NJCAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
Women - Pima Community College - May 8-14, 1999
Men - Tyler Junior College - May 17-22, 1999

Please visit our sponsors.

[NJCAA DIV I] - [NJCAA DIV II] - [NJCAA DIV III]

MEN
Flight 1 Singles
Finals-Toledo (1) defeated Johansson (4), 7-5,6-1
Semifinals-Toledo (1) defeated Laverde (5), 6-3,6-1; Johansson (4) defeated Van Horn (6), 2-6,7-6(5),6-3
Quarterfinals-Mario Toledo/Georgia Perimeter (1) defeated Hector Clavijo/Chattanooga, 6-0,6-4; Nickolas Laverde/Collin County (5) defeated Shaun Peters/Parkland, 7-6(6),6-0; Martin Johansson/Vincennes (4) defeated Robbie Todd/Kalamazoo, 6-1,6-4; Chad Van Horn/Wallace (6) defeated Jorge Gonzalez/Jefferson (2), 6-2,6-1
Flight 2 Singles
Finals-Koldej (1) defeated Johansson (2)
Semifinals-Koldej (1) defeated Puebla (4), 4-6,6-3,6-1; Johansson (2) defeated Van Vreden (3), 7-5,6-3
Quarterfinals-Bartosz Koldej/Georgia Perimeter (1) defeated Othman Mijahed/Scottsdale (6), 7-5,4-6,6-2; Rodrigo Puebla/Wallace (4) defeated Otto Beich/Lakeland, 6-4,6-3; Chris Van Vreden/Collin County (3) defeated Seth Morgan/Cowley (5), 6-2,6-0; Tomas Johansson/Vincennes (2) defeated Andy Price, 6-0,6-1
Flight 3 Singles
Finals-Scarda (2) defeated Saunders (1)
Semifinals-Saunders (1) defeated Williams (4), 6-4,6-0; Scarda (2) defeated Sowter (3), 6-2,7-6(8)
Quarterfinals-Peter Saunders/Collin County (1) defeated Michael Vann/Jefferson State, 6-2,6-0; Danny Williams/Johnson County (4) defeated Matthew Stuernky/Seminole, 6-1,6-1; Michael Sowter/Wallace (3) defeated Win Bower/Cowley, 6-2,6-4; Luis Scarde/Georgia Perimeter (2) defeated Frank Kacou/Vincennnes (5), 6-2,6-3
Flight 4 Singles
Finals-Cohn (1) defeated Timmermans (2), 6-3,6-3
Semifinals-Cohn (1) defeated Keller(3), 6-1,6-2; Timmermans (2) defeated DeVall, 6-2,7-5
Quarterfinals-Martin Cohn/Collin County (1) defeated Andy Carson/Johnson County, 6-2,6-4; Claude Keller/Vincennes (3) defeated Conray DeCuba/Wallace, 7-6(5),7-5; Mike DeVall/Kalamazoo defeated Mike Perry/Seminole, 6-1,6-1; Dennis Timmermans/Georgia Perimeter (2) defeated Mario Simanjuntak/Parkland, 6-1,6-2
Flight 5 Singles
Finals-Emerson (1) defeated Phan, 6-1,6-2
Semifinals-Emerson (1) defeated Gimenez (3), 6-0,5-7,6-2; Phan defeated Plote (2), 6-3,7-6(5)
Quarterfinals-Chase Emerson/Collin County (1) defeated Alex Green/Jones, 6-1,6-0; Christian Gimenez/Georgia Perimeter (3) defeated Francisco Perez/Jefferson, 6-3,2-6,6-1; Minh Phan/Kilgore defeated Darren Heck/Johnson County (4), 6-3,6-2; Jesse Plote/Vincennes (2) defeated Andy Beckman/Wallace (5), 6-3,6-3
Flight 6 Singles
Finals-Henrink (1) defeated Marshall (3), 6-2,6-2
Semifinals-Henrink (1) defeated James (4), 6-1,6-3; Marshall (3) defeated Schrumpf (5), 7-5,5-7,6-0
Quarterfinals-Michal Herink/Georgia Perimeter (1) defeated Dustin Wagner/Scottsdale, 6-2,6-1; Matt James/Kilgore (4) defeated Vic Cooper/Johnson County, 6-4,4-6,7-5; Cayman Marshall/Temple (3) defeated Nick Sisson/Cowley, 4-6,6-1,6-1; Eric Schrumpf/Jefferson (5) defeated Chad Long/Collin County (2), 6-2,5-7,7-5
Flight 1 Doubles
Finals-Koldej/Toledo (1) defeated Laverde/Saunders (2), 6-4,2-6,7-6(9)
Semifinals-Koldej/Toledo (1) defeated Gomez/Vargas (6), 6-2,6-2; Laverde/Saunders (2) defeated Johansson/Johansson (5), 6-3,6-4
Quarterfinals-Bartosz Koldej/Mario Toledo-Georgia Perimeter (1) defeated Matt Bouver/Robbie Todd-Kalamazoo, 6-3,6-4; Javier Gomez/Carlos Vargas-Barton County (6) defeated Mike Bacon/Ilyes Hassib-Lakeland, 7-5,6-2; Martin Johansson/Tomas Johansson-Vicennes (5) defeated Rodrigo Puebla/Chad Van Horn_Wallace (4), 4-6,6-1,6-3; Nickolas Laverde/Pete Saunders (2) defeated John Fisher/Andy Price, 7-6(5),6-3
Flight 2 Doubles
Finals-Emerson/Van Vreden (1) defeated Kacou/Plote (2), 6-2,6-0
Semifinals-Emerson/Van Vreden (1) defeated Gimenez/Scarda (4), 6-4,6-2; Kacou/Plote (2) defeated DeCuba/Doerr (5), 6-3,6-4
Quarterfinals-Chase Emerson/Chris Van Vreden-Collin County (1) defeated Cayman Marshall/Travis Weir-Temple, 6-1,6-2; Christian Gimenez/Luis Scarda-Georgia Perimeter (4) defeated Ryan Gunn/Dan Smith-Jefferson St, 6-1,6-1; Conray DeCuba/Hunter Doerr-Wallace (5) defeated Win Bower/Seth Morgan-Cowley (3), 5-7,6-4,6-4; Frank Kancou/Jesse Plote-Vincennes defeated Minh Phan/Henry Pillentz-Kilgore, 6-3,6-3
Flight 3 Doubles
Finals-Cohn/Long (2) defeated Henrink/Timmermans (1), 3-6,6-1,6-2
Semifinals-Henrink/Timmermans (1) defeated Keller/Toy (4), 7-5,6-3; Cohn/Long (2) defeated Heape/Schrumpf (3), 6-0,6-2
Quarterfinals-Michal Henrink/Dennis Timmermans-Georgia Perimeter (1) defeated Bryan Parks/Joey Tuccino-Hinds, 6-2,6-1; Claude Keller/Nick Toy-Vincennes (4) defeated Tanden Johnson/Trevor Wear-Parkland, 6-2,7-6(5); Josh Heape/Eric Schrumpf-Jefferson (3) defeated John Arringdale/Matt Moore-Kilgore, 6-4,2-6,7-6(2); Martin Cohn/Chad Long-Collin County (2) defeated Marshall Bransoum/Ashley Parker-Cowley, 6-1,6-4
WOMEN

