[WEEK 1]   [WEEK 2]   [WEEK 3]   [WEEK 4]
[
MEN'S CHAMPIONSHIPS]   [WOMEN'S CHAMPIONSHIPS]


WEEK TWO

EAST
Georgetown - Washington, D.C. - July 12-18, 1999
Men
SINGLES
Finals-Josh Axler (5) defeated York Allen (9), 2-6,6-4,7-5
Semifinals-York Allen (9) defeated Carter Morris, 3-6,7-6(8),6-3; Josh Axler (5) defeated David Tzou, 6-4,7-5
Quarterfinals-York Allen/Duke (9) defeated Ashby Wolfe/Brown (1), 6-2,6-1; Carter Morris/Washington< DC defeated Oliver Choo/Harvard (7), score unavailable; David Tzou/Cal-Berkeley defeated Tim Csontos/William & Mary, 6-4,6-3; Josh Axler/Northwestern (5) defeated Chad Hamilton/Howard (2), 6-2,2-6,6-0
Consolation Finals-Dustin Friedman defeated David Snyder, 7-5,6-2
DOUBLES
Finals-York Allen/Tim Csontos (1) defeated Brian Rosenthal/Dustin Friedman, 8-3
Semifinals-York Allen/Tim Csontos (1) over Jonathan Chou/John Scordo by default; Brian Rosenthal/Dustin Friedman defeated Carter Morris/Jesse Medvene-Collins, 6-2,3-6,6-2
Quarterfinals-York Allen/Tim Csontos (1) defeated Nick Sklavounos/David Angert, 8-4; Jonathan Chou/John Scordo defeated Marius Weigert/Marlo Santoso, 1-6,6-4,7-5; Carter Morris/Jesse Medvene-Collins defeated Josh Axler/Peter Harjes (4), 6-3,6-3; Brian Rosenthal/Dustin Friedman defeated Kyle Bailey/Brian Endress-Fox (2), 6-2,6-1
Consolation Finals-Choo/Benjamin over Oki/Lamensetto by default
Women
SINGLES
Finals-Michelle Faucher (1) defeated Janet Walker (2), 7-6(4),4-6,6-4
Semifinals-Michelle Faucher (1) defeated Joanne Masongsong (9), 6-3,4-6,6-2; Janet Walker (2) defeated Caroline Hill (3), 6-4,6-4
Quarterfinals-Michelle Faucher/TX-Austin (1) defeated Tricia Kempton/West Virginia, 6-1,6-2; Joanne Masongsong/TX-Austin (9) defeated April Gabler/Wisconsin (5), 6-4,7-5; Caroline Hill/North Carolina (3) defeated Jen Howard/Minnesota, 6-3,6-1; Janet Walker/TX-Austin (2) defeated Gailor Large/Princeton (7), 6-4,6-4
Consolation Finals-Garvey defeated Larson, 6-4,6-2
DOUBLES
Finals-Rachel Shweky/Gailor Large defeated Laura Ozoloins/Jen Howard (3), 8-2
Semifinals-Rachel Shweky/Gailor Large defeated Michelle Faucher/Joanne Masongsong (1), 8-2; Laura Ozolins/Jen Howard (3) defeated Priya Bhupathi/Reagan Campbell, 6-2,6-3
Quarterfinals-Michelle Faucher/Joanne Masongsong (1) defeated Brooke Yablonski/Jennifer capuzzi, 6-0,6-1; Rachel Shweky/Gailor Large defeated Samantha Gingold/Kristin Lanio, 6-0,7-6(3); Laura Ozolins/Jen Howard (4) over Jill Mazza/Danielle Faretta by default; Priya Bhupathi/Reagan Campbell over April Gabler/Mauren Haus by default
Consolation Finals-Austin/Kempton defeated Moorthy/Popel, 8-2

