2002 PEACH STATE CLASSIC
Peachtree City Tennis Center - Peachtree City, Georgia - May 25-27, 2002

Boys' 18 Singles
Finals-Shannon Buck (1) defeated Stephen Bass (4), 6-2,6-0
Third Place Playoff-Matthew Cloer (3) defeated Ryan Keckley, 6-1,6-4
Semifinals-Shannon Buck (1) defeated Matthew Cloer (3), 6-3,0-6,6-3; Stephen Bass (4) defeated Ryan Keckley, 4-6,6-0,7-6(3)
Quarterfinal Playoff-Robert Cameron defeated Ryan Young, 6-3,5-7,6-2
Quarterfinals-Shannon Buck/New Braunfels, TX (1) defeated Robert Cameron/Lenoir City, Tennessee, 6-2,6-3; Matthew Cloer/Brevard, NC (3) defeated Scoville Jenkins/Atlanta, GA , 7-5,6-0; Stephen Bass/Bronxville, NY (4) defeated Colt Gaston/Rome, GA (8), 6-3,6-4; Ryan Keckley/South Bend, IN defeated Ryan Young/Charleston, SC, 6-4,6-4
Consolation Finals-Ruben Gonzales defeated Christopher Klingerman, 6-1,6-2

Girls' 18 Singles
Finals-Jessica Kirkland (2) -- pictured right -- defeated Nicole Shabaz (8), 6-2,6-3
Third Place Playoff-Christyn Lucas defeated Kristen James (7), 6-3,6-2
Semifinals-Nicole Shabaz (8) defeated Kristen James (7), 6-7(5),6-2,6-0; Jessica Kirkland (2) defeated Christyn Lucas, 5-7,6-1,6-2
Quarterfinal Playoff-Kristi Miller defeated Alexis Prousis, 6-4,6-3
Quarterfinals-Nicole Shabaz/Reston, VA (8) defeated Douglas Wink/Greensboro, NC (1), 3-6,6-1,6-1; Kristen James/Clifton, VA (7) defeated Alexis Prousis/Lake Forest, IL (3), 6-0,6-2; Christyn Lucas/Miami, FL defeated Kristi Miller/Marysville, MI (6), 6-2,7-5; Jessica Kirkland/Dayton, OH (2) defeated Bryce Marable/Darien, IL (5), 6-3,6-2
Consolation Finals-Melissa Schaub defeated Anna Volberg, 6-4,6-0

Boys' 16 Singles
Finals-Gregory Ouellette (1) defeated Luka Cerenko, 6-0,4-6,6-4
Third Place Playoff-Michael Shabaz (5) defeated John Stetson (2), 6-4,6-0
Semifinals-Gregory Ouellette (1) defeated Michael Shabaz (5), 7-6(2),0-6,6-2; Luka Cerenko defeated John Stetson (2), 7-6(4),3-6,6-2
Quarterfinal Playoff-Shaun Young defeated Billy Mulligan, 6-2,6-4
Quarterfinals-Gregory Ouellette/Ormond Beach, FL defeated Billy Mulligan/Miami, FL (7), 6-3,6-1; Michael Shabaz/Reston, VA (5) defeated Serguei Boulanov/Bradenton, FL, 6-4,6-2; Luka Cerenko/Atlanta, GA defeated Shaun Young/Valrico, FL, 6-4,6-3; John Stetson/West Des Moines, IA (2) defeated Jonathan Clarke/Orlando, FL, 6-1,6-2
Consolation Finals-Gary Simonette defeated Brian Hartness, 7-6(7),6-1

Girls' 16 Singles
Finals-Tarakaa Bertrand (2) defeated Charlotte Tansill, 6-1,6-2
Third Place Playoff-Krysty Marcio (3) -- pictured left -- defeated Caitlin Arnould, 6-3,6-3
Semifinals-Charlotte Tansill defeated Caitlin Arnould, 3-6,7-5,7-6(3); Tarakaa Bertrand (2) defeated Krysty Marcio (3), 7-6(4),6-4
Quarterfinal Playoff-Barbara Zidek defeated Miranda Gutierrez, 6-4,6-7(3),7-6(3)
Quarterfinals-Charlotte Tansill/Great Falls, VA defeated Emmy Fritz-Krockow/Fairfax, VA, 4-6,6-0,6-1; Caitlin Arnould/Florence, MA defeated Miranda Gutierrez/Tampa, FL, 7-5,6-0; Krysty Marcio/Palm Coast, FL (3) defeated Barbara Zidek/Evergreen Park, IL (5), 6-0,6-0; Tarakaa Bertrand/Great Falls, VA (2) defeated Ragini Acharya/Pulaski, VA, 7-5,4-6,6-3
Consolation Finals-Sophie Grabinski defeated Merry Ellen Henry, 6-3,6-0

