2001 USTA SUPER NATIONAL CLAY COURT CHAMPIONSHIPS

Boys' 18 - Louisville Tennis Club - Louisville, Kentucky - July 15-22
SINGLES
Finals-Todd Widom (5) defeated Chris Gonyer (9), 6-2,7-5
Third Place Playoff-Jesse Witten (3) -- pictured right -- defeated Peter Shults, 6-0,6-3
Semifinals-Chris Gonyer (9) defeated Jesse Witten (3), 6-3,6-4; Todd Widom (5) defeated Peter Shults (4), 6-1,6-2
Quarterfinals-Chris Gonyer/Louisville, KY (9) defeated Evan Zeder/Miami, FL (17), 6-4,1-6,6-3; Jese Witten/Naples, FL (3) defeated Robert Yim/Glendale, CA (6), 6-2,6-3; Peter Shults/Little Rock, AR (4) defeated Ryler De Heart/Tampa, FL (17), 6-4,6-7(3),7-6(2); Todd Widom/Coral Springs, FL (5) defeated Matthew Emery/Lexington, KY (2), 6-0,5-7,6-4
Consolation Finals-Brian Baker defeated Robert Yim, 6-0,6-1
DOUBLES
Finals-Matthew Emery/Jesse Witten (2) defeated Peter Shults/Jonathan Stokke (4), 7-6(6),5-7,7-6(3)
Third Place Playoff-Conner Murnighan/James Pade defeated Nicholas Goldberg/David Kowalski, 6-3,6-4
Semifinals-Peter Shults/Jonathan Stokke (4) defeated Conner Murnigham/James Pade, 2-6,6-3,7-5; Matthew Emery/Jesse Witten (2) defeated Nicholas Goldberg/David Kowalski (3), 4-6,6-3,6-1
Quarterfinals-Conner Murnighan/James Pade defeated Brian Baker/Matthew Lockin (1), 7-6(4),7-6(6); Peter Shults/Jonathan Stokke (4) defeated C.M. Smith/Paul White, 6-2,6-4; Nicholas Goldberg/David Kowalski (3) defeated Kevin Borzenski/Lance Vodicka, 6-4,1-6,6-0; Matthew Emery/Jesse Witten (2) defeated Thomas Hanus/Stephen Rozek, 7-6(4),6-2

Girls' 18 - The Racquet Club of Memphis - Memphis, Tennessee - July 15-22
SINGLES
Finals-Carly Gullickson (5) defeated Tory Zawacki (4), 6-4,6-2
Third Place Playoff-Theresa Logar (3) defated Kendra Strohm (9), 7-6(5),6-2
Semifinals-Tory Zawacki (4) defeated Kendra Strohm (9), 6-4,6-3; Carly Gullickson (5) defeated Theresa Logar (3), 7-6(5),6-3
Quarterfinals-Kendra Strohm/Tucson, AZ (9) defeated Kristina Stastny/St. Louis, MO 99), 2-6,6-4,6-0; Tory Zawacki/Union, NJ (4) defeated Douglas Wink/Greensboro, NC (9), 6-4,6-3; Theresa Logar/Rochester Hills, MI (3) defeated Kristin Cargill/Atlanta, GA (17), 7-5,3-6,7-6(5); Carly Gullickson/Brentwood, TN (5) defeated Allison Baker/Raleigh, NC (2), 4-6,7-6(5),6-3
Consolation Finals-Julie Smekodub efeated Kristin Cargill, 6-0,4-6,6-3
DOUBLES
Finals-Catrina Thompson/Christian Thompson (1) defeated Lauren Connelly/Megan Racette, 6-4,7-6(6)
Semifinals-Catrina Thompson/Christian Thompson (1) defeated Angela Haynes/Ahsha Rolle (3), 6-4,6-3; Lauren Connelly/Megan Racette (9) defeated Kristina Stastny/Eva Wang (5), 7-5,6-4
Quarterfinals-Catrina Thompson/Christian Thompson (1) defeated Alexis Martire/Staci Stevens (5), 6-3,6-2; Angela Haynes/Ahsha Rolle (3) defeated Frances Deason/Lauren Perl (9), 6-7(3),6-1,6-3; Kristina Stastny/Eva Wang (5) defeated Kelly Baritot/Ashley Schellhas (4), 6-3,6-3; Lauren Connelly/Megan Racette (9) defeated Sara Anundsen/Melissa Applebaum (5), 6-2,7-6(4)