Final Standings
1. Wallace State Community College
2. Chattanooga State Technical Community College
3. Johnson County Community College
4. Central Florida Community College
5. Collin County Community College
6. Barton County Community College
7. Georgia Perimeter College
8. Temple College
9. Kilgore College
10. Pima Community College
11. Glendale Community College
12. Glen Oaks Community College
13. Hinds Community College
T14. College of Lake County
T14. Jefferson State Community College
T16. Copiah-Lincoln Junior College
T16. Kalamazoo Valley Community College
T16. Prairie State College
T19. Bethany Lutheran College
T19. Seminole State College
21. Belleville Area Community College
22. Lewis and Clark Community College
23. Sprinfield College

Singles Finals
Flight 1
Joy Mitchell/Georgia Perimeter defeated Anissa Moreno/Pima, 6-2,6-0
Flight 2
Jami King/Johnson County defeated Elizabeth Isonhoqt-Chattanooga St, 6-4,6-1
Flight 3
Leslie Gordon/Wallace State defeated Isabelle Vannier-Kilgore, 6-4,6-3
Flight 4
Sammi Gunter/Collin County defeated Shauna Hlis/Central Florida, 6-1,6-3
Flight 5
Katie St Clair/Central Florida defeated Bunny Hicks-Chattanooga State, 1-6,6-1,6-2
Flight 6
Shanda Smithston/Wallace State defeated Mindy Riggs/Barton County, 6-4,6-3

Doubles Finals
Flight 1
Leah Chau/Joy Mitchell-Georgia Perimeter defeated Bunny Hicks/Jessica St. John-Chattanooga State, 6-4,6-3 Flight 2
Leslie Gordon/Kim McCravy-Wallace State defeated Julia Bell/Jami King-Johnson County, 6-1,7-6
Flight 3
Melissa DeLong/Krista Price-Barton Countyu defeated Amanda Bateman/Ashley Yarbrough-Kilgore, 6-2,6-2

[NCAA I-Men] - [NCAA I-Women] - [NCAA II-Men] - [NCAA II-Women] - [NCAA III-Men] - [NCAA III-Women]
[Cal Community-Men] - [Cal Community-Women] - [NAIA-Men] - [NAIA-Women] - [NJCAA I] - [NJCAA II] - [NJCAA III]

1998 NJCAA CHAMPIONSHIPS


Home Page Return to: