2007 WEST COAST CHAMPIONSHIPS
Rio Del Oro Racquet Club
Sacramento, California - July 30-August 4, 2007

Boys 18
SINGLES
Finals
Sasha Hedberg defeated Ryan Mayer (2), 7-6(6),6-1
Third Place Playoff
Steven Henderson (4) defeated John Palmeri (8) -- pictured right -- 6-0,7-5
Semifinals
Sasha Hedberg defeated John Palmeri (8), 1-6,6-3,6-0
Ryan Mayer (2) defeated Steven Henderson (4), 6-3,6-1
Quarterfinals
Sasha Hedberg/Oxnard, CA defeated Alex Brigham/Culver City, CA (1), 7-6(6).,4-6,6-0
John Palmeri/New Canaan, CT (8) defeated Alexander Johnson/Rancho Santa Fe, CA (10), 6-1,6-1
Steven Henderson/Poway, CA (4) defeated Joe Young/Redlands, CA (5), 6-1,7-5
Ryan Mayer/Yorba Linda, CA (2) defeated Michael Carreno/Alamo, CA (7), 7-6(5),2-6,6-0
Consolation Finals
Joe Young defeated Gautam Vaidyanathan, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Ryan Mayer/Gautam Vaidyanathan (3) defeated Mark De Castro/Chris Mark, 2-6,6-4,7-5
Semifinals
Ryan Mayer/Gautam Vaidyanathan (3) over Michael Carreno/Steven Dawson, walkover/injured
Mark De Castro/Chris Mark defeated Chapman Chan/Ian Stanley, 6-2,6-4
Quarterfinals
Michael Carreno/Steven Dawson defeated Alex Brigham/Joe Young (6), 2-6,6-0,6-4
Ryan Mayer/Gautam Vaidyanathan (3) defeated Mark Bloom/Evan Bolles, 5-7,4-5 retired/injured
Mark De Castro/Chris Mark over Daniel Holz/Stace Klinger (4), walkover/injured
Chapman Chan/Ian Stanley over Jesse Gipe/Tom Kujawa, walkover/injured

Girls 18
SINGLES
Finals
Sophie Chang (8) defeated Sofia Novak (26), 6-3,6-1
Third Place Playoff
Emilee Malvehy (1) defeated Fidan Manashirova (5) -- pictured right -- 6-2,6-1
Semifinals
Sophie Chang (8) defeated Emilee Malvehy (1), 6-4,6-2
Sofia Novak (26) defeated Fidan Manashirova (5), 6-3,6-4
Quarterfinals
Emilee Malvehy/Auburn, CA (1) defeated Ashley Pane/Sacremento, CA (23), 6-2,6-3
Sophie Chang/Cupertino, CA (8) defeated Marie Watanabe/Cos Cob, CT (4), 6-1,6-2
Fidan Manashirova/Elk Grove, CA (5) defeated Sidney Brady/Granite Bay, CA (10), 6-2,6-3
Sofia Novak/San Dimas, CA (26) defeated Lexi Provancha/San Diego, CA, 6-4,3-6,6-0
Consolation Finals
Marie Watanabe defeated Sidney Brady, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Cassie Bergeson/Ashley Pane (2) over Taylor French/Alyssa Nafarrete (3), walkover/injured
Semifinals
Taylor French/Alyssa Nafarrete (3) over Jordan Heitzner/Christina Hu, walkover/injured
Cassie Bergeson/Ashley Pane (2) defeated Mimi Hamling/Lexi Provancha, 6-4,7-5
Quarterfinals
Jordan Heitzner/Christina Hu over Jacqueline Corba/Kristin Norton, walkover/ill
Taylor French/Alyssa Nafarrete (3) defeated Katharine Dicconson/Delaney Downing (8), 6-1,6-0
Mimi Hamling/Lexi Provancha defeated Amanda Aragon/Brooke Sailer (7), 6-3,7-6(4)
Cassie Bergeson/Ashley Pane (2) defeated Cze-a Tam/Amber Walker, 1-0 retired/injured