Boys' 16 - Woodmont Country Club - Rockville, Maryland - July 15-22
SINGLES
Semifinals-James Wan (1) defeated Brendan Evans (3), 6-1,6-1; Sukhwa Young (2) defeated Wayne Odesnik (4), 6-0,6-2
Quarterfinals-James Wan/Woodbury, NY (1) defeated John Isner/Greensboro, NC (17), 6-3,6-1; Brendan Evans/Key Biscayne, FL (3) defeated Joshua Raff/Haverford, PA (17), 6-1,6-4; Wayne Odesnik/Weston, FL (4) defeated Jonathan Howard/Waskom, TX (5), 6-0,7-6(5); Sukhwa Young/Wesley Chapel, FL (2) defeated Nestor Briceno/Pembroke Pines, FL (5), 3-6,6-2,6-3
DOUBLES
Semifinals-Ricardo Gonzalez/Ryan Rowe defeated Andy Connelly/Jay Cunningham, 7-6(8), 6-7 (5), 6-3; John Isner/Sukhwa Young (3) defeated Ruben Gonzales/Scott Oudsema (5), 6-4,6-4
Quarterfinals-Andy Connelly/Jay Cunningham defeated Adam Loucks/Eric Riley, 6-1,6-1; Ricardo Gonzalez/Ryan Rowe defeated Jonathan Howard/James Wan (4), 6-3,6-2; John Isner/Sukhwa Young (3) defeated Joseph Atas/Phillip Simmonds, 7-5,6-3; Ruben Gonzales/Scott Oudsema (5) defeated Jarrett Chirico/Wayne Odesnik (2), 6-4,1-6,7-6(2)

Girls' 16 - Virginia Beach Tennis & Country Club - Virginia Beach, Virginia - July 15-22
Finals-Nicole Leimbach (6) defeated Caitlin Collins (4), 4-6,6-1,6-2
Third Place Playoff-Alexandra Hirsch (8) defeated Joelle Schwenk (7), 6-4,6-3
Semifinals-Caitlin Collins (4) defeated Joelle Schwenk (7), 6-4,6-4; Nicole Leimbach (6) defeated Alexandra Hirsch (8), 6-0,7-6(5)
Quarterfinals-Joelle Schwenk/Boca Raton, FL (7) defeated Kristi Miller/Marysville, MI (17), 7-5,2-6,6-2; Caitlin Collins/Lawrence, KS (4) defeated Judith DeVera/Carson, CA (5), 6-2,6-4; Alexandra Hirsch/Atlanta, GA (8) defeatd Brooke Buck/Yukon, OK (17), 6-1,7-5; Nicole Leimbach/Colorado Springs, CO (6) defeated Lindsey Nelson/Orange, CA (2), 7-6(2),6-2
Consolation Finals-Elizabeth Lumpkin defeated Brook Buck, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals-Anne Yelsey/Riza Zalameda (1) defeated Judith DeVera/Lindsey Nelson (2), 7-6(4),6-4
Third Place Playoff-Joelle Schwenk/Jolyn Taylor (4) defeated Elizabeth Exon/Kady Pooler (5), 6-3,4-6,6-4
Semifinals-Anne Yelsey/Riza Zalameda (1) defeated Elizabeth Exon/Kady Pooler (5), 6-1,6-2; Judith DeVera/Lindsey Nelson (2) defeated Joelle Schwenk/Jolyn Taylor (4), 6-1,6-1
Quarterfinals-Anne Yelsey/Riza Zalameda (1) defeated Natalie Frazier/Michelle Mitchell (5), 6-3,6-1; Elizabeth Exon/Kady Pooler (5) defeated Priscilla Roberts/Jenny Shular, 7-5,6-2; Joelle Schwenk/Jolyn Taylor (4) defeated Ashlee Davis/Elizabeth Lumpkin (5), 6-3,6-0; Judith DeVera/Lindsey Nelson (2) defeated Jenna Loeb/Alessandra Pedergnana, 6-4,6-2