SOUTHEAST
East Tennessee State University - Johnson City, Tennesseee - July 14-17, 1999
MEN
SINGLES
Finals-Brian Farrell defeated Chris Buckley (5), 2-6,7-5,6-4
Semifinals-Chris Buckley (5) defeated Freddie Casaro, 2-6,7-5,6-4; Brian Farrell defeated Matt Lucas (6), 7-5,6-4
Quarterfinals-Freddie Casaro defeated Bo Petro/Mississippi (1), 1-6,7-5,6-3; Chris Buckley/Memphis (5) defeated Danny Sturdevan/Xavier (4), 7-6,4-6,2-2 ret.; Matt Lucas/Appalachian (6) defeated Jim Jacobs/Mississippi (3), 7-6,6-0; Brian Farrell/Notre Dame defeated Jamal Parker/Illinois (2), 6-1,6-3
DOUBLES
Finals-Paul Goode/Robert Weidl defeated Richard Magney/Michael Chamberlin, 8-5
Semifinals-Paul Goode/Robert Weidl defeated Chris Buckley/Freddie Casaro, 8-3; Richard Magney/Michael Chamberlin defeated Jamal Parker/Cal Cook, 8-4
Quarterfinals-Chris Buckley/Freddie Casaro defeated Bo Petro/Jim Jacobs, 9-8; Paul Goode/Robert Weidl over Tyne Brownlow/Mason Cousins by default; Jamal Parker/Cal Cook defeated Rodrigo Laub/Brian Farrell, 8-3; Richard Magney/Michael Chamberlin defeated Norris/Moore, 8-6
Women
SINGLES
Finals-Jessica Garrow (2) defeated Megan Dunnigan (1), 6-2,7-6(8/6)
Semifinals-Megan Dunnigan (1) defeated Jenny Ketchum (4), 6-4,6-4; Jessica Garrow (2) defeated Meredith Moore (3), 7-6(5),6-1
Quarterfinals-Megan Dunnigan/Furman (1) defeated Catherine Hall/Tennessee, 6-3,6-0; Jenny Ketchum/Alabama (4) defeated Edna Vasquez/Iowa State, 6-2,6-4; Meredith Moore/Furman (3) defeated Kathleen Mele/Alabama, 6-1,6-2; Jessica Garrow/Colorado (2) defeated Shavonne Thompson/Florida A&M, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals-Megan Dunnigan/Meredith Moore defeated Kathleen Mele/Jenny Ketchum, 8-4
Semifinals-Megan Dunnigan/Meredith Moore defeated Rochelle Goldthaite/Shavonne Thompson, 8-6; Kathleen Mele/Jenny Ketchum defeated Caroline Mellicoff/Barbara Soto, 8-0
Quarterfinals-Megan Dunnigan/Meredith Moore defeated Edna Vasquez/Olga Nin, 8-2; Rochelle Goldthaite/Shavonne Thompson defeated Kelly Kiehna/Kyana Jackson, 8-6; Kathleen Mele/Jenny Ketchum over Lisa Borowky/Francesca Bonnelly by default; Caroline Mellicoff/Barbara Soto over Camilla Gould/Catherine Hall by default