Boys 16
SINGLES
Finals
Zhongming Chen (1) defeated Daniel Weingarten (13), 6-2,6-3
Third Place Playoff
Baramee Wongbanchai (8) over Dennis Novikov (21) -- pictured right -- walkover
Semifinals
Zhongming Chen (1) defeated Baramee Wongbanchai (8), 6-3,6-2
Daniel Weingarten (13) over Dennis Novikov (21), walkover
Quarterfinals
Zhongming Chen/Oakland, CA (1) defeated Artem Ilyushin/Aptos, CA, 6-3,6-0
Baramee Wongbanchai/Palo Alto, CA (8) defeated Matthew Cowley/Salt Lake, UT, 4-6,6-3,6-4
Daniel Weingarten/San Marino, CA (13) defeated Andrew Superstein/Bay Harbor Islands, FL (5), 6-7(6),6-2,6-4
Dennis Novikov/Santa Clara, CA (21) defeated Patrick Kawka/Las Vegas, NV (16), 6-0,7-6(8)
Consolation Finals
Artem Ilyushin defeated Shaun Chaudhuri, 7-6(7),6-1
DOUBLES
Finals
Artem Ilyushin/Jordan Kepler defeated Dillon Klincke/Daniel Weingarten (7), 7-5,6-2
Semifinals
Artem Ilyushin/Jordan Kepler defeated Tyler Gottshall/Jack Zapala, 7-5,6-4
Dillon Klincke/Daniel Weingarten (7) over Jason Berry/Michael Swartz, walkover/injured
Quarterfinals
Tyler Gottshall/Jack Zapala defeated Alex Johnson/Kenneth Wang, 7-5,4-6,6-4
Artem Ilyushin/Jordan Kepler defeated Gerald Mahone/Steve Phrasavath, 6-0,6-2
Jason Berry/Michael Swartz defeated Matthew Cowley/Willie Sublette (9), 6-3,7-5
Dillon Klincke/Daniel Weingarten (7) defeated Colt Hoeptner/Lance Wilhelm (5), 3-6,7-6(4),6-4

Girls 16
SINGLES
Finals
Lauren Curry (7) defeated Kisialeva Viktoryia, 6-2,6-1
Third Place Playoff
Danielle Day (1) defeated Kelly Chui (4), 6-0,6-0
Semifinals
Kisialeva Viktoryia defeated Danielle Day (1), 6-2,3-6,6-4
Lauren Curry (7) defeated Kelly Chui (4), 6-3,6-4
Quarterfinals
Danielle Day/Odessa, FL (1) defeated Tina Tehrani/New Canaan, CT )5), 6-0,3-0 retired/injured
Kisialeva Viktoryia/Sacramento, CA defeated Megan Moore/Lake Oswego, OR (3), 6-3,1-6,7-6(5)
Kelly Chui/Milpitas, CA (4) defeated Catherine Nguyen/Saratoga, CA, 6-3,6-2
Lauren Curry/Walnut Creek, CA (7) defeated Lynda Xepoleas/Gold River, CA, 6-0,6-1
Consolation Finals
Jamie Pawid over Katie Le, walkover/injured
DOUBLES
Finals
Elena Cadet/Lauren Curry over Katie Le/Jamie Pawid (2), walkover/injured
Semifinals
Elena Cadet/Lauren Curry defeated Kelly Chui/Della Taylor (7), 6-2,5-7,6-4
Katie Le/Jamie Pawid (2) defeated Natalie Dillon/Danielle Sabalvaro (6), 3-6,7-6(2),6-2
Quarterfinals
Elena Cadet/Lauren Curry defeated Tiana Takenaga/Victoria Wing, 7-6(7),6-1
Kelly Chui/Della Taylor (7) defeated Kisialeva Viktoriya/?, 6-1,7-5
Natalie Dillon/Danielle Sabalvaro (6) defeated Audrionna Farr/Hillary Ramage, 3-6,7-6(2),6-2
Katie Le/Jamie Pawid (2) defeated Constance Alexander/Tory Parravi, 6-0,6-2