Boys' 14 - Jimmy Evert Tennis Center - Fort Lauderdale, Florida - July 15-22
SINGLES
Finals-Nate Nelms (4) defeated Andrew Orban (2), 7-6(3),3-6,6-3
Third Place Playoff-Matt Bruch (5) defeated Michael Johnson (3), 6-2,6-4
Semifinals-Nate Nelms (4) defeated Matt Bruch (5), 6-1,6-3; Andrew Orban (2) defeated Michael Johnson (3), 6-4,6-3
Quarterfinals-Matt Bruch/Lake Forest, IL (5) defeated Marcus Fugate/Fairport, NY, 7-5,6-4; Nate Nelms/St. Marys, GA (4) defeated Tommy Hicks/Portland, OR, 6-0,5-7,6-0; Michael Johnson/New Braunfels, TX (3) defeated Ken Kao/Cupertino, CA (9), 7-6(4),6-2; Andrew Orban/Fayetteville, NC (2) defeated Michael Gee/Staten Island, NY (12), 6-0,6-2
Consolation Finals-Dylan Arnould defeated Michael Gee, 6-1,6-2
DOUBLES
Finals-Brian Hartness/Andrew Orban (2) defeated Evan Dufaux/Billy Mulligan (4), 6-1,6-4
Third Place Playoff-Mike Beatty/Tony Teufel (9) defeated David Berry/Christian Guevara (9), 6-2,4-6,6-4
Semifinals-Evan Dufaux/Billy Mulligan (4) defeated Mike Beatty/Tony Teufel (9), 6-3,6-4; Brian Hartness/Andrew Orban (2) defeated David Berry/Christian Guevara (9), 6-2,4-6,6-3
Quarterfinals-Mike Beatty/Tony Teufel (9) defeated Michael Goodwin/J. Ryan Mostrom, 5-7,6-3,6-2; Evan Dufaux/Billy Mulligan (4) defeated Timothy Smyczek/Marc Spicijaric (5), 6-7(8),6-3,6-0; David Berry/Christian Guevara (9) defeated Dylan Arnould/Matt Bruch, 6-4,2-6,6-4; Brian Hartness/Andrew Orban (2) defeated Skate Gorham/Gary Sacks (6), 6-1,4-6,6-4

Girls' 14 - Frank Veltri Tennis Center - Plantation, Florida - July 15-22
SINGLES
Finals-Jennifer Lee Heinser (1) defeated Melissa Mang (4), 6-1,6-1
Third Place Playoff-Meg Fanjoy (22) defeated Emmy Fritz-Krockow (13), 6-0,6-1
Semifinals-Jennifer Lee Heinser (1) defeated Meg Fanjoy (22), 6-1,6-3; Melissa Mang (4) defeated Emmy Fritz-Krockow (13), 4-6,6-0,6-1
n Quarterfinals-Jennifer Lee Heinser/Miami, FL (1) defeated Katrina Tsang/Raleigh, NC (15), 6-1,3-6,6-3; Meg Fanjoy/Statesville, NC (22) defeated Sherry Price/Sarasota, FL (11), 6-1,6-1; Melissa Mang/Metairie, LA (4) defeated Liberty Sveke/Sarasota, FL, 7-5,6-3; Emmy Fritz-Krockow/Fairfax, VA (13) defeated Sophie Grabinski/Carmel, IN (17), 6-2,6-3
Consolation Finals-Britney Larson vs. Alexis Plukas
DOUBLES
Finals-Britney Larson/Kelcy Tefft (1) defeated Meg Fanjoy/Melissa Mang (3), 6-7(6),6-4,7-6(3)
Semifinals-Britney Larson/Kelcy Tefft (1) defeated Sophie Grabinski/Monica Milewski (4), 5-7,6-1,6-2; Meg Fanjoy/Melissa Mang (3) defeated Keri Robison/Barbara Zidek (2), 7-5,6-3
Quarterfinals-Britney Larson/Kelcy Tefft (1) defeated Elizabeth Googe/Stephanie Harris, 6-0,6-1; Sophie Grabinski/Monica Milewski (4) defeated Alli Krasnopolsky/Jessica Nguyen (7), 6-3,3-6,6-4; Meg Fanjoy/Melissa Mang (3) defeated Yvette Hyndman/Krysty Marcio (9), 6-4,7-5; Keri Robison/Barbara Zidek (2) defeated Emmy Fritz-Krockow/Laura Reichert (6), 7-5,4-6,5-3 retired

