica Shu (2) defated Serena Fermin (5), 6-1,6-3
Quarterfinal Playoff
Amanda Jasso defeated Daisy Ames -- pictured right, 6-4,6-2
Quarterfinals
Saskia Nauenberg/Santa Cruz (1) defeated Amanda Jasso/Olmito, TX (8), 6-3,6-4
Karina Porushkevich/Los Angeles, CA (8) defeated Yelena Olshanskaya/Los Angeles, CA, 6-3,7-5
Serena Fermin/Yorba Linda, CA (5) defeated Katherine Chavez/Torrance, CA, 6-4,6-0
Jessica Shu/San Francisco, CA (2) defeated Daisy Ames/New York, NY, 6-3,6-0
Round of 16 Consolation
Erin Heeder defeated Rebecca Yau, 6-0,6-1
FIC Consolation Finals
Alexandra Del Moral defeated Anna Varnay, 2-6,6-4,6-2
DOUBLES
Finals
Daisy Ames/Erin Heeder (3) defeated Jessica Shu/Anna Varnay (2), 6-3,1-6,1-0(7)
Semifinals
Daisy Ames/Erin Heeder (3) defeated Yelena Olshanskaya/Natalie Rosenblum, 6-4,2-6,1-0(2)
Jessica Shu/Anna Varnay (2) over Margaret Bell/Samantha Georgino, withdrew/injured
Quarterfinals
Yelena Olshanskaya/Natalie Rosenblum defeated Serena Fermin/Saskia Nauenberg (1), 3-6,6-3,1-0(7)
Daisy Ames/Erin Heeder (3) defeated Nina Suda/Nisha Suda, 6-2,6-7,1-0(8)
Margaret Bell/Samantha Georgino defeated Amanda Jasso/Ade Omodele-Lucien (4), 6-3,7-5
Jessica Shu/Anna Varnay (2) defeated Keri Harborth/Krystina Katayama, 6-1,6-3

Boys' 16
SINGLES
Finals
Eric Chow (1) defeated Josh Levitz (3), 6-4,6-3
Third Place Playoff
Michael Reiser (4) defeated Brian Brogan (2), 6-4,2-6,6-0
Semifinals
Eric Chow (1) defeated Michael Reiser (4), 6-2,6-2
Josh Levitz (3) defeated Brian Brogan (2), 6-4,6-3
Quarterfinal Playoff
Mitch Del Rosario defeated Oliver Gaines, 6-1,6-3
Quarterfinals
Eric Chow/Sunnyvale, CA (1) defeated William O'Shea/Pebble Beach, CA, 6-4,6-4
Michael Reiser/Clayton, CA (4) defeated Oliver Gaines/Bethesda, MD (12), 6-1,6-4
Josh Levitz/Sunnyvale, CA (3) defeated Mitch Del Rosario/Fremont, CA (7), 6-0,6-0
Brian Brogan/Los Gatos, CA (2) defeated Vaclav Burger/Davis, CA (8), 6-3,6-3
Round of 16 Consolation Finals
Max Taylor defeated Wesley Miller, 6-3,6-3
FIC Consolation Finals
Andrew Yau defeated Salvador Silva, 6-1,6-2
DOUBLES
Finals
Brian Brogan/Taylor Matsumoto (2) defeated Josh Levitz/Max Taylor (1), 6-2,7-6
Semifinals
Josh Levitz/Max Taylor (1) defeated Oliver Gaines/Wesley Miller (4), 6-3,7-6(5); Brian Brogan/Taylor Matsumoto (2) defeated Glenn Dejeong/Mitch Del Rosario (3), 6-2,7-6(3)
Quarterfinals
Josh Levitz/Max Taylor (1) defeated Mark Josselson/William O'Shea, 7-6(9),2-6,1-0(6)
Oliver Gaines/Wesley Miller (4) defeated Jason Carlay/Tom Sparks, 6-0,6-4
Glenn Dejeong/Mitch Del Rosario (3) defeated Shaun Herry/eric Kinsey, 6-3,6-4
Brian Brogan/Taylor Matsumoto (2) defeated Mohammed Shaikh/Salvador Silva, 6-4,6-2

Girls' 16
SINGLES
Finals
Cara Gonzales (1) defeated Priscilla Castillo (2), 6-4,4-6,6-1
Third Place Playoff
Carmen Seremeta (3) defeated Gabbi Hernandez (4), 6-1,3-6,6-2
Semifinals
Cara Gonzales (1) defeated Carmen Seremeta (3), 6-1,6-1
Priscilla Castillo (2) defeated Gabbi Hernandez (4), 6-1,6-0
Quarterfinal Playoff
Richelle Marasaigan defeated Jennifer Lu, 7-6(1),6-0
Quarterfinals
Cara Gonzales/Walnut Creek, CA (1) defeated Molly Sullens/Redding, CA, 6-1,6-1
Carmen Seremeta/Cupertino, CA (3) defeated Richelle Marasigan/Stockton, CA, 6-2,7-6(5),6-2
Gabbi Hernandez/Palo Alto, CA (4) defeated Liza Marpuri/Tustin, CA, 6-0,6-3
Priscilla Castillo/Miami, FL (2) defeated Jennifer Lu/Cupertino, CA (8), 6-1,6-1
Round of 16 Consolation Finals
Lorena Gonzalez defeated Ashley Ebbert, 3-6,7-6(8),6-2
FIC Consolation Finals
Lani Ackerman defeated Laura Scheffer, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Gabbie Hernandez/Richelle Marasigan (2) defeated Anjali Arulandan/Priscilla Castillo (1), 7-6(4),7-6(5)
Semifinals
Anjali Arulandan/Priscilla Castillo (1) defeated Gabrielle Marshall/Bethlehem Workeneh, 6-3,6-0
Gabbi Hernandez/Richelle Marasigan (2) defeated Jennifer Lu/Rebecca Yau, 6-1,6-4
Quarterfinals
Anjali Arulanandan/Priscilla Castillo (1) defeated Lorena Gonzalez/Liza Marpuri, 6-4,2-6,7-6(8)
Gabrielle Marshall/Bethlehem Workeneh over Nicole Campbell/Tiffany Fong by default
Jennifer Lu/Rebecca Yau defeated Ashley Ebbert/Alexandra Graebe (3), 2-6,7-6(6),1-0(6)
Gabbi Hernandez/Richelle Marasigan (2) defeated Sidney Brady/Molly Sullens, 6-1,6-2

