ITA ALL-ACADEMIC TEAMS AND SCHOLAR ATHLETES

|NCAA DIV I| - |NCAA DIV II| - |NCAA DIV III| - |NAIA|


NCAA DIVISION III
The ITA All-Academic Team award is given to a team that has a cumulative grade point average of 3.20 or above on a 4.0 scale. All eligible student-athletes whose names appear on the NCAA/NAIA eligibility form and have competed in one or more matches are included into the cumulative grade point average.

ITA Scholar-Athlete status is given to players who meet the following criteria: a junior or senior in school; a varsity letterwinner; and have a grade point average of at least 3.50 on a 4.0 scale.
WOMEN MEN
ALL-ACADEMIC TEAMS
Alma College
California Lutheran University
Carleton College
Carnegie Mellon University
Claremont-Mudd-Scripps
College of St. Catherine
Cornell College
Defiance College
Denison University
Drew University
Emory University
Gustavus Adolphus College
Hamline University
Hendrix College
Howard Payne University
Kalamazoo College
Linfield College
Luther College
Moravian College
Mount Holyoke College
Ohio Northern University
Pomona-Pitzer Colleges
Rhodes College
Rose-Hulman Inst of Tech
Tufts University
University of Redlands
Vassar College
Washington & Lee University
Washington University
Waynesburg College
Wesleyan College
Wheaton College
Willamette University
Williams College
SCHOLAR-ATHLETES
Rania Abbasi, Washington
Samar Alami, Earlham
Elizabeth Ames, Carleton
Hope Anderson, Whitworth
Ellen Anderson, Gustavus Adolph
Debbie Ashenbrenner, Oshkosh
Alison Bailey, Rose-Hulman
Kathryn Baker, Rhodes
Anna Bosler, Carnegie Mellon
Elizabeth Bouzarth, Dickinson
Heidi Brackmann, Rose-Hulman
Heather Bragg, Waynesburg
Emily K. Brookhouse, Alma
Jessica Bruck, Willamette
Kristin Calkin, Maryville
Molly Cannon, Univ of the South
Tracy Cheung, Williams
Elizabeth Claffey, Earlham
Ellie Coakley, Wesleyan
Bethany Cook, Carleton
Helen Culbertson, Wheaton
Gina Curry, Hendrix
Maggie Daum, Maryville
Rebecca Dutton, Claremont McKenna
Lindsey Feola, Vassar
Rhiannon Fermoyle, Gustavus Adolph
Crystal Fong, Carnegie Mellon
Alaina Ford, Drew
Christy Hamilton, Cornell
Kristen Hanto, Dennison
Lindsay Hardy, Whittier
Tara Hatfield, Wesleyan
Erin Heston, Howard Payne
Alison Hill, Luther
Rachel Horstmann, Luther
Jill Huibregtse, Whitworth
Karilyn Jorgensen, Wheaton
Natalya Katsap, Drew
Julie Long, Wheaton
Melissa Lopez, Howard Payne
Annika Ludewi, Cal Lutheran
Angela Rebecca Marquet, Williams
Kathy Massey, Drew
Leah Mennis, Hamline
Summer Moore, Hendrix
Katie Mulloy, Earlham
Valeria Muradov, Dennison
Emily Neal, Wesleyan
Kim Oho, Univ of Redlands
Brittany Payton, Hendrix
Erika Proko, Washington & Lee
Shilpa Reddy, Washington
Stacey Scanlan, Cal Lutheran
Victoria Scavo, VA Wesleyan
Sheree Schwartz, Pomona-Pitzer
Kathryn L. Sorensen, Willamette
Ingrid Spiegel, Cornell
Marnie Stenson, Gustavus Adolph
Anna Stoefen, Vassar
Anne Taylor, Randolph Macon
Catherine Templeton, Scripps
Sarah Tighe, Vassar
Ginger Wachter, Pomona-Pitzer
Jessica Walters, Whitworth
Leshya Wig, Claremont McKenna
Laura Worzniak, Linfield
ALL-ACADEMIC TEAMS
Baldwin Wallace
Carleton College
Carnegie Mellon
DePauw
Drew University
Emory
Haverford
Hendrix
Hope College
Howard Payne
Illinois Wesleyan
Kenyon College
Manhattanville
Middlebury
Otterbein
Pacific Lutheran
Piedmont College
Univ of Redlands
Rhodes College
St. Lawrence
Tufts University
Univ of Rochester
Washington Univ
Washington & Lee
Wheaton College
Williamette
Williams College
Claremont-Mudd-Scripps
SCHOLAR-ATHLETES
Aaron Arfman, Rochester
Michael Balich, Rose-Hulman
Bryan Bartunek, Baldwin Wallace
Alex Berne, Manhattanville
Robert Berry, Linfield
Eddy Blanton, Rhodes
George Bulman, Haverford
Ryan Burdick, Baldwin Wallace
Daniel Burns, Drew
Andy Campbell, Rhodes
Locky Chambers, Claremont-McKenna
Quin Chrobak, Drew
Alfred John Colfry III, Wash & Lee
Daryn Collins, Gustavus Adolphus
Ben Crandell, Principia
Adam Cutter, St. Lawrence
Aaron Cutter, St. Lawrence
Rob Condiotty, Redlands
Daniel Dodson, Otterbein
Pat Doyle, Washington Univ
Asa Fass, Principia
Matt Ferry, Wisconsin-Osh Kosh
Kayvon Fatahalian, Carnegie Mellon
Andy Feyen, Rose-Hulman
Jerrod Fishback, Howard Payne
Scott Fisk, DePauw
David Genovese, Washington Univ
Ben Graf, Western Maryland
Chris Hanson, Kalmazoo
Kyle Harding, Kalamazoo
Clee Heston, Howard Payne
Chris Howland, Hedrix
Jonathan Hui, Carnegie Mellon
Jason Isenburg, Rose-Hulman
Matt Jacobs, Washington Univ
Rick Jamgochian, Middlebury
Bjorn Jensen, Earlham
Sonny Kathpalia, Tufts
Jeff Keen, Kalamazoo
Daniel Lang, Tufts
Peter Law, Haverford
Garrett Lee, Claremont-Mckenna
Josh Lefkowitz, Williams
Nathaniel Lemke, Carleton
Peter Lunoe, Pacific Lutheran
Timothy Meyer, Buena Vista
Kevin Meyers, Haverford
Damon Morris, Redlands
Matthew Narr, Gustavus Adolphus
Scott Nguy, Pacific Lutheran
Brian Niemczyk, Hamline
Oliver Oatman, Wheaton
Justin Ochsner, Pacific Lutheran
Nicholas Olson, Carleton
Kurt Palmer, Williams
John Patton, Hendrix
Jarad Richards, Howard Payne
David Ruttenberg, Tufts
Scott Schoenberger, Kenyon
Daniel Schoenherr, Rochester
Christopher Sorenson, Wash & Lee
Alex Swann, Maryville
John Thomas, Kalamazoo
Michael Thompson, Washington Univ
John Tomasheski, Virginia Wesleyan
Mark Vaughan, Wheaton
Thomas Valentini, Gustavus Adolphus
Cameron Vincent, Denison
William Weltman, Illinois Wesleyan
Brian Wu, Wheaton

Return to:
College And Junior Tennis