CONTINENTAL CUP
Crandon Park Tennis Center - Key Biscayne, Florida
December 3-8, 2001
FINAL RESULTS & TEAM LISTINGS

[DAY ONE]   [DAY TWO]   [DAY THREE]   [DAY FOUR]   [DAY FIVE]   [FINALS]   [TEAM LISTINGS]

The Continental Cup competition is made up of 16 teams from around the world. The event is played in round robin format with the top team of each group moving through to the semi-final elimination.

FINALS
Russia 2, Croatia 0
Vera Zvonareva (R) defeated Karolina Sprem (C), 7-5,6-2
Svetlana Kuznetsova (R) -- pictured right -- defeated Matea Mezak (C), 3-6,7-5,7-5
Doubles not played

THIRD PLACE PLAYOFF
Czech Republic 2, Argentina 1
Maria Jose Argeri (A) defeated Petra Cetkovska (C), 6-2,7-5
Eva Birnerova (C) defated Gisela Dulko (A), 7-5,6-4
Petra Cetrovska/Barbora Strycova (C) defeated Maria Jose Argeri/Gisela Dulko, 6-4,6-4

FIFTH PLACE PLAYOFF
USA 2, Hungary 0
Amber Liu (USA) defeated Zsusanna Babos (H), 6-0,6-1
Ashley Harkleroad (USA) defeated Virag Nemeth (H), 6-2,6-1
Doubles Not Played

SEVENTH PLACE PLAYOFF
Slovak Republic 2, Brazil 0
Dominika Nociarova (S) defeated Tassia Sono (B), 6-0,6-4
Lubomira Kurhajcova (S) defeated Maria Fernanda Alves (B), 6-1,6-4
Doubles not played

NINTH PLACE PLAYOFF
Canada 2, Mexico 0
Diane Srebrovic (C) defeated Maria Jose Lopez Herrera (M), 6-3,7-5
Melanie Marois (C) defeated Melissa Torres (M), 6-7(4),6-2,7-6(3)
Doubles not played

ELEVENTH PLACE PLAYOFF
Austria 2, Korea 0
Jenny Zika (A) defeated So Jung Kim (K), 7-5,6-4
Daniela Kix (A) defeated Yoo Mi Jung (K), 6-0,6-1
Doubles not played

THIRTEENTH PLACE PLAYOFF
Sweden 2, Uruguay 0
Kristina Jarkenstedt (S) defeated Agustina Arechavaleta (U), 6-0,6-1
Hanna Nooni (S) defeated Lucia Migliarini (U), 3-6,6-4,7-6(1)
Doubles not played

FIFTEEN PLACE PLAYOFF
Uzbekistan 2, Algeria 0
Varvara Lepchenko (U) defeated Assia Halo (A), 6-2,6-1
Akgul Amanmuradova (U) defeated Sana Ben Salah (A), 6-4,6-3
Doubles not played

TEAM LISTINGS
(seeding in parenthesis)

GROUP 1

AUSTRIA (8)
Christina Schiechti
Daniela Kix
Jenny Zika
Capt Hermann Fiala

BRAZIL
Maria Fernanda Alves
Larissa Carvalho
Tassia Sono
Capt Santos Dumont

CZECH REPUBLIC (1)
Eva Birnerova
Barbora Strycova
Petra Cetkovska
Capt Stanislav Birner

SWEDEN
Hanna Nooni
Kristina Jarkenstedt
Bathalia Papadopolou
Capt Per Henricsson

GROUP 2

HUNGARY (6)
Virag Nemeth
Zsusanna Babos
Idiko Csordas
Capt Laszio Markovics

MEXICO
Melissa Torres
Maria Jose Lopez-Herrera
Daniela Munoz
Capt Agustin Moreno

RUSSIA (2)
Svetlana Kuznetsova
Vera Zvonareva
Anna Bastrikova
Capt Evgenia Manioukova

UZBEKISTAN
Ivanna Israilova
Akgul Amanmuradova
Varvara Lepchenko
Capt Shamil Chebatarev

GROUP 3

ARGENTINA (4)
Gisela Dulko
Maria Jose Argeri
Sabrina Eisenberg
Capt Luciano Benincasa

CANADA
Melanie Marois
Diane Srebrovic
Beier Ko
Capt Rene Simpson

URUGUAY
Lucia Migliarini
Augustina Arechavaleta
Estefania Craciun
Capt Jose Luis Damiani

USA (5)
Ashley Harkleroad
Amber Liu
Bethanie Mattek
Capt Jai DiLouie

GROUP 4

ALGERIA
Feriel Esseghir
Sana Ben Salah
Assia Halo
Capt Abdelkrim Saadallah

CROATIA
Matea Mezak
Karolina Sprem
Darja Jurak
Capt Mislav Kacic

KOREA
Yoo-Mi Jung
So-Jung Kim
Seui-Ki Chin
Capt J-Heon Im

SLOVAK REPUBLIC
Lenka Dlhopolcova
Lubomira Kurhajcova
Dominika Nociarova
Capt Vladimir Habias

2000 CONTINENTAL CUP

1999 CONTINENTAL CUP

1998 CONTINENTAL CUP


Get Your Free
College And Junior Tennis Email!

Return to:
College And Junior Tennis