MIDWEST-USTA NATIONAL AMATEUR HARDCOURTS
Ohio State University - Columbus, Ohio - July 12-17, 1999
Men
SINGLES
Finals-Phillip Metz (5) defeated Jeremy Wurtzman (3), 6-2,6-4
Third Place Playoff-Edward Carter (1) over Andrew Carlson (2) by default
Semifinals-Phillip Metz (5) defeated Edward Carter (1), 6-7(2),7-6(4),6-1; Jeremy Wurtzman (3) defeated Andrew Carlson (2), 7-6(5),7-5
Quarterfinals-Edward Carter/Columbus, OH (1) defeated Jeff Kuchma/CANADA (8), 6-3,6-4; Phillip Metz/Mentor, OH (5) defeated Nathan Zeder/Miami, FL (4), 6-4,6-0; Jeremy Wurtzman/Rochester, NY (3) defeated Brandon Currie/Milwaukee, WI, 6-0,6-2; Andrew Carlson/Gambrius, MD (2) defeated Chris Varga/Granger, IN, 6-1,6-1
Women
SINGLES
Finals-Ann Nguyen (1) defeated Larissa Chinwah (3), 0-6,6-1,6-1
Semifinals-Ann Nguyen (1) defeated Tuneka Harris, 6-1,6-4; Larissa Chinwah (3) defeated Kelly Blanch (5), 6-3,7-5
Quarterfinals-Ann Nguyen/Bloomington, MN (1) defeated Caitlin Thompson/Pittsford, NY, 6-0,6-1; Tuneka Harris/Oreville, OH defeated Missy Wright/CANADA, 1-0 30-0 ret.; Larissa Chinwah/AUSTRALIA (3) defeated Gretchen Haynor/Sarasota, FL, 6-3,6-2; KellY Blanch/Bloomington, IN (5) defeated Michelle Webb/Cincinnati, OH, 6-2,6-0

SOUTHWEST
McLennan Community College - Waco, Texas - July 13-16, 1999
Men
SINGLES
Finals-Jimmy Haney defeated Lance Mills (2), 7-5,6-4
Semifinals-Jimmy Haney defeated Genius Chidzikwe (1), 7-5,6-4; Lance Mills (2) defeated Andrew Irving, 3-6,7-5,6-2
Quarterfinals-Genius Chidzikwe/SMU (1) defeated Justin Gagnon/TCU, 6-7(0),6-1,6-3; Jimmy Haney/TCU defeated Jerry Boble/New Mexico St, 6-3,6-4; Scott Eddins/TCU (3) defeated Justin Work/UT-San Antonio, 6-0,3-0 ret/inj; Lance Mills/Nebraska defeated Andrew Irving-Texas, 3-6,7-5,6-2
Consolation Finals-Travis Wagner defeated John Mathews, 7-6(0),7-6(0)
DOUBLES
Finals-Scott Eddins/Jimmy Haney defeated Jerry Noble/Cesar Obieta (1), 6-4,6-2
Semifinals-Jerry Noble/Cesar Obieta (1) defeated Ryan Mauck/Keith Orie, 6-7(0),6-3,7-6(0); Scott Eddins/Jimmy Haney defeated Justin Gagnon/Justin Work, 6-2,6-3
Quarterfinals-Jerry Noble/Cesar Obieta (1) defeated Jeff Mueller/Travis Wagner, 6-0,6-2; Ryan Mauck/Keith Orie defeated Jamie Adams/Alvaro Dominguez, 6-4,6-2; Scott Eddins/Jimmy Haney defeated Nicholas Crowell/Andrew Irivng, 6-2,6-4; Justin Gagnon/Justin Work defeated Tierre Miller/Ed Rubin (2), 6-4,7-5
Consolation Finals-Genius Chidzikwe/John Mathews over Eric Cohn/Justin Murrill by default
Women
SINGLES
Finals-Alison Ojeda (2) defeated Kaysie Smashey (4), 7-6(0),3-6,6-0
Semifinals-Kaysie Smashey (4) defeated Rebekah Forney (1), 2-6,6-3,6-4; Alison Ojeda (2) defeated Meagan Russell (3), 6-2,6-3
Quarterfinals-Rebekah Forney/Texas (1) defeated Mandy Carvalho/South Carolina, 6-2,6-3; Kaysie Smashey/Texas (4) defeated Phyllis Wilunda/McLennan (5), 6-3,6-0; Meagan Russell/SMU (3) defeated Natalie Briaud/Rice, 6-1,6-3; Alison Ojeda/Tennessee (2) defeated Kristin Graif/McLennan, 6-1,6-0
Consolation Finals-Katie Pruett defeated Leah Kelson, 6-0,6-0
DOUBLES
Women's doubles results available

