T. ROWE PRICE NATIONAL CLAY COURT CHAMPIONSHIPS
Suburban Club of Baltimore - Baltimore, Maryland
Qualifying: September 19-20, 2000
Main Draw: September 21-24, 2000

MAIN DRAW-DAY TWO

[MEN'S SINGLES]   [MEN'S DOUBLES]   [WOMEN'S SINGLES]   [WOMEN'S DOUBLES]
[MAIN DRAW-DAY ONE]   [QUALIFYING]

MEN'S SINGLES
Third Round-
Brian Vahaly/Virginia (1) defeated Thomas Haug, Minnesota, 6-2, 6-1
David Martin/Stanford defeated Genius Chidzikwe/SMU, 6-1, 6-1
Peter Handoyo/Tennessee (9-16) defeated Daniel Klemetz/Middle Tennessee, 6-0, 6-4
Balazs Veress/California defeated Mariano Pettigrosso/Arkansas-Little Rock, 6-7(2), 6-3, 6-4
Alex Hartman/Mississippi (5) defeated Marko Cerenko/Duke, 7-6(6), 6-3
Oskar Johansson/Arkansas (4) defeated Al Garland/Pepperdine, 6-4, 6-4
Erfan Djahangiri/UCLA defeated Stefan Suter/Pepperdine, 6-3, 6-2
Rene Combette/Mississippi State defeated Florian Marquardt/Virginia Commonwealth, 6-1, 6-4

MEN'S DOUBLES
Quarterfinals-
Michael Kogan/Mikko Vijanen defeated Erfan Djahangiri/Jean-Julien Rojer, 6-1, 7-5
Huntley Montgomery/Brian Vahaly (3) defeated Andy Crews/Peter Handoyo (5), 7-6(1), 6-1
Conor Casey/James Shortall (7) defeated Oskar Johansson/Oggie Kolev, 7-6(6), 6-3
Florian Marquardt/Frank Moser (8) vs. Tiago Ruffoni/Georges Matijasevic, 2-6,7-6,6-3
Second Round-
Erfan Djahangiri/Jean-Julien Rojer-UCLA defeated David Cheatwood/Petrone, North Carolina, 6-7(4), 6-4, 6-1
Michael Kogan/Mikko Vijanen-Tulane defeated Sebastien Graeff/Stefan Suter-Pepperdine (6), 6-2, 6-4
Huntley Montgomery/Brian Vahaly-Virginia (3) defeated Robert Kowalczyk/Balazs Veress-California, 6-1, 6-0
Andy Crews/Peter Handoyo-Tennessee (5) defeated Genius Chidzikwe/Dustin Mauck-SMU, 7-6(4), 6-4
Conor Casey/James Shortall-Mississippi (7) defeated Takeski Itoh/Bart Scott-New Mexico, 7-6(4), 7-6(10)
Oskar Johansson/Oggie Kolev-Arkansas defeated Robinson/Thompson-Clemson, 6-2, 6-4
Florian Marquardt/Frank Moser-VCU (8) defeated Max Belski/Susheel Narla-Alabama, 6-4, 3-6, 6-1
Tiago Ruffoni/Georges Matijasevic-Auburn defeated Andrew Carlson/Chris Porter-Ohio State (2), 6-3, 6-1

WOMEN'S SINGLES
Quarterfinals-
Julie DeRoo defeated Nataly Cahana, 6-1, 6-3
Bea Bielik (3) defeated Ipek Senoglu (8), 7-5, 6-3
Anna Monhartova defeated Kim Niggemeyer (4), 7-5, 2-6, 6-2
Michelle Dasso (5) defeated Mira Radu (2), 6-4, 1-6, 7-6(7)
Second Round-
Julie DeRoo/Mississippi defeated Bruna Colosio/LSU (1), 5-7, 7-6(5), 6-2
Nataly Cahana/Old Dominion defeated Marlene Mejia/North Carolina, 7-6(7), 6-4
Bea Bielik/Wake Forest (3) defeated Kavitha Krishnamurthy/Princeton, 6-2, 6-2
Ipek Senoglu/Pepperdine (8) defeated Maren Haus/Wake Forest, 6-1, 6-2
Anna Monhartova/Tulane defeated Cintia Tortorella/Pepperdine, 6-4, 7-5
Kim Niggemeyer/Fresno State defeated Anneliese Rose/Florida International, 6-4, 7-5
Michelle Dasso/Notre Dame defeated Janet Bergman/Wake Forest, 4-6, 6-3, 6-3
Mira Radu/Mississippi (2) defeated Jahnavi Parekh/Baylor, 7-5, 6-2

WOMEN'S DOUBLES
Quarterfinals-
Paola Palencia/Ipek Senoglu-Pepperdine (1) over Carlijn Buis/Delphine Troch/William & Mary, default/injured
Martina Nedelkova/Andrea Ondrisova-VCU defeated Michelle Dasso/Becky Varnum-Notre Dame (3), 6-0, 4-6, 6-3
Kristy Dascoli/Monica Rincon-Ohio State (4) defeated Ashleigh Doman/Maria Galoustova-Oklahoma State, 6-7(7), 6-3, 6-1
Janet Bergman/Bea Bielik-Wake Forest (2) defeated Anneliese Rose/Faustinelli-Florida International, 6-1,6-2

1999 T. ROWE PRICE CLAYCOURTS

1998 T. ROWE PRICE CLAYCOURTS



Shop here!

Get Your Free
Return to:
College And Junior Tennis