Boys 14
SINGLES
Finals
Nikhil Jayashankar (1) defeated Jayabharath Billa (2), 6-2,6-2
Third Place Playoff
Michael Guzman (6) -- pictured right -- defeated Huhta Kayama (13), 7-6(2),6-1
Semifinals
Nikhil Jayashankar (1) defeated Michael Guzman (6), 6-1,6-4
Jayabharath Billa (2) defeated Yuhta Kayama (13), 6-1,6-0
Quarterfinals
Nikhil Jayashankar/Saratoga, CA (1) defeated Jonathan Lo/La Jolla, CA (7), 6-4,6-2
Michael Guzman/Napa, CA (6) defeated Matthew Alves/Gold River, CA (3), 7-5,6-1
Yuhta Kayama/Sammamish, WA (13) defeated Matthew Wagner/Los Angeles, CA (12), 7-5,1-0 retired/injured
Jayabharath Billa/Folsom, CA (2) defeated Lovedeep Singh/Sacramento, CA (8), 6-1,6-2
Consolation Finals
Matthew Alves defeated Justin Archer, 6-3,2-6,10-3
DOUBLES
Finals
Jayabharath Billa/Justin Archer (1) defeated Matthew Alves/Michael Guzman (5), 3-6,7-5,6-4
Semifinals
Jayabharath Billa/Justin Archer (1) defeated Joey Brandt/Maksym Tsevtkov (7), 6-4,6-4
Matthew Alves/Michael Guzman (5) over Andrew Carlisle/Nicholas Hu (4), walkover/injured
Quarterfinals
Jayabharath Billa/Justin Archer (1) defeated Jon Wang/Matt Wang (6), 6-2,6-4
Joey Brandt/Maksym Tsevtkov (7)Justin Chan/Brandon Sutter (3), 6-3,2-6,6-2
Andrew Carlisle/Nicholas Hu (4) defeated Gannon Daynes/Julian Ruffin, score unavailable
Matthew Alves/Michael Guzman (5) defeated Jimmy Castellanos/Nikhil Jayashankar (2), 6-2,6-1

Girls 14
SINGLES
Finals
Brooke Irish (3) defeated Sarah Gealer (1) -- pictured right -- 6-1,6-1
Third Place Playoff
Samantha Polayes (2) defeated Elie Taylor (14), 2-6,7-5,6-1
Semifinals
Sarah Gealer (1) defeated Elie Taylor (14), 6-3,1-6,6-4
Brooke Irish (3) defeated Samantha Polayes (2), 6-3,6-2
Quarterfinals
Sarah Gealer/Los Angeles, CA (1) defeated Christina Ferran/Stockton, CA (6), 6-1,6-3
Elie Taylor/Redondo Beach, CA (14) defeated Sophia Najera-Salas/Chula Vista, CA (4), 7-6(5),6-7(6),6-3
Brooke Irish/Pleasonton, CA (3) defeated Brooke Tsu/Hillsborough, CA, 6-1,6-1
Samantha Polayes/Morgan Hill, CA (2) defeated Tiffany Pham/Elk Grove, CA (5), 6-1,6-4
Consolation Finals
Christiana Ferrari defeated Tiffany Pham, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Sarah Gealer/Elie Taylor defeated Kat Facey/Caelyn Facey (1), 6-2,7-6(7
Semifinals
Kat Facey/Caelyn Facey (1) defeated Kennedy Davis/Kassidy Jump, 6-3,6-3
Sarah Gealer/Elie Taylor defeated Chrisiana Ferrari/Tiffany Pham (4), 7-5,6-1
Quarterfinals
Kat Facey/Kaelyn Facey (1) defeated Emily Gopuld/Miriam Lane, 6-1,6-0
Kennedy Davis/Kassidy Jump defeated Taylor Hoppe/Leslie Lemieux, 6-2,6-2
Christiana Ferrari/Tiffany Pham (4) defeated Bryn Bacharach/Erin Bell, 6-3,6-4
Sarah Gealer/Elie Taylor over Brooke Irish/Stacy Yam (2), walkover/injured