WEST
Ventura College - Ventura, California - July 15-18, 1999
Men
SINGLES
Finals-Adam Webster (1) defeated Tom Lloyd (2), 6-1,7-5
Semifinals-Adam Webster (1) defeated Evin Carroll, 6-3,7-6; Tom Lloyd (2) defeated Anthony Mateljon (3), 6-2,6-1
Quarterfinals-Adam Webster/San Diego St (1) defeated Mark Windes/San Luis Obispo, 1-6,7-5,6-2; Evin Carroll/Luis Obispo defeated Manuel Lastra/Cal-Berkeley, 7-5,6-1; Anthony Mateljon/LSU defeated Bryan Gollege/UC Davis, 4-6,6-2,6-3; Tom Lloyd/Arizona(2) defeated Juan Sainz/Ventura, 6-3,6-1
Consolation Finals-Geoff Kida over Carl Maloney by default
DOUBLES
Finals-Adam Webster/Bryan Gollege defeated Evin Carroll/Joe Chrisman, 6-0,6-3
Semifinals-Adam Webster/Bryan Gollege defeated Mike Marquez/Tom Lloyd, 4-6,6-0,6-3; Evin Carroll/Joe Chrisman defeated Paul Salvador/Rob Christianson, 5-7,6-3,6-3
Quarterfinals-Adam Webster/Bryan Gollege defeated Juan Sainz/Steve Tallakson, 4-6,6-4,6-4; Mike Marquez/Tom Lloyd defeated Steve Porter/Geoff Gehrky, 6-1,6-2; Paul Salvador/Rob Christianson defeated Mark Windes/Casey Gunther, 7-5,6-3; Evin Carroll/Joe Chrisman defeated Victor Lozano/Ryan Richert, 4-6,6-3,7-5
Consolation Doubles-Victor Lozano/Ryan Richert by double default
Women
SINGLES
Finals-Erica Perkins (1) defeated Melissa Pine, 6-3,6-2
Semifinals-Erica Perkins (1) defeated Keiko Tokuda (3), 6-3,6-3; Melissa Pine defeated Janice Nyland (4), 7-6,1-6,6-4
Quarterfinals-Erica Perkins/Washington State (1) defeated Jennifer Mitchell/Loyola Marymount, 6-0,6-0; Keiko Tokuda/Stanford (3) defeated Amanda Hastings Phillips/Princeton, 6-3,6-7,6-3; Janice Nyland/Oregon (4) defeated Amy Tranckino/UCSD, 6-3,6-4; Melissa Pine/Washington St defeated Val Young/Oregon, 6-2,6-0
Singles Consolation-Sandra Tabota defeated Laura Kriese, 6-3,6-0
DOUBLES
Finals-Erica Perkins/Melissa Pine defeated Pilar Montgomery/Allison Barnett, 6-3,6-2
Semifinals-Erica Perkins/Melissa Pine defeated Kandis Creighton/Jennifer Messmer, 6-2,6-1; Pilar Montgomery/Allison Barnett defeated Val Young/Sandra Olson, 6-4,6-2
Quarterfinals-Erica Perkins/Melissa Pine defeated Laura Kriese/Tara McLean, 6-1,6-2; Kandis Creighton/Jennifer Messmer defeated Janice Nyland/Lisa Nicole Cummings, 6-4,4-6,6-3; Val Young/Sandra Olson over Sandra Tobatta/Jennifer Accuedo by default; Pilar Montgomery/Allison Barnett over Amanda Hastings/Laura Spica by default
Doubles Consolation-Robin Dowson/Joan Dodge defeated Mary Booth/Joy Olegoria, 6-3,6-1

1998 ITA SUMMER CIRCUIT


CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips

Recommended in the USTA
Guide to College Campuses
Join Now!

Return to:

Contact Us:info@collegeandjuniortennis.com