Boys' 12 - Spencer Love Tennis Center - Greensboro, North Carolina
SINGLES
Finals-Donald Young (1) defeated Kevin Galloway (4), 6-3,6-2 Semifinals-Donald Young (1) defeated Brennan Boyajian (3), 6-3,6-1; Kevin Galloway (4) defeated Maksim Tikhomirov (2), 6-4,6-2
Quarterfinals-Donald Young/Chicago, IL (1) defeated Stephen Stege/Los Gatos, CA (7), 6-2,6-4; Brennan Boyajian/Fort Lauderdale, FL (3) defeated Andrew McCarthy/Cincinnati, OH (5), 6-4,6-2; Kevin Galloway/Charlotte, NC (4) defeated Matthew Allare/Maineville, OH (8), 6-3,6-1; Maksim Tikhomirov/Philadelphia, PA (2) defeated Shankar Ramaswamy/Cincinnati, OH (16), 7-6(4),6-0
Consolation Finals-Matthew Allare vs. Andrew McCarthy, not played
DOUBLES
Finals-Matthew Allare/Calvin Bennett defeated Andrew McCarthy/Donald Young (1), 6-4,1-6,6-4
Semifinals-Andrew McCarthy/Donald Young (1) defeated Brennan Boyajian/Tyler Zenga (3), 7-6,6-1; Matthew Allare/Calvin Bennett defeated Andy Magee/Nicholas Spinazze, 6-1,6-4
Quarterfinals-Andrew McCarthy/Donald Young (1) defeated Geoffrey Hernandez/Alexander Sanborn, 6-3,6-1; Brennan Boyagjian/Tyler Zenga (3) defeated Merritt Trigg/Andrew Veeder, 6-2,6-1; Matthew Allare/Calvin Bennett defeated Ryan Berman/David Fink (4), 7-6(8),6-1; Andy Magee/Nicholas Spinazze defeated Jeff Dadamo/Adam El Mihdawy (2), 6-1,7-6(4)

Girls' 12 - The Polo Club - Boca Raton, FL
SINGLES
Finals-Julia Cohen (1) -- pictured right -- defeated Cameron Hubbs (9), 6-0,6-1
Semifinals-Julia Cohen (1) defeated Chelsea Preeg, 6-2,6-1; Cameron Hubbs (9) defeated Lyndsay Kinstler (4), 6-2,7-5
Quarterfinals-Julia Cohen/Weston, FL (1) -- pictured right -- defeated Monica Arguello/Bartow, FL (11), 6-3,6-0; Chelsea Preeg/Naples, FL defeated Christina Liles/Largo, FL (10), 7-5,7-6(4); Lyndsay Kinstler/Downey, CA (4) defeated Alison Riske/McMurray, PA, 6-3,6-2; Cameron Hubbs/Omaha, NE (9) defeated Mallory Burdette/Jackson, GA (4), 6-4,6-2
Consolation Finals-Ashley Weindhold defeated Maureen Modesto, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals-Jordan Jenkins/Christina Ruiz (2) defeatd Christina Liles/Jennifer Stevens (1), 7-6(2),6-2
Semifinals-Christina Liles/Jennifer Stevens (1) defeated Lyndsay Kinstler/Hannah Robinson (4), 6-2,6-3; Jordan Jenkins/Christina Ruiz (2) defeated Amaika Bhargava/Jessica Steele (7), 6-3,6-0 Quarterfinals-Christina Liles/Jennifer Stevens (1) defeated Monica Arguello/Alexandra Smith (5), 6-2,6-3; Lyndsay Kinstler/Hannah Robinson (4) defeated Brittany Delaney/Stephanie Gardiner (8), 6-4,6-1; Anamika Bhargava/Jessica Steele (7) defeated Cameron Hubbs/Julia Huschke (3), 7-5,5-7,6-3; Jordan Jenkins/Christina Ruiz (2) defeated Keely Mulligan/Katie Orletsky, 6-3,6-2

2000 USTA CLAY COURTS

1999 USTA CLAY COURTS

1998 USTA CLAY COURTS



Shop here!

Return to:
College And Junior Tennis