Boys' 14
SINGLES
Finals
Jeffrey Gast (2) defeated Christopher Madden (6), 1-6,6-4,6-0
Third Place Playoff
Xavier Smith (1) defeated Ramsay Lemaich (4), 6-2,6-4
Semifinals
Christopher Madden (6) defeated Xavier Smith (1), 6-2,6-2
Jeffrey Gast (2) defeated Ramsey Lemaich (4), 6-3,6-3
Quarterfinal Playoff
Stephen Stege defeated Ryan Bergman, 6-4,2-6,6-3
Quarterfinals
Xavier Smith/Visalia, CA (1) defeated Ahilan Arulanandan/Danville, CA (8), 6-1,6-0
Christopher Madden/Lotus, CA (6) defeated Stephen Stege/Los Gatos, CA (3), 6-2,6-1
Ramsey Lemaich/Danville, CA (9) defeated Chris Koudouzian/Chatsworth, CA (5), 4-6,7-5,6-4
Jeffrey Gast/Saratoga, CA (2) defeated Ryan Berman/Armonk, NY (7), 6-4,7-5
Round of 16 Consolation Finals
Timothy Lantin defeated Aba Omodele-Lucien, 6-2,2-6,6-3
FIC Consolation Finals
Eric Schobohm defeated Nicolas Meister, 6-3,6-4
DOUBLES
Finals
Ramsey Lemaich/Stephen Stege (1) defeated Christopher Madden/Brian Pybas, 6-3,3-6,1-0(8)
Semifinals
Ramsey Lemaich/Stephen Stege (1) defeated Boris Bindman/Vikram Chawla, 6-0,6-2
Christopher Madden/Brian Pybas defeated Ahilan Arulanandan/Timothy Lantin (2), 6-3,6-1
Quarterfinals (First Round)
Ramssey Lemaich/Stephen Stege (1) received a bye
Boris Bindman/Vikram Chawla received a bye
Christopher Madden/Brian Pybas defeated Daven Brodess/Haris Hadzihaililovic, 7-6(6),6-2
Ahilan Arulanandan/Timothy Lantin (2) received a bye

Girls' 14
SINGLES
Finals
Sarah Hoffman defeated Kourtney Young (2), 7-6(4),6-4
Third Place Playoff
Samantha Smith (1) defeated Sabrina Macek, 6-3,6-0
Semifinals
Sarah Hoffman defeated Samantha Smith (1), 6-2,3-6,7-6(6)
Kourtney Young (2) defeated Sabrina Macek, 6-2,6-4
Quarterfinals
Samantha Smith/Los Angeles, CA (1) defeated Amy Dold/Woodbridge, CA (5), 6-0,6-0
Sarah Hoffman/Atherton, CA defeated Melissa Bradford/Tiburon, CA (3), 6-3,3-6,6-4
Sabrina Macek/Cupertino, CA defeated Natalie Varnay/Tiburon, CA (4), 6-4,6-4
Kourtney Young/West Jordan, UT (2) defeated Lauren Guerdat/Pleasanton,CA, 6-3,6-0
Round of 16 Consolation Finals
Not Played
FIC Consolation Finals
Katie Ochwat defeated Gabrielle Marshall, 6-3,7-5

DOUBLES
(Played in Round Robin Format)
Round Three
Katie Ochwat/Kourtney Young defeated Billie Drury/Kristen MacWilliam, 6-2,6-0
Round Two
Bobbie Englert/Natalie Varnay defeated Billie Drury/Kristen MacWilliam, 6-3,6-0
Round One
Bobbie Englert/Natalie Varnay defeated Katie Ochwat/Kourtney Young, 6-7(4),6-3,1-0(6)

2001 PACIFIC COAST CHAMPIONSHIPS

2000 PACIFIC COAST CHAMPIONSHIPS

1999 PACIFIC COAST CHAMPIONSHIPS

1998 PACIFIC COAST CHAMPIONSHIPS





New Tennis Publication
From Bob Larson...
TENNIS CELEBS

Click Here For Free Trial





FREE Phone and Delivery! Get approved and have it shipped to your doorstep all in the same day.





CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE









As Seen On TV


Get Your Free
College And Junior
Tennis Email!






SEARCH
CollegeAndJuniorTennis.com















Return to:
College And Junior
Tennis Homepage



Overture Search the Web.



GET YOUR KICKS WITH FREE WORLD CHAMPIONSHIP T-SHIRTS AND MOUSEPADS!