AUGUST 2004 page two
Results From Final Round


EASTERN COLLEGE SHOWCASE
For High School Juniors & Seniors
Sunday, November 21st at the USTA National Tennis Center
Click Here For Details & Registration Information


Level One Championships - SUNY Rockland - August 20-22, 2004

Boys 10
Michael Paul defeated Matthew Levine, 6-3,6-3
Boys 12
Christian Waldron defeated Christian Carcione, 6-4,7-5
Boys 18

Michael Mintz defeated Peter Barrowclough, 6-3,6-1
Girls 18

Lauren Cash (above) defeated Magdalena Wiecha, 6-3,6-2

All Star Championships - Center Court Tennis - Chatham, New Jersey - August 16-20, 2004

Boys 12
Christopher Tortora defeated Christian Carcione, 6-7(3),7-5,6-3
Girls 12
Olivia Pascucci defeated Amanda Bercovici, 7-5,6-4
Boys 14
Chidi Gabriel defeated Kyle Roth, 6-4,7-5

Boys 16
Yohei Shoji defeated David Orbuch, 6-1,6-0
Girls 16
Kristie Ahn defeated Lucy Zhang, 6-1,6-1
Boys 18
Andrew Sharnov defeated Calvin Chou, 7-6(1),6-1
Girls 18
Jamie Haar defeated Julia Zak, 6-4,6-2

Nike NYC Open - Bronx International Youth Tennis Center - August 14-20, 2004

Boys 12
Jonathan Raude defeated Asika Isoh, 6-1,6-4
Girls 12

Nelo Phiri (above) defeated Erika Jordan, 6-3,6-2
Boys 14

Luis Rodriguez defeated Quinton Vega (above), 7-5,6-3
Girls 14
Brigita Bercyte defeated Alixandra Katz, 6-1,6-2
Boys 16
Mwalimu Phiri defeated Derek DiFazio, 1-6,6-2,6-3
Girls 16

Ester Goldfeld defeated Olga Vobornova (above), 6-3,6-2
Boys 18

Tommy Tomczak defeated Eldad Campbell (above), 6-4,5-4 retired
Girls 18
Jill Kandora defeated Lyndsey Lostritto, 6-4,6-1

Level One Championships - SUNY Rockland - August 13-15, 2004

Boys 14
Jay Ahn defeated Alexander Ma, 6-4,6-3
Girls 14
Clare Sipprelle defeated Katherine Hanson, 6-2,7-5
Boys 16
Michael Balanevsky defeated Danny Loedel, 6-2,6-3
Girls 16
Hillary Luvshis defeated Alexandra Harvey, 6-2,6-0

Level One Championships - Cross Court Tennis Club - August 13-15, 2004

Boys 12
Peter Krasinski defeated Ben Gilman, 6-0,6-0
Girls 12
Pauline Syrnik defeated Rachel Valdivieso, 3-1 retired/injured
Boys 14
Rajeev Deb-Sen defeated Jarrett Sears, 6-3,3-6,6-3
Girls 14
Lauren Suggs defeated Kelly Phillips, 6-4,6-1
Boys 16

David Chader (above) defeated David Orbuch, 6-1,6-0
Girls 16
Magdalena Wiecha defeated Remeice Ellis, 6-1,6-0
Boys 18

Jeremy Feldman defeated John James (above), 7-5,6-2
Girls 18

Katharine Attwell (above) defeated Emily Fraser, 6-2,6-3


Level One Championships - Rye Racquet Club - Harrison, NY - August 9-13, 2004

Boys 12
David Goldberg defeated Preston Poon, 6-2,6-1
Girls 12
Olivia Pascucci defeated Erika Jordan, 6-4,6-3
Boys 14
Luke Granger defeated Kelly Morque, 6-1,6-1
Girls 14
Jenny Bright defeated Michelle Yousefian, 6-1,6-1
Boys 16
Eldad Campbell defeated Brendan McGuire, 6-1,6-1
Girls 16
Paulina Rys defeated Jacqueline Corba, 6-4,6-2