Boys' 14 Singles
Finals-Jean Aubone (1) defeated Dennis Nevolo, 6-1,6-4
Third Place Playoff-J. Houston Barrick defeated Matthew Rorech (8), 6-1,6-4
Semifinals-Jean Aubone (1) defeated J. Houston Barrick, 6-1,6-4; Dennis Nevolo defeated Matthew Rorech (8), 7-6(1),6-0
Quarterfinal Playoff-Scott Liberman defeated Christopher Motes, 6-2,6-2
Quarterfinals-Jean Aubone/Miami, FL (1) defeated Christopher Motes/Augusta, GA (7), 3-6,7-6(20,6-0; J. Houston BArrick/Brentwood, TN defeated Chris Jordan/Fayetteville, GA, 4-6,6-0,6-2; Dennis Nevolo/Gurnee, IL defeated Scott Lieberman/Riverwoods, IL (3), 7-5,6-4; Matthew Rorech/Raleigh, NC (8) defeated Austin Roebuck/Bogart, GA, 6-3,6-4
Consolation Finals-Calvin Kemp defeated Douglas Perrin, 6-4,6-3

Girls' 14 Singles
Finals-Amanda McDowell (3) defeated Lauren Albanese (2), 6-2,6-1
Third Place Playoff-Jamie Hampton (1) defeated Felicia Frazier (8), 6-1,6-2
Semifinals-Amanda McDowell (3) defeated Jamie Hampton (1), 6-3,6-4; Lauren Albanese (2) defeated Felicia Frazier (8), 6-2,6-0
Quarterfinal Playoff-Magdalena Bresson defeated Whitney Chappell, 6-2,6-0
Quarterfinals-Jamie Hampton/Enterprise, AL (1) defeated Holly Johnson/Tallahassee, FL (7), 6-3,7-6(6); Amanda McDowell/Atlanta, GA (3) defeated Whitney Chappell/Knoxville, TN (5), 6-1,6-3; Felicia Frazier/Riverdale, GA (8) defeated Carley Markovitz/St. Louis, MO, 6-1,6-3; Lauren Albanese/Coral Springs, FL (2) defeated Magdalena Bresson/Delray Beach, FL (6), 2-6,6-3,6-3
Consolation Finals-Kelley Moore over Berkeley Brock, default/injured

Boys' 12 Singles
Finals-Jarmere Jenkins (2) defeated James Seal (4), 6-4,7-6(8)
Third Place Playoff-Austin Krajicek (5) defeated Anderson Reed (3), 6-3,6-1
Semifinals-James Seal (4) defeated Austin Krajicek (5), 6-4,6-0; Jarmere Jenkins (2) defeated Anderson Reed (3), 3-6,6-3,6-1
Quarterfinal Playoff-Christopher Speer defeated Rekhi Little, 6-0,6-4
Quarterfinals-Austin Krajicek/Winter Haven, FL (5) defeated Christopher Speer/Vernon Hills, IL (1), 6-4,6-0; James Seal/Chattanooga, TN (4) defeated Kevin King/Peachtree City, GA, 3-6,6-2,6-2; Anderson Reed/Daphne, AL (3) defeated Victor Bared/Coral Gables, FL, 6-1,6-1; Jarmere Jenkins/Atlanta, GA (2) defeated Rekhi Little/Delray Beach, FL, 6-3,6-3
Consolation Finals-Devin Britton defeated Powell Porter, 7-6(5),7-6(8)

Girls' 12 Singles
Finals-Cassandra Herzberg (2) defeated Alexandra Bush (1), 6-4,6-3
Third Place Playoff-Erin Wilbert (5) defeated Dana Guentert, 7-6(6),6-4
Semifinals-Alexandra Bush (1) defeated Erin Wilbert (5), 6-4,6-2; Cassandra Herzberg (2) defeated Dana Guentert, 6-4,6-1
Quarterfinal Playoff-Jennifer Stone defeated Elizabeth White, 6-7(4),7-5,6-2
Quarterfinals-Alexandra Bush/Vienna, WV (1) defeated Jennifer Stone/Greensboro, NC (5), 6-0,6-1; Erin Wilbert/Lafayette, LA (5) defeated Joanna Mather/Duluth, GA (4), 6-0,6-3; Dana Guentert/Lilburn, GA defeated Elizabeth White/Columbus, GA, 6-1,6-0; Cassandra Herzberg/Miami Beach, FL (2) defeated Roberta Robinson/Fort Valley, GA (5), 6-1,6-0
Consolation Finals-Katie Welch defeated Samantha Carnall, 6-2,6-3

2001 PEACH STATE CLASSIC      2000 PEACH STATE CLASSIC

1999 PEACH STATE CLASSIC


Return to:
College And Junior Tennis

TENNIS WEEK