Boys 12
SINGLES
Finals
Alexander Solonin (4) defeated David Hsu (1), 6-4,6-4
Third Place Playoff
Benjamin Vierra defeated Collin Altamirano (7), 6-3,6-2
Semifinals
David Hsu (1) defeated Benjamin Vierra, 6-3,6-0
Alexander Solonin (4) defeated Collin Altamirano, 6-4,6-2
Quarterfinals
David Hsu/San Jose, CA (1) defeated Deric Wanland/Sacramento, CA (8), 6-1,6-0
Benjamin Vierra/Monterey, CA defeated Brett Bacharach/Newcastle, CA (10), 6-3,6-3
Alexander Solinin/Tarzana, CA (4) defeated Christopher Wen/Pleasonton, CA (5), 6-1,6-2
Collin Altamirano/Santa Barbara, CA defeated David Ball/Palo Alto, CA (2), 6-3,6-0
Consolation Finals
Cameron Klinger over Brett Bacharach, walkover/ill
DOUBLES
Finals
David Hsu/Christopher Wen (2) defeated Cameron Klinger/J.T. Nishimura (4), 6-2,1-6,6-3
Semifinals
Cameron Klinger/J.T. Nishimura (4) defeated Sean Alves/Matthew Pearce (1), 6-2,4-6,6-4
David Hsu/Christopher Wen (2) defeated Glenn Hull/Carson Williams, 6-4,6-2
Quarterfinals
Sean Alves/Matthew Pearce (1) defeated Brett Bacharach/Nathan Oppenheim 6-4,4-6,7-5
Cameron Klinger/J.T. Nishimura (4) defeated David Ball/Deric Wanland, 6-1,7-5
Glenn Hull/Carson Williams defeated Daniel Gealer/Brandon Yeoh, 6-4,6-1
David Hsu/Christopher Wen (2) defeated Ryan Knop/Justin Sun, 6-1,6-1

Girls 12
SINGLES
Finals
Caroline Doyle (3) defeated Kamila Kecki (1), 6-3,6-1
Third Place Playoff
Isabella Mozdzierz-Monico (2) defeated Jenise Vargas (4), 6-4,6-4
Semifinals
Kamila Kecki (1) defeated Jenise Vargas (4), 6-3,6-4
Caroline Doyle (3) defeated Isabella Mozdzierz-Monico (2), 6-3,6-1
Quarterfinals
Kamila Kecki/Sacramento, CA (1) defeated Alisa Rotfeld/Cupertino, CA (5), 6-0,6-1
Jenise Vargas/Portland, OR (4) defeated Lily Forlini/Folsom, CA (16), 6-0,6-1
Caroline Doyle/San Francisco, CA (3) defeated Christi Tain/Milpitas, CA, 6-3,6-1
Isabella Mozdzierz-Monico/Sunnyvale, CA (2) defeated Tori Trylovich/El Dorado Hills, CA (13), 6-2,6-2
Consolation Finals
Tori Trylovich defeated Isabella Heidenreid, 6-2,7-6(5)
DOUBLES
Finals
Hadley Berg/Christi Tain (2) defeated Bridget Guenard/Tori Trylovich (4), 6-1,6-3
Semifinals
Bridget Guenard/Tori Trylovich (4) defeated Chloe Forlini/Lily Forlini, 6-0,6-4
Hadley Berg/Christi Tain (2) defeated Taler Brazell/Amanda Brazell (3), 7-5,7-5
Quarterfinals
Chloe Forlini/Lily Forlini over Kamila Kecki/Jenise Vargas (1) by default
Bridget Guenard/Tori Trylovich (4) over Isabella Heidenreich/Nicole Miller, walkover/injured
Taler Brazell/Amanda Brazell (3) defeated Kenadi Hance/Stephanie Hazell, 6-3,6-4
Hadley Berg/Christi Tain (2) over Hillary Fazekas/Amanda Zalameda, walkover/injured

 

2006 WEST COAST CHAMPIONSHIPS

2005 WEST COAST CHAMPIONSHIPS

2004 WEST COAST CHAMPIONSHIPS

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print








Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors










Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print

College Tennis featured in
American Doubles...













Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print

Sibling Pairs featured in
American Doubles...






Coaching Your Tennis Champion
see review












CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE













Google


































click here for the tabc site












Return to:
College And Junior Tennis