Summer Level One Championships - North Shore Towers - August 6-8, 2004

Boys 12

Chad Levy defeated Eric Rubin (above), 6-4,1-6,6-2
Girls 12

Manuela Velasquez (above) defeated Jacqueline Raynor, 6-2,2-6,6-1
Boys 14
Adam Donaldson defeated Eric Shyu, 7-6,6-0
Girls 14

Laura Chen (above) defeated Katherine Hanson, 6-4,6-3
Boys 16

Aleksandr Pritsker (above) defeated Alex Nystat, 7-6,6-4
Girls 16
Catherine Higbie defeated Carly Hess, 6-2,6-1
Boys 18


Charlie Brosens (above) defeated William Fleder, 6-0,6-3
Girls 18

Brittany Borsanyi (above) defeated Kasey Misiti, 3-6,6-3,6-2

Level One Championships - Club Fit Briarcliff - Briarcliff, NY - August 6-8, 2004

Boys 14
Rajeev Deb-Sen defeated Scott Gelbman, 6-3,6-0
Girls 14
Stephanie Chia defeated Samantha Collins, 6-1,6-3

Binghamton Tennis Center Summer Open - Binghamton, New York - August 6-8, 2004

Boys 12
Harry Seaborn defeated Michael Galatsky, 7-5,6-0
Girls 12

Jane Selegean defeated Katrine Steffenson (above), 6-1,6-0
Boys 14
Philip Tsoukanov defeated Daniel Steffenson, 6-4,6-1
Girls 14
Kelsey Grad defeated Jasleen Sandhu, 7-5,6-4
Boys 16

Steven Williams (above) defeated Nwahmu Phiri, 6-2,6-1
Girls 16
Magdalena Wlecka defeated Lindsey Crawford, 6-1,6-1
Boys 18
Nick Bolea defeated Danish Ali, 6-4,3-6,6-4
Girls 18

Genevieve Loomis (above) defeated Mari Homma, 7-5,6-3

Andrew Feinberg Memorial Championships - Brant Lake Camp - August 2-4, 2004

Boys 10
Zachary Needle defeated Dylan Barnes, 6-2,4-6,6-4
Boys 12
Andrew Scheiner defeated Danny Linnell, 7-6,7-5
Boys 14
Tymor Hamamsy defeated Zach Stone, 6-2,6-3
Boys 16

David Chader (above) defeated Derrick Angle, 7-6,6-0

LPTA Challenge - Lincoln Park Tennis - Jersey City, New Jersey - August 6-8, 2004

Boys 12
Alexander Petrone defeated Elijah Cerdan, 6-3,6-0
Girls 12
Jackie Martin defeated Denise Starr, 6-2,6-1
Boys 14
Djonvi Santos defeated Michael Tatarsky, 6-7,6-2,6-2
Girls 14
Angelica Dabu defeated Clare Sipprelle, 6-4,6-1
Boys 16
William Kendall defeated Mwalimu Phiri, 6-3,1-6,6-4
Girls 16
Jurelle Mendoza defeated Lisa Mijovic, 6-4,6-3
Boys 18
Michael Mintz defeated Ryan Glubo, 6-4,7-5
Girls 18
Katherine Arlak defeated Julia Zak, 4-6,6-0,6-1

CLICK HERE FOR MORE AUGUST 2004 RESULTS
 
CLICK HERE FOR RESULTS FROM RESULTS FROM JULY 2004 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM RESULTS FROM JUNE 2004 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM MAY 2004 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM APRIL 2004 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM MARCH 2004 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM FEBRUARY 2004 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM JANUARY 2004 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM 2003 TOURNAMENTS
CLICK HERE FOR RESULTS FROM 2002 TOURNAMENTS

Tennis Tickets

Return to: College And Junior Tennis

Get Your Free @CollegeAndJuniorTennis Email!

Return to: Eastern Section Page